Գյուղական փոքր ալրաղացները մասամբ լուծում են մաքուր սննդի հարցը
78-ամյա մեղրաշենցի Անգին Աղաբաբյանը ալյուրի հարստացման ծրագրի մասին տեղեկություն չուներ, հեռուստատեսությամբ էլ որեւէ բան օգուտի կամ վնասի մասին չէր լսել: Ֆոլաթթու բառը նույնպես անծանոթ էր տարեց կնոջը: Ասում է, այ բալա, մենք սաղ կյանքերս ցորենն աղացել ենք, ալյուրից լավաշ ենք թխել, թեփն էլ անասնակեր ենք արել, մի քիչ ցորեն էլ հետ ենք գցել՝ ձավար ենք ծեծել, ի՞նչ հարստացում, ի՞նչ վիտամին:
Շիրակի մարզի Արթիկի տարածաշրջանի Մեղրաշեն գյուղի մեկդարյա ալրաղացը պատկանում է Աղաբաբյաններին: Սեփականաշնորհել են դեռեւս 90-ականներին: Անգին տատը բացում է ալրաղացի փայտե մեծ դռները: Ներսում երեք աղաց կա՝ քարե աղացը, որ ցավոք վերջին շրջանում չի աշխատում՝ տատն ասում է՝ փչացել է, չենք կարողանում սարքել: Ալրաղացի մի անկյունում ձավար ծեծելու սարքն է, իսկ մուտքի մոտ անասնակերի մանրացման համար նախատեսված սարքավորումն է տեղադրված:
«Գյուղացիք միշտ էլ օգտվում են: Մարդ կա կբերե, քարե աղացով ցորենը ալյուր կդարձնե, կտանի, մարդ կա անասնակերի համար գուկա, մարդ էլ կա ձավար ծեծելու: Հըմի էն մի աղացը չի աշխատի, բայց էս երկուսը կան, մերոնք էլ կօգտագործեն»,- ասում է Անգին տատը:
Մեղրաշենի 29-ամյա բնակիչ Մուշեղ Նազարեթյանը երկու հա հողատարածք ունի, հիմնականում զբաղվում է հացահատիկային կուլտուրաների մշակմամբ: Սեփական ցորենը ալյուրի է վերածում Մեղրաշենում գործող ալրաղացում, որոշ մասն էլ վաճառում է՝ տան կարիքները հոգալու համար: Հացը մշտապես տանն են թխում, ինչպես գյուղական շատ ընտանիքներում: Մուշեղն ասում է, որ դեմ է ալյուրի ֆորտիֆիկացմանը:
«Առանց էդ էլ հայտնի չէ, թե ինչ սնունդ կընդունենք, մաքուր է, մաքուր չէ, ինչի մեջ ըսես քիմիա կա, գոնե հացը մաքուր էղնի: Իմ կարծիքով՝ չարժի էդ ֆոլաթթուն խառնել ալյուրին, կարող է պատահի իմ օրգանիզմին հեչ պետք չէ, ինչի՞ կխառնեն: Դե, ենթադրենք թե մեզի էդ վտանգը չի սպառնա, որովհետեւ մենք ցորենը կցանենք, ալյուրը կաղանք, հացն էլ մենք կթխենք, հըբը մնացա՞ծն ինչ էնեն»,- տարակուսում է Մուշեղ Նազարեթյանը:
Արթիկի տարածաշրջանի գյուղերում խորհրդային տարիներին ալրաղացներ գործել են՝ հաշվի առնելով հացահատիկի մշակությամբ զբաղվողների մեծ թիվը: Սակայն ներկայումս հատուկենտ համայնքներում կարելի է հանդիպել գյուղական ալրաղացի: Մեղրաշենում երկրորդ ալրաղաց ունենալու գաղափարը համայնքապետ Հունան Պետրոսյանինն է: «Դե հինը կա ու էլի գործում է, բայց մասնակիորեն: Մի ժամանակ ալրաղացներ կային հարեւան Փանիկում, Հոռոմում, Արթիկ քաղաքում, որոնք այլեւս գոյություն չունեն ու դաշտը մի տեսակ բաց էր մնացել: Մեր գյուղի աղացն էլ, որ քարով է, միայն մի տեսակի ալյուր էր աղում՝ թեփը հետը: Որոշեցի, որ գյուղում երկրորդը ունենաք՝ տարածաշրջանի համայնքներն էլ կօգտվեն: Երեւի մի չորս տարի առաջ եմ բերել, տեղադրել ու ասեմ, որ առայժմ արդարացնում է»,- պարզաբանում է Մեղրաշենի համայնքապետ Հունան Պետրոսյանը:
Երկրորդ ալրաղացը ռուսական է՝ 10-15 տոննա հզորությամբ: Որպեսզի աղացը գործի դրվի, մինիմումը հարկավոր է 500 կգ ցորեն: Գյուղացուց կամ ֆերմերից պահանջվում է միայն հումքը հասցնել ալրաղաց, մնացած գործողությունները՝ բեռնաթափել, կշռել, լվալ, աղալ, տեսակավորել, առանձնացնել թեփն ու մնացած թափոնները՝ կատարվում են տեղում: Մի տոննա ցորենից՝ կախված որակից, ստացվում է 75 % ալյուր, մնացած 25%-ը կազմում են թեփը եւ համապատասխան թափոնները: Մատուցած ծառայությունների դիմաց գանձվում է աղունավարձ՝ 15 հազար դրամ: Նախկինում այն եղել է 12 հազար դրամ, թանկացումները կապված են էլեկտրաէներգիայի գնի բարձրացման հետ: Մեղրաշենի ալրաղացի ծառայությունից օգտվում են Արթիկի, Սպիտակի տարածաշրջանի համայնքները, ինչպես նաեւ Արագածոտնի մարզի բնակիչները:
«Մենք հիմնականում ծառայություն ենք մատուցում,- ասում է Հունան Պետրոսյանը,- բայց արդեն սկսել ենք նաեւ քիչ քանակով մեր սեփական ալյուրը վաճառել: Իհարկե, շուկա մտնելը սարսափելի բարդ է: Այնտեղ էլ է մոնոպոլիա, դրա համար էլ շատ չենք արտադրում: Գնում ենք որոշակի քանակությամբ տեղական ցորեն, հետը խառնում ենք մի 30% Ռուսաստանից ներկրած ցորեն, աղում ենք եւ վաճառում»:
Հունան Պետրոսյանն ասում է, որ տեղական ցորենը միայն ազոտական պարարտանյութով են սնուցում, միակողմանի է պարարտացվում, կալիումի ֆոսֆոր արդեն չեն տալիս ցորենի դաշտերին, դա է պատճառը, որ տեղական ցորենն աղքատ է հանքանյութերից եւ իրենք որակը բարձրացնելու նպատակով բարձրակարգ ցորեն են խառնում:
«Մենք մաքուր ալյուր ենք վաճառում, քանի որ բարելավիչ ասածը մեր ալյուրի մեջ չկա,- պարզաբանում է զրուցակիցս,- նախկինում ալյուր արտադրողներն այդ բարելավիչ ասվածը տվել են հաց արտադրողներին, որ տեղում, հաց թխելիս խառնեն, իսկ հիմա մեր ունեցած ինֆորմացիայով, հենց ալյուր արտադրողներն են որոշակի դոզայով խառնում ալյուրին: Բարելավիչ կոչվածը քիմիական նյութ է: Ինքը բավականին էֆեկտիվ բան է, ունի թույլատրելի չափաքանակ, հիմա թե խախտում են, թե չեն խախտում, ես չգիտեմ, սա օրենքով թույլատրելի գործընթաց է, ալյուրի որակը բարձրացնելու համար է արվում»:
Բարելավիչի էֆեկտը պատկերացնելու համար, Հունան Պետրոսյանը բերում է մեկ օրինակ. «Մեր արտադրած մի պարկ (50 կգ քաշը) ալյուրից ու բարելավիչով հարստացված նույն քաշի մեկ պարկ ալյուրից ստացվում է տարբեր քանակությամբ հաց: Ասենք լավաշ են թխում. մեր արտադրած ալյուրից ստանում են 60 հատ, բարելավիչով հարստացված ալյուրից՝ 65 հատ լավաշ: Հետո այդ բարելավիչի շնորհիվ խմորը շուտ է թթվում, քիչ ժամանակ է պահանջվում թխելու համար եւ այլն: Բայց մենք գերադասում ենք դա չխառնել մեր արտադրանքին»:
Նա ասում է, որ բարելավիչը ալյուր արտադրողին ձեռք է տալիս, հացի գործարաններին նույնպես, սակայն ոչ ամենեւին սպառողին, քանի որ վնասում է մարդու աղեստամոքսային համակարգը: Զրուցակիցս նկատում է, որ այնքան օգտակար թեփի առանձնացումն եւս տեղի է ունեցել զուտ բիզնեսի տեսանկյունից: Մարդիկ նկատել են, որ թեփով ալյուրը տաս օր հետո որդոտում է, իսկ առանձնացվածը հնարավոր է մեկ տարի պահել: «Եվ զուտ բիզնեսի առումով որոշվել է այդքան օգտակար թեփն առանձնացնել, համ էլ ապրանքի տեսքն է ավելի ներկայանալի դարձել դրանից հետո: Ինչպես գիտեք՝ որդը մտնում է էն սնունդի մեջ, որը որ համով է: Հիմա ուզում եք տարիներով էս ալյուրը պահեք՝ չի որդոտի, որովհետեւ մեջը ոչ մի օգտակար բան չկա»,- ասում է Հունան Պետրոսյանը:
Նա եւս չի հասկանում, թե ինչու են ձգտում իրականացնել ալյուրի հարստացման ծրագիրը Հայաստանում, երբ աշխարհում շատ երկրներ հրաժարվել են դրանից ու ընդհանրապես չեն կիրառում: Գուցե ավելի ճիշտ կլիներ օգնել գյուղացուն եւ հողերի համակողմանի պարարտացման հա՞րցը լուծել, ստանալ հարստացված ցորեն, աղալիս էլ ամբողջությամբ չթեփահանել, այլ որոշակի տոկոս պահպանել այդքան օգտակար նյութից:
«Ստացվում է, որ երկարաժամկետ, գեղեցիկ տեսքով ապրանք վաճառելու նպատակով նախ ալյուրը զրկում ենք իրեն ուղեկցող բոլոր օգտակար նյութերից, հետո հայտարարում, թե պիտի անպայման հարստացնենք վիտամիններով, -նկատում է Մեղրաշենի համայնքապետը,-մենք օրինակ, եթե ցանկանում են, ալյուրի հետ մի 20 տոկոս թեփ ենք խառնում, կարող է հացը մի քիչ տեսքով չլինի, սակայն հաստատ ավելի համեղ ու օգտակար է»:

Небольшие сельские мельницы решают вопрос чистой еды
78-летняя жительница Меграшена Ангин Агабабян понятия не имеет о программе обогащения муки. Такое вещество, как фолиевая кислота, тоже незнакомо пожилой женщине. По ее словам, всю жизнь они мололи зерно, пекли из муки лаваш, а отрубями кормили животных. Какое обогащение, какие витамины…
Мельнице в селе Меграшен Артикского района Ширакской области почти век, принадлежит она Агабабянам. Эту мельницу Агабабяны приватизировалив 90-х годах прошлого века. Бабушка Ангин открывает большие деревянные двери. Внутри помещения можно увидеть три мельницы. Каменная, к сожалению, в последнее время не работает. Другая мельница предназначена для измельчения зерна, есть также измельчитель корма для скота.
