Ինչ ներուժ ունի Հայաստանը ոսկեգործության ոլորտում. hամաշխարհային կոնգրեսին ընդառաջ
Համաշխարհային ոսկերչական կոնֆեդերացիայի ամենամյա կոնգրեսը (CIBJO) 2016 թվականին կանցկացվի Հայաստանում։ Դրան կմասնակցեն մոտ 1000 հյուրեր` աշխարհի տարբեր երկրներից։ Որոշումն ընդունվել է Բրազիլիայում մայիսի 4-6-ը կայացած հերթական կոնգրեսի ընթացքում։ Այս մասին օրերս հայտարարել է «Մերիդիան» ազատ տնտեսական գոտու ծրագրի ղեկավար Նիկա Մանուկովան:
Առհասարակ, ցանկացած միջոցառում՝ լինի կոնգրես, ցուցադրություն, թե մեկ այլ բան, որին մասնակցում են օտարերկրացիներ, Հայաստանի համար լավ հնարավորություն է տեղական արտադրանքը, ներուժն ու գաղափարները ներկայացնելու համար։ Հակառակ առկա բացթողումներին (ստվերային գործունեություն, որակի և գնի անհամապատասխանություն, դիզայներական խնդիրներ, մասնագիտական կրթության թերություններ, օրենսդրական դաշտի թերացումներ և այլն)` ոսկերչության ոլորտը կարող է դառնալ Հայաստանի տնտեսության զարգացման գլխավոր խթաններից մեկը։ Պետք է հաշվի առնել, որ այստեղ կան ոսկու հանքեր, ոսկու կորզման ֆաբրիկա, միջազգային չափանիշներին համապատասխան բարձրակարգ ոսկերիչներ և այլն։ Ի վերջո, այսօր ոսկերչական իրերի արտահանումը Հայաստանից արատահնվող առավել բարձր մաքսային արժեք ունեցողների խմբում է։
Թե այս ոլորտում ինչ ներուժ ունի Հայաստանը, կարելի է դատել արտադրության, արտահանման, ներմուծման և ներքին շուկայում իրացման ծավալներից: Դա թույլ կտա հասկանալ, թե ինչ կարելի է սպասել նշված կոնգրեսից և ընդհանրապես՝ այս ոլորտից ։
Ոսկերչական իրերի արտադրության ծավալները ճգնաժամից հետո վերականգնվել են
Ոսկերչական իրերի արտադրությունն Հայաստանի տնտեսության այն ոլորտներից է, որը 2008-ին սկսված համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից հետո ոչ միայն վերականգնեց նախկին ծավալները, այլև եկավ ժամանակ, որ կրկնապատեց այն։ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը Հայաստանում ոսկերչական իրերի արատադրության ծավալները ներկայացնում է դրամով։ Ուսումնասիրելով վերջին 8 տարիների վիճակագրությունը՝ 2007-ից սկսած, տեսնում ենք, որ ճգնաժամից հետո արտադրության ծավալները Հայաստանում անկում են ապրել, սակայն աստիճանաբար վերականգնվել են և 2013-ին մոտ երկու անգամ գերազանցել նախաճգնաժամային 2007-ի ցուցանիշը։
Ինչպես երևում է, նախորդ տարի արտադրությունը զգալի կրճատվել է՝ 45,2%-ով։ Այս տարվա հունվար-մարտի տվյալներով` ևս նվազում է արձնագրվել. արտադրվել են 3, 099 մլրդ դրամի ոսկերչական իրեր, որը 29%-ով պակաս է 2014-ի առաջին եռամսյակի ցուցանիշից։
Հայաստանում արտադրված ոսկերչական իրերի գերակշիռ մասն իրացվում է տեղական շուկայում՝ ներառյալ զբոսաշրջիկների կողմից գնումները: Իսկ մի մասն էլ արտերկրից ստացված պատվերներն են: Արտադրության ծավալների անկումը խոսում է այն մասին, որ նշված տեղական և արտասահմանյան պատվերների պահանջարկը նվազել է: Քանի այս ոլորտի հիմնախնդիրներից է ստվերային գործունեությունը, որը ներառում է ոսկերչական իրերի չգրանցված ներմուծումը, արտահանումը, արտադրությունը և այլն, պետք է հաշվի առնել նաև այդ գործոնը, բայց դրա վերաբերյալ թե պաշտոնական և թե ոչ պաշտոնական հաշվարկներ չկան: Հայաստանին դեռևս չի հաջողվել լուծում տալ այս խնդրին:
2013-ի հուլիսին Էկոնոմիկայի նախարարությունը Արդյունաբերական խորհրդի նիստին ներկայացրեց Հայաստանի ոսկերգործության ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը։ Դրանով էլ պարզ դարձավ, որ Հայաստանի ոսկեգործության ոլորտն օգտագործում է բանկային ոսկի, որն ամբողջությամբ ներմուծվում է:
Հայաստանում բանկային ոսկու պաշարներ չեն պահվում և ներմուծված ոսկին ուղղվում է ոսկեգործության ոլորտ: Իսկ այստեղ արդյունահանվող ոսկին ամբողջությամբ արտահանվում է, քանի որ այն վերջնական մշակում չի անցնում այստեղ: Ոլորտում ձեռնարկությունների գերակշիռ մասը տեղական կապիտալով են: Դրանք մանր և միջին մեծության ձեռնարկություններ, անհատ ձեռներեցներ: Կան արտադրողներ, ովքեր իրենց արտադրանքը ամբողջապես կամ հիմնականում արտահանում են: Կան նաև ձեռնարկություններ, որոնք աշխատում են «ժամանակավոր ներմուծում» ռեժիմով և ոսկերչական արտադրության ծառայություն են մատուցում արտերկրյա պատվիրատու ընկերություններին: Արտադրողների մեծ մասը դեռևս որոշ չափով օգտագործում է խորհրդային և հետխորհրդային ժամանակներից մնացած սարքավորումներ, սակայն, զգալի տարածում ունեն նաև ժամանակակից արտադրական սարքավորումները և տեխնոլոգիաները:
Արտադրող ընկերությունների և անհատ ոսկերիչների մի մասը տեղակայված են Երևանի ոսկերչական իրերի շուկա-տոնավաճառներում («Ոսկու աշխարհ», «ՏԱՇԻՐ» առևտրի կենտրոն, «Մետաքս Գոլդ», «Ռոսիա» առևտրի կենտրոն, Մալաթիայի ոսկու շուկա և այլն):
Ներկայում ոսկերչական արտադրանքը մոտ 10 անգամ ավելի շատ արտահանվում է, քան ներմուծվում
ՀՀ մաքսային ծառայությունը արտահանման ծավալները ներկայացնում է դոլարով։ Մինչև 2009թ. արտահանման հիմնական շուկան հանդիսացել է ԱՄՆ-ը, որը 2001-2006թթ. ապահովել է հայկական ոսկեգործական արտադրանքի ողջ արտահանման 70-85%-ը: ԱՄՆ արտահանման ծավալների վրա էական ազդեցություն է ունեցել Սփյուռքի ներդրումներով ընկերությունների գործունեության դադարեցումը: 2010 և 2011թթ. Թուրքմենստանը և Թաիլանդը համապատասխանաբար հանդիսացել են Հայաստանից արտահանման ամենամեծ շուկաները: Պաշտոնական վիճակագրության արձանագրած արտահանման տվյալներից զատ, Հայաստանից ոսկեգործական իրեր արտահանվում են նաև առանց պաշտոնապես արտահանման դասակարգման՝ Հայաստան այցերի միջոցով ոսկեգործական իրերի փոքրածավալ գնման միջոցով:
Չնայած նախորդ տարի Հայաստանում ոսկերչական իրերի արտադրությունն անկում է ապրելի, սակայն արտահանումն աճել է։ Արտահանվել է 744 կգ ոսկերչական իր՝ 23,3 մլն դոլար մաքսային արժեքով։
Արտահանման ներկայիս հիմնական շուկաներն են Թուրքմենստանը, ԱՄԷ-ը, Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Թաիլանդը, Բելիզը, ավելի քիչ չափով արտահանվում է նաև Բելառուս, ԱՄՆ և Թուրքիա:
