Սերժ Սարգսյանը Կաննում մասնակցել է «Միդեմ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում տրված գալա ընթրիքին
Սերժ Սարգսյանը հունիսի 6-ի երեկոյան Կաննում մասնակցել է «Միդեմ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում տրված գալա ընթրիքին և հանդես է եկել ելույթով:
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ մինչ այդ ցուցադրվել է «Մենք հայեր ենք» խորագրով հոլովակը: «Մենք հայեր ենք» 5 րոպե տևողությամբ հոլովակում ներկայացվել են աշխարհասփյուռ մոտ 50 ճանաչված հայեր, ովքեր իրենց նվաճումներով հայտնի են ամբողջ աշխարհում:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև պարգևատրման արարողություն: Հանրապետության նախագահը երգչուհի Ռոզի Խուրշուդի Հովհաննիսյանին (Ռոզի ԱՐՄԵՆ) Հանրապետության տոնի առթիվ, հայապահպանության, հայրենիք-սփյուռք մշակութային կապերի ամրապնդման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար պարգևատրել է Պատվո շքանշանով: Պատվո շքանշանով է պարգևատրվել նաև կինոռեժիսոր, դերասան Ռոբեր Գեդիգյանը՝ հայ-ֆրանսիական մշակութային կապերի զարգացման, հայապահպանության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար:
Սերժ Սարգսյանի խոսքը «Միդեմ» միջազգային երաժշտական փառատոնում
Սիրելի՛ բարեկամներ, հարգելի՛ ներկաներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է ողջունել ձեզ աշխարհահռչակ երաժշտական փառատոնում` «Միդեմում»։ Արդեն շուրջ կես դար Լազուրե ափն ամեն տարի իր շուրջն է համախմբում համաշխարհային մեծության անունների և մշակութային մեծ ուղի ոտք դրած երիտասարդների, որոնց համար հմայիչ այս քաղաքն ու հեղինակավոր հարթակները ոչ միայն պատվաբեր, այլ երբեմն բախտորոշ նշանակություն ունեն հետագա կայացման տեսանկյունից։
«Միդեմ» միջազգային երաժշտական փառատոնում Հայաստանն այս տարի պատվավոր հյուր է: Այս հանգամանքը սեփական մշակույթն աշխարհին հասցնելու և այլոց նվաճումներին ծանոթանալու հրաշալի հնարավորություն է մեր երկրի համար։ Հայաստանն իր պատմությամբ ու մշակույթով հնագույններից է, որ դարեր ի վեր ստեղծել, արարել ու արժեքներ է կերտել։
Մինչդեռ, ավաղ, նախորդ դարասկիզբը հինավուրց մեր ժողովրդի պատմության մեջ դաջվեց ամենամռայլ էջերով. Օսմանյան կայսրությունը ծրագրեց և իրականացրեց Հայոց ցեղասպանությունը։ 1915 թվականը սև սեպի պես խրված է մեր հիշողության մեջ, մտածողության, կենսակերպի մեջ։ Սա հայերիս ողբերգությունն է, նաև՝ ժամանակակից Թուրքիայի ժխտողական կեցվածքի ամոթը։ Սա այն արհավիրքն է, ինչի մասին նախորդ դարասկզբին ֆրանսիացի գրող Անատոլ Ֆրանսը ասել է. «Մենք վերջապես հասկացանք, որ Արևելքում մեր քույրն է մեռնում, մեռնում է այն պատճառով, որ մեր քույրն է, և նրա հանցանքն այն է, որ կիսել է մեր զգացմունքները, սիրել այն՝ ինչ մենք ենք սիրում, մտածել այն՝ ինչ մենք ենք մտածում, հավատացել այն ամենին՝ ինչին մենք ենք հավատում. նա մեզ նման գնահատել է իմաստությունը, արդարությունը, պոեզիան, արվեստը»։
Այո՛, անխնա ոչնչացնում էին այն ժողովրդին, որը ոչ միայն գնահատում էր արվեստն ու մշակույթը, այլև ստեղծում ու տարածում էր դրանք։ Հենց միայն երաժշտության ասպարեզում օրինակներն արդեն իսկ խոսուն են։ Պոլսում հայերն են ստեղծել առաջին նվագախմբերը, երաժշտական թատրոնները, երաժշտական պարբերականը, օպերան ու օպերետը։ Նույն թուրքական մամուլը ժամանակին գրել է. «Տիգրան Չուխաճյանն առաջին կոմպոզիտորն է, որն աշխատում է թուրքական երաժշտությունը հաղորդակից դարձնել եվրոպական արվեստին»: Ցավոք, հայի միտքն ու տաղանդը չներվեց, և առաջինը հենց դրանք փորձ արվեց ոչնչացնել։
