«Խոպանչիներին» վերաբերող օրինագծերն ընդունվեցին առաջին ընթերցմամբ
Այսօր Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Եկամտային հարկի մասին» և «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին օրենքների նախագծերը: Այս նախագծերը երեկ բուռն քննարկվեցին խորհրդարանում: Պատգամավորները 65 կողմ, 21 դեմ և 16 ձեռնպահ ձայներով ընդունեցին օրինագծերը:
Մինչ քվեարկությունը պատգամավորները ևս մեկ անգամ հայտնեցին իրենց կարծիքները:
Հրանտ Բագրատյանն ասաց, որ իրենց չի բացատրվել, թե ինչի համար են փոփոխությունները: Նրա կարծիքով` սա ավելի շուտ աշխատուժի տեղաշարժման հարկ է:
Հրանտ Բագրատյանը հավանական համարեց, որ դրսում աշխատող մեր հայրենակիցները 13 տոկոս հարկ են վճարելու Հայաստանում, նույնքան էլ՝ Ռուսաստանում: «Այդ երկուսի գումարն անում է 26 տոկոս, գումարած 42 տոկոս էլ՝ Ռուսաստանում: Արդյունքը կլինի այն, որ մարդիկ լրիվ կգնան, մեծ թափով: Սա հակասում է ԵՏՄ-ի պայմանագրի, սա չի կարող դուր գալ ԵՏՄ պայմանագիրը ստորագրած մյուս երկրների ղեկավարներին, սա խուլիգանություն է: Կա ԵՏՄ-ի դատարան, և նույնիսկ կարելի է դիմել դատարան: Այս օրենքով ուզում եք ասել, որ, հայ ժողովուրդ, քո համար ԵՏՄ չկա, ոչ միայն Եվրոպա չկա, այլև ԵՏՄ չկա»,-ասաց Հրանտ Բագրատյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ երեկ նախագծերի քննարկման ժամանակ բարձրացված և ոչ մի հարցի պատասխան չի տրվել: «Առաջարկում եմ չանել այս բանը, կփոշմանենք»,- խորհուրդ տվեց Հրանտ Բագրատյանը:
ԲՀԿ խմբակցությունից Միքայել Մելքումյանն էլ ասաց, որ կառավարությունն այդպես էլ չներկայացրեց տեղեկություններ օրենքի կիրառման ռիսկերի մասին, թե օրինակ` ինչ ծավալների մասին է խոսքը, քանի աշխատող է գնում Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի, պետական բյուջեն ինչ պետք է ստանա:
«Եթե մենք չունենք սպասումների գնահատականը, չենք կարող կողմ քվեարկել: Եթե կառավարությունը մինչև երկրորդ ընթերցում բերի, մենք կտեսնենք, նորից կքննարկենք: Այս փուլում միանշանակ ձեռնպահ ենք քվեարկում այս օրենսդրական նախաձեռնությանը»,- հայտարարեց Մելքումյանը:
ՀԱԿ խմբակցությունից Լևոն Զուրաբյանն էլ ասաց, որ այդպես գործերը չեն վարում: «Կառավարությունն իսկապես անարգանք է ցուցաբերում Ազգային ժողովի նկատմամբ: Սա ինչ-որ աֆիորայի է նմանվում»,- նշեց Զուրաբյանը` հավելելով, որ սկզբում գործադիրը ներկայացրել է այլ օրակարգ, հետո վերջին պահին փոխել է այն, և իրենք ժամանակ չեն ունեցել ամբողջական ուսումնասիրել նախագիծը:
Լ. Զուրաբյանը կոչ արեց պատգամավորներին, որ եթե ունեն արժանապատվություն, այս քվեարկությամբ մերժեն կառավարության գործելաոճը:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն էլ խորհուրդ տվեց «արժանապատվությունից քիչ խոսել»:
ՀՅԴ-ից Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ այս նախագիծը աղավաղված է ներկայացվում հատկապես լրատվամիջոցներում, և իրականության մեջ այն լավ նախագիծ է:
Պատգամավորը խորհուրդ տվեց գործընկերներին չասել բաներ, որոնք չեն վերաբերում նախագծին: Ըստ նրա` կարելի է նախագիծը զարգացնել, բայց կտրուկ դեմ չարտահայտվել:
«Ժառանգությունից» Ռուբիկ Հակոբյանն էլ արձանագրեց փաստը, որ կրկնվում է տխուր ավանդույթը, որը դատապարտված է ձախողման: Նա ասաց, որ այսպես չի կարող շարունակել, լուրջ նախագիծ է, առնչվում է գրեթե ամբողջ հասարակության շահերին:
Ռուբիկ Հակոբյանն ասաց, որ իրենք դեմ են քվեարկելու, ինչն առաջին հերթին պայմանավորված է նախագիծը քննարկելու ընթացակարգով:
ՀՀԿ-ից Վարդան Այվազյանը, անդրադառնալով Լևոն Զուրաբյանի հայտարարությանը, ասաց, որ արժանապատվության մասին կոչեր թող անի այն մարդը, ով անձնական և քաղաքական արժանապատվությունի ունի:

Законопроекты, касающиеся мигрантов, приняты в первом чтении
Сегодня Национальное Собрание приняло в первом чтении проекты законов о внесении изменения и дополнения в законы “О подоходном налоге” и “О налоге на прибыль”. Вчера в парламенте состоялось бурное обсуждение этих документов, а сегодня они были приняты 65 голосами “за”, 21 – “против” и при 16 воздержавшихся.
До голосования депутаты еще раз высказали свои точки зрения.
Грант Багратян отметил, что им не объясняли, с какой целью вносятся эти изменения. По его мнению, это скорее налог на перемещение рабочей силы. Депутат считает, что работающие за рубежом наши соотечественники будут платить в Армении налог в размере 13% и столько же в России. “В сумме получается 26% плюс 42% в России. В результате люди уедут окончательно, в массовом порядке. Это противоречит договору Евразийского экономического союза и не может понравиться руководителям других стран, подписавших договор ЕАЭС. Это хулиганство! Есть суд ЕАЭС, куда можно обратиться. Этим законом вы хотите сказать армянскому народу: для тебя нет не только Европы, но и ЕАЭС”,- заявил Грант Багратян. Он отметил, что в ходе вчерашнего обсуждения не был дан ответ ни на один вопрос. “Предлагаю не делать этого, пожалеете”,- сказал Г.Багратян.
Член фракции “Процветающая Армения” Микаел Мелкумян отметил, что правительство так и не представило сведения о рисках применения закона, в частности данные о том, сколько человек выезжает на заработки в Россию и какие суммы должны поступить в бюджет.
“Не имея оценки ожиданий, мы не можем голосовать. Пусть до второго чтения правительство представит эти данные, мы изучим и еще раз обсудим. На этом этапе мы однозначно воздержимся от голосования”,- заявил Мелкумян.
Депутат от фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабян заметил: “Правительство проявляет неуважение к Национальному Собранию. Это напоминает аферу”. По словам Зурабяна, исполнительный орган сперва представил одну повестку, а в последний момент изменил ее, и депутаты не успели изучить законопроект.
Член фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян считает, что законопроект представлен в СМИ в искаженном виде и что в действительности это хороший проект. Он посоветовал своим коллегам не говорить вещей, которые не имеют отношения к документу. Минасян считает, что проект можно улучшить, но не надо категорически выступать против него.
Представляющий фракцию “Наследие” Рубик Акопян отметил, что повторяется печальная традиция, которая обречена на провал. “Наследие”, по словам Акопяна, будет голосовать против, что в первую очередь обусловлено процедурой обсуждения законопроекта.