2014-ին Հայաստանը ավելացրել է Թուրքիայից թռչնի և թռչնամսի ներմուծումը
Այսօրվանից արգելվել է Թուրքիայից Հայաստանի ներմուծել կենդանի թռչուն, թռչնամթերք, հումք (փետուր, աղվամազ), ապրանքային և ինկուբացիոն ձու, մսոսկրային ալյուր, կերեր, լրացակերեր (բացառությամբ սինթետիկ և քիմիական նյութեր պարունակող լրացակերերի), պոլիմերային և ստվարաթղթե պալարային տուփեր և միջադիրներ՝ մինչև կարանտինի չեղյալ հայտարարելը: ՀՀ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը (ՍԱՊԾ) հայտարարել է, որ որոշումը կայացվել է Թուրքիայում արձանագրված թռչնի գրիպ (H5N1 տիպի) հիվանդության մուտքը Հայաստան կանխելու նպատակով:
Հայաստանի մաքսային ծառայության տվյալներից տեղեկանում ենք, որ նախորդ տարի Հայաստան ներմուծված 31,9 հազ. տոննա ընտանի թռչնամսից 919,8 տոննան ներմուծվել է Թուրքիայից, որի մաքսային արժեքը կազմել է 1,245 մլն դոլար: 2014 թվականից առաջ Թուրքիայից Հայաստան թռչնամիս չի ներմուծվել կամ ներմուծվել է փոքր ծավալով: 2013-ին, օրինակ, ներմուծվել է 45,4 տոննա՝ 87,2 հազ. դոլար մաքսային արժեքով: Նախորդ տարի Հայաստանը թռչնամիս է ներմուծել հիմնականում Արգենտինայից, Բրազիլիայից, ԱՄՆ-ից, Ուկրաինայից, Չինաստանից ու Ռուսաստանից:
Իսկ ինչ վերաբերում է կենդանի վիճակում ընտանի թռչուններին, ապա Թուրքիայից նեմուծման պատկերը վերջին 4 տարիներին հետևյալն է.
Ընդհանուր առմամբ՝ նախորդ տարի Հայաստան է ներմուծվել 8 մլն հատ ընտանի կենդանի թռչուն: Թուրքիայից Հայաստան ներմուծված կենդանի թռչնի մաքսային արժեքը կազմել է 531,4 հազ. դոլար, որը 337,6 հազ. դոլարով գերազանցում է 2013-ի ցուցանիշը:
Մյուս արգելված ապրանքախումբը ձուն է: Մաքսայինի նախորդ տարվա վիճակագրության մեջ նշվում է, որ Թուրքիայից Հայաստան չի ներմուծվել ոչ ձու, ոչ էլ ձվի փոշի: 2013-ին ներմուծվել է ընդամենը 720 հազ. հատ ձու՝ 80,4 հազ. դոլարի:
ՍԱՊԾ-ն հիշեցնում է, որ Թուրքիայի Հանրապետությունից ներկրվող սննդամթերքը սահմանված կարգով ենթարկվում է պարտադիր լաբորատոր փորձաքննության և միայն անհամապատասխանություններ չլինելու դեպքում է թույլատրվում մուտքը Հայաստանի Հանրապետության տարածք:

В 2014-ом Армения увеличила объемы импорта из Турции мяса птицы
С сегодняшнего дня в Армении запрещен ввоз из Турции живой птицы, продуктов из мяса птицы, сырья (пуха, пера), товарных и инкубационных яиц, мясокостной муки, кормов и кормовых добавок для птиц, полимерных и картонных коробок. Запрет будет действовать до отмены карантина.
Служба безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства РА заявила, что решение было принято с целью предотвращения проникновения на территорию Армении обнаруженного в Турции птичьего гриппа (H5N1).
По данным Таможенной службы РА в прошлом году из импортированных Арменией 31,9 тыс. тонн мяса птицы 919,8 тонн было ввезено из Турции. Таможенная стоимость этой продукции составила 1,245 млн долларов. До 2014 г. мясо птицы из Турции в Армению не ввозилось, либо ввозилось в небольших объемах. Так, в 2013 г. было импортировано 45,4 тонн таможенной стоимостью 87,2 тыс. долларов. В прошлом году Армения ввозила мясо птицы в основном из Аргентины, Бразилии, США, Украины, Китая и России.
Что касается импорта живой птицы, то в случае с Турцией за последние 4 года сложилась следующая картина. В прошлом году Армения импортировала 8 млн живых кур. Таможенная стоимость живой птицы, ввезенной в Армению из Турции, составила 531,4 тыс. долларов, что на 337,6 тыс. долларов превышает показатель 2013 г.
Другим запрещенным товаром являются яйца. В таможенной статистике прошлого года указано, что из Турции в Армению яйца и яичный порошок не импортировались. В 2013-ом было импортировано всего 720 тыс. яиц на сумму 80,4 тыс. долларов.
СБПП напоминает о том, что импортируемые из Турции продукты питания в установленном порядке подвергаются обязательной лабораторной проверке. Их ввоз на территорию Армении допускается только после выявления отсутствия несоответствий.