Սայաթ-Նովայի արձանը Գյումրիում ունենալու ցանկությունն այլեւս իրականություն է
Գյումրու Սայաթ-Նովայի անունը կրող պողոտայի վերջնամասում նրա արձանը տեղադրելու ցանկություն եղել է դեռեւս խորհրդային տարիներից: Բավական մեծ ընդմիջումից հետո այդ գաղափարն իրականություն դարձավ միայն այսօր: Այդ նպատակով Գյումրու քաղաքապետարանն ավագանու որոշմամբ 7մլն դրամ էր տրամադրել, հայտարարվել էր էսքիզների մրցույթ, եւ ի վերջո ընտրվել էր քանդակագործ Արտուշ Պապոյանի առաջարկը:
Բրոնզաձույլ արձանի հանդիսավոր բացման արարողությունը տեղի ունեցավ կեսօրին՝ զուգորդված մայիսմեկյան համաքաղաքային այլ տոնակատարություններով:
Արձանի հեղինակ, քանդակագործ Արտուշ Պապոյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ քանդակելիս փորձել է ավելի շատ կերպարին փոխանցել դեռեւս դպրոցական տարիներին մեծ քնարերգուից ստացած տպավորությունները: «Ես քանդակել եմ իմ Սայաթ-Նովային, որ հույս ունեմ կսիրվի քաղաքի բնակչության կողմից եւ կդառնա իրենցը: Ինչպես հայտնի է, Սայաթ-Նովայի իրական լուսանկար գոյություն չունի: Շատ տարածված է նկարիչ Հրաչյա Ռուխկյանի նկարների շարքը: Ես ավելի շատ քանդակել եմ պոետ, քան թե աշուղ Սայաթ-Նովային: Փորձել եմ ստանալ նրա լիրիկական կերպարը»,- նշեց քանդակագործը:
Բրոնզաձույլ արձանի աշխատանքները տեւել են երկու ամիս: Ի սկզբանե այն պետք է չափսերով ավելի մեծ լիներ, սակայն տրամադրված գումարի չափը եւ տեղադրման վայրը քանդակագործին հետ են պահել մոնումենտալ գործ ստեղծելու մտքից: Փողոցի բավական բանուկ հատվածում տեղադրված արձանը չպետք է խանգարեր երթեւեկությանը, եւ տեսադաշտ փակելու խնդիր չպետք է առաջանար. ահա այսպիսի խնդիր էր դրված քանդակագործի առաջ, որն էլ, ըստ պատվիրատուների, հաջողությամբ լուծվել է:
Նշենք, որ Արտուշ Պապոյանի հեղինակած երկու մաշտաբային գործերը՝ «Հայուհին» եւ «Վարդանանց» արձանախումբը, գտնվում են քաղաքի երկու մեծ հրապարակներում:

В Гюмри установлен памятник Саят-Нове
Еще в советское время гюмрийцы очень хотели установить в конце проспекта Саят-Новы памятник великому ашугу. Однако это желание осуществилось лишь сегодня. На установку памятника мэрия Гюмри выделила 7 млн драмов. Был объявлен конкурс, на котором лучшей была признана работа скульптора Артуша Папояна.
Сегодня состоялась церемония открытия бронзового памятника, которая сопровождалась праздничными мероприятиями по случаю Первомая.
Автор памятник, скульптор Артуш Папоян в беседе с Hetq.am отметил, что в своем произведении пытался передать впечатление, которое он получил от творчества великого Саят-Новы еще в школьные годы. “Я изваял своего Саят-Нову, которого гюмрийцы, надеюсь, полюбят. Как известно, прижизненного изображения Саят-Новы не существует. Большое распространение получил цикл картин, нарисованных художником Рачья Рухкяном. Я создал скорее поэта, нежели ашуга Саят-Нову. Пытался получить его лирический образ”,- сказал скульптор.
Работа над памятником длилась два месяца. Автор отказался от мысли создать монументальное произведение, так как скульптура должна была быть установлена на оживленной улице, а значит не могла мешать движению транспорта. Артуш Папоян успешно справился с этой задачей.
Отметим, что два масштабных произведения скульптора – “Армянка” и “Вардананц” – установлены на двух больших площадях Гюмри.