Այսպես եղել է անցած դարասկզբին: Սակայն այսօր, Օսմանյան կայսրությունում իրագործված նախճիրից հարյուր տարի անց, մեզ համար նվիրական ու խորհրդանշական այս տարում, երբ հիշատակում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, հստակորեն փաստում ենք, որ ոչ մի դաժանություն չկարողացավ հայի հոգում սպանել քաղաքակրթական ու բարոյական առաքինությունները, ապրելու ու արարելու տենչը, ինչպես նաև հոգևոր, ոգեղեն ու մշակութային առաջընթացը: Մեզ առաջընթացի ուժ են տալիս և՛ անկումները, և՛ վերելքները։ Հենց այս արտասովոր ուժն է, որ հային մղել է ժայռի մեջ եկեղեցի փորել, թուրքական յաթաղանից մազապուրծ` թանկարժեք գոհարների ու ոսկե զարդերի փոխարեն գրքեր ու մատյաններ փրկել, Եղեռնից կորացած մեջքը դեռ չուղղած՝ նետվել ֆաշիզմի դեմ պայքարի և շարունակել արարել ու հաղթանակել։
Արտասովոր այս ուժը նախևառաջ հոգևոր կորով է, որն արթնանում է, երբ ունենում ենք ընդհանուր երազանք և ցանկանում ենք իրականություն դարձնել այն։ Այսօր այդ նույն արտասովոր ուժը մեզ օգնում է աշխարհին ներկայանալ այնպես, որ Հայաստանն ընկալեն որպես արժեքների երկիր՝ երկիր, որն ապրում է մշակույթների խաչմերուկում և առանց վարանելու, ազատ ու վստահորեն խոսում և հարաբերվում է երկու աշխարհների` Արևելքի ու Արևմուտքի հետ։
Այս ամենի կենտրոնում, անշուշտ, մեր մշակույթն է, որը հայի համար դարձել է իր գոյությունը, ինքնությունն ու տեսակը հաստատելու նպատակ ու միջոց։ Ուր էլ որ լինի հայը, նա չի վախենում ժամանակի հետ համընթաց քայլելուց, չի երերում մեծ աշխարհում իր մնայուն ներկայությունն ու արժեքավոր գոյությունը հաստատագրելուց։
Դեռևս մեկ դար առաջ իր ազգային երգով Ֆրանսիային ներկայացավ հայ մեծանուն երգահան Կոմիտասը։ Նա ընդունվեց Ֆրանսիայում, ավելին` նրա առջև ծնկի եկավ ֆրանսիացի մեծ կոմպոզիտոր Կլոդ Դեբյուսին, իսկ մյուս մեծ ֆրանսիացին` Ռոմեն Ռոլանը Կոմիտասի համերգից հետո գրեց. «Հայը խորն է, ողբերգական և առնական նույնիսկ իր երազկոտության մեջ... Ի՜նչ հրաշալի երաժշտություն է։ Եվրոպական արվեստը վաղ թե ուշ կկրի այդ արվեստի ազդեցությունը»։ Հետևաբար շատ խորհրդանշական է, որ վաղն այս հիասքանչ քաղաքում, աշխարհի գլխավոր երաժշտական այս իրադարձության շրջանակներում հենց Դեբյուսիի անունը կրող դահլիճում կհնչի Կոմիտասի երաժշտությունը:
Հայի հարատևած մշակութային ու հոգևոր տոկունության օրինակները շատ են։ Դրանց ապացույցներն այժմ նաև այս սրահում են։ Նախորդ դարասկզբին Մարսելում խարիսխ նետած նավերը Ֆրանսիա բերեցին այնպիսի հայորդիների, որոնց ժառանգներն այսօր զարդարում են Ֆրանսիայի մշակույթը` Շառլ Ազնավուր, Ռոզի Արմեն, Ալեն Թերզյան, Ալեքսանդր Սիրանոսյան, Ռոբեր և տիկին Գեդիգյաններ։ Այս անհատականություններն այլևս Ֆրանսիայի լիարժեք ու պատվավոր քաղաքացիներն են, բայց, այնուամենայնիվ, նրանց մեջ ապրում են իրենց ազգի ժառանգությունը, պատմությունը, հավատն ու մշակույթը։ Իրենց անցյալի հիշատակներն ու ծագման հիշողությունն են յուրահատուկ հմայք հաղորդում նրանց ստեղծած արվեստին, նրանց պահում հայ և միաժամանակ՝ համաշխարհային ու համամարդկային։
Սիրելի՛ բարեկամներ, այսօր ֆրանսիական հողը մեզ համախմբել է արվեստներից միգուցեև ամենահասկանալիի, ամենամարդկայինի, ամենաընկալելիի ու ներազդողի` երաժշտության շուրջ։ Այսօր մենք այստեղ ներկայանում ենք մարդկության համապարփակ այն լեզվով, որտեղ խոսքը համրանում է։ Սա այն դեպքն է, երբ բառերն ավելորդ են դառնում։ Սա այն դեպքն է, երբ արվեստը ելնում է սրտից ու պիտի հասնի սրտերին։
