Հայաստանի իշխանությունները քննադատվում են մայրերին եւ երեխաներին «ոչ համարժեք» պաշտպանելու համար
Նախորդ շաբաթվա լրահոսում ամենատագնապահարույցը մանկապարտեզներում գրանցված թունավորումներն էին` Ալաշկերտ գյուղի, Արմավիր քաղաքի թիվ 6 եւ թիվ 9 մանկապարտեզներում, դրանից ամիսներ առաջ` Եղվարդ քաղաք մանկապարտեզում եւ այլն: Թեման եզրափակեց Երեւան քաղաքի Նոր Նորք վարչական շրջանի թիվ 101, 116 եւ 118 մանկապարտեզներին օգտագործման համար ոչ պիտանի հավի միս մատակարարողի դատավարությունը, որով սահմանված պատժաչափը երեխաների նկատմամբ մեր երկրի պետական այրերի ուղղակի վերաբերմունքի վկայությունն էր:
«Բոլոր մեծերի ցանկությունն է, որ երեխաներն ապահով մանկություն ունենան …: Եղե՛ք առողջ ու երջանիկ, նաեւ արդարացրեք ձեզ հետ կապված մեր բոլոր հույսերը: Իսկ մենք` մեծերս, կանենք ամեն ինչ, որպեսզի դուք բոլորդ լինեք լիարժեք պաշտպանված ու երջանիկ»,- սա ասում է Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն իր հունիսմեկյան ուղերձով: Երեխաների լիարժեք պաշտպանված լինելու համար «ամեն ինչի» պատրաստ քաղաքապետը ոչ մի վերաբերմուք չարտահայտեց իր վստահությունը չարաշահած մատակարարի նկատմամբ, ոչ մի պահանջ չներկայացրեց դատարանին` իրեն վստահված հարյուրավոր մանկահասակ երեխաների կյանքը վտանգողի վերաբերյալ:
«Փրկեք երեխաներին» (Save the Children) միջազգային կազմակերպությունը մեկ ամիս առաջ հրապարակեց իր տարեկան զեկույցը, համաձայն որի` մայրերի համար ամենաբարենպաստ երկրների ցանկում Հայաստանը 179 պետության շարքում 103-րդ տեղն է զբաղեցնում: «Ցանկը կազմելիս հաշվի են առել մայրերի առողջական վիճակը, մայրական մահացությունների թիվը, երեխաների բարեկեցությունը, կրթական, տնտեսական մակարդակը»,- տեղեկացնում է panorama.am-ը մայիսի 5-ի լրատվական թողարկումով:
Միայն այս տարի միջազգային կազմակերպությունները երկու զեկույց հրապարակեցին, որոնցում Հայաստանի իշխանությունները քննադատվում են մայրերին եւ երեխաներին «ոչ համարժեք» պաշտպանելու համար: Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մույժնիեկսի եւ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից երեխաների վաճառքի, երեխաների մարմնավաճառության եւ երեխաների պոռնոգրաֆիայի հարցերով հատուկ զեկուցող Մոդ դե Բյոր-Բուքիքիոնի նախնական զեկույցները բավականին մանրամասն ու խոսուն օրինակներով են անդրադառնում այս թեմային: Կանանց նկատմամբ բռնությունները ամենատարբեր կերպ են դրսեւորվում` սեռական բռնություն, զուգընկերոջ կողմից ընտանիքի եւ ընկերների հետ շփումների սահմանափակում, տեղաշարժի վերահսկում, տնտեսական զրկանքների ենթարկում եւ այլն:
«Հ/կ-ներն ընտանեկան բռնությամբ պայմանավորված մահվան յոթ դեպք են արձանագրել 2013 թվականին եւ 12-ը՝ 2014 թվականին: Դատարանը ձեւավորել է նաեւ ընտանեկան բռնությանը վերաբերող որոշակի նախադեպային որոշումներ, եւ արձանագրված խախտումները հիմնականում վերաբերել են կյանքի իրավունքին (Կոնվենցիայի 2-րդ հոդված), խոշտանգումների եւ անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի արգելքին (Կոնվենցիայի 3-րդ հոդված), երբ իշխանություններն անձանց համարժեքորեն չեն պաշտպանել ընտանեկան բռնությունից, ընտանեկան բռնության մասին բողոքների անբավարար քննությանը եւ արտահանձնման դեպքում ընտանեկան բռնության ենթարկվելու ռիսկին, մասնավոր եւ ընտանեկան կյանքի հարգման իրավունքին (Կոնվենցիայի 8-րդ հոդված) եւ խտրականության արգելքին (Կոնվենցիայի 14-րդ հոդված): Դեպքերի մեծ մասում ընտանեկան բռնության գործողություններն ազդել են նաեւ երեխաների՝ որպես տուժողների կամ ականատեսների վրա»,- ասվում է հանձնակատարի զեկույցում:
