ԱՄՆ դեսպանությունն օգնում է Հայաստանի սահմանները դարձնել ավելի անվտանգ
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը հայտնում է, որ ՀՀ սահմանապահ զորքերի գլխավոր շտաբում տեղի ունեցած միջոցառման ընթացքում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ գեներալ-լեյտենանտ Արզուման Հարությունյանի և ՀՀ Սահմանապահ զորքերի հրամանատար գեներալ-մայոր Արմեն Աբրահամյանի հետ միասին ծանոթացավ ԱՄՆ կառավարության կողմից տրամադրված տեխնիկական միջոցներին, որոնց օգնությամբ սահմանապահները կարողանում են կանխել զանգվածային բնաջնջման զենքերի, կենսաբանական վտանգ պարունակող ու այլ վտանգավոր նյութերի փոխադրումը Հայաստանի սահմաններով: Նաև ձևավորվել է բազմաֆունկցիոնալ մի լսարան, որտեղ դասընթացներ են անցկացվում հայ սահմանապահների համար և ներկայացվում են այն գործիքները, որոնք թույլ են տալիս սահմանապահներին վերահսկել արտահանումների հոսքը և ամրապնդել Հայաստանի սահմաններն ընդդեմ անդրազգային սպառնալիքների:
Աջակցությունը ցուցաբերվում է զանգվածային բնաջնջման զենքերի չտարածմանն ուղղված ԱՄՆ կառավարության համընդգրկուն ծրագրերի շրջանակում, որոնք ուղղված են միջազգային հանցավորության, զենքերի անօրինական փոխադրումների ու զանգվածային բնաջնջման զենքերից բխող ռիսկերով պայմանավորված անդրազգային սպառնալիքների արդյունավետ հակադարձման հարցում ՀՀ կառավարության կարողությունների ամրապնդմանը: Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանը գործակցում են հանուն ընդհանուր նպատակների՝ ժողովրդավարություն, անվտանգություն և խաղաղություն թե՛ Հայաստանում, և թե՛ տարածաշրջանում:
Վերջին տասը տարիների ընթացքում ԱՄՆ դեսպանությունը Հայաստանի սահմանային անվտանգության ապահովման կարողությունների զարգացման նպատակով գործակցել է տարբեր նախարարությունների ու գերատեսչությունների հետ: ԱՄՆ դեսպանության աշխատանքներն այս ոլորտում իրականացվում են Արտահանման վերահսկման և սահմանների անվտանգության ծրագրի (EXBS), Պաշտպանական վտանգի նվազեցման գրասենյակի (DTRO) և Ռազմական համագործակցության գրասենյակի (ODC) կողմից: « Մեր համագործակցությունն անվտանգության ոլորտում ամուր է և արդյունավետ, և մենք պատրաստակամ ենք շարունակելու և զարգացնելու այն Հայաստանի հետ», - ասաց դեսպան Միլսն իր խոսքում:

In a ceremony at the Armenia Border Guard headquarters, U.S. Ambassador Richard M. Mills Jr., joined by National Security Service Deputy Director Lieutenant General Arzuman Harutyunyan and Border Guard Troops Commander Major General Armen Abrahamyan, inspected equipment from the U.S. government that will assist the border guards in keeping weapons of mass destruction, biological hazards, and other threats from crossing Armenia’s borders. The equipment includes a multi-media lab that will be used in training Armenian border guards and other tools that will enhance the ability of border guards to control the flow of sensitive exports across the board and strengthen Armenia’s borders against transnational threats.
This assistance is part of the U.S. Government’s comprehensive nonproliferation programs that strengthen the ability of the Armenian Government to effectively counter transnational threats from international crime, arms smugglers, and risks from weapons of mass destruction. The United States and Armenia are working together toward common goals of democracy, security, and peace, both in Armenia and in the region.
Over the past ten years, the U.S. Embassy has partnered with various ministries and agencies to develop Armenia’s border security capacity. Leading the U.S. Embassy’s efforts in Armenia are the Export Control and Related Border Security (EXBS) program, the Defense Threat Reduction Office (DTRO), and Office of Defense Cooperation (ODC). “Our border security cooperation is robust, and we are committed to an open door partnership with Armenia,” said Ambassador Mills during his remarks.