Ջավախքցիների վեճը Վարդան Այվազյանի հետ շարունակվում է. միջադեպի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
Սամցխե-Ջավախքի հայաբնակ Տաբածղուր գյուղի բնակիչների վեճն իրենց համագյուղացի, ծնունդով Տաբածղուր գյուղից ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Այվազյանի հետ նոր դրսևորումներ է ստացել:
Տաբածղուր գյուղի բնակիչները «Հետքին» պատմեցին, որ նախօրեին իրենց գյուղում տեղի ունեցած վիճաբանությունը Վարդան Այվազյանի նշանակած լճին տիրություն անող անձանց և պատգամավորի ազգականի միջև էր: Լճի պատասխանատու Ալիխան Մուրադյանի որդին՝ Մովսես Մուրադյանը հարվածել է Աղվան Այվազյանին, ով Վարդան Այվազյանի հորեղբոր թոռն է, և չնայած դրան՝ իր համագյուղացիների հետ պայքարում է, որ լիճը վերադարձնեն գյուղացիներին: Միջադեպի առնչությամբ քրեական գործ է հարուցվել:
Հիշեցնենք՝ 2010թ. սեպտեմբերին Վարդան Այվազյանի՝ Վրաստանում հիմնադրած «Լճեր» ՍՊԸ-ն ձեռք էր բերել լճում ձուկ որսալու արտոնագիր և բնակիչներին արգելել լճից ձուկ որսալ: Վրաստանի կառավարությունը, ի դեմս էկոնոմիկայի նախարարության, շուրջ 443 հազար դրամով ընկերությանն է տրամադրել լիճը տնօրինելու 20 տարվա իրավունք: Տաբածղուր լիճը տարիներ շարունակ եղել է գյուղացիների կերակրողը:
Տաբածղուրեցի Հովհաննես Հովսեփյանը «Հետքին» պատմեց, որ Սահակաշվիլու իշխանությունից հեռանալուց հետո, երբ Վարդան Այվազյանի գործընկեր` վարչապետ Իվանե Մերաբիշվիլուն ձերբակալել են, Վարդան Այվազյանը տևական ժամանակ գյուղ չի գնացել:
Մեկ այլ գյուղացի էլ, ով խնդրեց չհարապարակել իր անունը, պատմեց, որ ընտրությունների ժամանակ Վարդան Այվազյանի «կռուգը», ներկայիս լճի նայող Մուրադյանի գլխավորությամբ, տեղացիներին սպառնացել է Բիձինա Իվանիշվիլու կուսակցությանը ձայներ չտալ, սակայն գյուղացիները կազմակերպվել և «Վրացական երազանք»-ին են տվել իրենց քվեն:
Ընտրությունից հետո լճին սկսել են տիրություն անել գյուղացիները: Նրանք 7000 լարի (շուրջ 3000 դոլար) են հավաքել և լճում մանրաձուկ լցրել: Մեկ տարի գյուղացիներն արգելել են որևէ մեկին մոտենալ և լճից ձուկ որսալ մինչև մանրաձուկը մեծանա, ձվադրի և անխափան բազմանա: Սակայն նորից հայտնվել է Վարդան Այվազյանը, լճին տիրություն անող նշանակել Ալիխան Մուրադյանին և արգելել գյուղացիներին ձկնորսությամբ զբաղվել:
Գյուղացիներին առաջարկել են տոկոսով համագործակցել. որսի 35 %-ը մնա գյուղացուն, 65 %-ը՝ Վարդան Այվազյանին: Գյուղացիները չեն համաձայնել: «Հիմա եկել է, ասում է՝ 50/50 աշխատենք, ժողովուրդը ոտքի է ելել: Տեսեք, թե ինքը ինչ հեռանկարներ ունի՝ Տաբածղուրը հետագայում Վարդանավան պիտի անվանի, Տաբածղուրու ժողովուրդը որպես ճորտ պիտի պահի, որ մենք մշակ աշխատենք իրեն, ինքը պիտի Աբիսողոմ աղան դառնա»,-ասում է Հովհաննեսը:
Գյուղացիները ոտքի են ելել և դիմել դատարան: Միայն լիճն աշխատեցնողներն են Վարդան Այվազյանի կողմից: «Մենք ուզում ենք Վարդան Այվազյանին տրված լիցենզիան անվավեր ճանաչել, լիճը տան պետությանը, իսկ պետությունը մեզ տա ինչպես նախկինում՝ այն տնօրինելու իրավունքը: Իհարկե, մենք պատրաստ ենք պետական հարկերը վճարել»,-ասում է Հովհաննեսը:
