Նոր լաբորատոր սարքավորումներ` Հայաստանի ամերիկյան համալսարանին
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Անդրեյ Սորոկինը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) «Պատասխանատու հանքարդյունաբերություն կենտրոնին» նվիրաբերել է շրջակա միջավայրի աղտոտվածության մակարդակի ստուգման շարժական սարքավորումներ և պարագաներ:
Համաձայն գրասենյակի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության` նշված սարքավորումներն արժեքավոր են շրջակա միջավայրի աղտոտվածության աստիճանի վերաբերյալ ստույգ տվյալներ հավաքագրելու գործում: Հավաքված տվյալներն օգտագործվելու են ՀՀ քաղաքացիներին առողջապահական ռիսկերի մասին տեղեկացնելու և դրանք կառավարելու մասին խորհրդատվություն տրամադրելու համար:
Սարքավորումները հանձնվել են Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահ դոկտոր Արմեն Դեր Կյուրեղյանին: Նվիրաբերված փաթեթի մեջ ներառված են հողում ծանր մետաղների չափման անալիզատոր, ֆոտոմետրեր, ջրի ստուգման գործիք, լրացուցիչ հողի և ջրի ստուգումների միջոցներ:
Սարքավորումների նվիրաբերումը մաս է ավելի լայն ծրագրի՝ մի հանգանակության, որն իրականացրել է «Ուան Արմինիայի» (ONEArmenia) նախաձեռնությունն անցած տարի: Ծրագրի նպատակն է հնարավորություն տալ «Պատասխանատու հանքարդյունաբերություն կենտրոնին»՝ համայնքներում իրականացնելու հանքարդյունաբերական գործունեության արդյունքում առաջացած ծանր մետաղների աղտոտվածության մակարդակի չափման անկախ մշտադիտարկում:
«Ուան Արմինիայի» «Եկե՛ք պաշտպանենք Հայաստանը թունավոր աղտոտվածությունից» քարոզարշավի կարգախոսին ընդառաջ՝ ՀԱՀ «Պատասխանատու հանքարդյունաբերություն կենտրոնն» այս տարվա ընթացքում կիրականացնի թիրախային հետազոտություններ և ընդգրկուն գնահատումներ Հայաստանի 5-8 համայնքներում:

OSCE Provides Environmental Testing Equipment to the American University of Armenia
On May 21, 2015 the Head of the OSCE Office in Yerevan, Ambassador Andrey Sorokin, donated mobile toxic pollution testing equipment and supplies to the American University of Armenia (AUA) Center for Responsible Mining. The donated equipment and supplies are indispensable for collecting data that will inform affected citizens about health risks and allow for advice on how to manage them.
Dr. Armen Der Kiureghian, President of the American University of Armenia, received the equipment, which includes a heavy metals soils analyser, photometers, water analysis instrument, additional kits for soil and water analysis.
The equipment is part of a larger project, a crowdfunding campaign organized by ONEArmenia last year. The aim was to enable the AUA Center for Responsible Mining to conduct independent monitoring of communities for toxic heavy-metal pollution resulting from mining and mineral processing in Armenia.
Within ONEArmenia’s campaign Let’s Protect Armenia from Toxic Pollution, the AUA Center for Responsible Mining is expected to conduct targeted studies and community-wide assessments in five to eight communities over the coming year. The first studies are expected to start in June 2015.