Իրանական թնջուկի հանգուցալուծո՞ւմ. նոր իրավիճակ և նոր հեռանկարներ տարածաշրջանի համար
Ապրիլի 2-ին Շվեյցարիայի Լոզան քաղաքում Իրանը և նրա միջուկային ծրագրի հարցերով միջազգային դիտորդների «Վեցյակը» (ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ 5 երկրները և Գերմանիան) հասան նախնական համաձայնության, որով, կարծես թե, վերջնական լուծում կստանա բազմամյա միջուկային թնջուկը։ Առայժմ վերջնական փաստաթուղթ չի ստորագրվել, սակայն նախատեսվում է, որ մինչև 2015թ․հունիսի 30-ը կստորագրվի համապարփակ, վերջնական համաձայնագիր, որով Իրանը կսահմանափակի իր միջուկային ծրագիրը, իսկ փոխարենը նրա վրայից կհանվեն պատժամիջոցները։
Իրանի և Արևմուտքի միջև սկիզբ առած «ձնհալը» աշխարհի մայրաքաղաքներում հույսեր է առաջացնում, որ վերջապես կլուծվի Թեհրանի միջուկային ծրագրի խնդիրը, և այդ երկիրը կարող է մոտ ապագայում դառնալ ԱՄՆ-ի և Եվրամիության հուսալի գործընկերը մերձավորարևելյան տարածաշրջանում:
Իրանն ունի նավթի և գազի ահռելի պաշարներ. տարբեր հաշվարկներով այդ երկրին է բաժին ընկնում գազի համաշխարհային պաշարների 16-18%-ը։ Իրանը գազի պաշարներով աշխարհում զբաղեցնում է երկրորդ, իսկ նավթի պաշարներով՝ երրորդ տեղը։
Որոշ վերլուծաբանների կարծիքով մոտ ապագայում ԱՄՆ-ը և Եվրամիությունը կարող են Իրանը լրջորեն դիտարկել որպես Ռուսաստանին փոխարինող երկիր Եվրոպային գազ մատակարարելու հարցում, որով Կրեմլը կզրկվի իր քաղաքական զինանոցի վերջին հզոր զենքից՝ գազից։ Վերջինիս միջոցով նա ճնշումներ է գործադրում այլ պետությունների վրա:
Իրանցի պաշտոնյաները բազմիցս հայտարարել են, որ Իրանը կարող է երկարաժամկետ կտրվածքով գազ արտահանել Եվրոպա, և իրենք հուսալի գործընկեր կարող են լինել եվրոպացիների համար:
Եթե, այնուամենայնիվ, Իրանի միջուկային խնդիրը լուծվի, առաջ է գալու այդ երկրի գազը Եվրոպա հասցնելու հարցը, և մի շարք մայրաքաղաքներ արդեն իսկ պայքար են մղում իրանական գազի փոխադրման տրանզիտ երկիր դառնալու համար։
Հավանական տարբերակներից առաջինը «Փարս» գազամուղի նախագծով իրանական գազը «Հարավային Փարս» հանքավայրից Թուրքիայի տարածքով Եվրոպա արտահանելն է։ Չնայած Իրանի և Թուրքիայի միջև Սիրիայի և Եմենի հարցում գոյություն ունեցող հակասություններին՝ իրանական գազը Թուրքիայի տարածքով դեպի Եվրոպա տեղափոխելը ներկայումս ամենահուսալի տարբերակն է:
Իհարկե, Իրանը չի ցանկանում տեսնել տարածաշրջանում իսլամական աշխարհի առաջնորդ դառնալու ձգտումներ ունեցող Թուրքիայի դիրքերի այդպիսի ուժեղացում, սակայն վերջինիս տարածքով իրանական գազը դեպի Եվրոպա փոխադրելու տարբերակը ամենաշահավետն ու ամենաանվտանգն է։ Պետք է նշել, որ դրանով Թուրքիան ավելի մեծ կշիռ ձեռք կբերի տարածաշրջանում, ինչը ցանկալի չէ Եվրամիության, Իրանի և Հայաստանի համար։
Իրանական գազի Եվրոպա տեղափոխման երկրորդ տարբերակը «Հարավային գազային միջանցք»-ին Իրանի միանալն է: Այն մի նախագիծ է, որով նախատեսվում է մեծացնել Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազամուղի տարողությունը, ինչպես նաև կառուցել Անդրանատոլիական «ՏԱՆԱՊ» (TANAP) գազամուղը, որը ձգվում է Ադրբեջանից Թուրքիա, այնուհետև Եվրոպա՝ միանալով Անդրադրիատիկ գազամուղի «ՏԱՊ» (TAP) նախագծին, որով գազը Թուրքիայից պետք է հասնի եվրոպական մի շարք երկրներ։
