Հայաստանի մի խումբ հասարակական գործիչներ այսօր նամակ են հղել Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուին
Ոչ ոք չի կարող առարկել, որ պետք է «հարգանքով վերաբերվել օսմանյան բոլոր քաղաքացիների հիշատակին և խղճին», քանի որ 100 տարի առաջ նրանք «կիսել են ուրախությունը, վիշտն ու ընդհանուր ճակատագիրը», և ամեն մեկը յուրովի է դարձել այդ ճակատագրի զոհը։ Սակայն մեզ` ներկայիս սերնդի հայերին ու թուրքերին, առաջին հերթին միավորում է այն, որ «մենք ունենք ընդհանուր պատասխանատվություն՝ ամոքելու մեզ բաժին հասած 100-ամյա վերքերը և կրկին հաստատելու մարդկային կապերը»: Այդ առնչությամբ մենք՝ Հայաստանի քաղաքացիներս, անհրաժեշտ ենք համարում արձագանքել «Օսմանյան կայսրության անկման ժամանակաշրջանում օսմանյան հայերի կորստյան առթիվ» ապրիլի 24-ի նախաշեմին արված Ձեր ուղերձին:
Օսմանյան կառավարության կողմից 100 տարի առաջ իրականացված հիրավի զանգվածային բռնաճնշումները ոչ միայն խաթարեցին հայ ժողովրդի բազմահազարամյա գոյությունն իր պատմական հայրենիքում, այլև թուրք ժողովրդին դարձրին մարդկության դեմ գործած ծանրագույն հանցագործության մեջ մեղադրանքի պատանդը: Ձեր ուղերձում Դուք ասում եք, որ այսօր «հնարավոր է բացահայտել կատարվածի պատճառներն ու մեղավորներին», բայց «իրավական ու բարոյական տեսանկյունից վիճահարույց է ամեն ինչ հանգեցնել մեկ բառի և ընդհանրացնելու միջոցով ողջ պատասխանատվությունը բարդել միայն թուրք ժողովրդի վրա՝ այն շաղկապելով ատելության հետ»։
Ժողովրդի խղճի մարմնավորումը նրա պետության Սահմանադրությունն է, ուստի մենք 1876 թվականի դեկտեմբերի 23-ին ընդունված Սահմանադրությունը կարևոր ուղենիշ ենք համարում Օսմանյան կայսրության պատմության մեջ։ Քաղաքական այդ սկզբունքին համապատասխան՝ մենք օսմանյան քաղաքացիների պատմական թշնամիների շարքն ենք դասում բոլոր նրանց, ովքեր քամահրանք են ցուցաբերել այդ Սահմանադրության և նրա կողմից պաշտպանվող հանրային արժեքների նկատմամբ, որոնցից գլխավորը օրենքի առջև օսմանյան քաղաքացիների հավասարությունն էր համարվում։
Մենք կարծում ենք, որ պատմական իրադարձությունների գնահատման «հասուն և արժանապատիվ մոտեցումը» պետք է սպառիչ պատասխան տա մեզ հուզող հարցին. ինչո՞ւ թղթի վրա մնաց օսմանյան քաղաքացիների կամքը՝ համերաշխ ապրելու ընդհանուր բազմազգ տան մեջ՝ պահպանելով իր էթնիկ, հոգևոր և մշակութային ինքնությունը։
Օսմանյան քաղաքացիների իրավահավասարության գաղափարին վերջ դրած ողբերգական իրադարձություններից 100 տարի անց այս հարցը իր քաղաքական հրատապությունն առայսօր պահպանում է ոչ միայն օսմանյան հայ քաղաքացիների հետնորդների, այլև այն թուրքերի համար, ովքեր զգում են, որ իրենց լիարժեք մարդկային անհատականությունը սահմանափակված է գոյություն ունեցող պետական համակարգի կողմից:
Ձեզ՝ որպես գիտնական մարդու, անշուշտ հայտնի է, թե ինչպիսի արգելքների բախվեց օսմանյան քաղաքացիների իրավահավասարության գաղափարը և որքան մարդ կյանքից զրկվեց այդ գաղափարի հակառակորդների կողմից: Դրա համար մենք վստահ ենք՝ Դուք կհամաձայնեք, որ Օսմանյան կայսրության քաղաքական կյանքի մյուս կարևոր ուղենիշը 1908 թվականին սահմանադրական կարգի վերականգնման համար մղվող պայքարում երկրի քաղաքական ուժերի միավորումն է:
