Իրանի տեղն ու դերը Հայաստանում ու Ադրբեջանում
Միջազգային հարթության վրա պետությունների փոխհարաբերություններում, անկասկած, նշանակալի դեր ունի յուրաքանչյուր պետության աշխարհաքաղաքական և երկրառազմավարական դիրքը:
Մի կողմից Իրանի, մյուս կողմից՝ նրան սահմանակից Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև փոխհարաբերությունների բազմակողմանի ուսումնասիրության համատեքստում անհրաժեշտ է նախևառաջ համառոտ անդրադառնալ նրանց աշխարհաքաղաքական դիրքին, որի ներքո ի նկատի են առնվում այդ երկրների նյութական և հոգևոր կարողությունները, այդ թվում՝ աշխարհագրական դիրքը, բնական պաշարները, տնտեսական ներուժը, երկրի տարածքը, բնակչությունը, ազգային համերաշխությունը, հոգեբանությունը և ազգային այլ հատկանիշներ:
Իրանը միջինարևելյան տարածաշրջանային տերություններից է, իսկ աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից, թերևս, ամենանպաստավոր երկիրն է էներգակիրների և օգտակար հանածոների պաշարների ծավալով ու աշխարհագրական դիրքով. այն ցամաքով ու ծովով սահմանակից է 16 երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին: Հաշվի առնելով նաև բնակչության թիվը և մտավոր ներուժը, գիտության տարբեր ոլորտներում արձանագրած ձեռքբերումները՝ արևմտյան որոշ տնտեսագետներ նշում են, որ Իրանը կարող է դառնալ Միջին Արևելքի «Բրազիլիան»: Իր այդպիսի աշխարհաքաղաքական դիրքի շնորհիվ Իրանը, անշուշտ, շահելու է նաև իր միջուկային ծրագրերի շուրջ «Իրան-5+1» ձևաչափով վերջնական համաձայնագիր կնքելուց:
Սակայն, Իրանի աշխարհաքաղաքական դիրքն ունի նաև խոցելի կողմեր՝ պայմանավորված նրա բազմազգ բնակչությամբ, սակավաջրությամբ, նաև՝ սահմանային գետերի առկայությամբ, որն սպառնալիք է ազգային անվտանգության համար: Ահավասիկ, Իրանի փոխնախագահի՝ ջրի, գյուղատնտեսության ու շրջակա միջավայրի հարցերով գլխավոր խորհրդական Իսա Քյալանթարին ապրիլի 26-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, թե Իրանը, շահագործելով իր քաղցրահամ ջրի վերերկրյա պաշարների շուրջ 97 տոկոսը, գործնականում չորացրել է գետերը: Նա նախազգուշացրել է, որ եթե ջրի սպառումը նույն տեմպով շարունակվի եւ Իրանը կիսով չափ չկրճատի ջրի օգտագործումը, ապա տեսանելի ապագայում բնակչության շուրջ 50 միլիոնը հարկադրաբար կարտագաղթի երկրից (Իրանի պաշտոնյան զգուշացնում է ջրային ճգնաժամի մասին, որը կարող է հանգեցնել զանգվածային արտագաղթի, 27 ապրիլի, 2015թ.):
Հարավկովկասյան խոշորագույն երկիր Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական դիրքը ևս նպաստավոր է էներգակիրների պաշարների և աշխարհագրական դիրքի առումներով, սակայն խոցելի կողմերը նույնպես շատ են, որոնցից են տարածքային միասնականության բացակայությունը, ազգաստեղծման (nation-bulding) խնդրի առկայությունը, ազգային փոքրամասնությունների, քաղցրահամ ջրի լուրջ խնդիրները: Վրաստանից հետո Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը տարածաշրջանի հաջորդ ամենաջրառատ երկիրն է: Թերևս, Ադրբեջանի նկրտումները ԼՂՀ-ի հանդեպ բացատրելի են նաև այս տեսանկյունից։
Թեև Հայաստանը Հարավային Կովկասի ամենափոքր երկիրն է, սակայն իր աշխարհագրական և աշխարհաքաղաքական նպաստավոր դիրքի շնորհիվ տարածաշրջանի կարևոր երկրներից է: Այն իր աշխարհագրական դիրքով բացառում է Իրանի տարածքային ամբողջականությանն սպառնացող թուրքական տարածքների միասնությունը: Թերևս նաև հենց այս հանգամանքով է պայմանավորված Իրանի շահագրգռությունը՝ Հայաստանը տեսնել հզոր ու անկախ:
Բացի այդ Հայաստանն աչքի է ընկնում նաև բնակչության միատարրությամբ, ինչից զուրկ են հարևան երկրները, և մտավոր ներուժով: Քաղցրահամ ջրի պաշարներով էլ Հայաստանն ակնհայտորեն ավելի նպաստավոր վիճակում է, քան իր հարևանները: Հայաստանից Ադրբեջան հոսող Արփա, Աղստև և Դեբեդ գետերը կարող են որպես լծակ կիրառվել Բաքվի դեմ, ինչպես դա արել և անում է Թուրքիան Սիրիայի ու Իրաքի նկատմամբ՝ կրճատելով դեպի այդ երկրներ հոսող Եփրատ ու Տիգրիս գետերի ջրերի ծավալները:
Իրանի և Ադրբեջանի միջև սերտ, բարեկամական փոխհարաբերությունների ձևավորման համար ևս որոշակի նախադրյալներ կան: Սակայն փոխադարձ անվստահության պայմաններում դրանք ի սկզբանե ընթանում են լուրջ վայրիվերումներով: Բայց և այնպես իրանական կողմն առավել մեծ շահագրգռություն է դրսևորում բարիդրացիական սերտ փոխհարաբերություններ հաստատելու հարցում և բազմիցս շեշտել է, որ Իրան-Ադրբեջան սերտ բարեկամական փոխհարաբերություններ հաստատելու լուրջ հիմքեր կան․
ա) երկու երկրներն ունեն պատմամշակութային, կրոնական արմատական ընդհանրություններ, բ) տոկոսային հարաբերությամբ Ադրբեջանն իսլամական աշխարհում Իրանից հետո շիա ուղղություն դավանող երկրորդ երկիրն է, գ) Իրանում ապրում է շուրջ 20-30 միլիոն ադրբեջանցի բնակչություն, դ) Իրանի արտաքին քաղաքականության առանցքային հիմնադրույթներից է փոխհարաբերություններ հաստատելիս իսլամական երկրներին առաջնայնություն տալը:
Բացի այդ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի արտաքին քաղաքականության մեջ առավելապես կարևորվում են հարևան երկրների հետ փոխհարաբերությունները:
Սակայն իրականում երկու երկրների՝ շիա ուղղություն դավանելը և Իրանում 20-30 միլիոն ադրբեջանցիների առկայությունն այդ երկրների միջև փոխադարձ անվստահության գլխավոր պատճառներն են: Բաքուն մտավախություն ունի, թե Իրանի օրինակով Ադրբեջանում շիա հոգևորականները հեղափոխությամբ կտապալեն աշխարհիկ վարչակարգը: Իսկ Ադրբեջանը, ի ծնե, իր կոչումով Իրանի նկատմամբ ունենալով տարածքային հավակնություններ, երբեմն բացահայտ, երբեմն քողարկված ջանքեր է գործադրում Իրանի ադրբեջանաբնակ նահանգներում անջատողական տրամադրություններ հրահրելու համար: Այսուհանդերձ, իրանական կողմը հակված է Թեհրան-Բաքու փոխհարաբերությունների ոչ պատշաճ զարգացումը պատճառաբանել Ադրբեջան-Իսրայել սերտ փոխհարաբերություններով՝ մասնավորապես, Թել Ավիվիին Իրանի դեմ Ադրբեջանի տարածքից գործունեություն ծավալելու հնարավորություն ընձեռելով:
Իսկ Բաքուն իր նման նկրտումները զսպելու կամ առնվազն բացահայտ քարոզչություն չծավալելու և բարիդրացիական փոխհարաբերություններ հաստատելու հարցում, թերևս, իր պատճառներն ունի: Ադրբեջանը միայն Իրանի տարածքով կարող է ցամաքային կապ հաստատել վերջինիս բազմակողմանի աջակցությունը վայելող Նախիջևանի ինքնավար Հանրապետության հետ: Ադրբեջանում ապրում են իրանական ծագումով թաթեր ու թալիշներ, որոնք որպես ազգային փոքրամասնություններ լիովին զրկված են իրենց իրավունքներից: Իսկ թալիշների մոտ կենտրոնախույս տրամադրությունները նկատելիորեն արտահայտված են:
Հատկանշական է, որ, եթե «Իրան-5+1» բանակցությունները հանգուցալուծվեն վերջնական համաձայնագրի ստորագրմամբ, ապա Ադրբեջանի, ինչպես նաև Միջին Արևելքի որոշ երկրների, այդ թվում՝ Թուրքիայի, աշխարհաքաղաքական իրավիճակն զգալիորեն տուժելու է: Թեհրանի հետ փոխհարաբերությունները բարելավելու և ընդլայնելու Բաքվի վերջին շրջանի ձգտումները նաև այս հանգամանքով են պայմանավորված:
Հայաստան-Իրան փոխհարաբերությունները, հաշվի առնելով երկուստեք փոխշահավետությունը, ենթադրվում էր, որ տարիների ընթացքում պետք է բուռն զարգացում արձանագրեին: Սակայն իրականում դրանք թույլ են զարգացել՝ չնայած առկա հնարավորություններին ու ներուժին, ինչը պայմանավորված է մի շարք գործոններով.