«ՏԱՆԱՊ» գազամուղի հիմնարկեքի արարողությունը տեղի ունեցավ 2015թ․մարտի 17-ին Կարսում, որին մասնակցեցին Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Վրաստանի նախագահները։ Այս նախագծի հիմնական նպատակը Եվրոպայում ռուսական գազից կախվածությունը վերացնելն է և էներգետիկ աղբյուրների դիվերսիֆիկացիան։ Այդ մասին բազմիցս հայտարարել են եվրոպացի պաշտոնյաները։ Նրանք չեն թաքցնում, որ ցանկանում են թուլացնել Եվրոպայի կախվածությունը ռուսական գազի մատակարարումներից:
«Հարավային գազային միջանցք»-ին հիմնական գազ մատակարարող երկիրը պետք է լինի Ադրբեջանը, սակայն հնարավոր է՝ այդ նախագծին միանան նաև Թուրքմենստանը և Իրանը։ Առաջին մատակարարումները Եվրոպա նախատեսված են իրականացվել 2019-2020թթ.։ Սպասվում է, որ 2020թ. «Հարավային գազային միջանցք»-ի միջոցով կապահովվի ԵՄ գազի պահանջարկի 10-20 %-ը։
Ապրիլի 2-ին Լոզանում Իրանի և «Վեցյակ»-ի միջև կայացած նախնական համաձայնությունից հետո արդեն իսկ «ՏԱՆԱՊ» գազամուղին միանալու համար Իրանին որոշ առաջարկներ են արվել:
Մասնավորապես, 2015թ ապրիլի 5-ին Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության՝ «SOCAR»-ի նախագահ Ռովնագ Աբդուլաևը հայտարարեց, որ Իրանը շահագրգռված է Անդրանատոլիական «ՏԱՆԱՊ» գազամուղի մասնաբաժնի գնմամբ։ Նա նաև նշեց, որ Թեհրանի վրայից պատժամիջոցները հանելուց հետո Իրանը կավելացնի արդյունահանման ծավալները, և «ՏԱՆԱՊ»-ից բացի իրանական գազի արտահանման այլ ճանապարհ գոյություն չունի։ Դրանից մի քանի օր անց նույնանման հայտարարությամբ հանդես եկավ նաև Թուրքիայի Էներգիայի և բնական պաշարների նախարար Թաներ Յըլդըզը:
Տեսականորեն հնարավոր է նաև, որ իրանական գազը Եվրոպա փոխադրվի երրորդ երթուղով՝ «Նաբուկկո» (NABUCCO) գազամուղի միջոցով, որը, սակայն, դեռևս անավարտ նախագիծ է։ Այն ներկայումս սառեցված է, սակայն կարող է գործարկվել, և իրանական գազը Ադրբեջանի, Վրաստանի ու Թուրքիայի տարածքով կհասնի Եվրոպա։
«Նաբուկկո» գազամուղի նախագիծը մշակվել է դեռևս 2002թ.։ Սկզբնական շրջանում նախատեսված էր, որ գազը իրանական հանքավայրերից կտեղափոխվի Ադրբեջան, որտեղից էլ Վրաստանի և Թուրքիայի միջոցով՝ Եվրոպա:
Իրանի միջուկային խնդրի հետ կապված 2006թ. որոշում ընդունվեց Իրանին հեռացնել «Նաբուկկո» գազամուղի նախագծից և այդ երկրի փոխարեն նախագծի մեջ ընդգրկել Թուրքմենստանին և Ուզբեկստանին։ Հետագայում Արևմուտքի հետ Ուզբեկստանի հարաբերությունների վատթարացումից հետո որոշվեց վերջինիս ևս դուրս դնել նախագծից:
Սկզբնական շրջանում նախատեսված էր սույն գազամուղի շինարարությունը սկսել 2011թ․ և ավարտել 2014թ., սակայն գազի հնարավոր մատակարարների հետ կապված խնդիրների պատճառով դրա շահագործումը մի քանի անգամ հետաձգվեց։ Պարզվեց, որ ադրբեջանական «Շահ-Դենիզ» հանքավայրի գազի ծավալները բավարար չեն նախագիծը շահութաբեր դարձնելու համար։