Հայաստան ոսկեգործական իրերի ներմուծումը փոքր ծավալներ ունի՝ համեմատած տեղական արտադրության, ներքին շուկայում վաճառքի և արտահանման հետ: 2014-ին, օրինակ, Հայաստան է ներմուծվել մոտ 252 կգ ոկերչական իր՝ 2,4 մլն դոլար մաքսային արժեքով: Եթե համեմատում ենք, ըստ մաքսային արժեքի, ստացվում է, որ համենայնդեպս վերջին երկու տարում մոտ 10 անգամ ավելի շատ արտահանվում է, քան ներմուծվում: Ներմուծվածի մի մասն այստեղ վերամշակվում, նոր տեսք է ստանում հայ ոսկերիչների ձեռքով և նորից արտահանվում: Վերջին 15 տարիներին Հայաստան ներմուծված ոսկերչական իրերի տարեկան ընդհանուր մաքսային արժեքը չի գերազանցել 3,14 մլն դոլարի շեմը: Մինչև 2007թ. ներմուծման մեջ ամենամեծ մասնաբաժինը պատկանել է ԱՄՆ-ին, իսկ 2008թ.-ից սկսած՝ Իտալիային, իր ավանդաբար բարձրորակ և բարձրարժեք արտադրանքով: Ըստ ոլորտի ներկայացուցիչների փաստացի ներմուծումն ավելի մեծ է անհատների կողմից չգրանցված ներկրման պատճառով, հատկապես Թուրքիայից: Ներկա դրությամբ ներմուծվում է հիմնականում Իտալիայից, Թաիլանդից, ԱՄՆ-ից, Թուրքիայից:
Այս ամենը նշանակում է, որ Հայաստանը ոսկեգործության ոլորտում ունի ներուժ և աշխարհին պատշաճ ներկայանալու հնարավորություններ: Ոլորտի հիմնախնդիրների լուծումը թույլ կտա մեծացնել այդ ներուժը: Հայաստանի և Սփյուռքի հայ ոսկերիչներ արտադրած ոսկերչական իրերը սպառվում են աշխարհի բազմաթիվ երկրներում: Սա այն ոլորտն է, որը զարգացած է եղել Հայաստանում դեռ վաղուց և ձևավորել հարուստ ավանդույթներ:

Какой потенциал имеет Армения в ювелирной отрасли: навстречу всемирному конгрессу CIBJO
Конгресс Всемирной конфедерации ювелиров (CIBJO) в 2016 г. пройдет в Армении. В нем примут участие около 1000 гостей из различных стран мира. Такое решение было принято на проходившем 4-6 мая в Бразилии очередном конгрессе CIBJO. Об этом сообщила на днях руководитель Программы свободной экономической зоны “Меридиан” Ника Манукова.
Вообще любое мероприятие, будь то конгресс, выставка или что-то другое, в котором принимают участие иностранцы, создает для Армении хорошую возможность представить местную продукцию, свой потенциал и идеи. Несмотря на существующие недостатки (теневая деятельность, несоответствие цены и качества, дизайнерские проблемы, пробелы законодательного поля), ювелирная отрасль может стать одним из главных направлений развития экономики Армении. Следует учитывать, что в нашей стране имеются золотоносные месторождения, золотоизвлекательная фабрика, соответствующие международным стандартам высококлассные ювелиры. В конце концов экспортируемые сегодня из Армении ювелирные изделия входят в группу товаров с наиболее высокой таможенной стоимостью.
О потенциале имеет Армения в этой сфере можно судить по объемам производства, экспорта, импорта и реализации продукции на местном рынке. Это позволит понять, что можно ожидать от предстоящего конгресса и от сферы в целом.
