Հովիկ Աբրահամյանի կինն ու որդին ձևական դուրս են գալիս ընկերությունների բաժնետերերի ցուցակից
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի կինն ու որդին «սրբագրում» են իրենց բիզնեսը և ձևական դուրս գալիս ընկերությունների բաժնետերերի ցուցակից: Աբրահամյանների բիզնեսի մասին «Հետքի» հետաքննությունից հետո մի քանի ընկերություններից դուրս են եկել Արգամ Աբրահամյանն ու մայրը՝ Ջուլիետա Աբրահամյանը:
«Հետքն» արդեն անդրադարձել է Արտաշատ քաղաքի կենտրոնում 2014 թ. աշնանը բացված «Արտաշատ Պլազա» սուպերմարկետին, որը պատկանում էր վարչապետի որդուն՝ Արգամ Աբրահամյանին: Սուպերմարկետի բացումից օրեր անց Արգամ Աբրահամյանը դուրս է եկել հիմնադիր «Արտաշատ Պլազա» ՍՊԸ-ից և ընկերության 100 % սեփականատեր է դարձել վարչապետի համագյուղացի Գոհար Ոսկանյանը: Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, ընկերության նոր սեփականատերը պատահական մարդ չէ, վարչապետի ընտանիքի մտերիմներից է, իսկ սեփականատիրոջ փոփոխությունը ձևական բնույթ է կրում:
Հնարավոր է Արգամ Աբրահամյանը հրաժարվել է ընկերության միանձնյա բաժնետեր լինելուց, որպեսզի իրեն ամբողջությամբ նվիրի «քաղաքապետի պաշտոնին»: Նա հունիսի 7-ին կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններում Արտաշատի համայնքապետի թեկնածու է: Նրան առաջադրել է Հանրապետական կուսակցությունը:
Տեղեկացնենք, որ «Արտաշատ Պլազա» ընկերության տնօրենի պաշտոնում շարունակում է մնալ Հովիկ Աբրահամյանի մորաքրոջ թոռը՝ ԱԺ պատգամավոր Կարինե Պողոսյանի եղբայր Գագիկ Պողոսյանը: Վերջինս պետռեգիստրով հանդիսանում է մի շարք ընկերությունների սեփականատեր կամ տնօրեն, որոնց իրական տերը վարչապետի որդին է:
Այս սուպերմարկետը գնորդներին ՀԴՄ կտրոն չի տրամադրում: Ապրանքը «ֆիրմային» փաթեթի մեջ տեղադրելուց հետո դրամարկղի աշխատակցուհին արագ ապարատից տպած թղթի կտորը դուրս է բերում ու գցում տոպրակի մեջ: Սուպերմարկետից դուրս գալուց հետո է միայն պարզվում, որ այն սովորական կտրոն է, որը ցույց է տալիս միայն ներքին ապրանքաշրջանառությունը: Այդ թղթի կտորի վրա նույնիսկ խանութի անունը չի նշվում:
Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդ է ստեղծվել, որը ղեկավարում է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Կոռուպցիան միայն կաշառակերությունը չէ, այն ունի տարբեր դրսևորումներ, որոնցից մեկը հովանավորչությունն է: Ի դեպ, այդ խորհրդի նպատակներից ամենագլխավորը «քայքայիչ» երևույթների դեմ պայքարն է: Թե ինչպես է վարչապետը պայքարում հովանավորչության դեմ, երևում է նրա ընտանիքի անդամների ու մերձավորների բիզնես գործունեությունից:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի մեր այցի ժամանակ ՀԴՄ կտրոն չէր տրամադրում նաև վարչապետի տիկնոջը պատկանող Արարատի մարզի Մրգավետ գյուղում գործող «ART city» սուպերմարկետը: Այս սուպերմարկետում էլ է սեփականատեր փոխվել, որը նույնպես ձևական բնույթ է կրում:
2014 թ. սեպտեմբերի 26-ին Ջուլիետա Աբրահամյանը հրաժարվել է «Արտաշատ Սիթի» ՍՊԸ-ի 100% բաժնեմասից, և նույն օրը սեփականատեր է դարձել նրանց ազգական Գագիկ Պողոսյանը, ով նախկինում էլ է եղել այս ընկերության սեփականատերը: Պատգամավորի եղբայր Պողոսյանը նաև ընկերության տնօրենն է:
Հայաստանում այսպես են պայքարում կոռուպցիայի, հովանավորչության դեմ, խթանում փոքր ու միջին բիզնեսը, քաղաքականությունն առանձնացնում բիզնեսից: Իզուր չէ, որ Հովիկ Աբրահամյանն ասում է, թե ինքը բիզնեսով չի զբաղվում: Առաջիկայում գուցե նման հայտարարություն անեն նաև որդին ու կինը, չէ որ «թղթով» նրանց անունով ոչինչ չի լինի, իսկ այն, որ բոլորը գիտեն իրական տերերին, փաստ չէ:

Жена и сын Овика Абрамяна формально вышли из составов акционеров компаний
Жена и сын премьер-министра РА Овика Абрамяна “корректируют” свой бизнес и выходят из составов акционеров компаний. После того, как Hetq.am расследовал бизнес Абрамянов, Аргам Абрамян и его мать Джульетта Абрамян вышли из списков акционеров нескольких компаний.
Hetq.am уже писал об открывшемся осенью 2014 г. в центре Арташата супермаркете “Арташат Плаза”, который принадлежит сыну премьер-министра Аргаму Абрамяну. Через несколько дней после открытия супермаркета Аргам Абрамян вышел из ООО “Арташат Плаза”, а владельцем 100% акций этой компании стала односельчанка премьера Гоар Восканян. По сообщению нашего источника новая владелица компании находится в близких отношениях с семьей главы правительства, а смена собственника носит формальный характер.
Не исключено, что Аргам Абрамян перестанет быть единоличным акционером компании, чтобы полностью посвятить себя “должности мэра”. На предстоящих 7 июня выборах в органы местной власти он баллотирует ся на пост мэра общины Арташата. Кандидатуру Аргама Абрамяна выдвинула правящая Республиканская партия.
Отметим, что должность директора компании “Арташат Плаза” продолжает занимать сын родной тети Овика Абрамяна, брат депутата Национального Собрания Карине Погосян Гагик Погосян. Последний, согласно госреестру, является владельцем или директором ряда компаний, которые на самом деле принадлежат сыну премьер-министра.
В вышеуказанном супермаркете покупателям не выдают кассовые чеки. Кассирша, положив купленные товары в “фирменный” пакет, быстро отрывает выданнуюд кассовым аппаратом бумажку и бросает ее в пакет. Однако по выходе из магазина выясняется, что это обычный чек, фиксирующий внутренний товарооборот. На этом клочке бумаги не указано даже название магазина.
В Армении создан совет по борьбе с коррупцией, который возглавляет премьер-министр Овик Абрамян. Коррупция – это не только взяточничество. Коррупция имеет различные проявления, одним из которых является протекционизм. Кстати, главная цель этого совета – борьба с “деструктивными” явлениями. То, как глава правительства ведет борьбу с протекционизмом, видно по бизнес-деятельности членов его семьи и близких ему лиц.
Напомним, что во время нашего прошлогоднего визита кассовые чеки не выдавали и в действующем в селе Мргавет (Араратская область) супермаркете “ART city”, который принадлежит жене премьера. В этом магазине тоже сменился собственник, что опять-таки носит формальный характер.
26 сентября 2014 г. Джульетта Абрамян отказалась от 100% акций ООО “Арташат Сити”, и в тот же день собственником компании стал их родственник Гагик Погосян. Он же является директором компании.
Именно так в Армении ведут борьбу с коррупцией и протекционизмом, так стимулирют малый и средний бизнес, отделяют политику от бизнеса. Овик Абрамян не зря утверждат, что не занимается бизнесом. В ближайшее время подобное заявление, возможно, сделают также его сын и жена. Ведь на бумаге на их имя ничего не будет записано. А то, что настоящих хозяев знают все, фактом не является.