Այսօր մենք Իթթիհադի առաջնորդներին դատապարտում ենք ոչ միայն նրանց կողմից առաջ քաշված՝ օսմանյան մյուս քաղաքացիների հանդեպ թուրք ազգի հեգեմոնիայի ռասիստական գաղափարի համար: 1913 թվականի հունվարին Իթթիհադը պետական հեղաշրջում իրականացրեց, որն իրավական տեսանկյունից իշխանության բռնազավթում էր՝ ծանր հանցագործություն ողջ ժողովրդի դեմ, իսկ բարոյական տեսանկյունից՝ ուխտադրուժ դավաճանություն քաղաքական դաշնակիցների, օսմանյան բոլոր քաղաքացիների և համընդհանուր հավասարության սկզբունքի հիման վրա ազգային միասնության գաղափարի հանդեպ։
Խաբված քաղաքացիների կողմից անխուսափելի պատժի դեմհանդիման՝ անօրինական իշխանությունն իր համար արտաքին հովանավորություն գտավ և երկիրը ներքաշեց պատերազմի մեջ։ Այլ կերպ չէր էլ կարող լինել. միայն պատերազմը կարող էր հնարավորություն տալ զրպարտության լայնածավալ ալիք բարձրացնել ընդդեմ օսմանյան խաբված քրիստոնյա քաղաքացիների՝ ապօրինի իշխանության դեմ ցանկացած ապստամբություն ճնշելու նպատակով։
Մենք կարծում ենք, որ բոլոր այդ ժողովուրդներին ոչնչացնելու ուղղությամբ հետագա գործողությունները միայն օսմանյան ղեկավարների անազնիվ ընտրության հետևանքն էին։ Որոշեցին վերացնել դավաճանության վկաներին՝ քրիստոնյաներին։
Սակայն դրանով գործը չավարտվեց. պետք էր ջնջել այդ դավաճանության վերջին վկայի` թուրքական ծագման օսմանյան քաղաքացիների խիղճն ու հիշողությունը: Կարծում ենք կհամաձայնեք, որ գործի այդ մասն արդեն իրականացրեց Թուրքիայի հանրապետական կառավարությունը՝ օրինականացնելով թուրքական ազգայնականությունը որպես պետական քաղաքականություն, ներշնչելով թուրք քաղաքացիներին, թե երկրում տեղի ունեցածը միայն «հերոսություն էր հանուն ազգի»։ Թուրք ժողովրդի ներկայիս վիճակի պատասխանատվությունն ամբողջովին ընկնում է հանրապետական Թուրքիայի վրա: Եվ թուրք քաղաքացիների ողբերգությունը դարձավ այն, որ մեծամասնությունը միայն հարյուր տարի հետո սկսեց գիտակցել, թե ինչպիսի անպատվություն է եղել իրենց ապրած կյանքը։
Հենց դրանում է նախկին օսմանյան քաղաքացիների հետնորդների այսօրվա հիմնախնդիրը։ Այստեղ պատմաբաններ պետք չեն. բավական են խիղճ և բանական ու անաչառ հայացք։ Դավաճանության վկայությունը մարդկանց հոգիներում է, այլ ոչ թե պատմության փաստաթղթերում։
Այսօր օսմանյան քաղաքացիների հետնորդների համար «միմյանց հակասող հիշողությունների բախումների» էությունը այդ դավաճանության հանդեպ ձևավորված տարբեր մոտեցումներով է պայմանավորված։ Ուստի, եթե ցանկություն կա բուժելու մեզ բաժին հասած հարյուրամյա վերքերը և կրկին հաստատելու մարդկային կապեր, ապա օսմանյան քաղաքացիների հետնորդների միջև ցանկացած խոսակցության իմաստը պետք է հանգի այդ Մեծ Դավաճանության նկատմամբ միասնական վերաբերմունքին։
Կարելի է հուսալ, որ թուրքերի ներկա սերունդը դա լավ է հասկանում, քանի որ դժվար է հավերժ ապրել անպատվության պայմաններում։ Հատկապես դժվար է ապրել, երբ քեզ ամբողջ աշխարհն է հանդիմանում այդ անպատվության մեջ և առաջարկում ապաշխարել հանուն ինքդ քեզ: Ընտրությունն իրենցն է, քանզի օսմանցի քաղաքացիների մյուս հետնորդներն այլևս ոչինչ չունեն կորցնելու:

Группа общественных деятелей Армении обратилась с письмом к премьер-министру Турции Ахмеду Давутоглу
Сегодня группа общественных деятелей Армении обратилась с письмом к премьер-министру Турции Ахмеду Давутоглу. Ниже представляем текст письма.