2013թ. հայտարարվեց, որ «Նաբուկկո» նախագիծը դադարեցվում է, սակայն հնարավոր է այն գործարկվի ձևափոխված տեսքով՝ նախագծի մեջ ընդգրկելով Իրանին։ Իրանցի պաշտոնյաները բազմիցս հայտարարել են, որ իրենց երկիրը պատրաստ է միանալ «Նաբուկկո» գազամուղին։ Նախագծին Իրանի մասնակցության օգտին բազմիցս արտահայտվել է նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Նա մի քանի անգամ հայտարարել է, որ առանց Իրանի «Նաբուկկո» նախագիծը ոչ մի նշանակություն չի ունենա։
Իրանական գազը Եվրոպա փոխադրելու չորրորդ տարբերակն է Իրան-Հայաստան-Վրաստան գազամուղի կառուցումը, որը Սև Ծովի հատակով իրանական գազը կարող է հասցնել Եվրոպա: Դա Իրանի համար ամենացանկալի տարբերակն է, քանի որ նրա շահերից չի բխում Թուրքիայի և Ադրբեջանի դիրքերի ուժեղացումը տարածաշրջանում։
Իրանի համար Հայաստանը հուսալի գործընկեր է։ Իրանցի պաշտոնյաները բազմիցս հայտարարել են, որ ցանկանում են Հայաստանի հետ հարաբերությունները խորացնել բոլոր, այդ թվում նաև էներգետիկ ոլորտում: Սակայն, հաշվի առնելով Հայաստանի՝ Ռուսաստանից ունեցած կախվածությունը՝ այս տարբերակը Իրանի համար առայժմ հուսալի չէ, քանի որ Կրեմլը չի ցանկանում զրկվել դեպի Եվրոպա գազի մատակարարման իր մենաշնորհից։
Դեռևս 2005թ, երբ նոր էր կառուցվում Իրան-Հայաստան գազամուղը, մի շարք ռուս պաշտոնյաներ մտահոգություն հայտնեցին, որ այն ռազմավարական շահերի տեսանկյունից կարող է լուրջ սպառնալիք դառնալ Ռուսաստանի համար։ Հայաստանի վրա Ռուսաստանի գործադրած ճնշումների արդյունքում հայ-իրանական սահմանի Մեղրիի հատվածից սկսած գազամուղի տրամագիծը կրճատվեց՝ հասնելով 711մմ, այն դեպքում, երբ գազամուղի իրանական հատվածում այն 1,5 մ է։
Ի շարունակություն՝ անցած տարիների ընթացքում Ռուսական «Գազպրոմ»-ը ձեռք բերեց նաև հայ-իրանական գազամուղը, որով, փաստորեն, այլևս որևէ հնարավորություն չկա իրանական գազը Հայաստանի տարածքով Եվրոպա արտահանելու համար։ Հետևաբար, իր գազը Եվրոպա փոխադրելու համար Իրանին լուրջ երաշխիքներ տրամադրելու դեպքում միայն, այդ երկիրը կարող է մասնակցել Հայաստանի տարածքով նոր գազամուղի կառուցմանը, քանզի Թեհրանը պետք է վստահ լինի, որ գազամուղը կգործի անխափան։
Հայաստանի տարածքով Եվրոպա գազ արտահանելու հնարավորության մասին օրերս հայտարարեց նաև ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մոհամադ Ռեիսին, ով հայկական հեռուստաընկերություններից մեկին տված հարցազրույցում նշեց, որ Հայաստանն իրանական գազը Եվրոպա արտահանելու ապահով և տնտեսապես ձեռնտու ճանապարհ է։ Նա մասնավորապես ասաց. «Իրանական գազը Եվրոպա արտահանելու վերաբերյալ դեռևս խոսակցություն չի եղել, սակայն, եթե նման քննարկումներ լինեն, ապա որպես կարճ, ապահով և տնտեսապես ձեռնտու ուղղություն կարող է լինել նաև Հայաստանի տարբերակը»։
Թե ինչպես մոտ ապագայում կզարգանան Իրանի և Արևմուտքի միջև հարաբերությունները, վերջնականապես պարզ չէ, բայց Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի բոլոր դիպաշարերին (սցենարներին)։ Մի բան առնվազն ակնհայտ է․Հայաստանը, շրջափակված լինելով Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, շահագրգռված է կայուն և հզոր Իրան տեսնելու հարցում։
