«Թեղուտի» հանքավայրի ռիսկերը. խորհրդատվական ընկերությունը ծրագիր է ներկայացրել
«Թեղուտ» ՓԲԸ-ի պատվերով բրիտանական «WSP» խորհրդատվական ընկերությունը 2014թ.-ին կատարել է Թեղուտ և Շնող համայնքների վրա Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի գործունեության սոցիալական ու առողջապահական ազդեցության գնահատում`լեռնահանքային համալիրի շահագործման և փակման փուլերի համար:
Հանքավայրի 1-ին փուլի շահագործումը կտևի 25 տարի: Մշակվել է նաև հանքի փակման ծրագիր: «WSP»-ի խորհրդատվությունը Թեղուտ ՓԲԸ-ին լինելու է շարունակական: Ծրագրում նախնական գնահատական է տրվել և պարզվել է գյուղերի սոցիալական և առղջապահական ելակետային վիճակը և որոշվել է այն հիմնական ոլորտները, որոնք ենթակա են հետագա մոնիթորինգի, հնարավոր միջամտության ու ազդեցությունը մեղմացնող միջոցառումների: Գնահատման տվյալներից ելնելով՝ «WSP»-ին իր փաստաթղթում առաջարկում է նաև Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի սոցիալական և առողջապահական ազդեցությունների մեղմացման միջոցառումներ:
«Ըստ այդ միջոցառումների՝ բացասական ազդեցությունների ռիսկերը կկրճատվեն այնքան, որքան գործնականում հնարավոր է»,-նշված է ներկայացված ծրագրում: «WSP»-ի խորհրդատվական առաջարկներն իրականացնելու դեպքում «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն ակնկալում է, որ պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի շահագործման մեկնարկից 6 ամսվա ընթացքում ընկերությունում արդեն ներդրված կլինեն և արդյունավետ կգործեն էկոլոգիական կառավարման ISO 14001 և OHSAS 18001 համակարգերը:
«Արդեն թևակոխել ենք «Թեղուտ» ՓԲԸ-Ի հետ համագործակցության 2-րդ փուլը, 1-ին փուլում պարզել ենք, թե ինչ գործողություններ են իրականացվում ծրագրի շրջանակում և մշակվել են ղեկավարման պլաններ: Երկրորդ փուլը միտված է համոզվելու, որ այդ պլանները իրագործվում են: Այդ դեպքում Թեղուտ ՓԲԸ-ն ձեռք կբերի հավաստագիր` Թեղուտի ծրագիրը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանելու մասին»,- «Հետքին» հայտնեց ծրագրի ղեկավար Ստեֆանի Թիրելը:
| Ստեֆանի Թիրել՝ ձախից | Նիլ Բարքեր |
Ապրիլի 28-ին Շնողի մշակույթի տան կիսադատարկ դահլիճում ծրագրի տնօրեն Նիլ Բարքերը Շնող և Թեղուտ գյուղերի սոցիալական և առողջապահական ազդեցությունների «WSP»-ի զեկույցը ներկայացրեց բնակիչների նախնական գնահատմանը: Շնորհանդեսից հետո ապրիլի 29-ին` ընդամենը մի քանի շնողցիներ էին ներկայացել կարևոր ծրագրի քննարկմանը: Ապրիլի 30-ին գյուղերի խոցելի խմբերի հետ ծրագրի ղեկավար Ստեֆանի Թիրելի հանդիպմանը Թեղուտից որևէ մեկը չէր ներկայացել` ներկա էին շնողցի 30 կանայք:
Գյուղապետ Ֆրունզե Նորեկյանի ասելով, արդեն մի քանի տարի է՝ ընկերության ղեկավարները թեղուտցիներին խոստանում են վերանորոգել Թեղուտի 40 բնակելի տների տանիքները, սակայն խոստումը չի կատարվում: Այդ պատճառով էլ թեղուտցիներն ընդհանրապես չեն ուզում մասնակցել «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի ղեկավարների հետ հանդիպումներին: «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի հետ ունեցած աշխատանքային հարաբերություններից քննարկմանը դժգոհություն հայտնեց նաև Շնողի գյուղապետ Հովիկ Սահակյանը: Քննարկումներին ներկա շնողցիներն իրենց կյանքին և առողջությանը վերաբերող կարևոր փաստաթղթին ծանոթանալու փոխարեն, թախանձագին դրամական օգնություն և այլ աջակցություններ էին խնդրում ընկերության ղեկավարներից:
«Ազդակիրների կարիքներն ու մտահոգությունները ցույց են տալիս, որ նրանց զգայունությունը բացասական ազդեցությունների նկատմամբ բարձր է»,- հայտնում է «WSP»-ի ծրագիրը: Նիլ Բարքերը ներկայացրեց Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի գործունեության hնարավոր դրական և հնարավոր բացասական ազդեցությունները: Նշեց, որ Թեղուտի լեռնահանքային համալիրում Թեղուտ և Շնող գյուղերից աշխատում են 432 հոգի, որից 179-ը` Թեղուտից, իսկ 253-ը` Շնողից են:
Ըստ բանախոսի՝ դրա արդյունքում ձևավորվել է տեղական և մարզային մատակարարման շղթա, որի հետևանքով գրանցվել է շրջանառվող եկամտի աճ, շահույթի աճ և ապագա ներդրումների հնարավորությունների աճ: Գյուղերի տնային տնտեսությունների արձանագրված ծախսերի աճը ստեղծում է հավելյալ բիզնեսի հնարավորություններ: Նիլ Բարքերը հայտնեց, որ արձանագրվել է Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի գործունեության բացասական ազդեցություն ունեցող փոշու, աղմուկի և տեսողական խնդիրների զգալի ավելացում, աշխատանքային առողջության անվտանգության և ռիսկերի, աշխատանքի հետևանքով ձեռք բերված հիվանդությունների աճ:
Նիլ Բարքերը գտնում էր որ այդ ոլորտները պետք է մշտական հսկողության տակ պահվի համայնքի և տարածաշրջանի առողջապահական հիմնարկների կողմից: Պատասխանելով մեր հարցին՝ Ն. Բարքերն ասաց, որ Շնողի բժշկական ամբուլատորիան իր բժշկական սարքավորումներով և անձնակազմով կարող է վերահսկել գյուղացիների և համալիրի աշխատողների վրա լեռնահանքային համալիրի բացասական ազդեցությունները: Նա առաջարկում էր ազդակիր համայնքերի ջրամատակարարման ոլորտում նույնպես անցկացնել շարունակական մոնիթորինգ:
«Ինձ միայն մի հարց է հետաքրքրում, ես 77 տարեկան մարդ եմ, հենց Շնող գետի ափին ունեմ այգի, որից ես օգտվում եմ: Էդ ջրիցը անասունը չի օգտվում, թունավոր ա: Հիմա ես իմ այգում վարունգ եմ ցանում, այլ բանջարեղեն եմ ցանում, իմ երեխան, իմ թոռնիկը իրավունք ունի՞ այն ուտելու, թե՞ ոչ»,- Նիլ Բարքերին դիմեց շնողցի Մարտուն Մարգարյանը:
| Մարտուն Մարգարյանը` ձախից | Գագիկ Արզումանյան |
«Ուզում են Ձեզ տեղեկացնել, որ ներկայումս իրենք ուսումնասիրում են ջրի քիմիական բաղադրությունը: Փորձում են պարզել աղտոտման աղբյուրները: Այնպես է ստացվել, որ երբ անձրևներ են գալիս, անհնարին է, որ ցեխաջրերը չլցվեն գետը: Բայց, իհարկե, մենք հասկանում ենք, որ մի բան է, եթե ցեխաջրերն են լցվում գետը և մեկ այլ բան է , եթե գետը աղտոտված է քիմիկատներով, որը կարող է վնասել մարդկանց և կենդանիներին: Այդ խնդիրները գտնվում են շարունակական վերահսկողության տակ և միշտ վերահսկողության տակ են գտնվելու»,-բացատրեց Նիլ Բարքերը: Վերջինս նկատեց, որ իր պատասխանը չգոհացրեց Մ. Մարգարյանին:
Ն.Բարքերը «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների կայուն զարգացման վարչության պետ Գագիկ Արզումանյանին առաջարկեց պատասխանել գյուղացու հարցին: «Այո, կարող եք հանգիստ տալ ձեր երեխային և թոռներին: Որպես դրա երաշխիք, ես պատրաստ եմ իմ երեխաների հետ առաջինը համտեսել Ձեր ծառերի միրգը, նոր դրանից հետո տալ Ձեր երեխաներին ու թոռներին»,- վստահեցրեց Գ. Արզումանյանը: «Ծառը ջրում ենք, երեսը փրփուր ա լինում, ծառը չի աճում էդ ջրիցը»,- վրդովված Գ. Արզումանյանին հակադարձեց գյուղացին:
Գնահատման մեջ տեղ չէր գտել լեռնահանքային համալիրի գործունեության քաղցկեղի և սրտանոթային հիվանդությունների ռիսկերը: Վերջինիս առնճվող «Հետքի» հարցին Նիլ Բարքերը պատասխանեց, որ այս պահին քաղցկեղի ռիսկը շատ ցածր մակարդակի վրա է գտնվում և պատկանում է հնարավոր ռիսկերի դասին: Այս պահին առավել բարձր է շնչառական հիվանդությունների ռիսկայնությունը, որոնք արտահայտվում են պարզագույն ալերգիայից մինչև ասթմայի տեսքով: Ծրագրի տնօրենը, սակայն, բացատրեց, որ քաղցկեղային բակտերիան կարող է առաջանալ ծանր մետաղների կամ փոշու շատացման հետևանքով: Նա հավելեց նաև, որ հիմնականում քաղցկեղի ռիսկի աղբյուրը նույնն է հանդիսանում, ինչ շնչառական ռիսկինը: «Մեր դերը, որպես հիմնական տեխնիկական խորհրդատուի, կայանում է նրանում, որ վստահ լինենք, որ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ում գոյություն ունի հստակ կառավարման համակարգ, որը վերահսկելու է ազդեցությունների հնարավոր ռիսկերը, որ դրանք իրական ռիսկեր չդառնան»,- բացատրեց Նիլ Բարքերը:

Риски Техутского месторождения: консалтинговая компания представила программу
По заказу ЗАО “Техут” британская консалтинговая компания WSP в 2014 г. провела оценку социального и медицинского воздействия деятельности Техутского горнообогатительного комлекса на общины Техут и Шнох для этапов эксплуатации и закрытия горнообогатительного комплекса.
Эксплуатация месторождения, или 1-й этап, будет длиться 25 лет. Разработана также программа закрытия месторождения. WSP будет продолжать предоставлять ЗАО “Техут” консалтинговые услуги. В программе дана предварительная оценка. В частности, установлено исходное социальное и медицинское состояние в общинах и определены те основные сферы, которые подлежат дальнейшему мониторингу, мероприятия по возможному вмешательству и смягчению воздействия. С учетом результатов оценки WSP в своем документе предлагает также мероприятия по смягчению воздействия Техутского горнообогатительного комплекса на социальную сферу и здоровье людей.
“В соответствии с этими мероприятиями риски отрицательного воздействия сократятся в той степени, в какой это возможно на практике”,- говорится в представленной программе. В случае выполнения предложений WSP компания “Техут” ожидает, что в течение 6 месяцев после начала эксплуатации медно- молибденового месторождения будут внедрены и начнут эффективно использоваться системы экологического управления ISO 14001 и OHSAS 18001.
“Мы уже вступили во 2-ой этап сотрудничества с ЗАО “Техут”. На 1-ом этапе мы выяснили, какие действия осуществляются в рамках программы и разработали планы управления. Цель второго этапа – убедиться в том, что эти планы осуществляются. В этом случае ЗАО “Техут” получит документ о соответствии программы “Техут” европейским стандартам”,- сообщила Hetq.am руководитель программы Стефани Тирел.
| Стефани Тирел | Слева – Нил Баркер |
28 апреля в полупустом зале дома культуры села Шнох директор программы Нил Баркер представил доклад WSP о социальном и медицинском воздействии на общины Шнох и Техут для получения предварительной оценки местных жителей. 29 апреля состоялось обсуждение важной программы, на котором присутствовали лишь несколько шнохцев. На встречу 30 апреля руководителя программы Стефани Тирел с уязвимыми группами общин пришли 30 жительниц Шноха. Ни одного представителя Техута на встрече не было.