Премьер-министру Турецкой республики госп. Ахмеду Давудоглу
Уважаемый господин премьер-министр
Никто не может возражать, что следует «с уважением подходить к памяти и совести всех османских граждан», поскольку 100 лет назад они «разделили радость, горе и общую судьбу», и каждый по своему стал жертвой этой судьбы. Но нас – армян и турок нынешнего поколения прежде всего объединяет то, что «у нас есть общая ответственность – залечить доставшиеся нам 100-летние раны и вновь восстановить человеческие связи». В этой связи, мы, граждане Армении, считаем необходимым отреагировать на Ваше обращение «в связи с гибелью османских армян в период падения Османской империи», сделанное в преддверии 24 апреля.
Действительно масштабная репрессия, осуществлённая 100 лет назад Оттоманским правительством, не только прервала многотысячелетнее сушествование армянского народа на своей исторической родине, но и сделала турецкий народ заложником обвинения в тяжелейшем преступлении против человечества. В своём обращении Вы говорите, что сегодня «возможно определить причины и виновников произошедшего», но «сводить все к одному слову и путем обобщения возлагать ответственность только на турецкий народ, связывая это с ненавистью, спорно с правовой и моральной точки зрения».
Воплощением совести народа является конституция его государства, поэтому мы считаем принятую 23 декабря 1876 конституцию важной вехой в истории Османской империи.
В соответствии с этим политическим принципом, мы относим к общим историческим врагам османских граждан всех тех, кто проявлял пренебрежение к этой конституции и охраняемыми ею общественными ценностями, главной из которых являлось равенство османских граждан перед законом.
Мы полагаем, что «зрелый и достойный подход» к оценке исторических событий должен дать исчерпывающий ответ на волнующий нас вопрос: почему воля османских граждан мирно жить в общем многонациональном доме, сохраняя свою этническую, духовную и культурную идентичность, осталась на бумаге.
Спустя сто лет после драматичных событий, положивших конец идеи равноправия османских граждан, этот вопрос сохраняет свою политическую актуальность по сегодняшний день не только для тех армян, в жилах которых течёт кровь османов, но и для тех турок, которые чувствуют, что их полноценная человеческая индивидуальность ущемлена существующим государственным порядком.
Вам, как учёному человеку, безусловно известно с какими препятствиями столкнулась идея равноправия османских граждан и сколько людей были лишены жизни её противниками. Поэтому мы уверены, что Вы согласитесь, что другой важной вехой в политической жизни Османской Империи является объединение в 1908 году политических сил страны в борьбе за восстановление конституционного строя. Сегодня мы осуждаем лидеров Иттихад не только за выдвинутую ими расистскую идею гегемонии турецкой нации над остальными османскими гражданами. В январе 1913 года Иттихад совершил государственный переверот, который с правовой точки зрения является узурпацией власти – тяжким преступлением против всего народа, с моральной точки зрения – вероломным предательством по отношению к политическим союзникам, всем османским гражданам и идеи национального единства на основе всеобщего равенства.
Перед лицом неминуемого наказания со стороны обманутых граждан незаконная власть нашла себе внешнее покровительство и ввергла страну в войну. Иного и быть не могло: только война могла дать возможность развернуть масштабную волну клеветы против обманутых османских граждан-христиан, с целью подавления любых восстаний против незаконной власти.
Мы считаем, что дальнейшие действия по уничтожению всех этих народов были только следствием этого бесчестного выбора османских руководителей. Свидетелей предательства – христиан – решили уничтожить.
Но этим дело не завершилось: необходимо было уничтожить совесть и память последнего свидетеля предательства – османских граждан турецкого происхождения. Думаем, что Вы согласитесь в том, что эту часть работы провело уже республиканское правительство Турции, узаконив турецкий национализм как государственную политику, внушив турецким гражданам, что происшедшее в стране было только «героизмом во имя нации». Ответственность за нынешнее положение турецкого народа полностью лежит на республиканской Турции. И трагедией турецких граждан стало то, что большинство лишь столетие спустя начало осознавать, каким бесчестием оказалась прожитая ими жизнь.
В этом и кроется сегодняшняя проблема потомков бывших османских граждан. Здесь историки не нужны – достаточно совести и разумного и объективного взгляда. Свидетельство измены сидит в душах людей, а не в документах истории.
Суть «столкновения противоречащих друг другу памятей» для потомков османских граждан сегодня сводится к различному отношению к этой измене. Соответственно, если есть желание залечить доставшиеся нам 100-летние раны и вновь восстановить человеческие связи, то смысл любого разговора между потомками османских граждан может свестись к формированию единого отношения к этой большой измене.
Можно надеяться, что нынешнее поколение турок это понимает хорошо, поскольку жить в условиях бесчестия всегда трудно. Тем более, трудно жить, когда тебя весь мир упрекает в этом бесчестии и предлагает покаяться ради их самих. Выбор, за ними – остальным потомкам османских граждан больше нечего терять.