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարը միաժամանակ շեշում է, որ ընտանեկան բռնությունից տուժողներն, որոնք առավել հաճախ կանայք եւ երեխաներն են, պետք է պաշտպանվեն, այլ ոչ՝ մեղադրվեն ընտանիքը կազմալուծելու մեջ: «Պետությունն է կրում ընտանեկան բռնությունից պաշտպանություն կազմակերպելու պարտավորությունները, եւ հ/կ-ներից պետք չէ ակնկալել, որ նրանք այս հարցում փոխարինեն պետությանը»,- եզրափակում է ՄԻ հանձնակատարը:
ՄԱԿ-ի Հատուկ զեկուցող տիկին Մոդ դե Բյոր-Բուքիքիոն Հայաստանի կառավարությանը կոչ է անում ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել երեխաների հանդեպ բռնության դեպքերին:
Չնայած՝ երեխաների սեռական շահագործման դեպքերի թիվը ցածր է` համաձայն պաշտոնական տվյալների, սակայն մարդու իրավունքների փորձագետը մատնանշել է երեխանպաստ գործունեության շրջանակներում դեպքերի բացահայտման եւ հաղորդման մեխանիզմների բաց եւ կոչ է արել իշխանություններին ստեղծել տվյալների հավաքագրման եւ տեղեկատվության համապարփակ համակարգ:
Անկախ փորձագետը ողջունել է ընթացիկ օրենսդրական բարեփոխումների իրականացումը եւ դիմել է նաեւ օրենսդիրներին՝ արագացնելու Ընտանեկան եւ Քրեական օրենսգրքերի համապատասխանեցումը Հայաստանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, ներառյալ՝ որդեգրմանն առնչվող բոլոր հարցերի վերջնական կարգավորումը:
«Երեխայի իրավունքների պաշտպանության ազգային հանձնաժողովի կարգավիճակը պետք է վերանայվի երեխայի պաշտպանության համապարփակ քաղաքականության շրջանակներում՝ օժտելով այն համակարգման եւ վերահսկման գործառույթներով», - ասել է տիկին դե Բյոր-Բուքիքիոն Հայաստան իր առաջին պաշտոնական այցի ավարտին:
Հատուկ զեկուցողը բարձր է գնահատել թրաֆիքինգի դեմ պայքարում Ոստիկանության՝ անչափահասների իրավունքների եւ ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի վարչության ղեկավարությամբ միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի կատարած համակարգման աշխատանքը: Նշել է նաեւ, որ այս մոդելները պետք է ընդարձակվեն եւ արտացոլվեն՝ առավել արդյունավետ պայքարելու երեխաների սեռական չարաշահման, բռնության եւ սեռական շահագործման դրսեւորումների դեմ:
Արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանն այսօր իր ֆեյսբուքյան էջում կատարած գրառումով` «Կոնկրետ գործերով արտահայտենք մեր վերաբերմունքը երեխաներին», անուղղակիորեն պատասխանել է միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների զեկույցներում տեղ գտած առաջարկներին:
Նախարարը գրում է, որ համագործակցում են երեխաների իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող եւ մտահոգ տեղական եւ միջազգային կառույցների հետ: Ամենաթարմ օրինակներից է այս ամսվա ընթացքում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ Հայաստանում երեխաների համար արդարադատության մատչելիության խթանման նպատակով համատեղ մշակած գործողությունների ծրագրի մեկնարկը, որը ներառում է երեխայի իրավունքների պաշտպանության եւ արդարադատության մատչելիության համար քրեական, քրեադատավարական եւ քրեակատարողական օրենսդրության ազգային եւ միջազգային փորձաքննություն:
«Մեր նպատակն է անչափահասների արդարադատության միասնական տեղեկատվական համակարգի ստեղծման համար գործողությունների ծրագրի մշակումը՝ տարբեր մարմինների աշխատանքը համակարգելու, ՄԱԿ-ի ցուցանիշներին համապատասխան ցուցանիշներ մշակելու, վիճակագրությունը ամփոփելու եւ տեղեկատվական փոխանակումները արդյունավետ դարձնելու համար: Նախատեսված է նաեւ քննչական մարմինների կարողությունների զարգացում՝ օրենքի հետ խնդիրներ ունեցող երեխաների հետ ՄԱԿ-ի ուղենիշներին համապատասխան աշխատանքներ տանելու համար»,- տեղեկացնում է Հայաստանի արդարադատության նախարարը:

Children's Day 2015: Armenian Government Charged with Not Adequately Protecting Mothers and Children
Carousels, balloons, concerts, ice cream – that’s right, it’s Children’s Day; or to be specific, the International Day for Protection of Children.