По словам старосты Фрунзе Норекяна, уже несколько лет руководители компании обещают техутцам отремонтировать крыши 40 жилых домов, но не выполняют свое обещание. Поэтому техутцы вообще не хотят участвовать во встречах с руководителями ЗАО “Техут”. Недовольство рабочими отношениями с этой компанией высказал на встрече и староста Шноха Овик Саакян. Присутствовавшие на обсуждении шнохцы вместо того, чтобы ознакомиться с важным для их жизни и здоровья документом, просили руководителей компании оказать им денежную и другую помощь.
Нил Баркер представил возможное положительное и отрицательное воздействие деятельности Техутского горно-обогатительного комплекса. Он отметил, что из сел Техут и Шнох в ГОК работают 432 человека. Рост расходов домохозяйств этих сел создает дополнительные возможности для бизнеса.
Баркер отметил, что зарегистрировано значительное увеличение оказывающих негативное воздействие пыли и шума, проблем со зрением, рост рисков, связанных с безопасностью здоровья, болезней, приобретенных вследствие работы.
По мнению Баркера, эти сферы должны находиться в поле постоянного внимания медицинских учреждений общин и региона. Отвечая на наш вопрос, Нил Баркер отметил, что медицинская амбулатория Шноха благодаря своей аппаратуре и медперсоналу может держать под контролем негативное воздействие горно-обогатительного комплекса на работников и местных жителей.
“Меня интересует только один вопросов. На берегу реки Шнох у меня есть огород, которым я пользуюсь. Животные не пьют воду из реки, так как она отравлена. На огороде я выращиваю огурцы, другие овощи. Могут ли мои дети и внуки есть эти продукты?” – спросил Нила Баркера шнохец Мартун Маркарян.
| Мартун Маркарян | Слева – Гагик Арзуманян |
“Хочу сообщить Вам, что в настоящее время они изучают химический состав воды, пытаются найти источники загрязнения. Так получилось, что когда идут дожди, грязная вода, как правило, попадает в реку. Но мы, разумеется, понимаем, что одно дело, когда в реку попадает грязь, а другое дело, когда попадают химикаты, которые могут причинить вред людям и животным. Эти проблемы находятся и всегда будут находиться под контролем”,- пояснил Нил Баркер. Он, однако, заметил, что его ответ не удовлетворил Мартуна Маркаряна.
Баркер предложил ответить на вопрос крестьянина начальнику управления стабильного развития группы компаний “Валлекс” Гагику Арзуманяну. “Да, вы спокойно можете давать эти овощи своим детям и внукам. В качестве гарантии я готов со своими детьми первым продегустировать фрукты из вашего сада. И только после этого вы можете дать их своим детям и внукам”,- заверил Г.Арзуманян. “Когда мы поливаем деревья, на поверхности собирается пена. Из-за этой воды деревья не растут”,- возмущенно заявил Г.Арзуманяну пожилой шнохец.
В оценке не были представлены риски возникновения онкологических и сердечно-сосудистых заболеваний в результате деятельности горнообогатительного комплекса. Отвечая на этот вопрос Hetq.am, Нил Баркер сказал, что на данный момент риск онкологических заболеваний находится на очень низком уровне. В настоящее время наиболее высок риск дыхательных болезней, которые проявляются как в виде аллергии, так и в виде астмы. Вместе с тем директор программы пояснил, что раковая бактерия может появиться вледствие повышения концентрации тяжелых металлов и пыли. По его словам, источник риска заболеваемости раком тот же, что и источник риска дыхательных болезней. “Наша задача убедить вас в том, что в ЗАО “Техут” существует четкая система управления, которая будет контролировать возможные риски воздействия, чтобы они не превратились в реальные риски”,- заявил Нил Баркер.