ա) ՀՀ-ի վրա արտաքին ուժերի ազդեցություն, ինչը, թերևս, անխուսափելի է նման փոքր, միաժամանակ աշխարհաքաղաքական կարևոր դիրք ունեցող երկրի դեպքում: բ) ԼՂՀ-Ադրբեջան հակամարտության համատեքստում Հայաստանի քրիստոնյա երկիր լինելու հանգամանքը. ինչպես Ադրբեջանը, այնպես էլ մահմեդական որոշ երկրներ, շահարկման առարկա դարձնելով դա, Թեհրանից պահանջել և պահանջում են ոչ միայն չաջակցել Երևանին, այլև ճնշում գործադրել նրա վրա՝ հօգուտ Բաքվի: Ավելին, շահագրգիռ որոշ երկրներ և ուժեր փորձեցին ղարաբաղյան հակամարտությանը կրոնական երանգ հաղորդելով Իրանին անմիջականորեն ներքաշել ռազմական բախումների մեջ։ գ) Իրանի կառավարության վրա ադրբեջանական որոշ շրջանակների գործադրած ճնշումը: դ) Իրանի իսլամական քաղաքական համակարգի աջ և ձախ հոսանքներում տեղ գտած ծայրահեղականները, որոնք ոչ միայն դեմ էին (թերևս այսօր էլ դեմ են) Իրան-Հայաստան կապերի սերտացմանը, այլև քննադատում են անգամ Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը՝ նշելով, որ այն երկփեղկում է իսլամական աշխարհը: Մինչդեռ դա, ինչպես նշվեց, բխում է Իրանի ազգային անվտանգության շահերից (“Ջոմհուրե Էսլամի” օրաթերթ, 5-ը օգոստոսի, 1995թ.):
Ահա թե ինչու երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների ծավալը տարեկան ընդամենը 200 միլիոն դոլար է կազմում, իսկ Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցումը, որը կարող էր Հայաստանը դարձնել տարանցիկ երկիր, ձգձգվեց շուրջ 12 տարի: Նշվածից զատ երկու երկրների համատեղ խոշոր նախագծերից են «Հարավ-Հյուսիս» մայրուղու և «Իրան-Հայաստան» երկաթգծի կառուցումը, որի իրականացումը դեռևս հարցականի տակ է, ինչպես նաև Արաքս գետի վրա կառուցվող ՀԷԿ-ը:
Անկասկած, Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերացումով Հայաստան-Իրան փոխհարաբերությունների ընդլայնման ավելի նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվում, և այդ պարագայում Հայաստանը նույնիսկ կարող է դիտարկվել իրանական գազի արտահանման այլընտրանքային և առավել ապահով տարանցիկ երկիր: Այդուհանդերձ, հազիվ թե երկու երկրների փոխհարաբերություններում լուրջ փոփոխություններ տեղի ունենան, չնայած որ Արևմուտքը անցյալում, նկատի ունենալով Իրանի համար Հայաստանի՝ ոչ մեծ շուկա լինելու և շրջափակման մեջ գտնվելու հանգամանքները, անգամ Իրանի դեմ կիրառված ամենախիստ պատժամիջոցների պայմաններում աչք է փակել հայ-իրանական տնտեսական կապերի զարգացման վրա: Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդի էներգետիկայի հարցերով փորձագետ դոկտոր Շտեֆան Մայստերն այս առնչությամբ նշել է, որ Իրանն ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի գազի և էներգիայի պահանջարկի որոշ մասը, սակայն Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ը չեն բողոքում դրա դեմ՝ հաշվի առնելով դրանց ոչ մեծ ծավալը։ (www.dw.de, 5 դեկտեմբերի, 2012թ.):
Այլ կերպ ասած` եթե երկուստեք քաղաքական կամք լինի, ապա երկու երկրների փոխհարաբերությունների զարգացման, մասնավորապես Հայաստանում ներդրումներ կատարելու, համատեղ հիմնարար նախագծեր իրականացնելու հարցերում չեն լինի անհաղթահարելի արգելքներ: Մանավանդ, որ նման քայլերը կնպաստեն Հայաստանի զարգացմանը, ինչը համընթաց է Իրանի ազգային անվտանգության շահերին:

Место и роль Ирана в Армении и Азербайджане
Во взаимоотношениях между государствами на международном уровне, несомненно, значительную роль играет геополитическое и геостратегическое расположение каждой страны.
