Հայ կոնյակագործների կրած վնասներն ավելացել են, արտադրությունը՝ նվազել
Հայաստանում կոնյակի արտադրության ծավալները կրճատվել են: Այս տարվա առաջին երկու ամսում՝ հունվար-փետրվարին, մեր երկրում արտադրվել է 1,54 մլն լիտր կոնյակ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ցուցանիշը կրճատվել է 31,3%-ով: Այս մասին վկայում են Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալները (ՀՀ ԱՎԾ):
Կոնյակի արտադրությունը Հայաստանի տնտեսության այն ոլորտներից է, որը մեծ կախում ունի ռուսական շուկայից: Հայկական կոնյակի շուրջ 90%-ն արտահանվում է: Ընդհանուր արտահանվածի 80%-ը գնում է Ռուսաստանը, որի տնտեսական զարգացումները մեծապես ազդում են հայաստանյան այս շուկայի վրա:
Համաձայն ԱՎԾ-ի՝ կոնյակի արտադրությունը Հայաստանում 2014-ին, 2013-ի համեմատ, ևս կրճատվել է (8,1%-ով` կազմելով 18,7 մլն լիտր):
Արձանագրված անկումը մասնագետները բացատրում են հենց Ռուսաստանի տնտեսության կրած կորուստներով: Ընդամենը օրեր առաջ ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը, ռուսական լրատվական գործակալությունների փոխանցմամբ, Պետդումայում հայտարարել է, որ Արևմուտքի սահմանած պատժամիջոցների հետևանքով Ռուսաստանը կրել է 25 մլրդ եվրոյի վնաս: Պատժամիջոցները և նավթի գների անկումը հանգեցրել են ռուբլու արժեզրկմանը, որը սկսվել է 2014-ի նոյեմբերից: Դրա պատճառով հայ արտահանողները, որոնք ռուսական շուկային կոնյակը վաճառում են ռուբլով, ստացել են արդեն արժեզրկված ռուբլի, պակասել են նրանց եկամուտները: Արտահանողների մի մասն էլ դոլարով են վաճառում, բայց նրանց էլ վճարել են ուշացումներով: Դրան էլ գումարվել են Հայաստանում վարկավորման ոլորտում առաջացած խոչընդոտները:
Այս տարվա առաջին եռամսյակում ռուբլու արժեզրկումը շարունակվել է, ինչը նշանակում է, որ հայ կոնյակագործների կրած վնասներն ավելացել են: Ինչպես նշեցինք, պաշտոնական տվյալներով, նվազել է կոնյակի արտադրությունը: Դա նշանակում է, որ այն արտադրողները, որոնք իրենց կոնյակի մեծ մասն արտահանում են Ռուսաստան, նվազեցրել են արտադրության ծավալները: Մեր տեղեկություններով՝ որոշ արտադրողներ սպասելու քիչ ժամանակ ունեն և եթե առաջիկա ամիսներին վիճակը չկայունանա, ստիպված կլինեն դադարեցնել կոնյակի արտադրությունը: Տրամաբանական է, որ եթե ռուբլու արժեզրկումը շարունակվի, նրանց կրած վնասներն ավելի կխորանան: Որպես կանոն՝ նման իրավիճակներում տուժում են հատկապես փոքր և միջին ձեռնարկությունները, որոնց կրած վնասները թույլ չեն տալիս շարունակել արտադրությունը կամ զգալի նվազեցնում են այն: Այդ դեպքերում խոշոր արտադրողների եկամուտները, որոնք ևս քիչ չեն նվազում ռուբլու արժեզրկումից, թույլ են տալիս ռուսական շուկան չկորցնելու և իրենց խոսքով՝ ցանցից դուրս չգալու համար, գոնե, զրոյական օգուտներով շարունակել արտահանումը՝ սպասելով վիճակի բարելավմանը:
Ռուբլին այժմ կայունացման միտումներ է դրսևորում: Եթե մարտի 1-ի դրությամբ, ըստ ՌԴ կենտրոնական բանկի, 1 դոլարն արժեր 61,27 ռուբլի, ապա ապրիլի 27-ին՝ 50,24 ռուբլի: Այսինքն ռուբլին արժևորվում է: Դա միայն լավ է հայ կոնյակագործների համար: Եթե շարունակվի այդ միտումը, փակման եզրին կանգնած ընկերությունները կարող են աստիճանաբար վերականգնվել: Սակայն դրա համար հարկավոր են նաև հարկային արտոնյալ պայմաններ: Քանի որ կոնյակ արտադրող ընկերությունների մեծ մասն արտադրում է նաև գինի, ռուբլու հետ կապված գրեթե նույն պատկերն է նաև գինու շուկայում: Գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանն հայտարարել է, որ իրենք դիմելու են ՀՀ կառավարություն՝ փոքր և միջին բիզնեսի գինեգործների և կոնյակագործների համար արտոնյալ վարկեր ստանալու խնդրանքով: Տուժած արտահանողներին արտոնյալ վարկեր տրամադրելու հարցը բարձրացրել է նաև Գործատուների միությունը, սակայն առայժմ որևէ որոշում չկա:
Համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից հետո Հայաստանում կոնյակի արտադրության և արտահանման ծավալներն անընդմեջ աճել են:
Ոգելից խմիչքների արտադրությունն ու արտահանումը ՀՀ տնտեսության համար այսօր հեռանկարային է համարվում՝ որքան էլ, որ միտումները բացասական ֆոնին լինեն: Հատկապես հայկական կոնյակը աշխարհում գնահատվում է համային և որակական հատկանիշների շնորհիվ ու իր ռազմավարական նշանակությունը պահպանել է տասնամյակներ շարունակ: 2010-ին 11 ընկերություններ պայմանագիր են կնքել, որի հիման վրա կազմավորվել է Հայկական կոնյակագործների միությունը: Այդ ընկերություններն են՝ «Երևանի կոնյակի գործարանը», «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատը», «Արտաշատ-Վինկոնը», «Գրեյթ Վելլին», «Ավշարի գինու գործարանը», «Շահնազարյան» գինու-կոնյակի տունը», «Ստեփանակերտի կոնյակի գործարանը», Արարատի կոնյակի գործարանը «ԱԿԶ», «Տավինկո» գինու-կոնյակի գործարանը», «Արեգակ» կոնյակի գործարանը» , «Վեդի Ալկոն»: Հետագայում նրանց միացել են նաև Հայ գինեգործների միությունը` ի դեմս նախագահ Ավագ Հարությունյանի և «Պռոշյանի կոնյակի գործարանը»:
Նշենք, որ հայկական կոնյակ արտահանվում է նաև Իրաք, Ղազախստան, ԱՄԷ, Գերմանիա, ԱՄՆ, Վրաստան, Ուկրաինա, Բելառուս, Մերձբալթյան երկրներ, Չինաստան և այլն: Այդ երկրներին միասին բաժին է հասնում Հայաստանից արտահանված կոնյակի ընդամենը 20%-ը: Ընդհանուր առմամբ՝ Հայաստանից ավելի շատ կոնյակ է արտահանվում, քան մոլիբդեն, ոսկի և ադամանդ:

Убытки армянских коньякоделов увеличились, а коньячное производство сократилось
Объемы производства коньяка в Армении сократились. За первые два месяца этого года (в январе-феврале) в нашей стране было произведено 1,54 млн литров коньяка. По сравнению с тем же периодом прошлого года этот показатель сократился на 31,3%. Об этом свидетельствуют данные Национальной статистической службы РА.
Коньячное производство – одна из тех отраслей экономики Армении, которая имеет большую зависимость от российского рынка. Около 90% армянского коньяка экспортируется, при этом 80% от всего объема экспорта приходится на Россию, экономическая ситуация в которой оказывает заметное влияние на коньячный рынок Армении.
