Հայ-չեխական տնտեսական կապեր. թույլ հիմքեր` զարգացման համար
Վերջին օրերին պաշտոնական մակարդակով քննակվում է հայ-չեխական տնտեսական կապերի խորացման հարցը։ Առիթը ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի այցն է Չեխիայի Հանրապետություն։ Վարչապետի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 1-ին ժամանել է Պրահա։ Նա հանդիպումներ է ունեցել չեխ պաշտոնյաների հետ: Կայացել է նաև հայ-չեխական գործարար համաժողովը, որի ժամանակ Հովիկ Աբրահամյանը, բացի ներկա բարեկամական սերտ կապերի խորացումը, կարևորել է նաև երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության ընդլայնումը։ Նա շեշտել է, որ Հայաստանն այսօր գրավիչ երկիր է գործարար միջավայրի տեսանկյունից և ստեղծել է արտահանման ներուժ ունեցող ոլորտներում ներդրումները խթանելու գործուն համակարգ:
Որքանով նման հանդիպումներն ու համաժողովները կարող են տնտեսական կապերին զարկ տալ, ցույց կտա ժամանակը։ Իսկ թե ինչ հիմքի վրա կարող են խորանալ այդ կապերը (եթե, իհարկե, խորանան), ցույց է տալիս ներկա վիճակագրությունը։ Իրականում, այսօրվա դրությամբ հայ-չեխական տնտեսական կապերը թույլ մակարդակում են։
Որպես առևտրային գործընկեր՝ Հայաստանը Չեխիայի համար ներմուծողի դերում է
Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության՝ 2014 թվականին Հայաստանի և Չեխիայի միջև առևտուրը կազմել է մոտ 21,26 մլն դոլար։ Այսինքն՝ այս երկիրը Հայաստանի առևտրային գլխավոր գործընկերների շարքում չէ և զբաղեցնում է արտաքին առևտրի միայն 0,4%-ը։ 2013-ի համեմատ նախորդ տարի Հայաստան-Չեխիա առևտուրը նվազել է 28,2 %-ով՝ հիմնականում ի հաշիվ Հայաստանից այս երկիր կատարված արտահանման ծավալների կտրուկ նվազման։
Նախորդ տարի Հայաստանը Չեխիա է արտահանել ընդամենը 1,44 մլն դոլարի ապրանք՝ 2013-ի 8,437 մլն դոլարի դիմաց։ Նվազումը կազմել է 82,9%: ՀՀ մաքսային ծառայությունից տեղեկանում ենք, որարտահանվել է հիմնականում ըմպելիք (920 հազ. դոլար), բժշկական ապարատ (135 հազ. դոլար) և ալյումինե նրբաթիթեղ (107 հազ. դոլար)։
Շատ ավելի լայն է ներմուծման տեսականին։ 2014-ին Չեխիայից Հայաստան է ներմուծվել 19,8 մլն դոլարի ապրանք։ 2013-ի համեմատ այն նվազել է 6,4 %-ով։ Մաքսային արժեքով համեմատաբար բարձր է համակարգիչների (մոտ 4,45 մլն դոլար), ապակե ամանեղենի և տան հարդարման իրերի (մոտ 1,124 մլն դոլար), բնահող և հանքանյութ լվալու, աղալու ու խառնելու սարքի (մոտ 1,55 մլն դոլար), էլեկտրական շարժիչների և գեներատորների (մոտ 1 մլն դոլար) ներմուծումը։ Ներմուծում ենք նաև լվացող, մաքրող միջոցներ, քարից և այլ հանքանյութից արտադրանք, հիդրոտուրբին, ջրային անիվ ու կարգավորիչներ, էլեկտրամագնիս, ավտոմեքենա և այլն, որոնց մաքսային արժեքը չի հասնում 1 մլն դոլարի։
Ստացվում է, որ որպես առևտրային գործընկեր՝ Հայաստանը Չեխիայի համար առայժմ ներմուծողի դերում է։ 2013-ին ունեցած արտահանողի փոքրդիրքն էլ կորցրել է նախորդ տարի։
Ունենք նաև այս տարվա ցուցանիշները։ Ըստ դրանց՝ այս տարվա հունվար-ապրիլին Հայաստան-Չեխիա առևտրաշրջանառությունը կազմել է 4,446 մլն դոլար։ 2013-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ցուցանիշը կրճատվել է 27,1%-ով: Այս տարի Հայաստանից Չեխիա արտահանվել է ընդամենը 370 հազ. դոլարի ապրանք (նվազումը՝ 44,2%), ներմուծվել՝ 4 մլնդոլարի (նվազումը՝ 25%):
Չեխիան Հայաստանում ներդրումներ չի անում
«Վստահեցնում եմ ձեզ, որ յուրաքանչյուր ներդրումային ծրագրին պատրաստ ենք ցուցաբերել առանձնահատուկ' «ներդրողների կարիքների վրա հիմնված» մոտեցում: Ես սիրով հրավիրում եմ չեխ գործարարներին և չեխական ընկերություններին գործարարությամբ զբաղվելու Հայաստանում: Մենք հրավիրում ենք չեխական ընկերություններին ներդրումներ կատարելու Հայաստանում, մասնավորապես վերականգնվող էներգետիկայի, սննդի վերամշակման, զբոսաշրջության, ագրոբիզնեսի ոլորտներում»,- հայ-չեխական վերը նշված գործարար համաժողովին նման հայտարարություն է արել ՀՀ վարչապետը:
Պաշտոնական ներկա վիճակագրությունը փաստում է, որ Չեխիան Հայաստանում ներդրումներ չի անում, կամ դրանց ծավալն այնքան փոքր է, որ այն վիճակագրության մեջ առանձին չի ներկայացվում։ Այսինքն՝ Հայաստանի ներդումային միջավայրը, համենայնդեպս՝ առայժմ, չի հետաքրքրում Չեխիային։
Այսպիսով, հայ-չեխական տնտեսական կապերի խորացման համար այսօր թույլ հիմքեր կան։ Դրանց ընդլայնման ներուժը, ըստ ՀՀ վարչապետի, վերականգնվող էներգետիկայի, սննդի վերամշակման, զբոսաշրջության և ագրոբիզնեսի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում է։ Չեխական ընկերություններին կոչ է արվել Հայաստանում ներդրումներ անել հենց այդ ոլորտներում։
