Նոր նամականիշեր` «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելից» թեմայով
«Հայփոստ» ՓԲԸ-ն մայիսի 6-ին Վաշինգտոնում` ԱՄՆ Կոնգրեսի գրադարանում, մարել է «Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելից. Հենրի Մորգենթաու» թեմայով մեկ նամականիշ և «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելից. «Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտե» թեմայով գեղաթերթիկ` մեկ նամականիշով: Այս մասին տեղեկացնում է «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայությունը.
«Նամականիշերի մարումն իրականացրել են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Սարգսյանը և «Հայփոստ» ՓԲԸ կոմերցիոն զարգացման տնօրեն Նարինե Սեֆերյանը: Մարումն իրականացվել է նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ.-ի ներկայությամբ:
«Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելից. Հենրի Մորգենթաու» (1 փոստային նամականիշ) Թողարկման օրը` 06 մայիսի, 2015թ. Դիզայնը՝ Վահագն Մկրտչյան, Հայկ Դեմոյան Տպարանը` Lowe Martin Group, Կանադա Չափսերը` 30,0 x 40,0 մմ Տպաքանակը՝ 50 000 |
Մորգենթաուի հոդվածները և գրքերն արժանահավատ վկայություններ են Հայոց ցեղասպանության մասին։ Նա մերժել է ռազմական անհրաժեշտությամբ հայերի տեղահանության թուրքական վարկածը և ապացուցել, որ երիտթուրքական պարագլուխների նպատակը հայ ազգի իսպառ ոչնչացումն էր։Հենրի Մորգենթաուն 1913–16 թթ.-ին ԱՄՆ-ի դեսպանն էր Թուրքիայում, Առաջին աշխարհամարտի սկսվելուց հետո Օսմանյան կայսրությունում ներկայացրել է նաև Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Իտալիայի, Բելգիայի շահերը։
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելից Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեի 100-ամյակը (գեղաթերթիկ 1 նամականիշով) Թողարկման օրը` 06 մայիսի 2015թ. Դիզայնը՝ Խուան Պաբլո Գեչիդջյան, Վահագն Մկրտչյան, Հայկ Դեմոյան Տպարանը` Cartor, Ֆրանսիա Նամականիշի չափսերը` 26,0 x 40,0 մմ Գեղաթերթիկի չափսերը` 70,0 x 90,0 մմ Տպաքանակը՝ 20 000 |
Հենրի Մորգենթաուի նախաձեռնությամբ է ստեղծվում Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան օգնության կոմիտեն` Ամերկոմը ( American Committee for Relief in the Near East, ACRNE), որը հիմնադրվել է 1915 թ., Մերձավոր Արևելքի երկրների՝ պատերազմից տուժած և կարիքավոր բնակչությանը (հայեր, հույներ, ասորիներ և այլն) պարենով, հագուստով և դեղորայքով օգնելու նպատակով։
Արձագանքելով դեսպան Մորգենթաուի կոչին, որ անհրաժեշտ է Մերձավոր Արևելքի կարիքավոր բնակչությանը անհապաղ օգնություն տրամադրել, ստեղծվում է մի հատուկ կոմիտե, որը ստանում ԱՄՆ պաշտոնյաների, ներառյալ, նախագահ Վուդրո Վիլսոնի աջակցությունը: Կոմիտեն կարողացավ Պոլսում գտնվող ԱՄՆ դեսպանատան միջոցով գումար և հագուստ տրամադրել կարիքավորներին, որոնց օգնությունը բաշխվում էր շրջաններում գտնվող հյուպատոսների և միսիոներների միջոցով: Մոտավոր հաշվարկով տրամադրվել է 117 միլիոն ԱՄՆ դոլարի օգնություն: Նպաստամատույց կոմիտեի գործունեության շնորհիվ փրկվել են տարածաշրջանով սփռված 132 000 հայ որբեր:
Նամականիշի վրա պատկերված է «Չթողնենք, որ կործանվեն»: Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեի հանգանակության պաստառն է` Ամերիկային շնորհակալություն հայտնող որբերի խորապատկերին»:

New Postage Stamps on the Theme of “The Centennial of the Armenian Genocide”
On May 6th, 2015 in the Library of Congress, Washington DC, USA, the designated National Postal Operator of the Republic of Armenia HayPost CJSC cancelled a stamp on the theme of “The centennial of the Armenian Genocide: Henry Morgenthau” and a stamped souvenir sheet on the theme of The centennial of the Armenian Genocide: American Committee for Relief in the Near East.
The cancellation was carried out by the Chief of  Staff of the President of the Republic of Armenia Mr. Vigen Sargsyan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the United States of America Mr. Tigran Sargsyan and the Commercial Development Director of HayPost CJSC Mrs. Narine Seferyan.
The President of the Republic of Armenia Mr. Serzh Sargsyan and His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, were present at the solemn cancellation.
“The centennial of the Armenian Genocide: Henry Morgenthau”
(1 postage stamp)
Date of issue: May 06, 2015
Designers:  Vahagn Mkrtchyan, Hayk Demoyan
Printing house: Lowe Martin Group, Canada
Stamp sizes: 30,0 x 40,0 mm
Print run: 50 000
Henry Morgenthau was the Ambassador of the US to Turkey in 1915-16. After the start of the First World War, he also represented the interests of Great Britain, France, Russia, Italy and Belgium in the Ottoman Empire.
Morgenthau’s articles and books are reliable testimonies about the Armenian Genocide. He has rejected the Turkish hypothesis of deportations of the Armenians in military needs, and showed that the aim of the Young Turkish leaders was the absolute annihilation of the Armenian nation.
The American Committee for Relief in the Near East was founded in 1915 with the initiatives of Henry Morgenthau to help the vulnerable people of Middle East affected in the war (Armenians, Greeks, Assyrians, etc.) with food, clothing and medicine.
“The centennial of the Armenian Genocide: American Committee for Relief in the Near East”
(Souvenir sheet with 1 postage stamp)
Designers: Juan Pablo, Gechidjian, Vahagn Mkrtchyan, Hayk Demoyan
Size: 30,0 x 40,0 mm
Responding to Ambassador Morgenthau’s call that the people of Middle East urgently need help, a special committee was formed which received the assistance  of the American officials including President Woodrow Wilson. With the help of the US Embassy in Constantinople, the Committee could transfer money and clothing to the needy people. The humanitarian aid was distributed by the consuls and missionaries in the regions.  The aid was approximately 117 million US dollars. Thanks to the Committee for Relief, 132.000 Armenian orphans were saved.
The souvenir sheet has the donation poster of the American Committee for Relief in the Near East “Lest they perish” with the background of Armenian orphans thanking the US.