Զարուհի Մեջլումյան, Անի Հովհաննիսյան
«Հետքի» բանտային թղթակից, 19 տարի անազատության մեջ գտնվող ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանին հանդիպեցինք «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի երկրորդ հարկում` դահլիճում, որտեղ սովորաբար տեղի են ունենում արտագնա դատական նիստերը: Լրագրողներին թույլատրվեց տեխնիկայով բարձրանալ դահլիճ, իսկ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանն էլ թույլատրեց տեսանկարահանել ու լուսանկարել ողջ նիստի ընթացքը: Դահլիճ մտնող յուրաքանչյուր քաղաքացու Մհերը ժպիտով ողջունեց, այնուհետև նախապատրաստվեց բողոք-ելույթի համար հատկացված իր ժամանակին:
Նա դատարանում վիճարկում էր Գլխավոր դատախազության` 19 տարվա վաղեմության քրեական գործը նոր երևան եկած հանգամանքներով չվերաբացելու որոշումը: Ենոքյանը խնդրեց դատարանին վերացնել գլխավոր դատախազության մերժման որոշումներն ու պարտավորեցնել այդ մարմնին վերաբացման վարույթ հարուցել:
«Նույնիսկ զարգացած երկրներում` ԱՄՆ-ում, եվրոպական պետություներում ամիսը մեկ դատական գործեր են վերաբացվում, ցմահ դատապարտված մարդիկ անմեղ են ճանաչվում, դատավորներն, ովքեր սխալ են գործել, ներողություն են խնդրում: Հայաստանում մահապատիժը վերացվեց, փոխարինվեց ցմահ ազատազրկման, բայց առայժմ որևէ գործ չի վերանայվել: Ստացվում է, որ Հայաստանում դատական սխալ չի եղել, ՀՀ դատաիրավական համակարգը երբեք անմեղ մարդու չի դատապարտել»,- ցմահ դատապարտյալն այսպես սկսեց այն բողոքի ներածական մասը, որով դիմել էր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան:
Հիշեցնենք, որ Մհեր Ենոքյանը մահապատժի է դատապարտվել 1996 թ-ին` մեղադրվելով համակուրսեցու սպանության մեջ: Թե՛ դատարանում, թե՛ մինչ օր պնդում է, որ մարդ չի սպանել: Նա տվել է նույնաբովանդակ ցուցմունքներ, որ փորձել է կանխել հանցագործությունը, սակայն դա նրան չի հաջողվել: Մեղադրանքի ու դատավճռի հիմքում ընկած է գործով մյուս մեղադրյալի` Արամ Հարությունյանի մի քանի անգամ փոփոխված ու իրարամերժ ցուցմունքներից վերջինը: Սկզբում Արամ Հարությունյանն ընդունել է, որ կատարել է սպանություն, ապա աստիճանաբար մեղքը բարդել է Ենոքյանի վրա: Չնայած այն հանգամանքին, որ քրեական գործի հարուցման որոշման մեջ նշված է, որ հենց Արամ Հարությունյանի հայտնածի հիման վրա է հարուցվում գործը, ըստ որի ինքն իր բնակարանում սպանություն է կատարել:
Այս գործով նախաքննությունն ու դատավարությունը տևել են ընդամենը 4 ամիս: 3 հատորանոց քրեական գործով չեն կատարվել անհրաժեշտ փորձաքննություններ` դատահոգեբանա-հոգեբուժական, մատնադրոշմային, քննչական փորձարարություն և այլն: Արամ Հարությունյանն ու Մհեր Ենոքյանը դատապարտվել են 1961 թ.-ի ՔՕ 99-րդ հոդվածի 1-ին ու 6-րդ կետերով: Արամը դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման, ազատության մեջ է 2011 թ-ից: Իսկ Մհերը դատապարտվել է մահապատժի (2003 թ-ի ՀՀ նախագահի հրամանագրով 42 մահապատժի դատապարտվածների պատիժը փոխարինվել է ցմահ ազատազրկմամբ): Դատարանը հաստատված է համարել, որ կատարվել է կանխամտածված ու շահադիտական սպանություն:
«Բայց որևէ ապացույց, քան Արամ Հարությունյանի` իրական մարդասպանի իրարից տարբերվող ցուցմուքններն են, չեք գտնի այս գործում»,-ասաց Ենոքյանը:
Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանին ցմահ դատապարտյալը ներկայացրեց, որ 1996 թ-ից պարբերաբար դիմել է գլխավոր դատախազություն իր քրեական գործի վերաբացման խնդրանքով, սակայն պատասխանները կրկնել են մեկը մյուսին` անհրաժեշտ են նոր երևան եկած հանգամանքներ: Եվ ահա 2012-ին նրա փաստաբան Վահագն Մանուկյանը, ով դատախազության երբեմնի քննիչ է եղել, սկսել է իր սեփական քննությունը` հայտնաբերելով, որ իրեղեն ապացույցների ներկայացման ժամանակ երկու ընթերականերից մեկը գոյություն չունեցող անձ է եղել, մյուսն էլ ցուցմունք է տվել, որ 1996 թ-ի հուլիսի 12-ին չի եղել Նոր Նորքի ոստիկանությունում: Սակայն այս հիմքերը գլխավոր դատախազությունը բավարար չի համարել վերաբացման վարույթ սկսելու համար:
Իսկ անցյալ տարի Ենոքյանի ներկայացուցիչները դիմել են Նիդերլանդներում գործող IFS փորձագիտական կենտրոն: Դատական փորձագետ, բժշկական գիտությունների դոկտոր Ս.Ջ.Մ. Էյքելենբում-Շիլվիդը տվել է դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացություն, որը հիմնված է 2010 և 2014 թթ.-ի գիտության վերջին նվաճումների վրա: Ենոքյանի փաստաբաններ Լևոն Բաղդասարյանն ու Սեյրան Գրիգորյանը դիմել են դատախազություն այդ հիմքով գործի վերաբացման խնդրանքով: Սակայն թե՛ դատախազության մերժման որոշման մեջ, թե՛ դատախազ պարոն Չարխիֆալաքյանն իր բանավոր խոսքւմ նշեց, որ եզրակացության մեջ հետևություններ ու ենթադրություններ են:
«Ո՛չ, հարգելի դատարան, փորձաքննության մեջ ենթադրություններ չեն, այդ ինձ են մահապատժի դատապարտել ենթադրությունների հիման վրա: Իսկ ի՞նչ հանգամանքներ պիտի լինեն, որ գլխավոր դատախազությունը համարի բավարար, ինձ ասեք իմանամ: Դատախազությունն ասում է` գնա ցմահ նստի, չենք վերանայում, նոր երևան եկած հանգամանք չի»,-ասաց Ենոքյանը` նշելով, որ որպես ապագա իրավագետ, կատարել է որոշակի իրավական վերլուծություն քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված նոր երևան եկած հանգամանքների հիմքով գործերի վերաբացման հնարավորությունների ու խոչընդոտների վերաբերյալ:
«1996 թ-ին դատափորձագիտական ԴՆԹ պրոֆիլավորումը, ինչպես նաև մատնահետքերի քննությունն արդեն իսկ հասանելի էր: Ըստ փաստաթղթերի, բացովի բանալու և դանակի վրա նման քննություններ չեն իրականացվել: Սա, այնուամենայնիվ, կարող էր ապացուցել կատարվածը և որ սցենարն ավելի հավանական էր, որ ճշմարիտ էր: Այն փաստը, որ այդ քննությունները չեն իրականացվել բացարձակապես ի վնաս Ենոքյանի է: Դատավճռից այն տպավորությունն ենք ստանում, որ Ենոքյանի դատապարտումը հիմնված է այն փաստի վրա, որ նա հրաժարվել է ընդունել Հարությունյանի կողմից հորինված սցենարը: Մենք չկարողացանք գտնել որևէ ապացույց, որը ցույց կտար, որ Ենոքյանն է ծրագրել տուժողի սպանությունը կամ որ մահացու վնասվածքներ է հասցրել: Մենք չենք կարողացել գտնել որևէ հակասական տարրեր նրա ցուցմունքներում»,- նշված է IFS դատափորձագիտական կենտրոնի եզրակացության մեջ:
Ենոքյանը նշեց. «Այն, որ այս նոր երևան եկած հանգամանքը դատական ակտ կայացնելիս անհայտ է եղել, ակնհայտ է, քանի որ այն հիմնված է 21-րդ դարի արդի դատաբժշկական գիտության տվյալների վրա և միանշանակ հերքում է 20-րդ դարում որպես ապացույց մահապատժի դատավճռի հիմքում դրված փորձագետի եզրակացությունը ու ցուցմունքը կապված արյան ցայտելու դրվագի հետ»:
Սակայն դատախազ Չարխիֆալաքյանը նկատեց, որ դատաբժշկի եզրակացությունը չի կարող նոր երևան եկած հանգամանք լինել. «Չի կարող սա հիմք հանդիսանալ վերաբացման վարույթ հարուցելու համար: Պետք է լինեն անհերքելի և պատշաճ հանգամանքներ դրա համար: Գտնում եմ, որ դատավճիռը օրինական է, ուստի այն վերացնելու հիմքեր չկան, ուստի միջնորդում եմ մերժել Ենոքյանի բողոքը»,-ասաց դատախազը:
Մհեր Ենոքյանը միջնորդեց որպես իր ներկայացուցիչ ներգրավել «Լև Գրուպ» փաստաբանական ընկերության տնօրեն Լևոն Բաղդասարյանին: Միջորդությունը բավարարվեց: Հաջորդ նիստը կշարունակվի նույն վայրում հոնիսի 15-ին, ժամը 11:00-ին:
Հ.Գ. Դատական նիստի ավարտից հետո Մհեր Ենոքյանին ուղեկցեցին «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի 5-րդ հարկում գտնվող իր խուցը: Մի խումբ արվեստագետներ և լրագրողներ հավաքվեցին բանտի շենքի դիմաց ու փորձեցին քաջալերել ցմահ դատապարտյալին, ինչին ի պատասխան լսվեց. «Գալու եմ ձեր մոտ»:

Заруи Меджлумян, Ани Оганнисян
С тюремным корреспондентом Hetq.am Мгером Енокяном, который уже 19 лет находится в заключении, мы встретились в зале на втором этаже уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен”, где обычно проводятся выездные судебные заседания. Журналистам разрешили зайти в зал с техникой, а судья Мнацакан Мартиросян разрешил проводить видео- и фотосъемку всего судебного заседания. Каждого, кто входил в зал, Мгер приветствовал улыбкой.
Енокян обжалует решение Генпрокуратуры РА об отказе в пересмотре уголовного дела 19-летней давности в свете вновь открывшихся обстоятельств. Заключенный попросил суд отменить решение Генпрокуратуры об отказе и обязать этот орган возбудить производство по пересмотру дела.
“Даже в развитых странах – США, европейских государствах уголовные дела пересматриваюстя раз в месяц, пожизненно осужденные признаются невиновными, а допустившие ошибку судьи просят прощения. В Армении смертная казнь заменена на пожизненное осуждение, однако до сих пор ни одно дело не было рассмотрено повторно. Получается, что в Армении судебные ошибки не допускаются, а судебно-правовая система никогда не осуждает невиновных” - так Мгер Енокян начал представлять свою жалобу, поданную в суд общей юрисдикции столичных административных округов Кентрон и Норк-Мараш.
Напромним, что в 1996 г. М.Енокян был приговорен к смертной казни по обвинению в убийстве своего однокурсника. И тогда, и сегодня Мгер утверждает, что никого не убивал. По его словам, он хотел предотвратить преступление, но ему это не удалось. В основу обвинения и судебного приговора легли показания другого обвиняемого по данному делу – Арама Арутюняна. Последний, однако, несколько раз менял показания, представлял взаимоисключающие свидетельства. Сперва Арам Арутюнян признался в совершении убийства, однако постепенно начал возлагать вину на Енокяна, хотя в решении о возбуждении уголовного дела сказано, что оно было возбуждено на основании сообщения именно Арама Арутюняна, согласно которому он совершил убийство в своей квартире.
Предварительное следствие и судебный процесс по этому уголовному делу длились всего 4 месяца. Из трех томов дела становится очевидно, что необходимые экспертизы – судебно-психологическая, психиатрическая, дактилоскопическая, следственный эксперимент и т.д. – не были проведены.