Իսկ հայ-չեխական առևտրաշրջանառությանը կարող է նպաստել Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելը, որով նախատեսվում է երրորդ երկրներից 750 ապրանքատեսակի համար ներմուծման արտոնյալ և ԵՏՄ երկրներից հումքի անմաքս ներմուծման իրավունքներ։ Բայց, այդ իրավունքները Հայաստանին ոչինչ չեն տա, եթե հայկական ապրանքները չդառնան ավելի մրցունակ Չեխիայում, եթե այդ երկիր ապրանք արտահանելու համար հայ գործարարները չստանան արտոնյալ պայմաններ և այլն։

Армяно-чешские экономические связи: слабая основа для развития
В последние дни на официальном уровне обсуждается вопрос углубления армяно-чешских экономических связей. Поводом для этого послужил визит премьер-министра РА Овика Абрамяна в Чехию. 1 июня армянская делегация во главе с премьером прибыла в Прагу, где прошли встречи с должностными лицами этой страны. Состоялся также армяно-чешский бизнес-форум, во время которого Овик Абрамян отметил важность расширения экономического сотрудничества между двумя странами. Он подчеркнул, что сегодня Армения является привлекательной страной с точки зрения бизнес-среды, где создана гибкая система стимулирования инвестиций в различные сферы.
Насколько подобные встречи и форум способствуют развитию экономических связей, покажет время. Что касается того, на какой основе могут углубиться эти связи (если, конечно, углубятся), то об этом можно судить по статистике. В действительности уровень армяно-чешских экономических связей на сегодняшний день довольно низкий.
Для Чехии Армения выступает в роли импортера
По данным Национальной статистической службы РА в 2014 г. объемы торговли между Арменией и Чехией составили около 21,26 млн долларов. Это означает, что Чехия не входит в число главных торговых партнеров Армении. По сравнению с 2013 г. в прошлом году объем торговли между двумя странами сократился на 28,2% - в основном за счет резкого сокращения объемов экспорта из Армении.
В прошлом году наша страна экспортировала в Чехию товары на сумму всего 1,44 млн долларов против 8,437 млн в 2013 г. Сокращение составило 82,9%. В Таможенной службе РА нам сообщили, что были экспортированы в основном напитки (920 тыс. долларов), медицинские аппараты (135 тыс. долларов) и алюминивая фольга (107 тыс.долларов).
Гораздо шире ассортимент импорта. В 2014 г. из Чехии в Армению было импортировано товаров на сумму 19,8 млн долларов. По сравнению с 2013 г. этот показатель снизился на 6,4%. С учетом таможенной стоимости относительно большие объемы составляет импорт компьютеров (около 4,45 млн долларов), стеклянной посуды и кухонных принадлежностей (около 1,124 млн долларов), электродвигателей (около 1 млн долларов) и др.товаров. Из Чехии мы импортируем также моющие и чистящие средства, предметы из камня, гидротурбины, электромагниты, автомобили и прочую продукцию, таможенная стоимость которой не достигает 1 млн долларов.
Получается, что как торговый партнер Чехии Армения пока выступает в роли импортера.
Опубликованы также показатели этого года, согласно которым в январе-апреле товарооборот между Арменией и Чехией составил 4,446 млн долларов. По сравнению с тем же периодом 2013 г. этот показатель сократился на 27,1%. В этом году из Армении в Чехию было экспортировано товаров всего на 370 тыс. долларов (объем сократился на 44,2%), а импортировано – на 4 млн долларов (объем сократился на 25%).
Чехия не осуществляет инвестиции в армянскую экономику
“Уверяю вас, что по каждой инвестиционной программе мы готовы проявлять подход, основанный на нуждах инвесторов. Я приглашаю чешских предпринимателей и чешские компании развернуть бизнес в Армении. Мы приглашаем чешские компании осуществить инвестиции в армянскую экономику - в частности, в сферы восстанавливаемой энергетики, переработки пищевых продуктов, туризма, агробизнеса”,- заявил на армяно-чешском бизнес-форуме премьер-министр РА.
Официальная статистика свидетельствует о том, что Чехия не осуществляет инвестиции в экономику Армении, а значит, инвестиционная среда в нашей стране не интересует Чехию. Во всяком случае пока.
Таким образом, сегодняшняя основа для углубления армяно-чешских экономических связей довольно слабая.
Вместе с тем росту товарооборота между Арменией и Чехией может способствовать членство нашей страны в Евразийском экономическом союзе, которое предусматривает право на экспорт по льготным пошлинам 750 наименований товаров из третьих стран и беспошлинный импорт сырья из стран ЕАЭС. Однако Армении это ничего не даст, если наши товары не станут более конкурентоспособными в Чехии и если для экспорта чешских товаров у армянских предпринимателей не будет льготных условий.