Պատգամավորը հորդորեց պաշտպանել պետական շահը
Ազգային ժողովում քննարկվում է դատախազության 2014թ. գործունեության մասին հաղորդումը: Պատգամավորները հարցեր են ուղղում դատախազին: Էդմոն Մարուքյանը Գևորգ Կոստանյանից հետաքրքրվեց, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվում պետական շահերի պաշտպանության ուղղությամբ, որը վերաբերում էր էներգետիկ համակարգին և երթուղային տրանսպորտին:
Պատգամավորը նշեց, որ Հարավկովկասյան երկաթուղու վնասները գնալով ավելանում են և կոնսեսիոն կառավարման պայմանագրով փոխհատուցում է Հայաստանը: Նույն խնդիրը տեղի է ունենում ՀԷՑ-ում: Ամեն անգամ սակագին բարձրացնելու հայտով ընկերությունը առաջ է քաշում վնասների, կորուստների հարցը: Պատգամավորը հորդորեց քայլեր ձեռնարկել պետական շահերը պաշտպանելու համար և ակտիվացնել պետության դերակատարումը:
Գևորգ Կոստանյանը նշեց, որ կլինեն էներգետիկայի կամ այլ ոլորտի հետ կապված հարցեր, որոնք վերաբերում են կարգավորումներին, դատախազությունը որևէ լիազորություն չունի, դրանով զբաղվում է այլ մարմին: Իսկ եթե այդ մարմինը կկատարի ուսումնասիրություններ, հետազոտություններ ու եթե քրեաիրավական բնույթի դեպքեր կբացահայտվեն, ապա դատախազությունն այստեղ անելիք կունենա:
Էդմոն Մարուքյանը հորդորեց գլխավոր դատախազին ուսումնասիրել էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի այն հայտարարությունը, որտեղ ասում էր, որ չի բացառում, որ ՀԷՑ-ում կատարվում է գողություն և բարձր է կոռուպցիոն ռիսկը:

Депутат призвал защищать государственные интересы
В Национальном Собрании РА обсуждается сообщение о деятельности прокуратуры за 2014 г. Депутаты задают вопросы генпрокурору Геворку Костаняну. Эдмон Марукян, в частности, поинтересовался, какие шаги предпринимаются по защите государственных интересов в сферах энергетики и транспорта.
По словам депутата, убытки Южно-Кавказской железной дороги постепенно увеличиваются, и по договору о концессионном управлении их компенсирует Армения. Аналогичная проблема существует в компании “Электросети Армении”. Каждый раз эта компания, подавая заявку на повышение стоимости электроэнергии, ставит вопрос об убытках и потерях. Марукян призвал предпринять шаги по защите государственных интересов и активизировать роль государства в этих вопросах.
Геворк Костанян отметил, что прокуратура не имеет полномочий на регулирование подобных вопросов, так как ими занимается другой орган. А если будет проведено изучение, которое выявит случаи уголовно-правового характера, то ими уже займется прокуратура.
Эдмон Марукян призвал генпрокурора изучить заявление министра энергетики и природных ресурсов, который не исключил случаи хищений и наличие коррупционных рисков в компании “Электросети Армении”.