Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իրանի մեջլիսի Իրան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի պատվիրակությանը
Հունիսի 12-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իրանի խորհրդարանի Իրան-Հայաստան բարեկամության խմբի ներկայացուցչական պատվիրակությանը՝ խմբի ղեկավար Ալի Քաիդիի գլխավորությամբ:
ԱԳՆ լրատվական ծառայության հաղորդմամբ՝ նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց հայ-իրանական բարիդրացիական հարաբերությունները` կարևորելով պարբերական քաղաքական երկխոսությունը ինչպես գործադիր իշխանությունների, այնպես էլ խորհրդարանների մակարդակով։
Իրանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարն Էդվարդ Նալբանդյանին փոխանցեց մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի ողջույնները։ Նա նշեց, որ Իրանի և Հայաստանի միջև դարերի պատմություն ունեցող բարեկամական հարաբերությունները լավ հիմք են ստեղծում տարբեր բնագավառներում համագործակցության զարգացման համար։
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվեց միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի դերակատարությունը երկու երկրների միջև փոխհարաբերությունների ամրապնդման և ընդլայնման գործում։
Նախարար Նալբանդյանը երախտագիտություն հայտնեց իրանահայ համայնքի և Իրանում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ երկրի իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքի համար։ Այս առումով Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց Իրանի խորհրդարանում իրանահայ պատգամավորների ներկայությունը։
Ալի Քաիդին ներկայացրեց Իրանի մեջլիսի դիրքորոշումը Իրանի միջուկային ծրագրի, դրա շուրջ ընթացող բանակցությունների վերաբերյալ։

Министр иностранных дел Эдвард Налбандян принял делегацию парламентской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Ирана
12-го июня министр иностранных дел Эдвард Налбандян принял представительную делегацию парламентской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Ирана во главе с председателем группы Али Каиди.
Приветствуя гостей, министр Налбандян высоко оценил армяно-иранские добрососедские отношения, отметив важность проведения периодического политического диалога на уровне как испольнительной власти, так и парламентов.
Поблагодарив за теплый прием, глава парламентской делегации Ирана передал Эдварду Налбандяну приветствия председателя Меджлиса Али Лариджани. Он отметил, что имеющие многовековую историю дружественные отношения между Ираном и Арменией создают хорошую основу для развития сотрудничества в различных сферах.
В ходе встречи стороны обоюдно подчеркнули важную роль межпарламентских групп дружбы в укреплении и расширении взаимоотношений между двумя странами.
Министр Налбандян выразил признательность за бережное отношение властей страны к армянской общине Ирана и армяснкому культурному наследию в Иране. В этой связи руководитель внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул важность присутствия депутатов армянского происхождения в парламенте Ирана.
Али Каиди представил позицию меджлиса Ирана относительно иранской ядерной программы, переговров по этому вопросу.