Աբսուրդի թատրոն` ՀՀ դատախազության կատարմամբ
«Ա1+» հեռուստաընկերության թղթակից Մարինե Խաչատրյանի վրա հարձակման եւ նրա մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու փաստի առիթով հարուցված քրեական գործը, չնայած բոլոր լավատեսական կանխատեսումներին, ավաղ, դեռ ոչ մի արդյունք չի տվել: Ասում ենք «դեռ», քանի որ հնարավոր չէ համակերպվել ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայության` հանցակազմի բացակայության վերաբերյալ, մեղմ ասած, տարօրինակ որոշումների և ՀՀ դատախազության՝ էլ ավելի տարօրինակ «խաղի» հետ. վերջինս մի քանի անգամ վերացրեց այդ որոշումները և գործն ուղարկեց նոր քննության, բայց ի վերջո համաձայնեց Հատուկ քննչական ծառայության դիրքորոշման հետ` մերժելով տուժող լրագրողի ներկայացուցչի բողոքը:
Հիմա, թերեւս, ճիշտ կլինի դիմել դատական ատյանների: Եվ եթե դա նույնպես ոչինչ չտա, հարկավոր կլինի նյութեր պատրաստել Եվրոպական դատարան ներկայացնելու համար:
Մարինե Խաչատրյանի հետ միջադեպը տեղի է ունեցել անցյալ տարի սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մուտքի մոտ և հասարակական մեծ աղմուկ է բարձրացրել: ԱԺ անվտանգության ծառայության պետ Կարեն Հայրապետյանը հարձակվել էր «Հակահարված» խմբի ակտիվիստների ակցիան լուսաբանելու նպատակով այստեղ գտնվող լրագրողի վրա, հարվածել նրա ձեռքին եւ գետնին գցել նկարահանող սարքը: Այս միջադեպի կապակցությամբ դատապարտող հայտարարություններով հանդես եկան եւ՛ հայաստանյան մի շարք լրագրողական ու իրավապաշտպան կազմակերպություններ, եւ միջազգային հեղինակավոր կառույցների ներկայացուցիչներ։
Տասնյակ ԶԼՄ-ներ լուսաբանեցին լրագրողի նկատմամբ բռնարարքի փաստը` իրենց կայքերում տեղադրելով միջադեպի տեսագրությունը, որում ակնհայտ երեւում է տեղի ունեցածը:
Սկզբում դատախազությունը բավական ադեկվատ արձագանքեց տեղի ունեցածին. միջադեպի հետ կապված հրապարակումներն ուղարկեց Հատուկ քննչական ծառայություն, և երբ այդ ծառայությունը որոշում կայացրեց քրեական գործ հարուցելը մերժել՝ Կարեն Հայրապետյանի արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով, դատախազությունը վերացրեց ՀՔԾ վերոհիշյալ որոշումը և պարտավորեցրեց ՀՔԾ-ին քրեական գործ հարուցել ՀՀ քր. օր. 164 հոդվածի առաջին մասով («Լրագրողի օրինական մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելը»):
Հույս կար, որ մեղավորը կպատժվի: Բայց հետագայում այս գործը, ֆուտբոլի գնդակի պես, հայտնվում էր մեկ ՀՀ դատախազության, մեկ ՀՔԾ-ի «խաղադաշտում»։ Այսպես, 2014 թվականի նոյեմբերի 20-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը որոշում կայացրեց կարճել քրեական գործով վարույթը նույն՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով, բայց արդեն նոյեմբերի 28-ին ՀՀ դատախազությունը հայտարարեց, որ վերացրել է այդ որոշումը, քանի որ ՀՔԾ-ն նախաքննությունն իրականացրել է դատավարական կոպիտ խախտումներով: Մասնավորապես, «Ա1+»-ի լրագրողը այդպես էլ տուժող չի ճանաչվել, չնայած բավարար հիմքերին:
Գործը կրկին ուղարկելով ՀՔԾ՝ ՀՀ դատախազությունը պահանջեց տուժող ճանաչել Մարինե Խաչատրյանին: Եվ չնայած դեկտեմբերի 1-ին ՀՔԾ-ն կատարեց այդ պահանջը, սակայն դեկտեմբերի 26-ին դարձյալ կարճեց քրեական գործը՝ Կարեն Հայրապետյանի արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Նույն պատմությունը շարունակվեց նաեւ 2015-ին. հունվարին ՀՀ դատախազությունը վերացնելով Հատուկ քննչական ծառայության վերոհիշյալ որոշումը՝ կրկին գործը ուղարկեց նույն մարմին՝ նոր քննության, բայց ապրիլի 22-ին ՀՔԾ-ն կրկին, արդեն երրորդ անգամ, որոշում ընդունեց քրեական գործը կարճելու մասին:
Կարծես ձեւավորվել էր միջգերատեսչական ու իրավական փակուղի. ՀՔԾ-ն, արհամարհելով ակնհայտ փաստերը, անում էր ամեն ինչ՝ գործը կոծկելու եւ Կարեն Հայրապետյանին քրեական պատասխանատվության չենթարկելու համար, իսկ ՀՀ դատախազությունը, տեսնելով դա, փորձում էր իր իրավասությունների շրջանակում հակազդել, բայց ստեղծված փակուղուց իրավական ելքեր չէր գտնում, ինչն արդեն լրջորեն սպառնում էր նրա հեղինակությանը: Տպավորություն էր ստեղծվում, որ լրագրողի իրավունքի պաշտպանությունն անհնարին է դառնում երկու կառույցների եւ դրանց ղեկավարների առճակատման պատճառով, ինչի մասին բազմիցս գրել են ԶԼՄ-ները:
Այս պայմաններում լրագրողական յոթ կազմակերպություններ բաց նամակ էին պատրաստել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որտեղ կոչ էին անում միջամտել եւ արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել միջգերատեսչական հակասությունները հաղթահարելու և «Ա1+»-ի թղթակցի նկատմամբ ուժ գործադրած անձին պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Ենթադրվում էր, որ նամակը կհրապարակվի հատուկ հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Սակայն դրա անհրաժեշտությունը միանգամից վերացավ. Մարինե Խաչատրյանի շահերը ներկայացնող իրավաբան Օլգա Սաֆարյանը ՀՀ դատախազությունից հունիսի 6-ին նամակ ստացավ, որում հաղորդվում էր, որ Հատուկ քննչական ծառայության վերջին որոշման վերաբերյալ նրա բողոքը մերժվել է, որ ներկայացված մի շարք մեղադրանքներից որեւէ մեկով հանցակազմ չկա եւ, հետեւաբար, ՀՔԾ-ի ապրիլի 22-ի որոշումը վերացնելու որեւէ հիմք չկա։
Այսպիսով, ՀՀ դատախազությունը, անսկզբունքայնություն դրսեւորելով և անհեթեթ դիրք գրավելով, հայտնվեց շատ ծիծաղելի իրավիճակում: Չէ՞ որ այն բանից հետո, երբ դատախազությունը մի քանի անգամ վերացրել է Հատուկ քննչական ծառայության որոշումները, մատնանշել, թե Քրեական օրենսգրքի որ հոդվածներին են համապատասխանում Կարեն Հայրապետյանի գործողությունները, և պարտավորեցրել, որ Մարինե Խաչատրյանը ճանաչվի տուժող, ըստ էության ոչինչ չի փոխվել: Սակայն դատախազությունը հանկարծ համաձայնում է ՀՔԾ-ի՝ պրոֆեսիոնալիզմի, օբյեկտիվության, օրինականության և արդարամտության հետ ոչ մի ընդհանրություն չունեցող փաստարկներին՝ ցուցադրելով քննչական ծառայության քմահաճույքներին ու աչառու մոտեցումներին դիմագրավելու և հետաքննության անկողմնակալությունը ապահովելու սեփական անկարողությունը։
Այս պատմությունը ծիծաղելի կլիներ, եթե չհանգեցներ մի քանի տխուր եզրահանգումների: Դրանցից առաջինը՝ երկրի իրավապահ համակարգը պատրաստ չէ պաշտպանել լրագրողներին, եթե վերջիններիս իրավունքները խախտել են ուժային կառույցների ներկայացուցիչները. նրանց համար համազգեստի պատիվը օրենքից կարեւոր է: Այդ մասին են վկայում մի շարք այլ միջադեպեր եւս (օրինակ, երբ ոստիկանները բռնություն էին գործադրել «Չորրորդ իշխանություն» թերթի թղթակից Անի Գեւորգյանի և այլ լրագրողների նկատմամբ):
