‹‹Էյ-Թի-Փի››-ն պտղատու ծառեր է տրամադրում Արցախում բնակվող սիրիահայ փախստականներին
Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմը բացասաբար է անդրադարձել ողջ բնակչության, այդ թվում նաև 80,000 սիրիահայերի ճակատագրի վրա: 2011թ-ից ի վեր բազմաթիվ սիրիահայ ընտանիքներ են բնակություն հաստատել Հայաստանում: Այն փաստը, որ Հայաստանը իրենց մայր հայրենիքն է, ինչպես նաև Հայաստանի միգրացիոն քաղաքականությունն ու հայրենադարձության ծրագրերը դյուրացրել են հայրենադարձության գործընթացը:
Որոշ սիրիահայ ընտանիքներ նախընտրել են բնակվել Արցախում: Քաշաթաղի շրջանում ներկայումս բնակվում է ծագումով Քեսաբից և Կամիշլիից 34 սիրիահայ ընտանիք: Քաշաթաղի և նրանց նախկին բնակավայրերի կլիման և հողը նույնատիպ են: Կովսականում, Բերձորում և Իշխանաձորում նրանց տրամադրել են օգնություն և փոխառություններ տուն և հող ձեռք բերելու համար:
Սիրիահայերից շատերը մեծ փորձ ունեն հողագործության ոլորտում: Պատերազմից առաջ նրանք զբաղվում էին գյուղատնտեսությամբ և ունեին իրենց սեփական ֆերմաները: Փախստականները փորձում են կրկին աշխատանք գտնել գյուղատնտեսության ոլորտում և արդեն սկսել են ցորեն, գարի և սիսեռ աճեցնել :
‹‹Էյ-Թի-Փի››-ի նպատակներից է աղքատության դեմ պայքարը ծառատունկի աշխատատեղերի ստեղծմամբ, ինչպես նաև անապահով ընտանիքներին պտղատու ծառերի տրամադրմամբ» – նշում է ‹‹Էյ-Թի-Փի›› ԲՀ-ի-տնօրեն Լուսինե Քասարջյանը:
«Բացի բնապահպանական լուծումներից, ծառերը սնունդ են տալիս և ստեղծվում է տնտեսական աճի հնարավորություն: Այդ պատճառով մենք Քաշաթաղում պտղատու ծառեր ենք տրամադրել 200 ընտանիքի, ներառյալ` 34 սիրիահայ ընտանիքներին. նրանց հոգսը թոթափելու համար մենք տրամադրում ենք կենսական նշանակության միջոց:»
‹‹Էյ-Թի-Փի››-ն նաև ուսուցողական դասըթացներ է իրականացնում տրամադրված ծառերի տնկման և խնամքի վերաբերյալ», – ավելացնում է Քասարջյանը: «Մեր ստուգայցները հաստատում են, որ փախստականների մեծ մասը, ովքեր ծառեր են ստացել և վերապատրաստվել, ի վիճակի են մշակել դրանք և ձգտում են ծառատունկի գալիք սեզոնում ստանալ ավելին: >>
Փախստականներն այժմ մշակում են ‹‹Էյ-Թի-Փի››-ի տնկարաններից ստացած խնձորենի, դեղձենի, ծիրանենի, սալորենի, բալենի և նշենի: Նրանք նաև նախաձեռնել են ձիթենիների և նարնջի ծառերի մշակման ծրագրեր:
«Մենք կշարունակենք մեր դիտարկումները Քաշաթաղի շրջանում և պատրաստ ենք հետագայում ևս օգնել և աշխատել սիրիահայ համայնքի հետ ծառատունկի ուղղությամբ» – ամփոփում է Քասարջյանը:
«Էյ Թի Փի»-ի նպատակն է օգնել հայ ժողովրդին ծառերի օգտագործման միջոցով բարելավել իր կենսամակարդակը, ինչպես նաև պահպանել շրջակա միջավայրը: Այդ առաքելութունն իրականացնելիս մենք առաջնորդվում ենք հետևյալ խնդիրներով. աջակցել մարդկանց և, առաջին հերթին, չքավորներին հոգալու իրենց կարիքները, ինչպես նաև պահպանել բնական էկոհամակարգը:

ATP Provides Fruit Trees for Syrian-Armenian Refugees in Artsakh
The ongoing civil war in Syria has had a negative impact on its entire population, and its 80,000 Syrian-Armenians are no exception. Since 2011, a large number of Syrian-Armenian refugees moved to Armenia not only because it is their ancestral homeland but also because its migration policies and repatriation program made the move relatively easy.
Some Syrian-Armenian refugees have chosen to settle in Artsakh. The Kashatagh region is currently home to 34 Syrian-Armenian families who originate from Kessab and Qamshli. The climate and land is similar to their native towns. They’ve been provided with aid and loans for houses and land in Kovsakan, Berdzor and Ishkhanadzor.
Many have large families and are experienced farmers who were engaged in agriculture in pre-war Syria where they had working farms. The refugees are trying to employ themselves in agribusiness and have already begun sowing wheat, barley and chickpeas.
“One of Armenia Tree Project’s goals is to combat poverty by creating jobs through the use of trees and promoting self-sufficiency by distributing fruit bearing trees to those with few resources,” explains Country Director Lucineh Kassarjian. “Trees provide food, environmental benefits and opportunities for economic growth. So we provided fruit trees to 200 families in Kashatagh including the 34 Syrian-Armenian families. We are providing a vital resource to alleviate their burden.”
“ATP conducted trainings to teach them how to plant and care for the trees we distributed,” adds Kasarjian, “and our follow up visits confirm that most of the refugees who received trees and training are capable of growing them and eager to receive more in later planting seasons.”
The refugees are now growing apple, pear, apricot, plum, cherry and almond trees from ATP’s nurseries. They’ve also initiated their own projects to grow olive and orange trees.
“We will continue monitoring the Kashatagh region and stand ready to further assist and work with the Syrian-Armenian community to plant trees,” concludes Kassarjian.
ATP’s mission is to assist the Armenian people in using trees to improve their standard of living and protect the environment, guided by the desire to promote self-sufficiency, aid those with the fewest resources and conserve the indigenous ecosystem. ATP's three major programs are tree planting, environmental education and sustainable development initiatives.