Բացվել է ամառային ուղևորափոխադրումների սեզոնը. Երևանից Բաթում մեկնել է առաջին գնացքը
Այսօր բացվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ամառային ուղևորափոխադրումների սեզոնը, և Երևանից Բաթումի մեկնել է այս տարվա առաջին «Արմենիա» ֆիրմային գնացքը, որով Վրաստանի առողջարաններ են մեկնել 65 ուղևոր: Այս մասին տեղեկացնում է ՀԿԵ ՓԲԸ-ն:
Ֆիրմային գնացքը աշխատելու է ամեն օր՝ մինչև հոկտեմբերի 1-ը՝ Երևանից մեկնելով ժամը 15:30-ին:
Տոմսերը վաճառվում են Երևանի, Վանաձորի, Գյումրիի և Արմավիրի կայարանների տոմսարկղերում, ինչպես նաև «ՀԿԵ»-ի կայքում՝ www.ukzhd.am:
Երևանից Բաթումի ուղևորության տևողությունը կազմում է 15 ժամ 40 րոպե, իսկ հետադարձ ճանապարհը՝ 15 ժամ 50 րոպե:
Անցած տարվա համեմատ «ՀԿԵ»-ի գնային քաղաքականությունը էական փոփոխություններ չի կրել: Տոմսերի գները տատանվում են 13 հազ. դրամից մինչև 29 հազ. դրամի միջակայքում՝ կապված կուպեների հարմարավետությունից:
Ֆիրմային գնացքի վագոնները համապատասխանում են տեխնիկական, սանիտարահիգիենիկ և անվտանգության նորմերին: Բարձր հարմարավետությամբ կուպեներում և ննջավագոններում ուղևորներին անվճար տրամադրվում է Wi-Fi կապ:
2014 թվականին «Արմենիա» ֆիրմային գնացքի ուղևորների թիվը կազմել էր 46 հազար՝ 2008 թվականի համեմատ աճելով 538%-ով:
Հիշեցնենք, որ ապրիլին ԱՊՀ երկրների Երկաթուղային տրանսպորտի հարցերով խորհրդի տնօրինությունը Երևան-Բաթումի-Երևան միջազգային գնացքին շնորհել է «ֆիրմային» կարգավիճակը և «Արմենիա» անվանումը:

Открыт летний сезон пассажирских перевозок ЗАО «ЮКЖД»
15 июня на Южно-Кавказской железной дороге открылся летний сезон пассажирских перевозок, и в путь отправился первый в этом году фирменный поезд «Армения» сообщением Ереван-Батуми-Ереван.
На первом в этом сезоне поезде на черноморские курорты Грузии отправились 65 пассажиров.
Фирменный поезд будет курсировать ежедневно до 1 октября, отправляясь из Еревана в 15:30.
Билеты можно приобрести на вокзалах Еревана, Ванадзора, Гюмри и Армавира, а также онлайн на сайте компании www.ukzhd.am.
Время следования фирменного поезда «Армения» из Еревана в Батуми составляет 15 часов 40 минут, а обратная дорога займет 15 часов 50 минут.
По сравнению с прошлым годом ценовая политика ЮКЖД существенных изменений не претерпела: цены колеблются в коридоре от 13 тыс. дрмов до 29 тыс. драмов в зависимости от комфортабельности купе.
Вагоны фирменного поезда полностью соответствуют техническим, санитарно-гигиеническим нормам и требованиям безопасности. В купе повышенной комфортности и СВ предоставляется бесплатная Wi-Fi связь на протяжении всего маршрута.
Согласно статданным ЮКЖД, по сравнению с 2008 годом в 2014 году число перевезенных поездом пассажиров возросло на 538%: с 8,6 тыс. до 46,3 тыс. человек.
Напомним, что в апреле Дирекция совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества присвоила международному поезду ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» сообщением Ереван-Батуми категорию «фирменный» с названием «Армения».