Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի գլխավոր վեհաժողովը տեղի կունենա Երևանում
Մայիսի 8-ին Իտալիայում կայացած Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (World Federation of International Music Competitions) գլխավոր վեհաժաղովի շրջանակներում կայացվել է Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթին վերաբերող երկու նշանակալի որոշում:
Նախ` ֆեդերացիայի բոլոր անդամների միաձայն որոշմամբ 2016թ.-ին արդեն Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կհամալրվի ևս մեկ մասնագիտությամբ՝ դիրիժորություն (մինչ այս այն տեղի էր ունենում երեք մասնագիտությամբ՝ դաշնամուր, ջութակ, թավջութակ): Ավելին, 2016թ.-ին ֆեդերացիայի գլխավոր վեհաժողովը տեղի կունենա Հայաստանում։ Սա նշանակում է, որ Երևանում կհուրընկալենք 6 աշխարհամասերից 115 անդամների համախմբող այս հզոր կազմակերպության 2016թ.-ի գլխավոր միջոցառումը:
Հիշեցնենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը 2013թ.-ին ընդգրկվել է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի կազմում՝ դրա գոյության ողջ ընթացքում հանդիսանալով այդ պատվին արժանացած միակ հայկական մրցույթը:
Նշենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կազմակերպում են «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան։ Այս մասին հայտնում է «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը:

Yerevan to Host 2016 General Assembly of the World Federation of International Music Competitions
On May 8, 2015 the General Assembly of the World Federation of International Music Competitions was held in Italy.
The event, the most important event of the organization which counts 115 members on 6 continents, will be held in Yerevan next year.
This year’s competition was significant regarding the Aram Khachaturian International Competition in two ways.
Firstly, according to the unanimous decision of all the members of the meeting, in 2016 the specialties of the Aram Khachaturian International Competition will be added by a new one, the “conducting” (until now the contest was held on the piano, violin, cello
The Aram Khachaturian International Competition was admitted as a new member of the World Federation of International Music Competitions in 2013, thus becoming the first Armenian member ever joining this more than prestigious musical family.
It should be noted that the Aram Khachaturian International Competition is organized by "Aram Khachaturian" Cultural Foundation, Ministry of Culture and Yerevan State Conservatory.