Գերմանիան 30.000 եվրո է տվել «Նոր սերունդ» ՀԿ-ին՝ սեռական փոքրամասնության շահերի պաշտպանության համար
Երևանում Գերմանիայի դեսպանությունը ս.թ. հունիսի 9-ին մարդասիրական «Նոր սերունդ» հասարակական կազմակերպության հետ կնքեց պայմանագիր ֆինանսական աջակցության վերաբերյալ: Աջակցությունը սահմանվել է «Հայաստանում լեսբուհիների, միասեռականների, բիսեքսուալների և տրանսսեքսուալների (ԼՄԲՏ) իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրավապաշտպանների ու սկսնակ առաջնորդների գիտելիքների ամրապնդում և խթանում» ծրագրի համար: 30.000 եվրո արժողությամբ աջակցային այս ծրագիրը նպատակ է հետապնդում ամրապնդել Հայաստանում լեսբուհիների և միասեռականների իրավունքները՝ պայքարելով բնակչության շրջանում վերջիններիս նկատմամբ դրսևորվող խտրականության և արհամարհանքի դեմ: Ստորև ներկայացվող աշխատանքներն ուղղված են նախապաշարմունքների վերացմանը և սեռական փոքրամասնությունների՝ անձի ազատ զարգացման հիմնարար իրավունքի ամրապնդմանը:
Ծրագրի շրջանակում պետք է
- ապաստան ստեղծվի առնվազն 15 անօթևան ԼՄԲՏ անձանց համար՝ ապահովելով նրանց պաշտպանությունը և կենսական կարիքները,
- ընդհանուր անվճար իրավախորհրդատվություն և իրավական օգնություն մատուցվիԼՄԲՏանձանց,
- հնգօրյա սեմինարի շրջանակում 15 իրավապաշտպաններ Հայաստանի տաս մարզերից վերապատրաստական հնարավորություն ստանան խտրականության և խարազանման դեմ պայքարի նպատակով,
- Հայաստանի 10 մարզերից 10 երիտասարդ ԼՄԲՏ ներկայացուցիչների հնգօրյա վերապատրաստական միջոցառման շրջանակում փոխանցվեն այնպիսի հմտություններ, որոնք օգնեն նրանց պայքարելու հանուն Հայաստանում ԼՄԲՏանձանց ազատությունների և արդարության,
- կազմակերպվի երկու հանրային քննարկում՝ հայաստանյան հասարակության մեջ ԼՄԲՏ անձանց վիճակի, այդ վիճակի բարելավման, ինչպես նաև ԼՄԲՏ անձանց իրավունքների ամրապնդման վերաբերյալ՝ մասնակցությամբ ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ միջազգային ԼՄԲՏ հանրության ներկայացուցիչների:
Դեսպանությունն իր հաղորդագրության մեջ նշում է. «Մարդու իրավունքները համապարփակ և անբեկանելի են: Մարդու իրավունքների պաշտպանության քաղաքականությունն, անշուշտ, իր մեջ ներառում է նաև ԼՄԲՏ անձանց իրավունքները: Սեռական կողմնորոշման կամ սեռական ինքնության նկատմամբ պետական կամ ոչ պետական մակարդակներում ցուցաբերվող հետապնդումը և խտրական վերաբերմունքը և կամ հոմոֆոբ ոտնձգությունները ոտնահարում են մարդու տարրական իրավունքները, ինչպես բացատրված է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում և Քաղաքացիական ու քաղաքական իրավունքների միջազգային պակտում:
Քաղաքացիական հասարակության քաջալերումը, հատկապես՝ իրավապաշտպաններին առաջարկվող պաշտպանությունն ու աջակցությունը, գերմանական և եվրոպական իրավապաշտպան քաղաքականության կենտրոնական թեմաներից է: Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարությունը հանդես է գալիս սեռական կողմնորոշման հանդեպ խտրական բոլոր դրսևորումների դեմ և հետևողականորեն պայքարում ընդդեմ լեզբուհիների, միասեռականների, բիսեքսուալների, տրանսսեքսուալների և ինտերսեքսուալների հանդեպ խտրականության: Ուստի երկկողմ համագործակցության շրջանակում ԳԴՀ արտգործնախարարության կողմից, ինչպես կոնկրետ այս դեպքում, աջակցություն են ստանում են նաև ԼՄԲՏ անձանց իրավունքների բարելավմանն ուղղված ծրագրերը»:

30,000 € for LGBT Rights Protection in Armenia
German Embassy in Yerevan on 09 June 2015 concluded an agreement with “New Generation” Humanitarian NGO to financially support its project “Capacity building and empowerment of human rights defenders and emerging leaders for LGBT rights protection in Armenia” scheduled for 2015. The project is sponsored with an amount of 30,000 €. It aims at promoting LGBT human rights in Armenia, and at fighting against their discrimination and against homophobia in parts of the general population. The following measures to be taken in the context of the project are to dispel prejudice and to strengthen the LGBT rights to self-development and to self-determination.
Activities to be covered by the project to strengthen the position of LGBT in the Armenian society are:
- to provide at least 15 LGBT homeless youth with a shelter in order to ensure their safety and wellbeing during the project (ongoing support will be provided by “New Generation” Humanitarian NGO)
- to provide free of charge legal consulting services and formation of legal documentation for LGBT people
- to conduct a 5-days training on Human Rights and Diversity topic for 15 human rights defenders from the 10 regions of Armenia (15 representatives of HRD organizations, individual activists fighting against stigma/discrimination)
- to conduct a 5-days training on Human Rights and Leadership topic for 15 LGBT emerging leaders in order to enhance their skills and capacity to fight for freedom and justice (15 LGBT activists from the 10 regions of Armenia)
- to conduct 2 close round table-discussions on the topics of “LGBT issues in Armenia and suggestions for their solution” and “Formulas of cooperation of international and diplomatic institutions, HRD organizations and individual activists for LGBT rights protection in Armenia” with participation of International and local LGBT rights protecting organizations in Armenia
Human Rights are universal and indivisible. Human Right politics of course include the rights of LGBT. Governmental as well as nongovernmental persecution and discrimination based on sexual orientation or gender identity and homophobic attacks violate fundamental Human Rights as have been laid down in the General Declaration of Human Rights and in the International Covenant on Civil and Political Rights.
German and European human rights policy puts an emphasis on strengthening civil society, especially by protecting and supporting human rights defenders. The German Federal Government speaks out against any kind of discrimination based on sexual orientation and is strongly committed in its fight against the discrimination of LGBT. As is the case here German Foreign Office therefore promotes projects as well that aim at improving the human rights situation of LGBT in the context of its bilateral cooperation.