Վարչապետի՝ քաղաքապետի թեկնածու որդին թաքցրել է եկամուտները
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որդին` Արտաշատի քաղաքապետի թեկնածու Արգամ Աբրահամյանը, այսօր թիվ 17 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողով է ներկայացրել իր գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրը, որը վերաբերում է 2014թ. մայիսի 1-ից մինչև այս տարվա մայիսի 1-ն ընկած ժամանակատվածին:
Արգամ Աբրահամյանն ամբողջությամբ չի հայտարարագրել իր եկամուտները և ներկայացրել է «համեստ» դրամական միջոցներ:
Ըստ ներկայացրած հայտարարագրի` Արգամ Աբրահամյանը Երևան քաղաքի Վարդանանց փողոցում ունի 177.8քմ մակերեսով բնակարան, Ազատության պողոտայում՝ 0.228հա տնամերձ հողամաս, Իսահակյան փողոցում 200քմ մակերեսով շենք-շինություն, ինչպես նաև 0.06հա հողամաս: Համայնքի ղեկավարի թեկնածուն Մխչյան գյուղում ունի 0.5հա հողամաս:
Արգամ Աբրահամյանը հայտարարագրել է ընդամենը մեկ ավտոմեքենա` 2015թ. արտադրության Mercedes-BenzS-500:
Ինչ վերաբերում է եկամուտներին, ապա Արգամ Աբրահամյանը հայտարարագրել է եկամտի ընդամենը երեք աղբյուր` «Իմպերիում Գրուպ» ՍՊԸ, որտեղ տնօրեն է և ստացել է 1 մլն 400 հազար դրամ աշխատավարձ, ինչպես նաև երկու ընկերություններից ստացած շահաբաժիններ` «Արգ-Լև-Գազ» ՍՊԸ-ից` 78 մլն դրամ և «Մայ-Արգ» ՍՊԸ-ից` 27 մլն 780 հազար դրամ:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, ապա վարչապետի որդին այսօրվա դրությամբ իր հաշվին ունի 44 մլն դրամ և 75 հազար դոլար:
Նշենք, որ «Հետքը» անդրադարձել է Աբրահամյանների ընտանեկան բիզնեսին: Հայտարարագրի ժամանակահատվածում Արգամ Աբրահամյանը առնվազն 18 ընկերություններում ունեցել է բաժնեմաս, որոնք խնամքով թաքցրել է: Այդ ընկերություններն են`
- «Արտաշատ ՊԼԱԶԱ» ՍՊԸ- 100%
- «Սթրատեջիկ Փրոփըրթի Մենեջմենթ» ՓԲԸ- 100%
- «Իմպերիում Պլազա» ՓԲԸ- 100%
- «Իմպերիում Գրուպ» ՍՊԸ- 100%
- «Դալար Բարդի» ՍՊԸ- 100%
- «Ջուլի» ՍՊԸ- 100%
- «Արգամիկ» ՍՊԸ- 100%
- «Արտաշատ Վինկոն» ՓԲԸ- 50%
- «Արտֆուդ» ՍՊԸ-ը- 50%
- «Մայ-Արգ» ՍՊԸ- 50%
- «Արգ-Լեվ-Գազ» ՍՊԸ-50%
- «Աբովյան Սիթի» ՍՊԸ- 50%
- «Ռայթ Սթոուն» ՍՊԸ- 40%
- «Տրանսպորտի զարգացման կոնսորցիում» ՓԲԸ- 33%
- «Տրանս գազ» ՍՊԸ- 30%
- «Ֆորցա» ՍՊԸ- 25%
- «Եվրոպա-Բետ.ամ» ՍՊԸ- 20%
- «Ֆրանկ Մյուլեր Երեւան Ուազ Դիսթրիբյուշն» ՓԲԸ- 12%
Ի դեպ, այս ընկերությունները գրանցված են պետռեգիստրում եւ հստակ երևում են վարչապետի որդու մասնաբաժինները:

Баллотирующийся в мэры сын премьер-министра утаил доходы
Сын ремьер-министра РА Овика Абрамяна Аргам Абрамян, баллотирующийся в мэры города Арташата, сегодня представил в избирательную комиссию 17-го округа декларацию о своих доходах и имуществе за период с 1 мая 2014 г. по 1 мая с.г.
Абрамян-младший задекларировал не все свои доходы, а денежные средства и представил весьма “скромно”. Согласно декларации, в Ереване сын премьер-министра имеет квартиру площадью 177.8 кв.м на улице Вардананц, земельный участок площадью 0.228 га на проспекте Свободы, строение площадью 200 кв.м на улице Исаакяна, а также земельный участок площадью 0.06 га. Еще один земельный участок площадью 0.5 га есть в селе Мхчян. Аргам Абрамян задекларировал всего один автомобиль – Mercedes-BenzS-500 2015 г. выпуска.
Согласно декларации, у Абрамяна всего три источника доходов: ООО “Империум Групп”, где он как директор получает зарплату в размере 1 млн 400 тыс. драмов, и две компании – ООО “Арг-Лев-Газ и ООО “Май-Арг”, приносящие ему соответственно 78 млн и 27 млн 780 тыс. драмов.
Что касается денежных средств, то на сегодняшний день на банковском счете сына главы правительства имеется 44 млн драмов и 75 тыс. долларов.
Отметим, что Hetq.am писал о семейном бизнесе Абрамянов. В указанный в декларации период Аргам Абрамян получал прибыль как минимум от 18 компаний, которые он тщательно скрыл. Это следующие компании:
- ООО “Арташат Плаза” – 100%
- ЗАО “Стратеджик Проперти Менеджмент” – 100%
- ЗАО “Империум Плаза” – 100%
- ООО “Империум Групп” – 100%
- ООО “Далар Барди” - 100%
- ООО “Джули” - 100%
- ООО “Аргамик” - 100%
- ЗАО “Арташат Винкон” - 50%
- ООО “Артфуд” - 50%
- ООО “Май-Арг” - 50%
- ООО “Арг-Лев-Газ” - 50%
- ООО “Абовян Сити” - 50%
- ООО “Райт Стоун” - 40%
- ЗАО “Консорциум развития транспорта” - 33%
- ООО “Транс газ” - 30%
- ООО “Форца” - 25%
- ООО “Европа-Бет.ам” - 20%
- ЗАО “Франк Мюллер Ереван Уаз Дистрибьюшн” - 12%.
Кстати, эти компании зарегистрированы в госреестре, и доли прибыли сына премьер-министра видны очень четко.