Ինչպես մնալ կապի մեջ՝ առանց ինտերնետի
Հաճախ է հաղորդվում այն մասին, որ ինչ-որ երկրում, հատկապես՝ քաղաքացիական ըմբոստությունների ժամանակ, սահմանափակվել է ինտերնետի հասանելիությունը: Երբ 2009թ. Իրանում կայացած նախագահական ընտրություններից հետո սկիզբ առած Կանաչ շարժումը ուղեկցվեց նման սահմանափակումներով, Արմին Սայիդին և Դեյվիդ Էստեվեսը մտածեցին հաղորդակցության մի նոր ձևի մասին, որը կախված չի լինի ինտերնետից կամ բջջային կապից:
Տարիներ անց հիմնված WiCastr ընկերությունը, որն այժմ գործում է նաև Հայաստանում, առաջարկում է սարքեր, որոնք պարունակում են մեծածավալ տեղեկատվություն՝ փաստաթղթեր, տեսանյութեր, խաղեր և այլն: Սրանք հասանելի են 50մ շառավղով իրենց ցանցում գտնվող ցանկացած ընդունող սարքի, որը ունի Wi-Fi-ին միանալու հնարավորություն, ինչպես, օրինակ, սմարթֆոնները: Ցանցը կարելի է օգտագործել նաև հաղորդակցվելու համար, օրինակ՝ գրասենյակներում, որոնք ցանկանում են հաղորդակցվել սեփական ցանցի ներսում՝ խուսափելով տվյալների կենտրոնացումից ու զննումից:
Նախագծի հիմնադիրները «Հետքին» պատմում են, որ ցանցի առավելությունը մարդկանց տեղեկատվություն հաղորդելը կամ հաղորդակցությունը շարունակելու հնարավորություն տալն է այն դեպքերում, երբ կապի այլ միջոց չի լինի, լինի դա կազմակերպված՝ իշխանությունների կողմից, թե բնական աղետների հետևանքով:
Կանադայի Մոնրեալ քաղաքում, որտեղ ապրում էին Արմինն ու Դեյվիդը, քաղաքացիական շարժումներ չկային, և իրենք սարքը գործածեցին քաղաքի այն հատվածում, որտեղ Դեյվիդն էր ապրում և որը լի էր փոքր սրճարաններով: Սարքը տեղադրելիս իրենք մի էջ են պատրաստել, որը տեղեկացրել է. «Սա ինտերնետ չէ, բայց վայելեք բովանդակությունը»: Մեկ ամսում մոտ 200 մարդ միացել է ցանցին:
Այժմ ընկերությունը փորձում է ակտիվորեն հանդես գալ տուրիզմի, բիզնեսի և տրանսպորտի ոլորտներում: Նախագծի առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ նախ տեղեկություն է տրամադրվում այն տեսարժան վայրերի ու ծառայությունների մասին, որոնք գտնվում են մերձակայքում: «Մի աշխարհում, որտեղ, ըստ Google-ի, որոնումների ավելի քան 50%-ը մեզ շրջապատող իրերի ու երևույթների մասին են, արդյոք կարիք ունե՞նք ունենալու ինտերնետ, ծախսելու գումար, որպեսզի իմանանք, որ, օրինակ, փողոցի այն կողմում ռեստորանն է, որը ես փնտրում եմ, կամ ծառայություն կա, որն ինձ կօգնի»,- ասում է Արմին Սայիդին:
Նախագծի հեղինակների խոսքով՝ հիպեր տեղային (hyper local) այս տեղեկությունների առավելությունն այն է, որ շինությունների ու տեղանքների մասին տեղեկություն փնտրող զբոսաշրջիկները ստիպված չեն լինի օգտվել ռոմինգից, իսկ առևտրի կենտրոնի առաջարկած Wi-Fi-ին միացող գնորդները չեն տարվի ինտերնետով՝ մոռանալով գնումների մասին: «Մենք վերադարձնում ենք ուշադրությունը նրան, ինչը կարևոր է»,- ասում է Արմինը՝ բերելով խոշորագույն առևտրային ցանցերից մեկի՝ The Home Depot-ի կանադական կենտրոններից մեկում ներդրված իրենց ծրագրի օրինակը, որն օգնել է իմանալ, թե որ ապրանքը որտեղ է գտնվում: Ցանկության դեպքում ընկերությունները սարքի միջոցով կարող են նաև ինտերնետ մատակարարել, թեև շատերը չեն նախընտրում այն:
Ծրագիրը կիրառող ընկերությունները տվյալներ կստանան այն մասին, թե քանի այցելու է միացել իրենց ցանցին, քանիսն են կրկին այցելել, կամ թե ընդհանրապես քանի սարք է եղել տարածքում, նույնիսկ եթե դրանք չեն միացել համակարգին: Այսկերպ հսկված լինելու վտանգի մասին հարցին նախագծի հեղինակները պատասխանում են, որ գրանցվում է սարքերի, ոչ թե դրանց սեփականատերերի ֆիզիկական շարժը, ինչը գործում է նաև Wi-Fi ենթուղղիչների (router) դեպքում: Բացի այդ, նորագույն տեխնոլոգիաները անընդհատ փոփոխում են անհատական հասցեն՝ թաքցնելու համար անձի ինքնությունը:
Տվյալների հիման վրա սպառողների վարքի վերլուծություն կատարելուց ու ծառայությունները բարելավելուց բացի՝ ամպային հավելվածը թույլ կտա ընկերությունների ծրագրավորողներին որոշել իրենց տնօրինած սարքի բովանդակությունը: Հենց ամպային հավելվածի ու ծրագրային ապահովման ամսական բաժանորդագրման վճարներից ու սարքի վաճառքից կգոյանա WiCastr-ի եկամուտը: 120 գբ ծավալ ունեցող սարքը, որի նոր՝ 6-րդ տարբերակը կարժենա 50-70$, ժամանակի ընթացքում հնարավոր կլինի տրամադրել անվճար՝ եկամուտ ստանալով միայն բաժանորդագրման գումարից, ինչպես անում են բջջային օպերատորները:
Սմարթֆոնների՝ «այժմ ամենակարևոր էկրանները» կարելի է օգտագործել նաև տրանսպորտի, հատկապես՝ ավիացիայի ոլորտում: «Մենք ստեղծում ենք թռիչքի ժամանակ գործող ժամանցի նոր համակարգ: Շատ ինքնաթիռներ այժմ նույնիսկ էկրաններ չունեն: Մենք առաջարկում ենք շատ մատչելի տարբերակ ավիաընկերությունների համար, որոնք կարող են օգտագործել մարդկանց սեփական սարքերը: Այսինքն՝ կարիք չկա ընդհանուր էկրանի կամ հավելյալ էկրանների՝ ամեն նստատեղի համար: Մենք պարզապես միացնում ենք տաբլետը ցանցին և արդեն կարող ենք ֆիլմեր նայել, երաժշտություն լսել կամ էլեկտրոնային ամսագիր կարդալ»,- ասում է Արմին Սայիդին՝ հավելելով, որ սա BYOD (հապավում, որ թարգմանվում է՝ «բե՛ր քո սեփական սարքը») տենդենցի կիրառումն է:
Դեյվիդ Էստեվեսը և Արմին Սայիդին
Բիզնես կիրառությունները, ըստ WiCastr-ի հիմնադիրների, իրենց հնարավորություն կտան ներդրումներ կատարել «մարդասիրական» ծրագրերում, օրինակ՝ կրթությունն ու տեխնոլոգիան պակաս զարգացած շուկաներ հասցնելու համար: Արմինն ու Դեյվիդը հիշեցնում են, որ նախապես իրենք բիզնես ստեղծելու նպատակ չունեին, սակայն այդ կետին վերադառնալու ուղին անհրաժեշտաբար անցնելու է բիզնեսի միջով:
Հնդկական ու աֆրիկյան շուկաներում, ըստ նրանց, 10-20 դոլարով կարելի է սմարթֆոն գնել, սակայն կապի ենթակառուցվածքները կա՛մ բացակայում են, կա՛մ թանկ են, ինչի պատճառով մարդիկ չեն օգտագործում դրանք: Իրենք սարքերում կտեղադրեն այգիները մշակելու, կրթությունը բարելավելու և այլ օգտակար նյութեր՝ գրքերի, տեսանյութերի, Wikipedia հանրագիտարանի տեսքով, որոնք հնարավոր կլինի բեռնել:
Արմինը պատմում է Toms Shoes ընկերության քաղաքականությանը հասնելու իրենց նպատակի մասին: Վերջինս ամեն վաճառված կոշիկի զույգի դիմաց նվիրում է մեկ այլ զույգ՝ զարգացող շուկաներին. «Մեր հեռահար նպատակն այն է, որ բիզնես նպատակով վաճառված ամեն սարքի դիմաց կարողանանք տրամադրել մեկը՝ սոցիալական նպատակների համար»:
Ընկերության հիմնադիրները կարծում են, որ կապի թերզարգացած ենթակառուցվածք ունեցող հեռավոր գյուղեր հասնելը կհեշտացնի նաև այնտեղ ինտերնետ ներդնելու խնդիրը, քանի որ իրենց ցանցերն արդեն տեղում կլինեն: Իսկ քաղաքային միջավայրերում, որտեղ ավելի ու ավելի է շատանում սմարթֆոն օգտագործողների թիվն ու նրանց «բջջային» ակտիվությունը, և հետևաբար՝ ծանրաբեռնվում են ենթակառուցվածքները, WiCastr-ի սարքերը, ըստ հեղինակների, կարող են մեղմել վիճակն ու բովանդակությունը մոտեցնել սպառողներին:
Թիմի 16 անդամներից 12-ը Հայաստանում են: Նրանք աշխատում են ամպային հավելվածների ու ծրագրային ապահովման ուղղությամբ: Արմինը նշում է, որ 2014թ. սեպտեմբերին «Գրանատուս Վենչուրս» ընկերությունից ստացած 500 հազար ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորումն ուղղվել է հարթակի կատարելագործմանը, որը կհեշտացնի նախագծի մեկնարկը, ինչպես նաև մարքեթինգի զարգացմանը:
Սարքերն արտադրում են Կանադայում, որտեղ այժմ գտնվում է ընկերության 3-րդ համահիմնադիրը՝ Շարատ Կումարայան: «Եթե հնարավոր լինի, մենք ցանկանում ենք փակցնել WiCastr-ին «Արտադրված է Հայաստանում» դրոշմը»,- ասում է Արմին Սայիդին, ում մայրը հայ է:
«Տարբեր տեղերին հավատալու այս բոլոր տարիներից հետո ես եկա այստեղ ու սիրեցի մարդկանց, հնարավորությունները, որ տեսնում եմ այս երկրի համար գալիք հինգ, տասը, քսան տարիների համար: Շատ-շատ տաղանդավոր մարդիկ կան այստեղ, միայն թե հնարավորությունները բավարար չեն»,- հավելում է Սայիդին:

How to Stay Connected Without the Internet
Often, we read about how internet access is restricted in some country or other, especially during times of civil unrest.
When the Green Movement took off in Iran after the 2009 presidential election, and the government launched similar restrictions, Armine Saidi and David Esteves thought of ways to bypass such restrictions and make communication independent of the internet and cellular links.
Years later, the WiCastr company (now operating in Armenia as well), is offering equipment that contains large amounts of information – documents, videos, games, etc. Such material is accessible in a fifty meter radius by using equipment linked to its network that is capable of connecting to the WiFi; for example, smart phones.
The network can also be used for communication, for example in offices that wish to communicate within a private network, thus avoiding data centralization and inspection.
The project founders tell Hetq that the network’s advantage is to give people the opportunity to continue broadcasting information or communicating in cases where there is no other connection available; whether due to government intervention or natural disasters.
In Montreal, where Armine and David reside, there were no civic movements and they used the equipment in a section of the city where David lived and where there were many coffee shops. When installing the equipment they prepared a one page statement announcing: “This is not an internet but enjoy the content that is there”: In the course of one month some 200 people joined the network.
