Միլիոնավոր դոլարներ գողացողներին թողած՝ կարտոֆիլ գողացողին են դատում
Մամուլը ողողված է ՀԷՑ-ի թալանի, վերահսկիչ պալատի «անպտուղ» բացահայտումների, պետական ոլորտում չարաշահումների, կոռուպցիոն բազմաթիվ ռիսկեր պրունակող պետական գնումների մասին նյութերով, տարին մի քանի անգամ ծեծուջարդի, կրակոցների ու քրեական օրենսգրքով նախատեսված այլ արարքներ կատարելու համար հանրության ուշադրության կենտրոնում հայտնված Սյունիքի մարզպետի որդու մասնակցությամբ պատմությունների հրապարակումներով, սակայն ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, պատկան այլ մարմինները աչք են փակում դրանց վրա:
Փոխարենը այս օրերին դատարաններում քննվում են գործեր, որոնք վերը նշվածի ֆոնին «խաղ ու պար են»: Քանի որ «հանցանք կատարած անձինք հավասար են օրենքի առջև և ենթակա են քրեական պատասխանատվության», արյան ճնշման չափող գործիք, 11.000 դրամ արժողության կարտոֆիլ գողացողները ենթարկվում են պատասխանատվության, քանի որ նրանց հայրերը մարզպետներ, նախարարներ, պատգամավորներ չեն, պետական բարձր պաշտոններ չեն զբաղեցնում:
11.000 դրամ ընդհանուր արժողության կարտոֆիլի «գողություն»
Տաքսու վարորդ Անդրանիկ Նիկողոսյանը ամբաստանյալ է, հարուցված քրեական գործով Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում արդեն կայացել է երկու դատական նիստ, սակայն նա այդպես էլ չի հասկացել իր դատավարական կարգավիճակը, չգիտի, թե ինչու են իրեն ծանուցագրեր ուղարկում և ինչ կապ ունի հարուցված քրեական գործի հետ: Դատելով նրա պատմածից՝ չի գիտակցել նաև, թե ինչ ցուցմունքներ, բացատրություններ է տվել նախաքննության ընթացքում, գուցե հենց իր ցուցմունքով էլ իրեն մեղավոր են ճանաչել:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Անդրանիկ Նիկողոսյանը 2014թ. հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը` ժամը 02:00-ի սահմաններում, նախնական համաձայնության գալով Արմավիրի մարզի Արշալույս գյուղի բնակիչ Ս. Գրիգորյանի և Հայթաղ գյուղի բնակիչ Մ. Միքայելյանի հետ, ապօրինի մուտք է գործել Մ. Մուրադյանին պատկանող Արմավիրի մարզի Արշալույս գյուղի տան բակում գտնվող ավտոտնակ և այնտեղից գաղտնի հափշտակել զգալի չափի` 11.000 դրամ ընդհանուր արժողության կորտոֆիլ` Մ. Մուրադյանին պատճառելով գույքային վնաս:
Անդրանիկ Նիկողոսյանը մեղադրվում է ՀՀ Քր.օրի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (գողություն, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, պահեստարան կամ շինություն ապօրինի մուտք գործելով) հանցավոր արարք կատարելու մեջ:
Անդրանիկն ասում է, որ տեղյակ չի եղել, թե այդ օրն ինչ ապրանք է տեղափոխել, քանի որ տաքսու վարորդ է և գործի բերումով բազմաթիվ մարդկանց հետ է առնչվում, բեռներ է տեղափոխում: Նա փաստաբան չունի և չգիտի իր տարրական իրավունքները: Ասում է, որ մուտք չի գործել ուրիշի տուն, կարտոֆիլ չի գողացել և ընդհանրապես չգիտի էլ, թե ինչու է հայտնվել դատարանում:
Այս գործով դատաքննությունը շարունակվում է, և Անդրանիկը ամբաստանյալի աթոռին նստած պետք է պաշտպանի իր իրավունքները, մի բան, որից անտեղյակ է:
Պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի դեղատնից «գողացել» են արյան ճնշում չափող սարք
Նույն դատարանում քննվում է մեկ այլ քրեական գործ: Արմեն Պողոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2015թ. մարտի 19-ին ժամը 14:30-ի սահմաններում, գտնվելով Էջմիածին քաղաքի «Նատալի Ֆարմ» ՍՊԸ-ին պատկանող դեղատանը, որոշել է հափշտակել դեղատան տաղավարին դրված արյան ճնշման չափման սարքը: Իր հանցավոր դիտավորությունը իրականացնելու նպատակով վերցրել է սարքը և պահել բաճկոնի տակ: Նույն պահին դեղատան սրահում գտնվող, անձը չպարզված մի քաղաքացի դիտողություն է արել Արմենին, սակայն վերջինս բացահայտ հափշտակելով 25.800 դրամ արժողությամբ «Citizen» մոդելի արյան ճնշման չափման սարքը` դիմել է փախուստի:
Մեղադրանք է առաջադրվել նաև Արմենի ընկերոջը՝ Արամ Ասլանյանին այն բանի համար, որ նա, տեղեկանալով, որ Արմենը դեղատնից հափշտակել է արյան ճնշման չափման սարք, նախապես խոստացվծ չլինելով, Ա.Պողոսյանի կողմից ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքը 8000 դրամով վաճառել է անհայտ անձի:
Արմեն Պողոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 176-րդ հոդվածով (կողոպուտ), իսկ Արամ Ասլանյանին՝ 216-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույք ձեռք բերելը կամ իրացնելը):
Այս գործով ևս դատաքննությունը չի ավարտվել:
Իրացրել է իր ենթադրյալ իրավունքները և փորձել տանել 10 աղավնի
Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը նախագահությամբ դատավոր Վահե Խալաթյանի հունիսի 12-ին Ջանիկ Հովհաննիսյանի նկատմամբ կայացրել է մեղադրական դատավճիռ, սակայն պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Ջանիկ Հովհաննիսյանը այս տարվա հունվարի 20-ին ժամը 23:00-ի սահմաններում կոտրել է Կարեն Հովհաննիսյանին պատկանող Արմավիրի մարզի Դալարիկ գյուղում գտնվող աղավնաբնի դուռն ու դրա վրայի կախովի փականը` փորձելով պարտքի դիմաց տանել այնտեղ եղած թվով 10 աղավնիները` Կ. Հովհաննիսյանի իրավունքներին և օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս: Սակայն, հանցանքն ավարտին չի հասցրել իր կամքից անկախ հանգամանքներում, քանի որ Կարեն Հովհաննիսյանը դուրս է եկել իր տնակից և կանխել է Ջանիկ Հովհաննիսյանի գործողությունները:
Այսինքն՝ Ջանիկ Յուրիկի Հովհաննիսյանը կատարել է հանցավոր արարք` նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-322-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ինքնիրավչության փորձ):

За кражу картофеля судят, а за расхищение миллионов долларов – нет
Пресса наводнена публикациями о безрезультатных разоблачениях Контрольной палатой случаев хищений в компании “Армянские электросети”, злоупотреблений в государственной сфере, содержащих коррупционные риски госзакупках, о происходящих несколько раз в году выстрелах, драках и других предусмотренных Уголовным кодексом деяниях с участием сына губернатора Сюника, который постоянно оказывается в центре внимания общественности, однако Генпрокуратура РА, другие компетентные органы закрывают глаза на все эти инциденты.
В противоположность этому в последние дни в судах рассматриваются дела, которые на фоне вышеперечисленного можно назвать “невинными шалостями”. Поскольку “совершившие преступление лица равны перед законом и подлежат привлечению к уголовной ответственности”, то лица, укравшие тонометр или картофель на сумму 11.000 дамов, вызываются в суд, так как их отцы не являются губернаторами, министрами, депутатами, не занимают другие высокие посты.
Кража картофеля на сумму 11.000 драмов
Водитель такси Андраник Никогосян является обвиняемым. По возбужденному против него уголовному делу в суде общей юрисдикции Армавирской области уже состоялись два судебных заседания, однако Никогосян так и не понял, какой у него процессуальный статус, почему ему присылают повестки и какое он имеет отношение к возбужденному уголовному делу. Судя по рассказу Никогосяну, он не понимает, какие показания и объяснения он дал в процессе предварительного следствия. Возможно, что его признали виновным на основании его собственных показаний.
Согласно обвинительному заключению, в ночь с 25 на 26 июня 2014 г. Андраник Никогосян по предварительному сговору с жителем села Аршалуйс С.Григоряном и жителем села Айтах М.Микаеляном незаконно проник в гараж, расположенный во дворе дома М.Мурадяна в селе Аршалуйс, откуда похитил картофель на сумму 11.000 драмов, тем самым причинив М.Мурадяну имущественный ущерб.
Андраник Никогосян обвиняется по. 1 и 3 ч.2 ст.177 УК РА (кража, совершенная группой лиц по предварительному сговору).
По словам таксиста, он не знал, какой товар перевозит в этот день. У него нет адвоката и он не знает своих элементарных прав. Андраник утверждает, что не проникал в чужой дом, не крал картофель и вообще не знает, почему оказался в суде.
Судебный процесс по этому делу продолжается. А Андраник Никогос ян, сидя на скамье подсудимых, должен защищать свои права, о которых не имеет никакого понятия.
Из аптеки депутата НС Самвела Алексаняна украли тонометр
В том же суде рассматривается и другое уголовное дело. Армену Погосяну выдвинуто обвинение в том, что в 14.30 19 марта 2015 г. он, находясь в аптеке ООО “Натали Фарм” в городе Эчмиадзине, решил украсть тонометр. С этой целью Погосян взял аппарат и спрятал его под пиджак. В тот же момент находившийся в аптеке гражданин, личность которого не установлена, сделал замечание Армену, однако тот, забрав тонометр модели “Citizen” стоимостью 25.800 драмов, бросился бежать.
Обвинение выдвинуто также другу Армена Погосяну Араму Асланяну за то, что он, узнав о совершенной Арменом краже, продал добытую преступным путем вещь неизвестному лицу за 8000 драмов.
Обвинение А.Погосяну выдвинуто по ст.176 УК РА (грабеж), а А.Асланяну – по ч.1 ст.216 (приобретение или реализация имущества, добытого заведомо преступным путем).
По этому делу также судебный процесс не завершен.
Реализовал свое предполагаемое право и попытался забрать 10 голубей
Суд общей юрисдикции Армавирской области под председательством судьи Ваге Халатяна 12 июня вынес судебный приговор Джанику Ованнисяну, однако наказание не было применено условно.
Согласно обвинительному заключению, 20 января с.г. около 23.00 Джаник Ованнисян выбил дверь голубятни Карена Ованнисяна в селе Даларик Армавирской области, собираясь забрать против долга находившихся там 10 голубей. Однако Джаник Ованнисян не успел завершить свой преступный замысел, поскольку Карен Ованнисян пресек его действия.
То есть Джаник Ованнисян совершил преступное деяние, предусмотренное ч.1 ст.34-222 УК РА (попытка самоуправства).