Թոնի Մորոյան. «ՏՏ ոլորտի հայ մասնագետները պահանջված են արտասահմանում»
Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը նախանձելի վիճակում է։ Այսպես է կարծում «Վիասֆեր Ինթերնեշնլ» վենչուրային ընկերության (ԱՄՆ) և Երևանում գործող «Վիասֆեր» տեխնոպարկի գլխավոր տնօրեն և նախագահ, «ԱրմԹեք» համաժողովի համահիմնադիր և նախագահ, տասնյակ ընկերությունների հիմնադիր Թոնի (Էնթոնի) Մորոյանը։ Նա հարուստ կենսագրությամբ հայերի շարքում է։ Անմիջական մասնակիցն է աշխարհում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հեղաշրջման և մեծ դեր ունի Հայաստանում ՏՏ ոլորտի առաջխաղացման հարցում։
«Հետքը» նրա հետ զրուցել է հայաստանյան ՏՏ ոլորտի ձեռքբերումների, մարտահրավերների, մասնագետների արտագաղթի և սպասելիքների մասին։
-1991 թվականին առաջին անգամ եկաք Հայաստան՝ ուսումնասիրելու այստեղի ներուժը բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման հարցում։ Ի սկզբանե ի՞նչ տպավորություն ստացաք։
- Այդ թվականին առաջին անգամ էի հայրենիքում։ ԱՄՆ-ում եմ ապրել, բայց հայ եմ դաստիարակվել և մեծացել։ Շատ խառը տպավորություններ ստացա այստեղից։ Այդ ժամանակ ԽՍՀՄ-ը փլուզվել էր, Հայաստանն ազատ էր, բայց անկախ չէր։ Տնտեսությունն էլ թույլ մակարդակում էր։ Ես և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մի քանի մասնագետներ Հայաստանի կառավարության հրավերով այստեղ մասնակցում էինք հանրագումարի՝ գնահատելու երկրի ներուժը։ Ժողովուրդը շատ ջերմ էր։ Հանրագումարին լավ էր կազմակերպված։
Շատերը գալիս էին մեզ մոտ ու ցույց տալիս, թե ինչեր են հայտնագործել, ինչ նոր բաներ են ստեղծել, որոնք վերաբերում են նոր տեխնոլոգիաներին։ Ունեին հստակ պատկերացումներ, գաղափարներ։ Խելքի ու գաղափարի պակաս չկար։ Հասկացանք, որ տեսականի պակաս չկա, բայց գործնականը բացակայում է։ Մարդիկ հնարավորություններ չունեին իրենց տեսական գիտելիքները, գյուտերը գործնականում կիրառել։ Տպավորված էի գիտությամբ։ Մարդկանց մի մասը, երբևէ ապրած չլինելով դրսում, լավ էր խոսում անգլերեն, ինչը զարմանալի էր ինձ համար։
Այդ ժամանակ չկային համակարգիչներ ու ինտերնետ։ Փոքր երկրի համար շատ դժվար էր կայանալը։ Բայց ես տեսնում էի այն ներուժը, որն Հայաստանն ուներ և ունի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Այդ ոլորտը զարգացնելը դժվար էր, քանի որ հնարավորությունները քիչ էին։ Հայաստանի տնտեսական դժվարությունները շատ էին խանգարում։ Իսկ մարդկանց կամքն այստեղ ինձ պարզապես հիացնում էր։
-Ու, կարծեք, սպասելիքներն արդարացան, ներուժն էլ օգտագործվեց …
-Այո, Հայաստանը ՏՏ ոլորտում մեծ ու հստակ քայլեր արեց։ Ու այսօր այս ոլորտում նախանձելի դիրք ունի՝ այդքան փոքր երկիր լինելով հանդերձ։ Հայաստանը շատ բախտավոր գաղափարների և մարդկային ներուժի առումով։ Հիմա այստեղ ինտերնետը շատ արագ է ու միջազգային չափանիշներին համապատասխան։ Մասնագետները պահանջված են ու հմուտ։ Զարգացումը հայաստանյան այս ոլորտում մեծ թափ ստացավ 2000 թվականից։ Հիմնվեցին մի շարք ընկերություններ, ներդրումներ կատարվեցին։ Հիմա բարձր տեխնոլոգիաներն այստեղ զարգացած են գրեթե բոլոր ճյուղերում։ Աշխատավարձներն էլ մյուս ոլորտների համեմատ բարձր են։ Հեռանկարներ կան։ Բարձր տեխնոլոգիաների համաշխարհային ասպարեզում Հայաստանն այսօր առաջատար երկրների շարքում է։ Օրինակ՝ Էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման (ԷՆԱ) ոլորտում։
-Ի՞նչ դիրքերում ենք մեր հարևանների հետ համեմատած։