Now, the company is trying to actively enter the tourism, business and transportation sectors. One of the characteristics of the project is that information regarding points of interest and services located in the vicinity is provided. “In a world, where, according to Google, more than 50% of the searches, that we do on our devices, is for things that are in our immediate surroundings, do we really need the internet, spend money in order to know that across the street is a restaurant that I’m looking for or there is a service that will be beneficial for me?” says Armine Saidi.
In the words of the project founders, the advantage of this hyper-local information is that tourists looking for info regarding buildings and places are not obligated to use roaming, and shoppers connected to the WiFi offered by businesses aren’t enticed by the internet, forgetting about their shopping in the process. “We’re bringing back the attention to what is important,” says Armine, bringing the example of their program used in a Canadian branch of home improvement store The Home Depot. The program tells a shopper where a particular item can be found in the store. If desired, companies can provide internet access via the equipment, but many haven’t preferred this.
Companies operating in the program receive data as to how many people visit their network, how many are repeat visitors, or, in general, how many devices where in the area. They’ll even be told if such devices weren’t connected to the system. When asked about the risk of being monitored, the project founders reply that the devices are registered and not the movements of their owners; which is also the case for WiFi routers. In addition, new technologies constantly change a personal address, thus concealing one’s identity.
In addition to improving services after analyzing consumer behavior, the cloud application allows company programmers to choose the content of the equipment under their control. WiCastr’s revenues are derived from monthly subscription payments for the cloud platform and program protection, as well as device sales. A 120 GB device, whose new 6th generation model costs $50-$70, will be offered free in the future. Revenues will only be generated from subscriptions, just like cellular operators.
Smart phones, today’s “most important screens” can be used in the transportation sector, particularly air travel. «We're building a new in-flight entertainment system for airplanes that don't have entertainment. A lot of planes right now do not even have screens. We're providing a very affordable way for these aviation companies to be able to have in-flight entertainment based on people carrying their own device. So we don't need that extra screen on the seat or the one on top, we just take out our tablet, connect to the network and then suddenly I can watch movies or listen to music or read a PDF magazine,” says Armine Saidi, adding that this is the application of the BYOD (Bring your own device) tendency.
David Esteves and Armine Saidi
Business applications, according to the WiCastr founders, will allow them to invest in humanitarian projects; for example to get education and technology into less developed markets. Armine and David note that they had no plans to create a business, but the path to return to that point necessarily passes through business.
According to the two entrepreneurs, in the Indian and African markets one can but a smart phone for $10-$20. But the connection infrastructure either doesn’t exist or is expensive. Thus, people don’t use them. The two will install info on cultivating gardens, improving education, and other useful information (books, videos and the Wikipedia) in the devices available for downloading.
Armine talks about their objective of copying the marketing policy of the Toms Shoes company. For each pair of shoes sold, this company donates another to developing markets. “Our vision, not now but eventually, is for every business-related device that we sell or deploy we want to be able to give one for social purpose”:
The project founders believe that reaching remote villages using under-developed connection infrastructure will make it easier to install the internet in these spots given that their networks will already be in place. In urban settings, where the number of smart phone users and their cellular activity is constantly increasing, thus overloading the infrastructure, WiCastr devices, according to the founders, can assuage the situation and bring content closer to consumers.
Twelve of the 16 member team are now in Armenia. They are working on cloud-based application and software. Armine says that with the $500,000 received in September 2014 from Granatus Ventures has been directed into perfecting the platform. This will facilitate the project’s launch and assist in marketing development.
The devices are manufactured in Canada where Sarath Kumar Kumaraiah the company’s third co-founder, is located. “If we can, we want to put a “Made in Armenia” stamp on WiCastr,” says Armine Saidi, whose mother is Armenian.
“On the personal level I feel I’m at home. After all these years of believing in many places I came here, I liked the people, I liked the opportunity that I see for this country in the next five, ten, twenty years. There are a lot, a lot of talented people here. It’s just that the opportunities are not sufficient,” adds Saidi.