Իրանը Հայաստանի համար բնական դաշնակից է։ Չնայած մեծ ներուժին՝ Հայաստանի և Իրանի տնտեսական հարաբերություններն այդքան էլ զարգացած չեն, քանի որ Իրանի նկատմամբ սահմանված միջազգային պատժամիջոցները խոչընդոտում են Երևանի և Թեհրանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը:
Հայաստանի և Իրանի առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը հատկապես կխթանի Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցումը։ Դա Հայաստանին կտա իր ապրանքները Իրան և Իրանի տարածքով՝ Պարսից Ծոցի երկրներ արտահանելու, իսկ Իրանին՝ Հայաստանի տարածքով դեպի Վրաստան, այնտեղից էլ՝ Եվրոպա և Ռուսաստան ելքի հնարավորություն։
Ուստի մեծապես Հայաստանի շահերից է բխում Իրանի և Արևմուտքի միջև հարաբերությունների բարելավումը։ Իրան-Հայաստան երկաթգծի նախագիծը գնահատվում է 3-4 մլրդ դոլլար։ Իրանի վրայից պատժամիջոցները հանելուց հետո Իրանը նավթի և գազի վաճառքից կստանա բավականին մեծ եկամուտներ, որի շնորհիվ կարող է նաև ներդրումներ կատարել և կառուցել այդ երկաթգիծը։
Պետք է նշել, որ «Հարավային գազային միջանցք»-ի ստեղծումից հետո Ադրբեջանը լուրջ գործոն է դարձել տարածաշրջանում, և ի հակակշիռ դրան՝ Հայաստանը պետք է բոլոր ջանքերը գործադրի իրանական գազի՝ Եվրոպա արտահանման տրանզիտ երկիր դառնալու համար։ Հայաստանը տարածաշրջանում կմեծացնի իր կշիռը և կարող է լրջորեն բարձրացնել նաև իր անվտանգության մակարդակը։ Եթե հերթական էներգետիկ ծրագիրը շրջանցի Հայաստանը, ապա նա էլ ավելի կմեկուսացվի աշխարհից։
Այդպիսով, Իրանի միջուկային խնդրի լուծման դեպքում Հայաստանի համար կստեղծվեն լավ հնարավորություններ՝ նրա հետ տնտեսական կապերն ամրապնդելու և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու առումներով:

Развязка иранского узла? Новая ситуация и новые перспективы для региона
2-го апреля в городе Лозанне в Швейцарии Иран и "Шестерка" международных наблюдателей по ядерной программе Ирана (5 стран-членов Совета Безопасности ООН и Германия) достигли предварительного соглашения, по которому, возможно, ядерная проблема Ирана получит окончательное решение. Пока не подписан окончательный документ, но предусматривается, что до 30-го июня 2015г будет подписано комплексное окончательное соглашение, по которому Иран ограничит свою ядерную программу, а взамен будут отменены наложенные на него санкции.
Начавшаяся между Ираном и Западом "оттепель" вселяет надежды на Западе, что ядерная проблема Тегерана, наконец, будет решена, и эта страна в ближайшем будущем может стать надежным партнером США и Евросоюза в регионе.
Иран имеет огромные запасы нефти и газа, по разным расчетам Иран владеет 16-18% общемировых запасов газа. Иран по запасам газа занимает второе, а по нефти – третье место.