Арам Арутюнян и Мгер Енокян были осуждены по п.п.1 и 6 ст.99 УК 1996 года. Арама приговорили к 15 годам лишения свободы, и в 2011 году он вышел на свободу, а Мгера – к смертной казни (в 2003 г. указом президента РА высшая мера наказания для 42 человек была заменена на пожизненное заключение). Суд посчитал доказанным совершение умышленного убийства в корыстных целях.
“Однако в этом деле вы не найдете ни одного доказательства, кроме отличающихся друг от друга показаний настоящего убийцы – Арама Арутюняна”,- отметил Енокян.
Он сообщил судье Мнацакану Мартиросяну, что с 1996 г. постоянно обращался в Генпрокуратуру с просьбой пересмотреть свое уголовное дело, однако каждый раз приходил один и тот же ответ: нужны вновь открывшиеся обстоятельства. И вот в 2012 г. адвокат Енокяна Ваагн Манукян, работавший ранее следователем прокуратуры, начал собственное расследование, в ходе которого установил, что при представлении вещественных доказательств один понятой был несуществующей личностью, а второй дал показания о том, что 12 июля 1996 г. он не был в полиции Нор Норка. Однако Генпрокуратура посчитала эти основания недостаточными для возбуждения производства.
В прошлом году представители Енокяна обратились в действующий в Нидерландах Экспертный центр IFS. Судебный эксперт, доктор медицинских наук С.Дж.М. Эйкеленбаум-Шилвид дал заключение по судебно-медицинской экспертизе, которая была основана на последних достижениях науки 2010 и 2014 гг. На этом основании адвокаты Енокяна Левон Багдасарян и Сейран Григорян обратились в прокуратуру с просьбой пересмотреть дело.
Однако и в принятом прокуратурой решении об отказе, и в устном выступлении прокурора Чархифалакяна отмечалось, что заключение содержит выводы и предположения.
“Нет, уважаемый суд, экспертиза не содержит предположений. Это меня приговорили к смертной казни на основе предположений. Какие еще должны быть обстоятельства, чтобы Генпрокуратура посчитала их удовлетворительными? Прокуратура заявляет: ты должен сидеть пожизненно, мы не будем пересматривать дело, вновь открывшихся обстоятельств нет”,- сказал Мгер Енокян, отметив, что как будущий правовед выполнил определенный правовой анализ возможностей и препятствий для пересмотра дел на основании вновь открывшихся обстоятельств, предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом.
“В 1996 г. ДНК-профилирование, а также изучение отпечатков пальцев уже было доступно. Согласно документам, соответствующие изучения ключа и ножа не проводились. И этот факт был полностью против Енокяна. От судебного приговора у нас сложилось впечатление, что осуждение Енокяна было основано на том факте, что он отказался признать сценарий, придуманный Арутюняном. Мы не смогли найти какого-либо доказательства того, что убийство спланировал Енокян или что он нанес смертельные раны. Мы не смогли найти в его показаниях какие-либо элементы противоречия”,- говорится в заключении Экспертного центра IFS.
“То, что при вынесении судебного акта это вновь открывшееся обстоятельство было неизвестно, очевидно, так как оно основано на данных современной судебной медицины – науки 21-го века и однозначно опровергает заключение эксперта и показания, касающиеся появления крови, которые легли в основу приговора о смертной казни”,- сказал Мгер Енокян.
Прокурор Чархифалакян, однако, заметил, что заключение судмедэксперта не может быть вновь открывшимся обстоятельством. “Это не может служить основанием для возбуждения производства по пересмотру дела. Для этого нужны неопровержимые и надлежащие обстоятельства. Считаю, что судебный приговор был законным, а потому оснований для его пересмотра нет. В связи с этим я ходатайствую об отклонении жалобы Енокяна”,- заявил прокурор.
В свою очередь Мгер Енокян представил ходатайство о привлечении в качестве своего представителя директора адвокатской компании “Лев Групп” Левона Багдасаряна. Ходатайство было удовлетворено. Следующее заседание состится в том же зале 15 июня в 11.00.
P.S. По завершении судебного заседания Мгера Енокяна отвели в его камеру на 5-ом этаже УИУ “Нубарашен”. Группа деятелей искусства и журналистов собралась напротив здания тюрьмы, чтобы поддержать пожизненно осужденного. В ответ Мгер сказал им: “Я обязательно приду к вам”.