Եզրակացություն երկրորդ` երկրի իշխանությունները, ընդհանուր առմամբ, մատների արանքով են նայում լրագրողների իրավունքների խախտումներին և իրենց արդարացնելու համար հաճախ քինախնդրորեն հայտարարում են, որ ԶԼՄ ներկայացուցիչներն իրենք են հրահրում իրենց նկատմամբ բռնությունները: Տխուր վիճակագրություն. անցած տարի լրագրողների նկատմամբ արձանագրված ֆիզիկական բռնության 9 դեպքերից և ոչ մեկի մեղավորը չի բացահայտվել և չի պատժվել: Նույնը վերաբերում է այս տարվա փաստերին:
Եվ վերջապես, եզրակացություն երրորդ` քիչ հավանական է, որ այս անպատժելիությունը կվերանա, եթե լրագրողական համայնքը (հնարավոր է՝ միջազգային կառույցների աջակցությամբ) չմշակի պաշտպանական մեխանիզմներ և առավել հետեւողական չլինի իր շահերը պաշտպանելիս: Կոնկրետ Մարինե Խաչատրյանի գործով, ինչպես նշվեց, հարկավոր է բողոքով դիմել դատարան, և եթե պետք լինի՝ հասնել Եվրոպական դատարան: Իսկ լրատվամիջոցները պետք է և նույնիսկ պարտավոր են այս գործը պահել ուշադրության կենտրոնում և լուսաբանել դեպքի հետ կապված բոլոր զարգացումները։ Որովհետեւ ոչ մի լրատվամիջոց ապահովագրված չէ նման խնդիրներից, եթե իհարկե այն իրեն թույլ է տալիս քննադատել իշխանությանը:

Театр абсурда в исполнении Прокуратуры РА
Уголовное дело, заведенное по факту нападения на корреспондента телекомпании “А1+” Марине Хачатрян и воспрепятствования ее профессиональной деятельности, вопреки всем оптимистическим прогнозам, увы, пока не дало никаких результатов. Мы говорим “пока”, потому что вряд ли возможно мириться с, мягко говоря, странными постановлениями Специальной следственной службы РА об отсутствии состава преступления и еще более странной “игрой” Прокуратуры РА, которая несколько раз отменяла эти постановления и отправляла дело на новое расследование, но в конце концов согласилась с позицией ССС, отклонив жалобу представителя потерпевшей журналистки. Теперь, скорее всего, предстоит обратиться в судебные инстанции страны. И если это тоже ничего не даст, нужно будет готовить материалы для представления в Европейский суд.
Инцидент с Марине Хачатрян произошел 9 сентября прошлого года у входа в Национальное Собрание РА и вызвал широкий общественный резонанс. На журналистку, находившуюся здесь для освещения акции группы активистов “Контрудар”, напал начальник службы безопасности парламента Карен Айрапетян, он ударил корреспондента “А1+” по рукам и выбил планшет, которым осуществлялась видеосъемка.
В связи с этим с осуждающими заявлениями выступили и местные журналистские объединения, и представители ряда международных организаций. Десятки СМИ осветили факт насилия в отношении журналиста, разместив на своих сайтах видеозапись инцидента, где все происходящее отчетливо видно.
Поначалу реакция Прокуратуры РА была вполне адекватной: она направила публикации в Специальную следственную службу, и когда эта служба постановила не возбуждать уголовное дело - “ввиду отсутствия состава преступления”, прокуратура отменила постановление ССС и обязала ее возбудить уголовное дело по статье 164 УК РА (“Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста”).
