Բունդեսթագի որոշմանը սպասելիս
Այս օրերին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Հայաստանը գտնվում է ամբողջ աշխարհի ուշադրության կենտրոնում: ԶԼՄ-ների առաջին էջերում ակտիվորեն քննարկվում և լուսաբանվում է Հայոց ցեղասպանության` այս կան այն երկրի կողմից ընդունման հարցը: Հետաքրքրական է նաև Գերմանիայում տիրող մթնոլորտը, դաշնային կառավարության դիրքորոշումը այս հարցի շուրջ:
Գերմանիայում բոլորն էլ շատ լավ գիտակցում ու ընդունում են, որ ցեղասպանություն եղել է: Ինչպես ասում են, գիտականորեն ապացուցված է, որ ցեղասպանություն եղել է, դա փաստ է: Ամենուր բացահայտ գրվում և հայտարարվում է ցեղասպանության և միաժամանակ նաև Գերմանիայի պատասխանատվության մասին: Այլ հարց է, երբ գալիս է ցեղասպանության` քաղաքական գործիչների կողմից ընդունման խնդիրը: Ապրիլի 24-ին՝ Գերմանիայի խորհրդարանում տեղական ժամանով 09:00-ին, տեղի կունենա ցեղասպանության վերաբերյալ նոր նախագծի շուրջ մոտ մեկ ժամ տևողությամբ քննարկում:
Ձախերի խոհրդարանական խմբակցությունը (Die Linken) առաջարկել է նոր բանաձև ընդունել, որտեղ բացահայտ կիրառվում է «ցեղասպանություն» եզրույթը: Նրանց են միանում նաև կանաչները (Die Grünen), բայց այլ է իշխող կոալիցիայի (ՔԴՄ/ՔՍՄ և սոցիալ-դեմոկրատներ) վերաբերմունքը այս հարցին. կան մի շարք պատգամավորներ, ովքեր, կանաչներին և ձախերին միանալով, կառավարությունից նույնպես պահանջում են հստակ դիրքորոշում` 1915 թ.-ի կոտորածները «ցեղասպանություն» որակելով, իսկ կան պատգամավորներ, ովքեր Թուրքիային «չզայրացնելու» և «մի հին պատմության համար» ներկայիս տնտեսաքաղաքական հարաբերությունները չվատթարացնելու պատճառաբանությամբ դեմ են արտահայտվում: Գլխավոր հիմնավորումներից մեկն այն է, որ Թուրքիան անհրաժեշտ է Եվրոպային «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում, կամ էլ ավելի լավ է ՆԱՏՕ-ում ունենալ Թուրքիա, քան աշխատել առանց Թուրքիայի: Բացի դրանից, եթե Արևմուտքի կոնֆլիկտը Ռուսաստանի հետ ավելի լարվի, ապա Արևմուտքն անպայման կունենա Թուրքիայի կարիքը:
Հարկ է նշել, որ ներկայումս Գերմանիայում բոլոր ուժերն անհամբեր սպասում են Գերմանիայի նախագահ Յոախիմ Գաուկի ելույթին, ով ապրիլի 23-ին՝ տեղական ժամանակով 19:15-ին, մասնակցելու է Բեռլինի տաճարում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագին:
Գերմանիայի պատմության մեջ առաջին անգամ է, երբ երկրի նախագահը մասնակցում է նման արարողակարգի: Հուսանք՝ նրա շուրթերից մենք՝ հայերս, վերջապես կլսենք այսքան տարի սպասված իրական դեպքը իրական անունով անվանող բառերը, որն էլ կարծում եմ իր ազդեցությունը կունենա Բունդեսթագում ապրիլի 24-ին Ցեղասպանության վերաբերյալ նոր նախագծի ընդունման որոշման վրա:

В ожидании решения Бундестага
В связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян в эти дни Армения находится в центре внимания всего мира. Международные СМИ на первых страницах активно обсуждают и освещают вопрос признания Геноцида армян той или иной страной. Примечательна атмосфера, которая царит сегодня в Германии, и позиция федерального правительства по этому вопросу.
В Германии все хорошо осознают и признают факт Геноцида, отмечают, что он научно доказан. Здесь открыто говорят и пишут о Геноциде армян и об ответственности Германии. Однако ситуация меняется, когда встает вопрос признания Геноцида политическими деятелями. 24 апреля в 09.00 по местному времени в парламенте Германии начнется часовое обсуждение нового проекта по Геноциду армян.
Парламентская фракция Левых (Die Linken) предложила принять новую резолюцию, в которой открыто используется термин “геноцид”. К ней присоединилась фракция Зеленых (Die Grünen). Совсем иначе к этому вопросу подходит правящая коалиция (ХДС/ХСС и социал-демократы). Ряд депутатов присоединились к Левым и Зеленым, потребовав от правительства высказать четкую позицию и назвать погромы 1915 года “геноцидом”. Вместе с тем есть депутаты, которые выступают против, мотивируя свою позицию нежеланием “разгневать” Турцию и “ради какой-то старой истории” испортить политические и экономические отношения с этой страной.
Одно из обоснований состоит в том, что Турция необходима Европе для борьбы с террористической группировкой “Исламское государство”, что лучше иметь в НАТО Турцию, чем работать без этой страны. Отмечается также, что если конфликт Запада с Россией углубится, то Турция обязательно понадобится Западу.
Итак, все политические силы в Германии с нетерпением ждут выступления президента страны Йоахима Гаука, который 23 апреля в 19.15 по местному времени примет участие в литургии в память жертв Геноцида армян в Берлинском кафедральном соборе.
Впервые в истории Германии президент страны будет участвовать в подобном мероприятии. Будем надеяться, что мы, армяне, услышим наконец из его уст те долгожданные слова, которые объективно характеризуют исторические события. Это, на мой взгляд, повлияет на принятие 24 апреля в Бундестаге нового проекта о Геноциде армян.