Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպանը ԱԳ նախարարին հանձնեց իր հավատարմագրերի պատճենը
Հունիսի 2-ին Հայաստանում Ճապոնիայի առաջին ռեզիդենտ դեսպան Էյձի Տագուչին հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և բեղմնավոր գործունեություն մաղթելով` նախարար Նալբանդյանը կարևորեց Երևանում Ճապոնիայի դիվանագիտական ներկայացուցչության հիմնումը՝ հույս հայտնելով, որ այն նոր խթան կհաղորդի երկկողմ փոխհարաբերությունների զարգացմանը։ Էդվարդ Նալբանդյանը երախտագիտություն հայտնեց՝ Ճապոնիայի կողմից անկախությունից ի վեր Հայաստանին ցուցաբերված շարունակական աջակցության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար` դեսպան Էյձի Տագուչին վստահեցրեց, որ կանի առավելագույնը՝ երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների սերտացման և ընդլայնման համար:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձան հայ-ճապոնական օրակարգի տարբեր հարցերի, արժևորեցին ամրապնդվող խորհրդարանական կապերը, քննարկեցին առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը, մտքեր փոխանակեցին միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցության սերտացման, արտգործնախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդատվությունների անցկացման շուրջ։
Նախարար Նալբանդյանն արտգործնախարարության աջակցությունը հայտնեց Ճապոնիայի նորաբաց դեսպանության գործունեությանը։

Новоназначенный посол Японии вручил копии верительных грамот министру иностранных дел
2 июня первый резидентный посол Японии в Армении Эйдзи Тагучи вручил копии верительных грамот министру иностранных дел Эдварду Налбандяну.
Поздравив посла с назначением и пожелав ему плодотворной работы, министр Налбандян высоко оценил открытие в Ереване дипломатического представительства Японии, выразив надежду, что оно придаст новый импульс развитию двусторонних отношений. Эдвард Налбандян выразил признательность за продолжительное содействие оказываемое Японией Армении со дня ее независимости.
Поблагодарив за прием и добрые пожелания, посол Эйдзи Тагучи заверил, что приложит максимальные усилия для развития и расширения двусторонних дружественных отношений.
В ходе встречи собеседники коснулись различных вопросов армяно-японской повестки дня, выразили удовлетворение по поводу укрепляющихся межпарламентских связей, обсудили предпринимаемые для развития торгово-экономического сотрудничества шаги, обменялись мнениями вокруг развития взаимодействия в рамках международных организаций, проведения политических консультаций между министерствами иностранных дел.