-Վրաստանից, Ադրբեջանից ու Իրանից շատ ավելի առաջ ենք։ Իսկ Թուրքիայից առաջ ենք ՏՏ որոշ ճյուղերում, որոշներում էլ՝ իրենք են առաջ։
-Իսկ Սիլիկոնյան հովիտն այսօր ճանաչու՞մ է Հայաստանը։
-Վստահաբար կարող եմ ասել՝ այո։ Եվ դա մեզ համար շատ կարևոր է։
-Ի՞նչ դեր են ունեցել «ԱրմԹեք» http://www.armtechcongress.com/arm Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գլոբալ ամենամյա համաժողովներն այդ հարցում։ Հայտնի է, որ այն այս տարի անցկացվելու է Հայաստանում։ Որքանո՞վ ենք մենք պատրաստ դրան։
-«ԱրմԹեքն» այդ հարցում առաջնային դեր է ունեցել։ Առաջին համաժողովն անցկացրել ենք 2007-ին, բայց դրան պատրաստվել ենք 2005-ից։ Շատերը պնդում էին, որ մենք փոքր երկիր ենք և նման համաժողովների համար չունենք հնարավորություններ, ոչնչի չենք հասնի։ Բայց մենք հակառակն ապացուցեցինք։ Առաջին համաժողովի համար ընտրեցինք Սան Ֆրանցիսկոն և այնտեղ գտնվող Fairmont անունով հյուրանոցը, որը լավագույնն էր Սիլիկոնյան հովտում։ Համաժողովը մեծ խնդիրներ է լուծել։ Առաջին հերթին՝ աշխարհը ճանաչեց Հայաստանը որպես ՏՏ ոլորտի մեծ ներուժ ունեցող երկիր, այստեղ կատարվեցին ներդրումներ, բացվեին նոր ՏՏ ընկերություններ, ստեղծվեցին կապեր ու նոր հնարավորություններ։ Մենք պատրաստ ենք «ԱրմԹեքն» այս տարի Հայաստանում անցկացնել։ Ունենք բարձրակարգ հյուրանոցներ ու ծառայություններ, անգլերենի գերազանց մասնագետներ, կազմակերպչական բոլոր հնարավորությունները։ Համոզված եմ՝ շատ լավ է անցնելու։ Կլինի, հավանաբար, հոկտեմբերին։ Կոնկրետ օր և հյուրերի քանակ դեռևս ասել չեմ կարող։
Ի դեպ, դեռ ոչ մի երկիր չի կարողացել այս մակարդակի համաժողով անցկացնել։ «ԱրմԹեքը» դեռևս միակն է։ Ռուսաստանը, Թուրքիան ու Ադրբեջանը փորձեցին դա անել, բայց չստացվեց։
-ՏՏ ոլորտն այսօր Հայաստանի տնտեսության գերակա ճյուղ է համարվում։ Սպասելիքները շատ են, այդ թվում՝ ներդրումների հարցում, որոնց Ձեր խոսքով՝ «ԱրմԹեքը» մեծապես նպաստել է։ Պաշտոնական վիճակագրությամբ՝ վերջին տարիներին այս ոլորտում կատարվող ներդրումների տեմպերը թուլացել են։ Դա, թերևս, Հայաստանյան ՏՏ ոլորտի առաջնային խնդիրն է։ Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ է պետք փոխել։
- Այո, այս ոլորտում ներդրումները, կարծեք, պակասել են։ Ավելի շատ ներդրումների կարիք ունենք։ Ներդրում ասելով՝ պետք չէ կենտրոնանալ միայն փողի վրա։ Ճիշտ է՝ դա կարևոր է, բայց առաջին հերթին ներդրումային միջավայրն է պետք բարելավել։ Ներդրումների համար հարկավոր են միջազգային կապեր, գիտության զարգացում և որ ամենակարևորն է՝ ներդրողը պետք է այստեղ պաշտպանված լինի օրենքով։ Նա պետք է վստահ լինի, որ խնդիրների դեպքում օրենքը կգործի, նա պետք է հստակ գործող ու թափանցիկ օրենքներ տեսնի։ Այդ պաշտպանվելու գաղափարն ամենամեծն է։ Նա պետք է ռիսկերի ճիշտ գնահատականներ ստանա, «անակնկալներ» չպետք է լինեն։ Նրան կանխատեսելիություն է պետք։ Հայաստանում այս ամենը շտկելու կարիք կա։
-Բացի ներդրումները, նաև մասնագետների արտագաղթի, ասել է թե՝ «ուղեղների արտահոսքի» խնդիր ունենք։ Հայ ծրագրավորողները հաճախ են արտասահմանից աշխատանքի հրավերներ ստանում՝ բավականին գրավիչ պայմաններով, ու հեռանում այստեղից։ Դրա համար ի՞նչ լուծումներ եք տեսնում։
