IDeA հիմնադրամի «100 LIVES» նախագիծը հայտարարում է Նեպալի երկրաշարժից տուժածներին աջակցելու մասին
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «100 LIVES» (100 Կյանք) նախագիծը հայտարարում է Նեպալի ավերիչ երկրաշարժից տուժած երեխաներին օգնություն ցուցաբերելու մասին՝ այդ նպատակով 100 հազար ԱՄՆ դոլար փոխանցելով ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամին (UNICEF): IDeA -ն այսպիսով արձագանքում է ՄԱԿ-ի Մարդասիրական գործերի համակարգման գրասենյակի (UN OCHA) կողմից աշխարհին ուղղված աջակցության կոչին:
Նվիրատվությունն իրականացվում է «Հայերը՝ Նեպալին» խորագրով մարդասիրական ակցիայի շրջանակում, որով կոչ է արվում հայկական կազմակերպություններին միանալ նախաձեռնությանը եւ աջակցել երկրաշարժից տուժած երեխաներին օգնելու UNICEF-ի ջանքերին:
IDeA հիմնադրամի եւ «100 LIVES»-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, մեկնաբանելով նախաձեռնությունը, նշել է. «Նեպալում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժը զգալի վնաս է պատճառել հարուստ պատմություն ունեցող այդ երկրին: Մեր ցավակցությունն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր տուժել են այդ ահավոր աղետից: 100 LIVES-ը նախաձեռնվել է որպես մարդասիրական նախագիծ, եւ մենք չենք կարող անտարբեր լինել, երբ մարդիկ տառապում են: Հենց նման դեպքերում են դրսեւորվում մարդկային ոգու լավագույն հատկությունները, եւ ես ողջ աշխարհի հայերին հորդորում եմ միանալ նախաձեռնությանն ու իրենց աջակցությունը ցուցաբերել տուժածներին»:
«Մեր ժողովուրդը շատ լավ է ծանոթ նման աղետների պատճառած ցավին, եւ գիտի նաեւ գնահատել օգնության մեկնած ձեռքը: Մենք միշտ շնորհակալ ենք եղել բոլոր նրանց, ովքեր օգնեցին մեզ 1988թ. աղետալի երկրաշարժի ժամանակ: Ողջ աշխարհն է աջակցում Նեպալի ժողովրդին, եւ մենք նույնպես անմասն չենք կարող մնալ: Այդ իսկ պատճառով որոշեցինք գումարը փոխանցել UNICEF-ին, որն օգնում է երկրաշարժից տուժած երեխաներին»,- նշել է IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Արմեն Գեւորգյանը:
Նեպալի երկրաշարժից տուժածներին աջակցելու համար հնարավոր է ուղիղ նվիրատվություն կատարել՝ այցելելով ՄԱԿ-ի կողմից հայտարարված՝ FLASH APPEAL ON NEPAL RESPONS-ի կայք՝

Проект 100 LIVES фонда IDeA объявляет о содействии пострадавшим от землетрясения в Непале
Проект 100 LIVES (100 жизней) фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) объявляет о перечислении $100 тыс. Детскому фонду ООН (UNICEF) для оказания помощи детям, пострадавшим от разрушительного землетрясения в Непале. Таким образом, IDeA отзывается на призыв о содействии, направленный миру Офисом ООН по Координации Гуманитарных Вопросов (UN OCHA).
Помощь предоставляется в рамках гуманитарной акции под девизом «Армяне -Непалу», призывая армянские организации присоединиться к ней и внести свой вклад в усилия UNICEF по оказанию помощи пострадавшим.
Соучредитель фонда IDeA и проекта 100 LIVES Рубен Варданян, комментируя инициативу, отметил: «Разрушительное землетрясение в Непале причинило значительный ущерб этой стране, имеющей богатую историю. Выражаем наше соболезнование всем тем, кто пострадал в этом ужасном бедствии. 100 LIVES инициирован как гуманитарный проект, и мы не можем оставаться безразличными к страданиям людей. Именно в таких случаях проявляется человеческая душа, и я призываю армян всего мира присоединиться к этой инициативе и внести свой вклад в оказание помощи пострадавшим».
«Нашему народу хорошо знакома боль, которую причиняют подобные трагедии, и мы знаем цену оказанной помощи. Мы всегда были благодарны тем народам, которые помогли нам во время разрушительного землетрясения 1988 года. Весь мир сейчас поддерживает народ Непала, оказавшийся в беде, и мы не можем оставаться в стороне. В этой связи мы решили перечислить средства UNICEF, который помогает пострадавшим от землетрясения детям», - отметил генеральный директор IDeA Армен Геворкян.
Для оказания помощи пострадавшим от землетрясения в Непале можно сделать пожертвование, посетив сайт: http://www.unocha.org/cerf/our-donors/how-donate.