Հայաստանում է հայտնի բժիշկ եւ ծաղրածու Պետչ Ադամսը
Մայիսի 18-ին Հայաստան է ժամանել բժիշկ եւ ծաղրածու, հիվանդանոցային ծաղրածուական արվեստի (կլոունադայի) հիմնադիր Հանթեր Դոհերթի Ադամսը (Hunter Doherty Adams), ով աշխարհում հայտնի է Պետչ Ադամս (Patch Adams) անունով: Նրա Հայաստան այցելության գաղափարը քննարկվել է գործարար եւ բարերար, «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի հետ, այցը կազմակերպվում է IDeA հիմնադրամի եւ «Go2Armenia» ընկերության կողմից՝ համագործակցելով համապատասխան պետական կառույցների, առողջապահական եւ սոցիալական տարբեր հաստատությունների հետ:
Պետչ Ադամսը մասնագիտությամբ բժիշկ է, սոցիալական ոլորտի նորարար, միաժամանակ համարվում է ծիծաղի հոգեթերապիայի եւ կլոունադայի հիմնադիրներից մեկն աշխարհում:
Նրա բարեգործական, նորարարական ծրագրերի, բժշկող ծաղրածուական ներկայացումների մասին գիտեն ողջ աշխարհում: Հենց նրա կերպարն է մարմնավորել օսկարակիր դերասան Ռոբին Ուիլյամսը 1998թ. նկարահանված «Պետչ Ադամսը» (հայ հանդիսատեսին ֆիլմը հայտնի է ռուսերեն անվանումով՝ «Целитель Адамс») ֆիլմում:
1970-ականների սկզբին Ադամսը ԱՄՆ-ում հիմնել է Gesundheit institute-ը (Բարի առողջության ինստիտուտ), որը գործում է որպես բժշկական- էկոլոգիական հաստատություն եւ որտեղ անվճար բժշկական օգնություն է ցուցաբերվում:
Իր հիվանդանոցային ծաղրածուների խմբով Ադամսը տարեկան մոտ ինը այց է կատարում աշխարհի տարբեր երկրներ: Նրանք ծաղրածուական հագուստներով ներկայացումներ են կազմակերպում հիվանդանոցներում եւ մանկատներում, ծերանոցներում ու ինտերնատներում: Փոքրիկները նրա ներկայացում-սեանսների շնորհիվ կարողանում են արագ հաղթահարել բարդ եւ ագրեսիվ թերապիաների ազդեցությունը: Պետչ Ադամսի ձեռնարկումներն ու գաղափարները վարակիչ են, նրա փորձը հայտնի է ողջ աշխարհում, շատ վայրերում այն հաջողությամբ կիրառվում է:
Նա համոզված է, որ ծիծաղը հիվանդներին նաեւ ֆիզիկապես է օգնում: «Քաղցկեղի դեպքում, օրինակ, ապացուցված է, որ ծիծաղն օգնում է «զինվոր-բջիջների» թվի ավելացմանը, որոնք ոչնչացնում են քաղցկեղի բջիջները: Ծիծաղն ամրապնդում է իմունային համակարգը, նպաստում է օրգանիզմում էնդորֆինի արտադրությանը: Մի խոսքով, այս ամենը շատ դրական բիոքիմիա է»,- իր հարցազրույցներից մեկում ասել է նա:
Հայաստանում մեկշաբաթյա այցի ընթացքում Պետչ Ադամսը հիվանդանոցային ծաղրածուների իր խմբով (նրան կուղեկցեն նաեւ ռուսաստանյան «Дети Марии» գեղարվեստական կենտրոնի ծաղրածուները) Երեւանում, Գյումրիում,Վանաձորում եւ Դիլիջանում կայցելի մանկատներ եւ մանկական հիվանդանոցներ, հանդես կգա յուրօրինակ ծրագրով:
Բացի այդ, դասախոսություններ կկարդա Երեւանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում:

Известный врач и клоун Пэтч Адамс в Армении
18 мая в Армению прибыл врач и клоун, основатель больничной клоунады Хантер Доэрти Адамс, известный в мире под именем Пэтч Адамс. Идею своего визита Адамс обсудил с предпринимателем и филантропом, соучредителем фонда «Инцииативы развития Армении» (IDeA) Рубеном Варданяном, визит организован фондом IDeA и компанией «Go2Armenia» в сотрудничестве с соответствующими госструктурами, различными социальными и медицинскими учреждениями.
Пэтч Адамс - профессиональный доктор, социальный новатор и клоун, один из основоположников смехотерапии и больничной клоунады в мире.
Его благотворительные и новаторские проекты и представления известны всему миру. Именно его образ воплотил в 1998 году в фильме «Целитель Адамс» известный оскароносный актер Робин Уильямс.
В начале 1970-х Адамс открыл в США бесплатную больницу Центр альтернативной медицины Гезундхайт (Gesundheitinstitute – от нем. «здоровье»), работающую как медико-экологоческое учреждение.
С интернациональной командой больничных клоунов Адамс в год совершает около девяти визитов в разные страны мира. Они одеваются как клоуны и устраивают представления в детских домах и больницах, домах престарелых и интернатах. Благодаря его представлениям-сеансам дети могут быстро преодолеть сложности тяжелой и агрессивной терапии. Начинания и идеи Пэтча Адамса заразительны, его опыт применяется по всему миру.
Он уверен, что смех помогает больным даже на физическом уровне. «Возьмем, к примеру, рак — говорит Пэтч в одном из своих интервью. - Доказано, что смех помогает увеличить количество клеток-солдат, которые уничтожают раковые клетки. Смех стимулирует иммунную систему, выделяются эндорфины - одним словом, все это очень позитивная биохимия».
В ходе недельного визита в Армению Пэтч Адамс с группой больничных клоунов посетит детские дома и больницы в Ереване, Гюмри, Ванадзоре и Дилижане, выступив с уникальной программой. На протяжении всего визита его будут сопровождать также воспитанники Художественного центра «Дети Марии».
Кроме того, он выступит с лекциями в Ереванском государственном медицинском университете имени М.Гераци и Американском университете Армении.