150 ընտանիք է ապրում Տաբածղուրում: Նախկինում 4-5 խոպանչիների թիվն այս տարի տասնապատկվել է՝ գյուղից ավելի քան 60 մարդ է մեկնել արտագնա աշխատանքի: Գյուղացիներից Մխիթարն ասում է, որ սա հայաթափման ծրագիր է. «Մենք ոչ մի բան չունենք, ծառ էլ չի աճում, միայն մի քիչ կարտոֆիլ ենք աճեցնում, և մեր եկամտի միակ աղբյուրը լիճն էր: Դա էլ ուզում են առնել»:
«Մեր կռիվն արդեն 4 տարի է, բայց արդեն հասունացել է: Ինչ Վարդան Այվազյանն եկավ ու խաբեությամբ վերցրեց լիճը, վերադասի ընկերները տվին իրեն լիճը: Մեր գյուղի բարձրության վրա ապրող ժողովրդի եկամտի միակ աղբյուրն էր լիճը, առավ: Նաև լճի ափին մեր հողերն ու անտառային հողեր առավ տուրիստական բազաներ սարքելու համար, բայց 4 տարվա մեջ էդ ասածները չարեց»,- պատմում է Հովհաննես Հովսեփյանը:
2011-ին Մ. Սահակաշվիլին սիմվոլիկ 1 լարի արժեքով Վարդան Այվազյանին է նվիրել լճին հարակից ավելի քան 308 հազար քմ տարածք, որի մի մասը պարզվում է՝ պետական արգելոցին է պատկանում: Շուրջ 10 հա-ն գյուղացիների հողերն են: Այդ տարածքում Վարդան Այվազյանը պետք է շուրջ 100 մլն դրամի ներդրում կատարեր, զարգացներ զբոսաշրջային ենթակառուցվածքը և ձկնաբուծական տնտեսությունը: Նշված խոստումներից որևէ մեկը չի կատարվել:
Գյուղացիների հողերը այս տարի վերադարձրել են:
«Գարունը բացվեց, պիտի դիմեինք լճի համար պետությանը, արդեն Վարդան Այվազյանն իր գործն արել էր, մարտի 5-ին եկել էր Թիֆլիս, հետո Բորժոմի շրջան, ու մենք զգացինք, որ արդեն գործն ուրիշ ձևի է, չկարողացանք մի բան անել, տվինք դատարան: Խանդոյի խաչքարի բացմանը, որին եկել էր Վարդան Այվազյանը, եկավ մեր գյուղ, մեզ հետ հանդիպեց, խնդրեցինք՝ եթե դու մեզ հարգում ես, մեր գյուղը հարգում ես (իր գյուղն էլ է), մինչև դատարանը ոչ մի բան չանենք՝ դատարանը տեսնենք ինչպես կորոշի: Ինքը մեզ խնդալու տվեց (նկատի ունի՝ հեգնեց-հեղ.)»,-պատմեց Աշոտը:
Աշոտը նաև ասաց, որ իրենք մեկ շաբաթ առաջ եղել են Վրաստանի բնապահպանության նախարար Գիգլա Ագուլաշվիլու մոտ, ով խնդրին տեղյակ չի եղել և նրա հրահանգով երկու օր առաջ գյուղ էր այցելել նախարարի տեղակալ Թեմուր Մուրղուլիան: Նախարարը նաև խոստացել է հանդիպումից երկու շաբաթ անց գյուղացիներին հրավիրել Թբիլիսի և քննարկել նրանց հետ լճի հարցը:
Մինչ այդ Թբիլիսիի դատարանում երկու նախնական դատական նիստ է տեղի ունեցել: Դատավորը կողմերին լսել է և հունիսի 15-ին դատաքննություն նշանակել:

Конфликт джавахкцев с Варданом Айвазяном продолжается: возбуждено уголовное дело
Конфликт жителей армянонаселенного села Табацхур в области Самцхе-Джавахк (Грузия) со своим земляком, депутатом Национального Собрания Армении Варданом Айвазяном получил новые проявления.
Жители Табацхура рассказали Hetq.am, что накануне в их селе произошел спор между смотрящими за озером людьми, которых назначил Вардан Айвазян, и его родственниками. Сын назначенного ответственным за озеро Алихана Мурадяна ударил Агвана Айвазяна, который хотя и является внучатым племянником Вардана Айвазяна, однако вместе с односельчанами ведет борьбу за возвращение озера местным жителям. По поводу произошедшего возбуждено уголовное дело.