В контексте изучения разносторонних взаимоотношений с одной стороны Ирана и, с другой стороны, граничащими с ней Арменией и Азербайджаном, необходимо, прежде всего, вернуться к их геополитическому положению, в котором также имеются в виду материальные и духовные способности, в том числе географическое расположение, природные ресурсы, экономический потенциал, территория страны, население, национальная сплоченность, психология и другие национальные особенности.
Иран – одна из ближневосточных региональных  держав, а с геополитической точки зрения – пока самая благоприятная страна по объемам энергоресурсов и полезных ископаемых, географическим расположением: она по суше и морю граничит с 16 странами, в том числе Арменией и Азербайджаном. Принимая во внимание также численность населения и интеллектуальный потенциал, зафиксированные достижения в различных отраслях науки, некоторые экономисты отмечают, что Иран может стать "Бразилией" Ближнего Востока. Благодаря такому своему геополитическому положению, Иран, безусловно, выиграет и в заключении окончательного договора по ядерной программе в формате "Иран-5+1".
Однако, геополитическое положение Ирана имеет также уязвимые стороны, которые обусловлены его полиэтническим составом населения, недостаточными запасами воды, также наличием приграничных рек, что служит угрозой для национальной безопасности. Так, на состоявшейся 26-го апреля пресс-конференции главный советник вице-президента Ирана Иса Калантари заявил, что Иран, эксплуатируя около 97 процентов своих наземных ресурсов пресной воды, практически высушил реки. Он предупредил, что если использование воды продолжится в том же темпе, то в обозримом будущем около 50 миллионов населения вынуждены будут эмигрировать из страны (Должностное лицо  Ирана предупреждает о кризисе воды, что может привести к массовой миграции, 27 апреля 2015г).
Геополитическое положение крупной страны Южного Кавказа – Азербайджана, также благоприятно в плане запасов энергоносителей и географического положения, но также много уязвимых сторон, одна из которой – отсутствие территориальной целостности, проблема формирования нации (nation-building), национальных меньшинств и серьезные проблемы пресной воды. После Грузии Нагорно-Карабахская Республика – самая богатая водными ресурсами страна. Возможно, претензии Азербайджана к НКР объяснимы и с этой точки зрения.
Хотя Армения – самая маленькая страна Южного Кавказа, тем не менее, благодаря своему географическому и геополитически благоприятному положению, она – одна из важных стран. Она исключает угрожающее территориальной целостности Ирана объединение тюркских территорий. Возможно, именно этим обстоятельством обусловлена заинтересованность Ирана в том, чтобы видеть Армению сильной и независимой.
Кроме того, Армения отличается однородностью населения, чего лишены соседние страны, и интеллектуальным потенциалом. В плане запасов пресной воды положение Армении также значительно благоприятнее, чем у ее соседей. Текущие из Армении в Азербайджан реки Арпа, Агстев и Дебед могут использоваться как рычаг против Баку, как это делает Турция с Сирией и Ираком, сокращая объемы воды из текущих в их сторону рек Евфрат и Тигр.
Между Ираном и Азербайджаном еще есть также определенные предпосылки для формирования тесных и дружеских отношений. Но в условиях взаимного недоверия они изначально проходят с серьезными колебаниями. Тем не менее, иранская сторона проявляет большую заинтересованность в создании тесных и дружественных отношений и неоднократно отмечала, что для создания этих отношений между Ираном и Азербайджаном есть серьезные причины:
а) у обеих стран есть фундаментальная общность культурно-исторического, религиозного плана, б) в процентном соотношении в исламском мире Азербайджан – вторая после Ирана страна, исповедующая ислам шиитского толка, г) в Иране проживает около 20-30 млн. азербайджанского населения, д) ключевым положением Ирана является приоритетность отношений с мусульманскими странами.
Кроме того, во внешней политике президента Ирана Хасана Роухани приоритет преимущественно отдается взаимоотношениям с соседними странами.