У 29-летнего жителя Меграшена Мушега Назаретяна 2 гектара земли, на которой он выращивает зерновые культуры. Из собственной пшеницы Мущег получает на местной мельнице муку, часть зерна продает для удовлетворения нужд семьи. В доме постоянно пекут хлеб. Мушег против фортификации муки.
“Мы и без того не знаем, что едим, чистая наша еда или нет. Во всех продуктах полно химии, пусть хотя бы хлеб оставят в чистом виде. Мне кажется, не стоит подмешивать в муку фолиевую кислоту. Может, моему организму она совсем не нужна. Нам, положим, эта опасность не грозит, так как мы сами сеем пшеницу, получаем муку, печем собственный хлеб. А что делать остальным?” – недоумевает Мушег Назаретян.
Идея строительства в Меграшене второй мельницы принадлежит старосте села Унану Петросяну. “В нашем селе каменная мельница молола муку только одного вида – с отрубями. Мы решили построить вторую мельницу, которой могут пользоваться и другие общины района”,- говорит Унан Петросян.
Вторая мельница – российского производства мощностью 10-15 тонн. Для ее работы необходимо как минимум 500 кг зерна. От крестьян требуется только привезти зерно, все остальные действия осуществляются на месте. Из одной тонны зерна в зависимости от качества получается 75% муки, остальные 25% составляют отруби и соответствующие отходы. За оказанные услуги взимается 15 тысяч драмов вместо прежних 12 тысяч. Подорожание обусловлено повышением стоимости электроэнергии.
“Мы в основном предоставляем услугу,- говорит Унан Петросян. – Но начали также продавать в небольших количествах муку собственного производства. Конечно, пробиваться на рынок очень трудно, там тоже действует монополия, поэтому производим в небольших объемах. Покупаем определенное количество местного зерна, добавляем 30% зерна, привезенного из России, мелем и продаем”.
По словам Петросяна, местную пшеницу удобряют только азотными удобрениями, поэтому она небогата минеральными веществами, вот и приходится добавлять зерно высокого качества.
“Мы продаем чистую муку, никаких улучшителей в ней нет,- поясняет мой собеседник. – Раньше так называемые улучшители получали хлебопекарни, которые добавляли их непосредственно при выпекании хлеба. А теперь, по нашим сведениям, сами производители муки добавляют в нее определенную дозу улучшителей. Между тем это химическое вещество, которое имеет допустимую норму. Я не знаю нарушаются нормы или нет, но это разрешено законом”.
Чтобы лучше объяснить эффект улучшителей, Унан Петросян приводит следующий пример: “Из полученного нами одного мешка муки (50 кг) и одного мешка муки с улучшителем получается разное количество хлеба. К тому же при использовании муки с улучшителем время выпечки хлеба сокращается. Но мы предпочитаем не подмешивать улучшители в нашу муку”.
По словам моего собеседника, отделение столь полезных для здоровья отрубей также произошло с учетом интересов бизнеса. Люди заметили, что через десять дней в муке с отрубями заводятся черви, а если отделять отруби, то муку можно хранить год. “Поэтому было решено отделить столь полезные для здоровья отруби, к тому же вид товара улучшается. Но мы-то знаем, что черви заводятся только во вкусном продукте. А сейчас муку можно держать годами, черви не появляются, так как ничего полезного в ней нет”,- говорит Унан Петросян.
Он также не понимает, почему в Армении хотят осуществлять программу обогащения муки, если многие страны отказались от нее. Может, правильнее будет помогать крестьянам, а также решить вопрос полноценного удобрения земли, что позволит получать богатую полезными веществами муку, а при молотьбе сохранить часть отрубей.
“Получается, что для того, чтобы продавать долго хранящийся и красивый на вид товар, муку лишают всех ее полезных веществ, а потом заявляют, что ее нужно обязательно обогащать витаминами,- говорит староста Меграшена. - Мы, например, при желании можем подмешать в муку процентов 20 отрубей. Возможно, на вид этот хлеб будет не такой красивый, зато очень вкусный и полезный”.