Напомним, что основанное Варданом Айвазяном в сентябре 2010 г. в Грузии ООО “Лчер” получило лицензию на ловлю рыбы в озере Табацхур, после чего запретило местным жителям заниматься рыболовством. Правительство Грузии в лице Министерства экономики за 443 тысячи драмов предоставило компании право распоряжаться озером в течение 20 лет. Озеро Табацхур на протяжении многих лет кормило крестьян.
Житель Табацхура Ованнес Овсепян рассказал Hetq.am, что после ухода власти Саакашвили, когда был задержан партнер Вардана Айвазяна премьер-министр Иване Мерабашвили, депутат долгое время не появлялся в селе.
Другой табацхурец, который не пожелал назвать свое имя, рассказал, что во время выборов люди из окружения Вардана Айвазяна во главе со смотрящим за озером Мурадяном приказали местным жителям не голосовать за партию Бидзины Иванишвили, однако сельчане единогласно отдали голоса за “Грузинскую мечту”.
После выборов за озером стали присматривать местные жители. Они собрали 7000 лари (около 3000 долларов) и пустили в озеро мальков. Целый год табацхурцы запрещали ловить в озере рыбу. Однако вскоре здесь вновь появился Вардан Айвазян, который поручил Алихану Мурадяну присматривать за озером, а крестьянам запретил заниматься рыболовством. Жителям села предложили сделку: 35% выловленной рыбы им, 65% - Вардану Айвазяну. Однако сельчане не согласились. “Теперь он явился и предлагает 50/50. Народ настроен решительно. Вы только послушайте, какие у него планы. Он хочет в дальнейшем переименовать Табацхури в Варданаван, а народ заставить прислуживать себе. Мы должны стать батраками, а он – Абисогомом ага”,- сказал Ованнес.
Крестьяне обратились в суд. Вардана Айвазяна поддерживают только те, кому он поручил присматривать за озером. “Мы хотим, чтобы лицензия, выданная Вардану Айвазяну, была признана недействительной, чтобы озеро передали государству, а оно передало озеро нам с правом распоряжаться им, как было раньше. Мы, разумеется, готовы платить налоги государству”,- отметил Ованнес.
В Табацхури живут 150 семей. Вместо прежних 4-5 трудовых мигрантов в этом году на заработки уехали свыше 60 человек. Местный житель Мхитар говорит, что эта программа направлена на исход из села армянского населения: “У нас нет ничего, даже деревья не растут. Единственным источником дохода было озеро, да и то хотят у нас отобрать”.
“Наш конфликт длится 4 года и уже достиг критической точки. После того, как сюда пришел Вардан Айвазан, он обманным путем отнял у нас озеро, а вышестоящие лица передали озеро ему. Он также купил находящиеся на берегу озера наши земли и леса, чтобы построить здесь туристические базы, однако за 4 года так ничего и не сделал”,- рассказал нам Ованнес Овсепян.
В 2011 г. Вардану Айвазяну за символическую цену – 1 лари подарили территорию рядом с озером площадью свыше 308 тыс. кв.метров. Выяснилось, однако, что часть этой территории принадлежит государственному заповеднику. Около 10 га составляли земли крестьян. На этих территориях Вардан Айвазян должен был осуществить инвестиции в размере 100 млн драмов, создать туристические инфраструктуры и рыбоводческое хозяйство. Ни одно из этих обещаний он не выполнил.
В этом году крестьяне вернули свои земли.
“С наступлением весны мы собирались обратиться по вопросу озера в государственные органы. Однако 5 марта Вардан Айвазян приехал в Тбилиси, потом в Боржомский район, и мы почувствовал, что дело получило другой оборот. Мы ничего не смогли сделать и обратились в суд. Приехавший на открытие хачкара Вардан Айвазян посетил и наше село, встретился с нами. Мы ему сказали: если ты нас уважаешь, если уважаешь наше село, давай до суда ничего не предпринимать, посмотрим, какое решение примет суд. Но он посмеялся над нами”,- сказал Ашот.
Он также сообщил, что неделю назад они встретились с министром экологии Грузии Гиглой Агулашвили, который не был в курсе этой проблемы. По распоряжению министра два дня назад в село приехал его заместитель Темур Мургулия. Министр также пообещал через две недели пригласить жителей села в Тбилиси и обсудить с ними вопрос озера.
А пока в Тбилисском суде состоялись два предварительных заседания. Судья выслушал стороны и назначил судебное разбирательство на 15 июня.