Այդպես է եղել միջնադարյան բանաստեղծ ու երգահան Ներսես Շնորհալուց մինչև Կոմիտաս, Ալեքսանդր Սպենդիարյան ու Արմեն Տիգրանյան, ապա Արամ Խաչատրյան ու Ավետ Տերտերյան։ Այդպես շարունակվելու է միշտ։ Հայոց երաժշտական մշակույթում շնորհալիներ այսօր էլ կան։ Նրանցից մի քանիսն այստեղ են, մեզ հետ նույն սրահում` Հովհաննես Չեքիջյան, Ռոբերտ Ամիրխանյան, Արամ Սաթյան, Արթուր Գրիգորյան։ Նրանք կան ու դեռ շատանալու են։ Նրանց արվեստը հարատևող է ու ապրեցնող։
Այս օրերին, երբ կունկնդրեք հայ երաժշությունն իր բոլոր ժանրերում, հավատացած եմ` կզգաք, թե որքան ազգային ու յուրօրինակ, միևնույն ժամանակ նույնքան անսահման ու համամարդկային է մեր արվեստը։ Համոզված եմ, որ հայոց հողից ծնված ու սնվող ազգային մեղեդիներն իրենց համամարդկային հնչեղությամբ կխլացնեն ձեր տխրությունը, կշոյեն ձեր լսողությունը և կլցնեն ձեր հոգիները ներդաշնակությամբ։ Շնորհակալություն:

Президент в Каннах принял участие в гала-ужине, данном в рамках международного музыкального фестиваля «Мидем»
Президент Серж Саргсян 6 июня вечером в Каннах принял участие в гала-ужине, данном в рамках международного музыкального фестиваля «Мидем» и выступил с речью.
Перед этим был показан ролик под названием «Мы - армяне» продолжительностью 5 минут, в котором были представлены около 50 знаменитых армян со всего мира, которые своими достижениями известны во всем мире.
В рамках мероприятия состоялась также церемония награждения. Президент Республики по случаю Дня Республики, за значимый вклад в дело сохранения армянства, укрепления культурных связей родина-диаспора наградил певицу Рози Хуршудовну Ованнисян (Рози Армен) Орденом Почета. Орденом Почета награжден также кинорежиссер, актер Робер Гедигян – за вклад в дело развития армяно-французских культурных связей, укрепление сохранение армянства.
Речь Президента РА Сержа Саргсяна на международном музыкальном фестивале «Мидем»
Дорогие друзья! Уважаемые присутствующие!
Для меня большая честь приветствовать вас на всемирно известном музыкальном фестивале – «Мидем»-е. Уже около половины века Лазурный берег каждый год собирает вокруг себя имена мировой величины и вступившую на большой культурный путь молодежь, для которой этот очаровательный город и авторитетные площадки имеют не только почетное, но и порой судьбоносное значение с точки зрения дальнейшего становления.
На международном музыкальном фестивале «Мидем» Армения в этом году является почетным гостем. Это обстоятельство для нашей страны – чудесная возможность довести до мира собственную культуру и ознакомиться с достижениями других. Армения со своей историей и культурой одна из древнейших, и она на протяжении веков создавала, созидала и сотворяла ценности.
Между тем, увы, начало предыдущего столетия отпечаталось самыми мрачными в истории нашего древнего народа страницами: Османская империя спланировала и осуществила Геноцид армян. 1915 год подобно черному клину врезался в нашу память, наше мышление, наш образ жизни. Это наша, армянская трагедия, а также позор позиции отрицания современной Турции. Это бедствие, о котором в начале прошлого века французский писатель Анатоль Франс писал: «Мы поняли наконец, что эта наша сестра умирает на Востоке и умирает именно за то, что она наша сестра, чье преступление заключается в том, что она разделяла наши чувства, любила то, что любим мы, думала так, как думаем мы, верила в то, во что верим мы, и, подобно нам, ценила мудрость, справедливость, поэзию, искусство».
