ՀԷՑ-ի միլիոններն անէանում են Ռոբերտ Նազարյանի «հեզ» հայացքի ներքո
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը սակագնային մարժայում «անխնա» կրճատում է ՀԷՑ-ի ծախսերը
Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հունիսի 17-ին նիստ է հրավիրելու՝ օրակարգում ներառելով նաև «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կողմից սպառողներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի սակագները սահմանելու հարցը: Տեղեկատվությունը հանձնաժողովի կայքէջում տեղադրվել է այսօր:
Նշենք, որ էլեկտրաէներգիա արտադրող ընկերությունները և ՀԷՑ-ը դիմել էին հանձնաժողով՝ առաջարկելով բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը: ՀԷՑ-ն առաջարկում էր սպառողներին մատակարարվող 1 կվտ/ժ էլեկտրաէներգիայի ցերեկային սակագինը սահմանել 58 դրամ 93 լումա, իսկ գիշերային սակագինը` 48 դրամ 93 լումա:
Հանձնաժողովի աշխատակազմը պատրաստել է նախագիծ, որով առաջարկում է 1 կվտ/ժ էլեկտրաէներգիայի ցերեկային սակագինը սահմանել գործող 41.85 դրամի փոխարեն 48.78 դրամ, իսկ գիշերային սակագինը` 31.85 դրամի փոխարեն 38.78 դրամ: Եթե որոշումն ընդունվի, ինչը գրեթե կասկածից վեր է, ապա էլեկտրաէներգիան օգոստոսի 1-ից սպառողների համար կթանկանա 6.93 դրամով:
«Հետքը» մի քանի հրապարակումներով անդրադարձել է ՀԷՑ-ի ու հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի «սիրախաղին»: Պատկերը կրկնվում է:
Հանձնաժողովի աշխատակազմն առաջարկում է կրճատել և սակագնային մարժայում չհաշվարկել մի շարք ծախսեր, որոնք ներկայացրել է ՀԷՑ-ը: Օրինակ՝ ՀԷՑ-ի 2013թ. սակագնային մարժայում խորհրդատվական և տեղեկատվական ծախսերը կազմել են 195.33 մլն դրամ, 2014-2015թթ. (2015թ. մինչև հուլիսի 31) մարժայում ՀԷՑ-ն առաջարկել է 217.71 մլն դրամ, սակայն հանձնաժողովը բավարարել է 214.63 մլն դրամի չափով: 2015-2016թթ. մարժայով ՀԷՑ-ը նույն նպատակի ծախսերը ներկայացրել է 309.22 մլն դրամի չափով, սակայն հանձնաժողովի աշխատակազմն առաջարկում է այդ տողի ծախսերից հիմնավոր համարել միայն 39.49 մլն դրամը՝ սակագնում չներառելով 269.73 մլն դրամի ծախսը:
Ուշագրավ է, որ 2013թ, սակագնային մարժայում մարկետինգի և գովազդի ծախսերը կազմել է 75.72 մլն դրամ: 2014-15թթ. սակագնային մարժայում նույն նպատակով ՀԷՑ-ն առաջարկել է 58.50 մլն դրամ, իսկ հանձնաժողովը ոչ թե հաստատել է ՀԷՑ-ի առաջարկը, այլ բարձրացրել է գումարի չափը միանգամից 16.58 մլն դրամով՝ սահմանելով 75.08 մլն դրամ: Այս անգամ իրավիճակը բոլորովին այլ է: ՀԷՑ-ը ներկայացրել է 56.05 մլն դրամի ծախս, սակայն հանձնաժողովի աշխատակազմի համար հիմնավոր է եղել 33.48 մլն դրամը՝ 22.57 մլն դրամով պակաս:
Թե ինչ է փոխվել մեկ տարվա ընթացքում և ինչ հիմնավորմամբ է նախորդ տարի սպառողը ՀԷՑ-ի մարկետինգի ու գովազդի համար վճարել 41.6 մլն դրամ ավելին, քան այս տարի է առաջարկվում հանձնաժողովի աշխատակազմի կողմից, գիտի միայն Ռոբերտ Նազարյանի ղեկավարած կառույցը:
Նույնը վերաբերում է նաև իրավաբանական և նոտարական ծախսերին, որը, ըստ հայտի, կատարում է Տեր-Տաճատյան ընկերությունը: Մասնավորապես՝ այդ տողով 2013թ. սահմանվել է 84 մլն դրամ, որը ներառվել է մարժայում, իսկ 2014-15թթ. ՀԷՑ-ն առաջարկել է 161 մլն, իսկ հանձնաժողովը հիմնավոր է համարել միայն 84 մլն դրամը: Այս անգամ ՀԷՑ-ը ներկայացրել էր 161.02 մլն դրամի ծախս, սակայն հանձնաժողովը ոչ մի դրամ հիմնավոր չի համարել՝ այդ տողով սահմանելով 0 դրամ: Դարձյալ անհասկանալի է, թե ինչու է տարիներ շարունակ հայ սպառողը իրավաբանական ծառայությունների այդ տողի համար իր գրպանից վճարել կլորիկ գումար, եթե այս անգամ հանձնաժողովի աշխատակազմը 0 դրամն է «ընդունելի» համարել: Ի՞նչ փոխվեց: Ի դեպ, այս տողով գումար ամեն տարի ներառվել է սակագնային մարժայում:
Տարիներ շարունակ գումարներ են վատնվել նաև հեռախոսակապի ծառայությունների մասով: 2013թ. մարժայով բջջային հեռախոսակապի համար սահմանվել է 106.1 մլն դրամ, ֆիքսված հեռախոսակապի համար՝ 55 մլն, իսկ միջազգային, ֆիքսվածից դեպի բջջային և միջազգային զանգերի համար՝ 111.6 մլն դրամ: 2015-16թթ. համար հանձնաժողովի աշխատակազմն առաջարկում է բջջային հեռախոսակապի համար սահմանել 50.9 մլն դրամ՝ 55.2 մլն դրամով պակաս, քան 2013թ., ֆիքսված հեռախոսակապի համար՝ 28.6 մլն դրամ՝ 26.4 մլն դրամով պակաս, իսկ ֆիքսվածից դեպի բջջային և միջազգային զանգերի համար՝ 7.4 մլն դրամ՝ 104.2 մլն դրամով պակաս:
Ընդհանուր առմամբ, եթե 2013թ. սակագնային մարժայում հեռահաղորդակցության ծախսերը կազմել են 272.7 մլն դրամ, ապա այս անգամ հանձնաժողովի աշխատակազմն առաջարկում է 185.7 մլն դրամով պակաս՝ 87 մլն դրամ:
Մամուլում և սոցիալական ցանցերում շատ քննարկվեց ՀԷՑ-ի կողմից վարձակալած ավտոմեքենաների մասին: 2015-16թթ. հայտում ՀԷՑ-ն առաջարկումէր սակագնային մարժայում ներառել ընդհանուր առմամբ 103 մլն դրամից ավել ծախս, որպես ավտոմեքենաների վարձակալության գումար: Հանձնաժողովի աշխատակազմը հիմնավոր է համարել գրեթե կեսը՝ մոտ 52 մլն դրամի չափով: Ասենք՝ ՀԷՑ-ը մարժայում ներառելու համար ներկայացրել է «RANGE ROVER HCE» մակնիշի ավտոմեքենայի վարձակալության գումար՝ 2 մլն դրամի չափով, հանձնաժողովի աշխատակազմը հիմնավոր է համարել 1 մլն 176.5 հազար դրամը:
Հանձնաժողովի աշխատակազմն առաջարկել է սակագնում չներառել ՀԷՑ-ի ներկայացրած «Nissan Pathfinder» մակնիշի ավտոմեքենայի 2մլն 916.7 հազար դրամ վարձակալության գումարը, «Nissa Maxima» մակնիշի ավտոմեքենայի 1 մլն 377.5 հազար դրամը, «Chevrolet Lacetti» ավտոմեքենայի 970.7 հազար դրամը և այլն:
Պարզվում է ՀԷՑ-ը ցանկացել է սակագնային մարժայում ներառել նաև ընկերության գլխավոր տնօրենի ընտանիքի անվտանգությանապահովման ծախսերը՝ 3 մլն 840 հազար դրամի չափով, որը պետք է իրականացնի ՀՀ ոստիկանությունը: Նշենք, որ նման պայմանագրեր ՀԷՑ-ը կնքել է նաև նախորդ տարիներին: Հանձնաժողովի աշխատակազմն առաջարկել է այդ ծախսը չներառել սակագնում:
Կրճատվել են նաև գործուղման գումարները: Եթե նախորդ տարի հանձնաժողովը շռայլորեն բավարարել էր այդ նպատակով ՀԷՑ-ի ներկայացրած ծախսային առաջարկները, ապա այս անգամ վիճակը փոխվել է:
2014-15թթ. գործուղման շախսերը հանձնաժողովը բավարարել է 161.43 մլն դրամի չափով, իսկ այս անգամ աշխատակազմն առաջարկում է բավարարել 94.22 մլն դրամի չափով՝ 66.78 մլն դրամով պակաս: 161.52 մլն դրամ էլ եղել է 2013թ. մարժայում:
Ասենք՝ եթե նախորդ տարվա հայտով Մոսկվա մեկնելու ծախսերը կազմել են մոտ 20.03 մլն դրամ, ապա այս անգամ առաջարկվում է 11.06 մլն դրամ և այլն:
Սակագնում չներառված ծախսերը մնում են ՀԷՑ-ի վրա: Ընկերության ղեկավարության շռայլության արդյունքում է ՀԷՑ-ը հայտնվել ծանր ֆինանսական վիճակում: Սակայն այս ամենի մեջ իր մեղքի բաժինն ունեն նաև պատկան մարմինները, առաջին հերթին՝ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, քանի որ տարիներ շարունակ գոհացրել է ՀԷՑ-ին, վերջինս էլ օգտվել է առիթից և իրեն շռայլություններ թույլ տվել: Վերը նշված փաստերը դրա վկայությունն են:

Миллионы “АЭС” исчезают под “кротким” взглядом Роберта Назаряна
Комиссия по регулированию общественных услуг РА назначила на 17 июня заседание для установления тарифов на электроэнергию, продаваемую потребителям ЗАО “Армянские электросети”. Информация об этом уже размещена на сайте КРОУ. Отметим, что вырабатывающие электроэнергию компании и ЗАО “АЭС” обратились в Комиссию с предложением повысить тариф на электроэнергию. “Армянские электросети” предлагают установить дневной тариф на электроэнергию, поставляемую потребителям, в размере 58 драмов 93 лумы, ночной – 48 драмов 93 лум за 1 кВт.
Члены КРОУ подготовили проект, согласно которому дневной тариф должен повыситься с 41.85 до 48.78 драма, ночной – с 31.85 до 38.78 драма за 1 кВт. Если решение будет принято, что практически не вызывает сомнений, то для потребителей электроэнергия с 1 августа подорожает на 6.93 драма.
Hetq.am в своих нескольких публикациях коснулся “флирта” между “АЭС” и КРОУ. Ситуация повторяется.
Комиссия предлагает сократить и не рассчитывать в тарифной марже ряд расходов, представленных “АЭС”. Так, в 2013 г. включенные в тарифную маржу консультативные и иформационные расходы составили 195.33 млн драмов. В 2014-2015 гг. (до 31 июля 2015 г.) “АЭС” предложила в марже 217.71 млн драмов, однако КРОУ удовлетворила лишь 214.63 млн драмов. В марже 2015-2016 гг. расходы на эти же цели “АЭС” представила в размере 309.22 млн драмов, однако Комиссия предложила признать обоснованной лишь сумму в размере 39.49 млн драмов и не включила в тариф израсходованные 269.73 млн драмов.