По мнению некоторых аналитиков, в ближайшем будущем США и Евросоюз могут рассматривать Иран как страну-поставщика газа в Европу вместо России, чем Кремль лишиться своего последнего оружия, имеющегося в арсенале – газа, посредством которого он оказывает давление на другие страны. Иранские чиновники многократно заявляли, что Тегеран может экспортировать газ в Европу на долгосрочную перспективу и стать надежным партнером для европейцев.
Тем не менее, если ядерная проблема Ирана будет решена, то будет выдвинут вопрос экспорта иранского газа в Европу, а ряд стран будут бороться за то, чтобы стать страной-транзитером для поставок иранского газа.
Один из вероятных вариантов – экспорт иранского газа по газопроводному проекту "Парс" по территории Турции из месторождения "Южный Парс" в Европу. Несмотря на противоречия между Турцией и Ираном по вопросам Сирии и Йемена, самым надежным вариантом экспорта иранского газа в Европу является по территории Турции. Конечно, Иран не желает такого усиления позиций Турции, желающей стать лидером исламского мира, однако, вариант поставок иранского газа в Европу через территорию Турции является самым выгодным и безопасным. Нужно отметить, что Турция, тем самым, обретет еще больший вес в регионе, что не столь желательно для Евросоюза, Ирана и Армении.
Другим вариантом экспорта иранского газа в Европу является присоединение Ирана к Южному газовому коридору. Это проект, по которому планируется расширить газопровод Баку-Тбилиси-Эрзерум, а также построить Трансанатолийский газопровод "ТАНАП" (TANAP), который из Азербайджана идет в Турцию, затем в Европу и проект Трансадриатического газопровода "ТАП" (TAP), который должен довести газ из Турции в несколько европейских стран.
Церемония заложения газопровода "ТАНАП" состоялась 17-го марта 2015г в Карсе, в которой приняли участие президенты Турции, Азербайджана и Грузии. Основная цель этого проекта – ликвидировать зависимость Европы от российского газа и диверсификация источников энергии. Об этом многократно заявляли европейские чиновники, которые не скрывают, что желают ослабить зависимость Европы от поставок российского газа.
Основной страной-поставщиком газа в Южный газовый коридор должен быть Азербайджан, но возможно, что к этому проекту присоединятся также Туркменистан и Иран. Первые поставки в Европу запланированы на 2019-20гг. Ожидается, что через Южный газовый коридор в 2020г будет обеспечена 10-20% потребности ЕС в газе.
После достижения предварительной договоренности 2-го апреля в Лозанне между Ираном и "Шестеркой" Ирану уже поступили определенные предложения о присоединении к газопроводу "ТАНАП". В частности, 5-го апреля 2015г президент Государственной нефтяной компании Азербайджана Ровнаг Абдуллаев заявил, что Иран заинтересован в покупке доли в Трансанатолийском газопроводе "ТАНАП". Он также отметил, что после снятия с Тегерана санкций Иран увеличит объемы добычи, и кроме "ТАНАП"-а не существует другого пути для экспорта иранского газа. Несколько дней спустя после этого с подобным заявлением выступил также министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз.
Теоретически возможно, что иранский газ будет экспортирован в Европу по газопроводу "Набукко" (NABUCCO), который пока что является незавершенным проектом. В настоящее время он заморожен, однако, может быть перезапущен, и иранский газ через территории Азербайджана, Грузии и Турции дойдет до Европы. Проект "Набукко" был разработан еще в 2002г, и на начальном этапе планировалось, что газ из иранских месторождений будет транспортирован в Азербайджан, а оттуда – в Европу через Грузию и Турцию.
В 2006г в связи с ядерной проблемой Тегерана было принято решение отстранить Иран от этого проекта, вместо него включить в проект Туркменистан и Узбекистан. Впоследствии, после ухудшения отношений Узбекистана с Западом, было принято решение отстранить от проекта также Узбекистан.
В начальный период планировалось начать строительство в 2011г и завершить в 2014-ом, однако, его эксплуатация по причине проблем с возможными поставщиками газа была несколько раз отложена. Стало ясно, что содержание газа в месторождении Шах-Дениз недостаточно, чтобы проект сделать рентабельным.