Here in Armenia, children were in the news last week when a food poisoning outbreak was reported in two Armavir kindergartens. Scores of kids were hospitalized with intestinal flu.
There was also the case of unhealthy chicken being supplied to a number of kindergartens in Yerevan’s Nor Nork district. The supplier was fined 500,000 AMD (US$1045), but the damage had already been done.
So what did Yerevan Mayor Taron Margaryan have to say on the occasion of Children’s Day? Here’s his holiday wish to Yerevan’s children:
All grownups wish their children to have a safe childhood, live a carefree life and fulfill their dreams.
The Yerevan Municipality, for its part, does everything possible for your everyday life to be interesting, and your yard, environment and the whole city to be beautiful and comfortable for you.
Be healthy and happy and justify our hopes. And we, grownups, will do everything possible for you to be protected and happy. I wish you carefree childhood, my little friends.
Naturally, Yerevan’s mayor had nothing to say regarding the unscrupulous chicken supplier. It’s as if the children of Yerevan, under the mayor’s constant protection, are living a fairytale existence free from harm.
One month ago Save the Children published its 16th annual State of the World’s Mothers report. Using the latest data on women’s health, children’s health, educational attainment, economic well-being and female participation, the report ranked 179 countries, showing where mothers and children fare best and where they face the greatest hardships.
Armenia, sad to say, was ranked 103rd. Even Azerbaijan fared better in 90th place.
In 2015 alone, there were two reports by international organizations critical of Armenia for the “inadequate” protection of mothers and children. Preliminary reports issued by Nils Muižnieks, (Council of Europe Commissioner for Human Rights) and Maud de Boer-Buquicchio (Special Rapporteur of the United Nations on the Sale of Children, Child Prostitution and Child Pornography) had a lot to say in this regard.
NGOs in Armenia registered seven deaths related to family violence in 2013 and twelve in 2014. The courts formulated certain unprecedented decisions linked to family violence in which the violations basically related to the right to life (Article 2 of the European Convention on Human Rights), the prohibition of torture and human or degrading treatment or punishment (Article 3), when the government failed to provide corresponding protection for individuals from violence, adequate examination of appeals regarding family violence, the right to respect for one's "private and family life, his home and his correspondence (Article 8), and the prohibition of discrimination (Article 14).
In a majority of the cases, acts of domestic violence also impacted children, as victims or eyewitnesses, states the report prepared by Nils Muižnieks, Council of Europe Commissioner for Human Rights.
Muižnieks stressed that victims of domestic violence, mostly women and children, must be protected and not charged with breaking up the family. “The government assumes the obligations of organizing defense against domestic violence and one must not expect NGOs to replace the government in this respect,” concluded Muižnieks.
Maud de Boer-Buquicchio urged the government of Armenia to pay more attention to acts of violence against children.
Even though the number of cases of sexual exploitation of children in Armenia is low, according to official figures, however Maud de Boer-Buquicchio noted, “There are gaps in terms of awareness-raising, detection and reporting mechanisms of cases of abuse and violence, including sexual violence, against children.”
While Maud de Boer-Buquicchio welcomed ongoing legislative reforms in Armenia, she asked that legislators hasten Armenia’s international obligations to bring the country’s Family and Criminal Codes more in line with one another, including adoption procedural matters.
“I also urge the Government to review the status of the National Commission for the Protection of the Rights of the Child, to provide it with coordinating and supervisory functions and binding decision-making powers in respect of comprehensive child protection policy, define procedures for aligning a comprehensive child protection strategy with the national plan of action for the protection of the rights of the child, incorporating a gender perspective, and allocate necessary resources for its implementation at the local level,” concluded Maud de Boer-Buquicchio at the end of her May 2015 fact-finding mission to Armenia.
Minister of Justice Hovhannes Manukyan, in a Facebook post today wrote, “Let us express our attitude towards children with specific measures”. This can be taken as an indirect response to the proposals made by international organizations in their reports.
The minister writes that Armenia cooperates with local and international bodies concerned with protecting the rights of children.
The freshest example of this is this month’s launch of an Armenia joint project with UNESCO to facilitate the accessibility of justice for children in the country. It includes a domestic and international examination of criminal and criminal judicial legislation designed to defend children’s rights and accessibility to justice.