-Մեր հմուտ մասնագետների թիվը փոքր է, պահանաջարկը՝ մեծ թե Հայաստանում, թե դրսում։ Դա պետք է իմանանք ու հետևողական լինենք։ Պետք է բարձրացնել կրթության որակն ու որակյալ մասնագետների թիվը: Դա համալսարանների պարտականությունն է: Ծրագրավորողների աշխատավարձներն այստեղ բարձր են, բայց, այո, դրսում ավելի բարձր են վարձատրում։ Իրականում, դա շատ դժվար հարց է։ Գնացողների թիվը վերջերս մեծացել է։ Մեծ մասն, այսպես թե այնպես, գնալու է՝ կարևոր չէ, թե ինչ պայմաններ այստեղ կառաջարկես։ Բայց այստեղ պետք է պայմանները բարելավենք։ Լավ մասնագետը պետք է հստակ ապագա տեսնի իր հայրենիքում։ Այդ հարցի լուծման սկիզբը ես տեսնում եմ ներդրումների ավելացումից։ Եթե դրանք աճեն, նոր ընկերություններ բացվեն, աշխատավարձի չափերը ևս կմեծանան։ Ի վերջո, մասնագետների մեծ մասը կնախընտրի մնալ իր երկրում։
-Իսկ Հայաստանում ՏՏ ոլորտում գաղափարների պակաս կա՞։
-Ամենևին։ Գաղափարների և ծրագրերի պակաս չունենք։ Ես դա պարծանքով եմ ասում։ Մենք միշտ ձգտում ենք լավագույնին։ Մանավանդ՝ հիմա։ Հայաստանում մարտահրավերներից չեն վախենում։ Պետք է ստեղծենք պայմաններ, որ պրոֆեսիոնալներն այստեղ մնան։ Առհասարակ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային ոլորտում նոր կանոններ են գործում։ Ոլորտը շատ արագ է զարգանում ու փոփոխվում։ Հայաստանը պետք է կատարելագործման գնա ու ավելի մրցունակ լինի։ Մենք օգտագործել ու պետք է օգտագործենք նաև սփյուռքի հայ մասնագետների ներուժը։ Մենք պատրաստ ենք այդ ամենին։ Նորից շեշտում եմ մասնագետների՝ որակյալ մասնագետների թվի ավելացման կարևորությունը: Այս հարցի վրա կրթության պատասխանատուները պետք է կենտրոնանան:

Тони Мороян: “Армянские специалисты ИТ-сферы востребованы за границей”
Сфера информационных технологий в Армении находится в завидном состоянии. Такое мнение высказал генеральный директор и президент венчурной компании “Виасфер Интернешнл” (США) и действующего в Ереване технопарка “Виасфер”, учредитель и председатель форума “АрмТек”, учредитель десятка компаний Тони (Энтони) Мороян. Мороян входит в число армян с богатой биографией. Он участвовал в осуществленной во всем мире революции информационных технологий и сыграл большую роль в развитии ИТ-сферы в Армении.
Hetq.am побеседовал с Тони Мороян о достижениях ИТ-сферы, эмиграции специалистов и ожиданиях.
Впервые Вы приехали в Армению в 1991 г. с тем, чтобы изучить здесь потенциал развития высоких технлогий. Какое впечатление сложилось у Вас в то время?
Тогда я находился на родине впервые. Я жил в США, но был воспитан как армянин. Впечатление были очень смешанные. СССР уже развалился, Армения была свободна, но еще не была независима. Экономика находилась на низком уровне. По приглашению правительства Армении я вместе с несколькими специалистами сферы высоких технологий участвовал здесь в форуме с целью оценки потенциала страны. Отношение со стороны народа было очень теплым, форум был организован хорошо.
Многие приходили к нам и показывали свои изобретения, инновации, касавшиеся новых технологий. У них были четкие представления и идеи. Недостатка в интеллекте и идеях не было. Но люди не имели возможности применять на практике свои теоретические знания и изобретения. Я был впечатлен наукой. Часть людей, не живя за рубежом, хорошо говорила по-английски, что меня удивило.
Тогда не было компьютеров и интернета. Маленькой стране очень трудно состояться. Но я видел тот потенциал, который Армения имела и имеет в сфере высоких технологий. Развивать эту сферу было трудно, поскольку возможностей было мало. Очень мешали экономические трудности. А воля людей меня просто восхищала.