Да, беспощадно уничтожали народ, который не только ценил искусство и культуру, но и создавал и распространял их. Одни лишь примеры в области музыки уже говорят за себя. В Константинополе армяне создали первые оркестры, музыкальные театры, музыкальную периодическую печать, оперу и оперетту. Та же турецкая пресса в свое время писала: «Тигран Чухачян – первый композитор, которые работает, чтобы приобщить турецкую музыку к европейскому искусству». К сожалению, мысль и талант армянина не были прощены, и в первую очередь была сделана попытка уничтожить именно их.
Так было в начале прошлого века. Однако сегодня, спустя сто лет после осуществленной в Османской империи резни, в этом памятном и символичном для нас году, когда мы отмечаем 100-летнюю годовщину Геноцида армян, мы четко констатируем, что никакие жестокости не смогли убить в душе армянина цивилизационные и нравственные добродетели, стремление к жизни и созиданию, а также духовный и культурный прогресс. Силы для прогресса нам дают и падения, и взлеты. Движимые именно этой необыкновенной силой, армяне прорубали церковь в скале, еле избежав турецкого ятагана, вместо драгоценностей и золотых украшений спасали книги, еще не выправив согнутую Геноцидом спину, ринулись на борьбу с фашизмом и продолжали созидать и побеждать.
Эта необыкновенная сила – прежде всего духовная мощь, которая пробуждается, когда у нас есть общая мечта и мы хотим сделать ее реальностью. Сегодня эта же необыкновенная сила помогает нам представляться миру так, чтобы Армению воспринимали как страну ценностей, страну, которая живет на перекрестке культур и, не колеблясь, свободно и уверенно говорит и имеет отношения с двумя мирами – Востоком и Западом.
В центре всего этого, несомненно, наша культура, которая стала для армянина его существованием, целью и средством утверждения самобытности и идентичности. Где бы ни был армянин, он не боится идти в ногу со временем, не колеблясь утверждает свое постоянное присутствие и ценное существование в большом мире.
Еще век назад представился Франции своей национальной песней великий армянский композитор Комитас. Он был принят во Франции, более того, перед ним преклонил колени великий французский композитор Клод Дебюсси, а другой великий француз – Ромен Ролан после концерта Комитаса написал: «Армянин глубок, трагичен и мужественен даже в своей мечтательности… Какая чудесная музыка. Европейское искусство рано или поздно испытает влияние этого искусства». Следовательно очень символично, что завтра в этом восхитительном городе, в рамках этого главного музыкального события мира в зале, носящем имя именно Дебюсси, прозвучит музыка Комитаса.
Примеров продолжительной культурной и духовной стойкости армян много. Доказательства этого сейчас также в этом зале. Бросившие якорь в начале прошлого века в Марселе корабли привезли во Францию таких сынов армянского народа, потомки которых сегодня украшают культуру Франции: Шарль Азнавур, Рози Армен, Ален Терзян, Александр Сираносян, Робер и госпожа Гедигяны. Эти индивидуальности отныне полноценные и почетные граждане Франции, но, тем не менее, в них живут наследие, история, вера и культура их нации. Воспоминания их прошлого и память о происхождении придают своеобразное обаяние созданному ими искусству, сохраняют их армянами и одновременно – мировыми и общечеловеческими.
Сегодня французская земля сплотила нас вокруг, может быть, самого понятного, самого человечного, самого воспринимаемого и воздействующего из искусств – музыки. Сегодня мы представляемся здесь тем всеобъемлющим языком человечества, где слово немеет. Это тот случай, когда слова становятся лишними. Это тот случай, когда искусство исходит из сердца и должно дойти до сердец.
Так было от средневекового поэта и композитора Нерсеса Шнорали до Комитаса, Александра Спендиаряна и Армена Тиграняна, затем Арама Хачатуряна и Авета Тертеряна. Так будет продолжаться всегда. В армянской музыкальной культуре и сегодня есть одаренные. Некоторые из них здесь, в одном зале вместе с нами: Ованнес Чекиджян, Роберт Амирхарян, Арам Сатян, Артур Григорян. Они есть и их будет становиться еще больше. Их искусство является долговечным и живительным.
В эти дни, когда вы будете слушать армянскую музыку во всех ее жанрах, уверен, что почувствуете, насколько национальным и специфичным, одновременно настолько же безграничным и общечеловеческим является наше искусство. Убежден, что рожденные от армянской земли и питающиеся ею национальные мелодии своим общечеловеческим звучанием заглушат вашу грусть, обласкают ваш слух и наполнят ваши души гармонией.