Примечательно, что в тарифной марже 2013 г. расходы на маркетинг и рекламу составили 75.72 млн драмов, а вот в тарифной марже 2014-15 гг. “АЭС” на эти же цели предложила 58.50 млн драмов. Однако Комиссия вместо того, чтобы утвердить предложение “АЭС”, увеличила эту сумму сразу на 16.58 млн драмов, установив ее в размере 75.08 млн драмов. На этот раз ситуация совершенно другая. Расходы, представленные “АЭС”, составили 56.05 млн драмов, однако для КРОУ обоснованными оказались 33.48 млн драмов, что на 22.57 млн меньше.
О том, что изменилось за год и на каком основании потребитель в прошлом году заплатил за маркетинг и рекламу “АЭС” на 41.6 млн драмов больше, чем предложила в этом году Комиссия, знает только структура во главе с Робертом Назаряном.
То же самое можно сказать о юридических и нотариальных расходах, осуществляемых, согласно заявке, компанией Тер-Тачатяна. Так, в 2013 г. по этой строке было установлено 84 млн драмов, которые были включены в маржу. В 2014-15 гг. “АЭС” предложила 161 млн, а Комиссия посчитала обоснованной лишь сумму в размере 84 млн драмов. На этот раз расходы ЗАО “Армянские электросети” составили 161.02 млн драмов, однако всю эту КРОУ посчитала необоснованной, установив по данной строке 0 драмов. Опять-таки непонятно, почему на протяжении многих лет армянский потребитель платил из своего кармана кругленькую сумму за юридические услуги, если на этот раз Комиссия посчитала “приемлемым” 0 драмов. Что изменилось?
На протяжении многих лет деньги тратились и на услуги телефонной связи. Согласно марже 2013 г., на мобильную телефонную связь было предусмотрено 106.1 млн драмов, на фиксированную связь - 55 млн, на звонки по межгороду и с фиксированной на мобильную связь –111.6 млн драмов. В 2015-16 гг. КРОУ предлагает установить для мобильной телефонной связи 50.9 млн драмов, что на 55.2 млн меньше, чем в 2013 г., на фиксированную связь - 28.6 млн драмов, что меньше на 26.4 млн драмов, а на звонки по межгороду и с фиксированной на мобильную связь - 7.4 млн драмов, что на 104.2 млн драмов меньше.
В целом, если в тарифной марже 2013 г. телекоммуникационные расходы составили 272.7 млн драмов, то на этот раз Комиссия предлагает 87 млн драмов, или на 185.7 млн драмов меньше.
В прессе и социальных сетях активно обсуждался вопрос аренды автомобилей ЗАО “Армянские электросети”. В заявке 2015-16 гг. “АЭС” предлагала включить в тарифную маржу расходы на аренду автомобилей в размере свыше 103 млн драмов. Комиссия посчитала обоснованной лишь половину этой суммы – около 52 млн драмов.
КРОУ предложила не включать в тариф представленную “АЭС” сумму в размере 2 млн 916.7 тыс. драмов за аренду автомобиля Nissan Pathfinder, 1 млн 377.5 тыс. драмов за аренду Nissa Maxima, 970.7 тыс. драмов за аренду Chevrolet Lacetti и т.д.
Оказывается, компания хотела включить в тарифную маржу также расходы на обеспечение безопасности семьи гендиректора «АЭС» в размере 3 млн 840 тыс. драмов. Эта функция возлагается на полицию РА. Отметим, что подобные договоры “АЭС” заключала и в предыдущие годы. Комиссия предложила не включать эти расходы в тариф.
Сократились также расходы на командировки. Если в прошлом году КРОУ очень щедро удовлетворила предложения “АЭС” относительно этих расходов, то сейчас ситуация изменилась.
В 2014-15 гг. расходы на командировки Комиссия удовлетворила лишь на 161.43 млн драмов. На этот раз КРОУ предлагает удовлетворить лишь 94.22 млн драмов, что на 66.78 млн меньше.
В результате расточительства своего руководства компания “Армянские электросети” оказалась в тяжелом финансовом положении. Однако свою долю вины в этом имеют и компетентные органы и в первую очередь Комиссия по регулированию общественных услуг, которая на протяжении многих лет удовлетворяла заявки “АЭС”, а та в свою очередь пользовалась случаем и транжирила средства. Это доказывают представленные выше факты.