Появилась надежда, что виновный будет наказан. Но в дальнейшем это дело, как футбольный мяч, оказывалось то на “поле” следственной службы, то на “поле” прокуратуры. Так, 20 ноября 2014 ССС постановила прекратить уголовное дело - с той же мотивировкой, но уже 28 ноября Прокуратура РА сообщила, что отменила это постановление, поскольку расследование проведено с грубыми процессуальными нарушениями. В частности, корреспондент “А1+” не признана потерпевшей “несмотря на достаточные основания”. Отправив дело на новое расследование, прокуратура потребовала признать Марине Хачатрян потерпевшей. И хотя 1 декабря ССС выполнила это требование, тем не менее 26 декабря вновь прекратила уголовное дело, не выявив в действиях начальника службы безопасности парламента состава преступления.
Та же история продолжилась и в 2015: в январе Прокуратура РА отменила упомянутое постановление Специальной следственной службы и отправила дело на новое расследование, но ССС 22 апреля снова, уже в третий раз, приняла постановление о прекрацении уголовного дела.
Казалось, образовался правовой и межведомственный тупик: следственная служба упорно пыталась оградить Карена Айрапетяна от ответственности и при этом бесцеремонно игнорировала позицию прокуратуры, а последняя не могла найти выхода из сложившейся ситуации, которая уже всерьез угрожала ее репутации. Создавалось впечатление, что защита прав журналиста становится невозможной из-за противостояния двух ведомств и их руководителей, о чем неоднократно писали СМИ.
В этих условиях 7 журналистских организаций подготовили открытое письмо президенту РА, где содержался призыв вмешаться и принять действенные меры для преодоления межведомственных противоречий и привлечения к ответственности лица, применившего силу в отношении корреспондента “А1+”. Предполагалось, что письмо будет оглашено на специально созванной пресс-конференции. Однако необходимость этого вскоре отпала: юрист Ольга Сафарян, представляющая интересы Марине Хачатрян, 6 июня получила из Прокуратуры РА письмо, в котором сообщалось, что ее жалоба на последнее постановление Специальной следственной службы отклонена, что ни по одному из целого ряда обвинений не выявлено состава преступления и, следовательно, нет оснований для отмены постановления ССС от 22 апреля.
Таким образом, Прокуратура РА, проявив беспринципность и заняв абсурдную позицию, оказалась в очень смешном положении. Ведь после того, как она несколько раз отменяла постановления Специальной следственной службы, указала ей, под какие статьи Уголовного кодекса подпадают деяния Карена Айрапетяна, и обязала, чтобы Марине Хачатрян была признана потерпевшей, по сути, ничего не изменилось. Но прокуратура вдруг соглашается с доводами ССС, не имеющими ничего общего с профессионализмом, объективностью, законностью и справедливостью, и расписывается в собственной несостоятельности противостоять деструктивизму и капризам следственной службы и обеспечить беспристрастное расследование.
Но эта история была бы смешной, если бы не приводила к нескольким печальным выводам. Первый из них - правоохранительная система страны абсолютно не готова защищать журналистов, если их права нарушили представители силовых структур: честь мундира оказывается важнее закона. Об этом свидетельствует и ряд других инцидентов (например, когда полицейские применили насилие против корреспондента газеты “Чоррорд ишханутюн” Ани Геворкян и других журналистов).
Вывод второй - власти страны, в целом, сквозь пальцы смотрят на нарушения прав журналистов и в качестве своего оправдания не без доли ехидства заявляют, что представители СМИ сами провоцируют насилие в отношении себя. Печальная статистика: из зафиксированных в прошлом году 9 случаев физического насилия против журналистов ни по одному виновный не выявлен и не наказан. То же самое касается аналогичных фактов нынешнего года.
И наконец, вывод третий - этот произвол вряд ли прекратится, пока само журналистское сообщество (возможно, при поддержке международных структур) не выработает защитные механизмы и не станет более последовательно отстаивать свои интересы. Конкретно по делу Марине Хачатрян, как уже отмечалось, необходимо обратиться с жалобой в суд и, если понадобится, дойти до Европейского суда. А медиа должны (и даже обязаны!) держать это дело в центре внимания и постоянно освещать развитие связанных с ним событий. Потому что ни одно СМИ не застраховано от аналогичных проблем, если, конечно, оно позволяет себе критиковать власть.