Ջոն Հեֆերնն ու Հասմիկ Պողոսյանը ստորագրել են Գառնու միջնադարյան կամրջի վերականգնման հուշագիրը
Նոյեմբերի 2-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը նշեց ԱՄՆ դեսպանների  մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի 10-ամյակը: Միջոցառումը տեղի ունեցավ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում:
Միջոցառման ընթացքում ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը և ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը  ստորագրեցին Գառնու միջնադարյան կամրջի վերականգնման մասին արարողակարգային հուշագիրը: Գառնու միջնադարյան կամրջի վերականգնման նպատակով Դեսպանների մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի կողմից 2011թ. հատկացվել է 110.000 ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում: Սա մինչ օրս հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում իրականացված ամենամեծ ծրագիրն է: Հյուրերը, պետական պաշտոնյաները և Հիմնադրամի ծրագրերի նախորդ տարիների շահառուները կարևորեցին հիմնադրամի դերը Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը և ընդհանուր համաշխարհային մշակույթը պահպանելու գործում:
ԱՄՆ դեսպանների մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամը ստեղծման գաղափարը հաստատվել է ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից 2000թ. աշնանը և այդ ժամանակվանից ի վեր Հիմնադրամի ներքո իրականացվել են մշակութային արժեքների պահպանության 640 ծրագրեր աշխարհի 100 երկրներում, որոնց իրականացմանն ուղղվել է շուրջ 26 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Հիմնադրամի օժանդակությամբ իրականացվում են մշակութային արժեքների պահպանությանն ուղղված բազմազան ծրագրեր, մասնավորապես` պատմական նշանակության շենքերի վերականգնում, թանգարանային հավաքածուների հաշվառում և պահպանում, հնաբանական վայրերի պահպանություն, անհետացման եզրին գտնվող ավանդական արվեստների, տեղական լեզուների/բարբառների պահպանությանն ուղղված աշխատանքներ և արխիվների ու ձեռագրերի պահպանման պայմանների բարելավում:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանների մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի  կողմից ֆինանսավորվել են հետևյալ ծրագրերը.
• 2005թ. Կինո-ֆոտո-ֆոնո արխիվ. ջերմաօդային կարգավորման համակարգ Հայաստանի ազգային կինո-ֆոտո-ֆոնո արխիվի պահոցի համար
• 2007թ. Տաթևի գիտակրթական կենտրոն. 9-րդ դարի համալիրի տարածքի մաքրում և պատերի ամրացում
• 2009թ.  Նորատուսի միջնադարյան գերեզմանատուն. աշխարհում գոյություն ունեցող միջնադարյան խաչքարերի ամենամեծ հավաքածուի հաշվառում ու տարածքի պարսպապատում
• 2010թ. Ազգագրական պարի և երգի պահպանություն (ընթացքի մեջ է)
• 2011թ. Միջնադարյան քարե կամրջի պահպանություն Գառնու կիրճում
ԱՄՆ դեսպանների մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու, ինչպես նաև իրականացված ծրագրերի ամբողջական ցանկին ծանոթանալու համար այցելեք http://exchanges.state.gov/culprop/afcp/ էջը:

Celebration of the 10th Anniversary of the U.S. Ambassadors Fund for Cultural Preservation
The U.S. Embassy in Armenia marked the 10th anniversary of the U.S. Ambassador’s Fund for Cultural Preservation (AFCP) on November 2, 2011 at the Aram Khachaturyan House Museum in Yerevan.
During the celebration, the U.S. Ambassador to Armenia John Heffern and Minister of Culture Hasmik Poghosyan took part in a ceremonial signing for the restoration of the Garni Medieval Bridge, the 2011 AFCP initiative. The $110,000 U.S.-funded Garni Medieval Bridge project is the largest AFCP project received by Armenia. Guests, government officials, and Armenia’s past AFCP project recipients recognized the role of the fund in preserving Armenia’s cultural legacy and a shared world heritage.
Since its approval by the U.S. Congress in the fall of 2000, the U.S. Ambassador’s Fund for Cultural Preservation has funded more than 640 cultural preservation projects in over 100 countries, representing a contribution of nearly $26 million towards the preservation of cultural heritage worldwide.
The Fund supports a wide range of projects that work to preserve cultural heritage including the restoration of historic buildings, assessment and conservation of museum collections, archaeological site preservation, documentation of vanishing traditional craft techniques, improved storage conditions for archives and manuscripts, and documentation of indigenous languages.
In Armenia the Ambassador’s Fund for Cultural Preservation has supported the following projects:
- 2005 - The Armenian National Film and Photo Archive: the creation of climate controlled storage space for the Armenian film, photo, and audio archives.
- 2007 - The Tatev Scholarly Center in Syunik Region: the clearing and preservation of the Center’s compound.
- 2009 - Noratus Medieval Cemetery and Collection of Khachkars: the mapping and cataloging of the site and fence installation.
- 2010 - Documentation of Traditional Armenian Music and Dance (in progress).
- 2011 - Preservation of a Medieval Masonry Bridge in the Garni Gorge.
For more information on the Ambassador’s Fund for Cultural Preservation, as well as a complete list of funded projects, please visit: http://exchanges.state.gov/culprop/afcp/.