Ожидания как будто оправдались, а потенциал был использован…
Да, Армения сделала большие шаги в ИТ-сфере. И сегодня, будучи небольшой страной, она занимает завидное положение в этой сфере. Армении очень повезло с идеями и человеческим потенциалом. Сейчас здесь есть очень быстрый, соответствующий международным стандартам интернет, очень опытные и востребованные специалисты. Большой размах развитие этой сферы в Армении получило с 2000 г. Был основан ряд компаний, осуществлены инвестиции. Сейчас высокие технологии в стране развиты практически во всех отраслях, а зарплата по сравнению с остальными сферами довольно высокая. Перспективы есть. Сегодня на международной арене высоких технологий Армения входит в число наиболее передовых стран. Например, в сфере автоматизации электронного проектирования (АЭП).
Какие позиции мы занимаем по сравнению с нашими соседями?
Мы намного опережаем Грузию, Азербайджан и Иран. Что касается Турции, то в некоторых отраслях ИТ мы опережаем ее, в некоторых – она опережает нас.
А в Силиконовой долине знают об Армении?
С уверенностью могу сказать, что знают. И для нас это очень важно.
Какую роль в этом вопросе играет глобальный форум “АрмТек” (http://www.armtechcongress.com/arm), который каждый год проводится в сфере высоких технологий Армении? Известно, что в этом году форум пройдет в Армении. Готовы ли мы к его проведению?
“АрмТек” сыграл очень важную роль в этом вопросе. Первый форум состоялся в 2007 г., но к нему мы начали готовиться с 2005 г. Многие утверждали, что мы, будучи маленькой страной, не имеем возможностей для проведения подобных мероприятий. Но мы доказали обратное. Местом проведения первого форума мы выбрали Сан-Франциско и находящуюся там гостиницу Fairmont, которая является лучшей в Силиконовой долине. Форум решил большие задачи. Во-первых, мир узнал Армению как страну с большим потенциалом в ИТ-сфере. В стране были осуществлены инвестиции, открылись новые ИТ-компании, были созданы связи и новые возможности. Мы готовы к проведению в этом году “АрмТека” в Армении. У нас есть высококлассные гостиницы и услуги, отлично владеющие английским языком специалисты, организаторские возможности. Я убежден, что форум пройдет отлично. По всей видимости, он состоится в октябре. Кстати, ни одной стране еще не удалось провести форум такого уровня. “АрмТек” – пока единственный. Россия,. Турция и Азербайджан пытались это сдлелать, но у них не получилось.
ИТ-сфера сегодня считается приоритетной для экономики Армении. Ожиданий много, в том числе в вопросе инвестиций, которым, как Вы заметили, очень способствовал “АрмТек”. Согласно официальной статистке, в последние годы темпы инвестирования в эту сферу замедлились. Наверное, это является первоочередной проблемой для ИТ-сферы Армении. Что, на Ваш взгляд, нужно изменить?
Да, инвестиции в эту сферу сократились. Мы нуждаемся в больших инвестициях. Говоря об инвестициях, не следует сосредотачиваться только на деньгах. Это, конечно, важно, но в первую очередь нужно изменить инвестиционную среду. Для инвестиций необходимы международные связи, развитие науки, а самое главное – инвестор должен быть защищен законом. Он должен быть уверен в том, что в случае появления проблем закон будет действовать. Ему необходимы четко действующие, прозрачные законы, точная оценка рисков, прогнозируемость. “Сюрпризов” быть не должно. Все эти вопросы требуют решения.
Помимо инвестиций существует также проблема эмиграции специалистов, или утечки мозгов. Армянские программисты часто получают приглашение на работу за границей на довольно выгодных условиях и уезжают отсюда. Как решения Вы видите?
Опытных специалистов мало как в Армении, так и за рубежом. Необходимо повысить качество образования, число качественных специалистов. Зарплата программистов здесь высокая, но за рубежом они получают намного больше. В действительности это очень сложный вопрос. Число уезжающих увеличилось. Необходимо улучшить здесь условия. Хороший специалист должен четко видеть свое будущее на родине. Начало решения этого вопроса я вижу в увеличении инвестиций. Если они увеличатся, если откроются новые компании, то вырастет и зарплата. В конце концов большинство специалистов предпочтет остаться в своей стране.
Ощущается ли в Армении нехватка идей в ИТ-сфере?
Отнюдь. У нас хватает и идей, и программ. Я говорю об этом с гордостью. Мы всегда стремимся к лучшему, а тем более сейчас. В Армении не боятся вызовов. Мы должны создать такие усовия, чтобы профессионалы хотели остаться здесь. Вообще в международной сфере информационных технологий действуют новые правила. Сфера очень быстро развивается и меняется. Армения должна совершенствоваться и быть более конкурентоспособной. Мы использовали и будем использовать также потенциал зарубежных армянских специалистов. Мы готовы ко всему этому. Еще раз хочу подчеркнуть важность увеличения числа качественных специалистов. Руководители сферы образования должны обратить внимание на этот вопрос.