После кризиса объемы производства ювелирных изделий восстановились
Производство ювелирных изделий – эта та отрасль экономики Армении, которая после мирового экономического кризиса 2008 г. не только восстановила прежние объемы, но и удвоила их: в 2013 г. докризисный показатель 2007 г. был превышен в два раза.
Как видно по инфографике, в прошлом году производство сократилось на 45,2%. По данным за январь-март с.г. спад продолжился: ювелирных изделий было произведено на сумму 3 099,5 млн драмов, что на 29% меньше показателя первого квартала 2014 г.
Подавляющее большинство произведенных в Армении ювелирных изделий реализуется на местном рынке, включая покупки туристов. Часть составляют зарубежные заказы. Сокращение объемов призводства свидетельствует о сокращении местных и зарубежных заказов. Поскольку одной из проблем в этой сфере является теневая деятельность, включающая незафиксированный импорт, экспорт и производство ювелирных изделий, то следует учитывать и этот фактор. Однако официальные и неофициальные расчеты в этом вопросе не производились. Армении пока не удается решить эту проблему.
В июле 2013 г. Министерство экономики представило на заседании Промышленного совета стратегию развития в Армении ювелирной отрасли. Стало понятно, что в Армении данная сфера использует банковское золото, которое полностью импортируется.
В Армении нет запасов банковского золота, и импортируемый благородный металл направляется в производство ювелирных изделий. Что касается добываемого в стране золота, то оно полностью экспортируется, поскольку не проходит здесь окончательную обработку. Подавляющее большинство предприятий этой сферы имеют местный капитал. Есть производители, которые экспортируют всю или большую часть своей продукции. Есть предприятия, оказывающие услуги зарубежным компаниям-заказчикам. Большинство производителей использует оборудование, оставшееся с советских времен. Вместе с тем используются и современные технологии.
Часть компаний и частных ювелиров размещается на ереванских ярмарках золотых изделий (“Мир золота”, торговый центр “Ташир”, “Метакс Голд”, торговый центр “Россия”, рынок золота в Малатии и т.д.).
Экспорт золотых изделий в 10 раз превышает импорт
Объемы экспорта Таможенная служба РА представляет в долларах. До 2009 г. основным рынком экспорта были США, которые обеспечивали 70-85% от общего объема экспорта армянских ювелирных изделий. Существенное влияние на объемы экспорта в США оказало прекращение деятельности компаний, работавших за счет инвестиций из Диаспоры. В 2010 и 2011 гг. соответственно Туркменистан и Таиланд становились самыми крупными рынками экспорта из Армении. Кроме того, ювелирные изделия вывозятся в ходе визитов в Армению посредством закупок в небольших объемах.
Несмотря на прошлогодний спад прозводства в ювелирной отрасли, показатель экспорта вырос. Было экспортировано 744 кг золотых изделий таможенной стоимостью 23,3 млн долларов.
Сейчас основными рынками экспорта являются Туркменистан, ОАЭ, Россия, Казахстан, Таиланд, Белиз, в меньшей степен Беларусь, США и Турция.
Импорт ювелирных изделий в Армению осуществляется в небольших объемах. В 2014 г. в Армению было ввезено 252 кг золотых изделий на сумму 2,4 млн долларов. Часть импортированной продукции обрабатывается здесь армянскими ювелирами, после чего экспортируется уже в новом виде. До 2007 г. самая большая доля импорта приходилась на США, а с 2008 г. приходится на Италию, которая традиционно известна своей высококачественной продукцией. Фактические объемы импорта значительно больше за счет незарегистрированного ввоза частными лицами и в основном из Турции. На данный момент импорт осуществляется из Италии, Таиланда, США и Турции.
Все это означает, что Армения имеет потенциал в ювелирной отрасли и может достойно представить миру свои возможности. Решение проблем в этой сфере позволит увеличить имеющийся потенциал. Ювелирные изделия, созданные армянскими ювелирами из Армении и диаспоры, реализуются во многих странах мира. Эта та сфера, которая существовала в Армении издавна и поэтому имеет богатые традиции.