Но в действительности, именно исповедание шиизма и наличие 20-30 млн азербайджанцев являются главными причинами взаимного недоверия между двумя странами. Баку опасается, что на примере Ирана шиитские священнослужители посредством переворота свергнут светский режим в Азербайджане. А Азербайджан, с  момента создания имея территориальные претензии по отношению к Ирану, иногда открыто,  иногда скрыто прилагает все усилия для возбуждения сепаратистских устремлений в азербайджанонаселенных провинциях. Тем не менее, иранская сторона склонна объяснять причину недостаточного развития отношений Тегеран-Баку тесными азербайджано-израильскими отношениями, в частности, предоставлением Азербайджаном возможностей Тель-Авиву для деятельности против Ирана из своей территории.
А Баку имеет свои резоны, чтобы сдерживать свои такого рода устремления или, по меньшей мере, не разворачивать открытую пропаганду и установить добрососедские взаимоотношения. Азербайджан только через территорию Ирана может поддерживать сухопутную связь с Нахичеванской Автономной Республикой, которая пользуется ее всесторонней поддержкой. В Азербайджане проживают таты и талыши иранского происхождения, которые полностью лишены своих прав как национальные меньшинства. А у талышей  центробежные настроения заметно выражены.
Стоит заметить, что если переговоры "Иран-5+1" будут завершены подписанием итогового соглашения, то геополитические позиции Азербайджана, как и некоторых других стран Ближнего Востока, в том числе Турции, значительно пострадают. Этим также обусловлены попытки Баку в последнее время улучшить и расширить взаимоотношения с Тегераном.
Предполагалось, что в течение стольких лет должно было наблюдаться бурное развитие взаимоотношений Армения-Иран, принимая во внимание взаимную выгоду. Но в действительности они слабо развиваются, несмотря на наличие возможностей и потенциала, что связано с некоторыми факторами:
а) Влияние внешних сил на РА, что неизбежно в случае такой маленькой страны, имеющей, одновременно, такое геополитически важное положение. б) Фактор Армении как христианской страны в контексте конфликта НКР-Азербайджан: как Азербайджан, так и некоторые мусульманские страны, спекулируя этим, требовали и продолжают требовать не только не поддерживать Ереван, но и оказывать давление на него в пользу Баку. Более того, некоторые заинтересованные страны и силы попытались, придав нагорно-карабахскому конфликту религиозный оттенок, непосредственно втянуть Иран в военные столкновения. д) Давление со стороны некоторых азербайджанских кругов на иранское правительство. е) Некоторые левые и правые экстремисты в исламской политической системе Ирана, которые выступали и выступают категорически против ирано-армянских отношений, также критикуют геополитическое положение Армении, отмечая, что она вносит раскол в исламский мир. В то время как это, как отмечалось, исходит из интересов национальной безопасности Ирана (газета "Джомхуре Эслами", 5-ое августа 1995 г.).
Именно поэтому объем экономических отношений между двумя странами в год составляет всего 200 млн долларов, а строительство газопровода Иран-Армения, которое превратило бы Армению в транзитную страну, растянулось на целых 12 лет. Помимо отмеченного еще есть совместные с двумя странами крупные проекты - строительство магистрали "Север-Юг" и железной дороги "Иран-Армения", реализация которой пока под вопросом, также строительство гидроэлектростанции на реке Аракс.
Несомненно, снятием санкций против Ирана создаются более благоприятные условия для расширения взаимоотношений между Арменией и Ираном, и в этом случае Армения также может рассматриваться как альтернативная и более надежная транзитная страна для экспорта иранского газа. Тем не менее, серьезные изменения во взаимоотношениях двух стран маловероятны, несмотря на то, что в прошлом Запад закрыл глаза на развитие ирано-армянских экономических отношений, имея в виду небольшой рынок Армении для Ирана и фактор ее блокады, даже в условиях применения жесточайших санкций против Ирана. Эксперт Совета внешних отношении по энергетике Германии доктор Штефан Майнстерн по этому поводу отметил, что Иран обеспечивает определенную часть потребности Нагорного Карабаха и Армении в газе и электроэнергии, но ЕС и США не протестуют против этого, учитывая их небольшой объем. (www.dw.de, 5-ое декабря, 2012г).
Иначе говоря, если будет обоюдная политическая воля, то в вопросах развития взаимоотношений двух стран, в частности, по инвестициям в Армению, в вопросах реализации фундаментальных совместных проектов непреодолимых препятствий не будет. Тем более, что подобные шаги будут способствовать развитию Армении, что согласуется с интересами национальной безопасности Ирана.