Սողանքային երևույթներ՝ Վանաձորում. ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու համար ստեղծվում է հանձնաժողով
Այսօր՝ ժամը 12:52-ին, Լոռու մարզի Դարպաս գյուղի գյուղապետ Ս. Ավետյանից տեղեկություն է ստացվել, որ Վանաձորի Սարի թաղ թաղամասից Դարպաս գյուղ տանող ավտոճանապարհի սկզբնամասում ակտիվացել են սողանքային երևույթներ:
Դեպքի վայր է մեկնել մարզային փրկարար վարչության օպերատիվ խումբը: Պարզվել է, որ Սարի թաղ թաղամասի 2-րդ փողոցի թիվ 4, 6 և 8 տների կոյուղաջրերը լցվում են հողի մեջ, որի հետևանքով առաջացել է 30 մ երկարությամբ, 2 մ լայնությամբ և 0,5 մ խորությամբ հողի հոսք: Սողանքային երևույթների հետագա ակտիվացումը կարող է վտանգավոր լինել հարակից տների և Դարպաս գյուղ տանող ճանապարհի համար:
«Վերոնշյալ տներին արգելվել է շահագործել կոյուղագծերը: Ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու համար ստեղծվում է հանձնաժողով»,- հայտնում է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը:

Оползневые явления в Ванадзоре: создается комиссия по регулированию сложившейся ситуации
Сегодня в 12.52 от главы администрации села Дарпас Лорийской области С.Аветяна поступило сообщение о том, что в начале дороги, ведущей из ванадзорского квартала Сари тах в село Дарпас, активизировалсь оползневые явления.
На место присшествия прибыла оперативная группа спасательного управления области. Оказалось, что из домов NN 4, 6, 8 по 2-ой улице Сари таха имеет место утечка канализационных вод в землю, в результате чего возник оползень длиной 30 м, шириной 2 м и глубиной 0,5 м. Дальнейшая активизация оползневых явлений может представлять опасность для соседних домов и дороги, ведущей в село Дарпас.
"Вышеупомянутым домам запрещено пользоваться канализационной системой. Для урегулирования сложившейся ситуации создается комиссия",- сообщает МЧС РА.