Վրաստանի աղետի վերջին տվյալները. զոհերի թիվը` 19, անհետ կորածները` 7
Վրաստանի վարչապետի վարչությունում Արտահերթ Շտաբի նիստ է տեղի ունեցել հունիսի 14-ին Թբիլիսիում տեղի ունեցած տարերային աղետի հետևանքները վերացնելու ուղղության հարցերով: Այս մասին տեղեկացնում է Վրաստանի հայ համայնքը:
Նիստը ղեկավարել է երկրի վարչապետը: Նիստի ավարտին հայտարարություն է արվել, որի համաձայն` աղետի հասցրած վնասի ընդհանուր գումարը կազմում է 100 000 000 լարի: Վրաստանի Ֆինանսերի նախարարը հայտարարել է. «Մի քանի օրվա ընթացքում հաջողվել է հավաքել 4 600 000 լարի: Տվյալ գումարը քաղաքացիների և տարբեր կազմակերպությունների նվիրատվությունն է»: Առողջապահության նախարարը հայտարարել է, որ տվյալ պահին հիվանդանոցներում տարերային աղետից տուժած 6 մարդու բուժում է անցկացվում: Մահացածների թիվը 19 է, անհետ կորածները  7-ն են: Ընդհանուր առմամբ տուժել է 266 մարդ:
Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարի հայտարարության համաձայն` Վրաստանի Դատախազությունում տարերային աղետի և նրա հետևանքների հարցով քրեական գործ է հարուցվել: «Դատախազությունն արդեն սկսել է հետաքննություն վարել: Փորձաքննությունը կպարզի թուլատրվե՞լ են արդյոք սխալներ աղետից ամենաշատը տուժած ենթակառույցի շինարարության ընթացքում: Եթե բացահայտվի, որ հնարավոր էր կանխել նման հետևանքները, ապա, բնականաբար, կառաջադրվի մեղավորներին պատասխանատվության ենարկելու հարցը: Մենք դեռևս պետք է ճշմարտությունը պարզենք: Մահացել են մարդիկ, քաղաքին հասցվել է բազմամիլիոնանոց վնաս: Բնականաբար, Դատախազությունը չի կարող դա անտեսել», -հունիսի 17-ին հայտարարել է Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարը:

Последние данные о стихийном бедствии в Грузии: 19 человек погибли, семь человек пропали без вести
На протяжении почти всей ночи в администрации премьер-министра Грузии проходило заседание Экстренного штаба по вопросам ликвидации последствий стихийного бедствия, произошедшего в Тбилиси в ночь на 14 июня. Об этом сообщает армянская община Грузии.
Заседанием руководил премьер-министр страны. По итогам заседания было сделано заявление, согласно которому общий ущерб, нанесенные стихией, составляет около 100 000 000 лари. “За несколько дней удалось собрать сумму в 4 600 000 лари. Эта сумма образовалась за счет пожертвований граждан и различных организаций”,- заявил министр финансов. По словам министра здравоохранения, на данный момент в больницах находятся 6 человек, пострадавших при стихийном бедствии. Число погибших – 19, без вести пропавшими числятся 7 человек. В общей сложности пострадало 266 человек.
Согласно заявлению министра внутренних дел Грузии, в прокуратуре возбуждено уголовное дело по факту стихийного бедствия и его последствий. “Прокуратура уже начала вести следствие. Экспертиза определит, были ли допущены нарушения в ходе строительства инфраструктуры, которая больше всего пострадала от стихии. Если выяснится, что можно было избежать подобных последствий, то, естественно, встанет вопрос ответственности виновных. Нам еще предстоит узнать правду. Погибли люди, городу нанесен многомиллионный ущерб. Естественно, что прокуратура не может обойти это стороной”,- заявил 17 июня министр ВД  Грузии.