Հայաստանի ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև ստորագրվել են վարկային նոր համաձայնագրեր
Մայիսի 11-ին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում Հայաստանի ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև ստորագրվել են «Երևանի քաղաքային լուսավորության ծրագիր» վարկային, ծրագրի և ծրագրի աջակցության համաձայնագրերը: Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը, վարկային համաձայնագիրը ստորագրել են ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը և ՎԶԵԲ նախագահ Սումա Չակրաբարտին, որի շրջանակում ՎԶԵԲ-ը ՀՀ-ին կտրամադրի 4 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով վարկ: Ծրագրի աջակցության համաձայնագիրը ստորագրել են ՎԶԵԲ նախագահ Սումա Չակրաբարտին և Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, իսկ ծրագրի համաձայնագիրը` ՎԶԵԲ նախագահն ու «Երքաղլույս» ՓԲԸ-ի տնօրեն Վարդան Գաբրիելյանը:
Պիլոտային ծրագրի հիմնական նպատակը Երևանում էներգախնայող և անվտանգ արտաքին լուսավորության ցանց ունենալն է: Ծրագրի շրջանակում մասնավորապես նախատեսվում է մայրաքաղաքի 28 փողոցներում հենասյուների փոխարինում, մալուխների ստորգետնյա անցկացում, էներգախնայող լամպերի օգտագործում, ինչպես նաև՝ կառավարման ավտոմատացված համակարգի ներդրում:
Պիլոտային ծրագրի կապիտալ ներդրումների ընդհանուր արժեքը կազմում է 6 մլն ԱՄՆ դոլար: Հաշվի առնելով ծրագրի էներգախնայող բնույթը` նախատեսվում է «Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամից» ստանալ 2 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով դրամաշնորհային միջոցներ: Միաժամանակ, ՎԶԵԲ-ը պատրաստակամություն է հայտնել խորհրդատվական ծառայությունների համար ՎԶԵԲ-ի տեխնիկական աջակցության դրամաշնորհային ֆոնդերից հատկացնել մինչև 1 մլն ԱՄՆ դոլար միջոցներ:

Armenia today signed a loan agreement with the European Bank for Reconstruction and Development (ERBD) for a pilot program designed to update Yerevan’s street lights.
The ERBD will provide $4 million to modernize Yerevan’s street lighting system by introducing new energy-efficient technologies.
The EBRD’s sovereign loan will be on-lent to the Street Lighting Company owned by the city of Yerevan. The loan is expected to be complemented by a capital grant of up to $2 million from the Eastern Europe Energy Efficiency and Environment Partnership (E5P). Technical cooperation for project preparation was financed by the TaiwanBusiness-EBRD Technical Cooperation Fund and the EBRD’s own resources.
Yerevan, with a population of 1.1 million, has an outdated system consisting of inefficient and environmentally polluting mercury-based lights. The heavy-metal based content of the current lighting system contributes to energy waste and is a considerable environmental hazard. Due to the antiquated condition of the current system and the high percentage of lights that are not working, large parts of the city are not sufficiently illuminated.
To overcome this problem the pilot project will introduce new energy-efficient LED lighting, a control and monitoring system, pole replacement and renovation as well as power cable replacement. This will result in better service quality and improved environmental standards due to reduced energy consumption and the minimization of operating and maintenance costs. Lighter streets will also be safer for pedestrians and motorists alike.