Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց Իրանի փոխարտգործնախարարին
Հունիսի 11-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իրանի արտգործնախարարի տեղակալ Էբրահիմ Ռահիմ Փուրին, ով Երևան է ժամանել միջգերատեսչական խորհրդատվություններին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը և Իրանը կապված են ավանդական ջերմ, փոխշահավետ հարաբերություններով, որոնց վկայությունն է միջպետական բարձր մակարդակի երկխոսությունը, տարբեր բնագավառներում ակտիվ փոխգործակցությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ փոխարտգործնախարար Ռահիմ Փուրը Էդվարդ Նալբանդյանին փոխանցեց Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի բարեմաղթանքները։ Էբրահիմ Ռահիմ Փուրն ընդգծեց, որ Իրանը կարևորում է հարևան Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդումը և համագործակցության ընդլայնումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան երկկողմ օրակարգի բազմաթիվ հարցերի, կարևորեցին միջխորհրդարանական ձևաչափով փոխգործակցությունը, քննարկեցին հայ-իրանական առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը: Այս համատեքստում արծարծվեց համատեղ տրանսպորտային և էներգետիկ նախագծերի իրականացումը:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին մի շարք հրատապ միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։
Փոխնախարար Ռահիմ Փուրը Հայաստանի արտգործնախարարին ներկայացրեց Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները։
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերը։

Министр иностранных дел Армении принял заместителя министра иностранных дел Ирана
11-го июня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял заместителя министра иностранных дел Ирана Эбрагима Рахима Пура, прибывшего в Ереван с целью проведения межведомственных консультаций.
Приветствуя гостя, министр Налбандян отметил, что Армения и Иран связаны традиционно теплыми, взаимовыгодными отношениями, о чем свидетельствуют межгосударственный диалог на высоком уровне, активное взаимодействие в различных сферах.
Поблагодарив за прием, заместитель министра иностранных дел Рахим Пур передал Эдварду Налбандяну добрые пожелания министра иностранных дел Ирана Мохаммада Джавада Зарифа. Эбрагим Рахим Пур подчеркнул, что Иран придает большое значение укреплению дружественных отношений с соседней Арменией и расширению сотрудничества.
Собеседники коснулись многочисленных вопросов двусторонней повестки дня, отметили важность взаимодействия в межпарламентском формате, обсудили шаги с целью развития армяно-иранского торгово-экономического сотрудничества. В этом контексте стороны коснулись осуществления совместных транспортных и энергетических проектов.
Собеседники обменялись мнениями относительно ряда актуальных международных и региональных проблем.
Заместитель министра Рахим Пур представил министру иностранных дел Армении последние развития в переговорном процессе по иранской ядерной программе.