«Ժառանգության» հայտարարությունը հալեպահայության օրհասական վիճակի առնչությամբ
1896-1923թթ. Ցեղասպանության հետեւանքով աշխարհով մեկ սփռված հայ ժողովուրդը կանգնած է մի նոր լրջագույն մարտահրավերի առջեւ: Սիրիայում արյունալի իրադարձությունների հետեւանքով այդ երկրի հայ համայնքի գերակշիռ մեծամասնությունն արդեն լքել է ռազմական գործողությունների գոտին: Սակայն ISIS իսլամ ծայրահեղական ռազմականացված կազմակերպության գործողությունների արդյունքում Սիրիայում դեռ մնացող շուրջ 20 հազար հայերին եւ հատկապես՝ Հալեպում կենտրոնացած շուրջ 13 հազար մարդու գլխավերեւում կախված է լիակատար բնաջնջման վտանգը: Նույնը սպառնում է նաեւ մյուս քրիստոնյա եւ եզդի փոքրամասնությանը:
Վերջին տարիների փորձը ցույց տվեց, որ ՀՀ իշխանություններն անկարող ու անպատրաստ եղան ապահովելու Սիրիայի հայ համայնքի համակարգված եւ կազմակերպված տարհանումը Հայաստան, այդ թվում՝ Արցախ: Մինչդեռ հայ ժողովուրդը, ի տարբերություն 20-րդ դարասկզբի ցեղասպանության տարիների, արդեն ունի իր անկախ պետականությունը, որի ուղղակի պարտականությունն է ապահովել, որպեսզի այլեւս երբեք հայ ժողովրդի ցեղասպանություն տեղի չունենա:
Ավելին՝ Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է եւ պետք է յուրահատուկ առաքելություն ստանձնի միջազգային ասպարեզում՝ պայքարելու նաեւ ցանկացած այլ ժողովրդի, էթնիկ կամ կրոնական խմբի դեմ նորանոր ցեղասպանությունների կանխման համար:
Ցավոք, Հայոց ցեղասպանության անպատիժ մնալը տարածաշրջանում քաղաքական եւ կրոնական խնդիրները՝ նորանոր ցեղասպանությունների, էթնիկ զտումների եւ արտաքսումների միջոցով «լուծելու» պատճառներից մեկն է: Իսկ մարդատյաց այս մարտավարության կրողների եւ նրանց հովանավորների գործողությունները սպառնում են կայունությանը ոչ միայն տարածաշրջանում, այլեւ ամբողջ աշխարհում:
Հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է լցված Սիրիայի արաբ ժողովրդի հանդեպ՝ նախորդ դարասկզբին թուրքական յաթաղանից մազապուրծ հազարավոր հայերին ապաստան տալու համար: Սակայն այսօր թե՛ հալեպահայությունը եւ թե՛ ինքը՝ Սիրիայի արաբ ժողովուրդը, կարիք ունեն այնպիսի լուծումների, որոնք կբացառեն խաղաղ բնակչությանը՝ որպես ահաբեկիչների դեմ կենդանի պատվար, օգտագործելու մարտավարությունը:
«Ժառանգությունը» Հայաստանի Հանրապետության փաստացի իշխանություններից եւ համահայկական կառույցներից պահանջում է քաղաքական, դիվանագիտական, ֆինանսական գործուն միջամտություն իրականացնել Սիրիայում մնացած հայության փրկության ուղղությամբ:
Մենք նաեւ կոչ ենք անում շահագրգիռ ուժերին՝ քաղաքական կուսակցություններից մինչեւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, հնարավորինս սեղմ ժամկետներում հավաքվել կլոր սեղանի շուրջ եւ քննարկել սիրիահայությանը պատուհասած օրհասական իրավիճակից դուրս գալու հնարավոր ելքերը:

Заявление партии “Наследие” о катастрофическом положении армян в Алеппо
“Армянский народ, рассеянный по всему миру вследствие Геноцида 1896-1923 гг., стоит перед новыми серьезнейшими вызовами. В результате кровавых событий в Сирии большая часть армянской общины этой страны покинула зону боевых действий. Из-за действий экстремистской организации “Исламское государство” (ISIS) в Сирии все еще остаются около 20 тысяч армян, 13 тысяч из которых сосредоточены в Алеппо. Над этими людьми нависла угроза полного уничтожения. Такая же опасность угрожает и другим христианским меньшинствам и езидам.
Опыт последних лет показывает, что власти РА оказались не способны и не готовы к скоординированной и организованной эвакуации армянской общины Сирии в Армению, в том числе в Арцах. Между тем сегодня в отличие от первых лет после Геноцида в начале 20-го века армянский народ имеет независимую государственность, прямой обязанностью которой является недопущение нового геноцида армянского народа.
Более того, Республика Армения может и должна взять на себя особую миссию на международной арене с тем, чтобы не допустить новых геноцидов в отношении любого другого народа, этнической или религиозной группы.
К сожалению, безнаказанность за Геноцид армян является одной из причин “решения” политических и религиозных проблем в регионе путем новых геноцидов, этнических чисток и депортаций. А действия носителей этой человеконенавистнической тактики и их покровителей угрожают стабильности не только в регионе, но и во всем мире.
Армянский народ признателен арабскому народу Сирии за предоставление убежища тысячам армян, спасшимся от турецкого ятагана  в начале прошлого века. Однако сегодня и армяне Алеппо, и сам арабский народ Сирии нуждаются в таких решениях, которые исключат тактику по использованию мирного населения в качестве живого щита против террористов.
“Наследие” требует от фактических властей Республики Армения и общеармянских структур активного политического, дипломатического, финансового вмешательства с целью спасения оставшихся в Сирии армян. Мы также призываем заинтересованные силы – от политических партий до представителей гражданского общества – в сжатые сроки собраться за круглым столом и обсудить возможные пути выхода из критической ситуации, в которой оказались армяне Сирии”.