Согласно НСС, в 2014 г. по сравнению с 2013 г. коньячное производство в стране сократилось на 8,1%, составив 18,7 млн литров.
Зарегистрированный спад специалисты объясняют убытками, которые понесла экономика России. По сообщению российских СМИ, нексколько дней назад премьер-министр РФ Дмитрий Медведев заявил в Госдуме, что вследствие санкций Запада Россия понесла ущерб на сумму 25 млрд евро. Санкции и снижение цен на нефть привели к девальвации российского рубля, которая началась в ноябре 2014 г. Вследствие этого армянские экспортеры, продающие коньяк России в рублях, получили уже девальвированный рубль, а их доходы сократились. Часть экспортеров осуществляет продажу в долларах, но им заплатили с опозданием. Кроме того, Армении появились препятствия в сфере кредитования.
В первом квартале этого года девальвация рубля продолжилась, а это означает,ч то убытки армянских коньякоделов увеличились. Как мы уже отметили, по официальным данным объемы производства коньяка сократились, а это значит, что производители, которые большую часть коньяка экспортируют в Россию, сократили объемы своего производства. По нашим сведениям, некоторые коньякоделы уже не могут ждать, и если в ближайшие месяцы ситуация не стабилизируется, им придется свернуть свое производство.
В подобных ситуациях, как правило, страдают в основном малые и средние предприятия, которым убытки не позволяют продолжать призводство или значительно сокращать его. В этих услучаях доходы крупных производителей, которые тоже в значительной степени сокращаются в результате девальвации рубля, позволяют им продолжать производство (пусть даже с нулевой прибылью – лишь бы не потерять российский рынок) и ждать улучшения ситуации.
В настоящее время рубль проявляет тенденцию к стабилизации. Если по положению на 1 марта 1 доллар, по данным ЦБ РФ, стоил 61,27 рубля, то по положению на 27 апреля – 50,24 рубля. Для армянских коньякоделов это положительная тенденция, и если она сохранится, то дела компаний, оказавшихся на грани закрытия, могут постепенно улучшится. Но для этого нужны также налоговые льготы. Поскольку большинство производящих коньяк компаний производит также вино, то аналогичная ситуация сложилась и на рынке вина. Председатель Союза армянских виноделов Авак Арутюнян заявил, что они намерены обратиться в правительство РА с просьбой предоставить малым и средним предприятиям по производству вина и коньяка льготные кредиты. Этот вопрос поднял и Союз работодателей, однако решение по нему до сих пор не принято.
После мирового финансово-экономического кризиса объемы производства и экспорта армянского коньяка постоянно росли.
Производство и экспорт алкогольной продукции на сегодняшний день считается перспективным для экономики РА. В частности, армянский коньяк ценится во всем мире благодаря своим высоким вкусовым свойствам и качеству и сохранил свое стратегическое значение на протяжении многих десятилетий. В 2010 г. 11 компаний заключили договор, на основании которого был создан Союз армянских коньякоделов. В него вошли Ереванский коньячный завод, Ереванский коньячно-винно-водочный комбинат “Арарат”, “Арташат-Винкон”, “Грейт Велли”, Авшарский винный завод, Винно-коньячный дом “Шахназарян”, Степанакертский коньячный завод, Коньячный завод “Арарат”, Винно-коньячный завод “Тавинко”, Коньячный завод “Арегак”, “Веди Алко”. В дальнейшем к ним присоединились Союз армянских виноделов в лице его председателя Авака Арутюняна и Прошянский коньячный завод. Отметим, что армянский коньяк экспортируется также в Ирак, Казахстан, ОАЭ, Германию, США, Грузию, Украину, Беларусь, страны Прибалтики, Китай и т.д. На долю всех этих стран вместе взятых приходится всего 20% от всего объема экспорта армянского коньяка. В целом объемы экспорта коньяка из Армении превышают объемы экспорта молибдена, золота и алмазов.