В 2013г было объявлено, что проект "Набукко" прекращается, однако, возможен его перезапуск в видоизмененном виде, включив в проект Иран. Иранские чиновники заявили, что Тегеран готов присоединиться к газопроводу "Набукко". В пользу участия Ирана в проекте многократно высказывался также президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Он несколько раз заявлял, что без Ирана проект "Набукко" не будет иметь никакого значения.
Еще одним теоретическим вариантом экспорта иранского газа в Европу является строительство газопровода Иран-Армения-Грузия, который может доставить иранский газ по дну Черного моря в Европу. Это самый желательный вариант для Ирана, поскольку Иран не хотел бы усиления позиций Турции и Азербайджана в регионе.
Армения – надежный партнер для Ирана. Иранские чиновники неоднократно заявляли, что желают углубить отношения с Арменией во всех сферах, в том числе – в энергетической. Однако, учитывая имеющуюся зависимость Армении от России, этот вариант для Ирана пока что надежным не является, так как Россия не лишаться своей монополии поставок газа в Европу.
Еще в 2005г, когда газопровод Иран-Армения только строился, ряд российских чиновников выразили озабоченность тем, что этот газопровод может стать серьезной угрозой для России с точки зрения ее стратегических интересов. В результате, Россия оказала давление на Армению, и начиная с мегринского участка армяно-иранской границы диаметр газопровода был уменьшен до 711мм (на иранском участке он составляет 1.5 метров).
После этого российский "Газпром" в течение последующих лет завладел армяно-иранским газопроводом, по которому, фактически, больше нет никакой возможности для экспорта иранского газа через территорию Армении в Европу. Так что, только в случае предоставления Ирану серьезных гарантий для экспорта газа в Европу эта страна может построить новый газопровод по территории Армении, поскольку Иран должен быть уверен, что газопровод в Армении будет действовать бесперебойно.
На днях о возможности экспорта газа в Европу по территории Армении заявил посол Ирана в РА Мохаммад Реиси, который в интервью одному из армянских телеканалов отметил, что Армения – надежный и экономически выгодный путь для экспорта иранского газа в Европу. Он, в частности, сказал: "О возможности экспорта иранского газа в Европу разговора пока еще не было, однако, если будут такие обсуждения, то в качестве кратчайшего, надежного и экономически выгодного пути может быть и вариант Армении".
Как будут в ближайшем будущем развиваться отношения между Ираном и Западом, окончательно не ясно, однако, Армения должна быть готова к любому сценарию. Очевидно одно: Армения, будучи в блокаде со стороны Турции и Азербайджана, заинтересована в стабильном и мощном Иране. Иран для Армении – естественный союзник. Несмотря на большой потенциал, экономические отношения Армении и Ирана не так развиты, поскольку введенные против Ирана международные санкции препятствуют развитию торгово-экономических связей между Арменией и Ираном.
Строительство железной дороги Иран-Армения особенно придаст импульс развитию торгово-экономических связей между Арменией и Ираном. Это даст возможность Армении экспортировать свои товары в Иран и по территории Ирана в страны Персидского Залива, а Ирану – через территорию Армении в Грузию, а оттуда – в Европу и Россию.
Следовательно, улучшение отношений Ирана и Запада исходит из интересов Армении. Проект строительства железной дороги Иран-Армения оценивается в 3-4 млрд долларов. После снятия санкций Иран от продажи нефти и газа получит довольно большие прибыли, благодаря которым сможет также осуществить инвестиции и построить эту железную дорогу.
Нужно отметить, что после создания Южного газового коридора Азербайджан стал серьезным фактором в регионе, и в противовес этому Армения должна приложить всяческие усилия, чтобы стать страной-транзитером для экспорта иранского газа в Европу. Благодаря этому, Армении увеличит свой вес в регионе и сможет также повысить уровень своей безопасности. Если очередной энергетически проект обойдет Армению, то она еще больше изолируется от мира.
Таким образом, в случае решения ядерной проблемы Ирана для Армении будут созданы хорошие возможности для укрепления экономических связей с Ираном и повышения уровня своей безопасности.