Մեկնարկում է «Ֆրեսկո» արդի արվեսի և հոգևոր ֆիլմերի փառատոնը
Հունիսի 27-ից հուլիսի 5-ն արդեն 2-րդ անգամ Երևանում և մարզերում կանցկացվի «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի միջազգային փառատոնը: Այս մասին տեղեկացնում է փառատոնի մամուլի ծառայությունը.
«Նախաձեռնությունը առաջարկում է փառատոնի անցկացման բոլորովին նոր` հանրության մեջ արմատացած պատկերացումներից տարբերվող ձևաչափ, փառատոն, որի նպատակը ոչ միայն հոգևոր, ասելիք ունեցող համաշխարհային կինոնմուշների ցուցադրությունն է, այլև դրանցում արծարծված հարցերի շուրջ առողջ և ազատ հանրային քննարկումների կազմակերպումը:
Այս տարի փառատոնի ծրագրում ներառված են նաև լուսանկարների ցուցահանդեսը և ավազանկարչական շոուն, որոնք Կարապի լճի տարածքում դիտելու հնարավորություն կունենան բոլորը:
Հայաստան բերված ֆիլմերը դուրս կգան կինոդահլիճներից ու բառի բուն իմաստով կմտնեն փողոց: Շուրջօրյա բացօթյա ցուցադրություններն ու «առանց տոմսի» կինոդիտումները 9 օր շարունակ կդառնան հայաստանցիների առօրյայի անբաժան մասը: Սովորական աթոռներին կփոխարինեն հատուկ բարձերը, իսկ փառատոնի տեղացի և օտարերկրյա պաշտոնական հյուրերը փառատոնի «անհաս հերոսներ» լինելու փոխարեն, կլինեն հանդիսատեսի հետ, ժամանակավորապես կդառնան նրանց` կինոաշխարհի ճանաչման ուղեկից-ընկերը:
Փառատոնի մի մասը կանցկացվի Երևանից դուրս` Հայաստանի գեղատեսիլ անկյուններում: Մասնակիցները հնարավորություն կստանան մասնակցելու Հայաստանում իր նախադեպը չունեցող ճամբարային կինոարշավների: Վրաններ, երգ-երաժշտություն, տեղանքին համապատասխան ֆիլմ ու խարույկի շուրջ կազմակերպված քննարկումներ:
Այս տարի ևս փառատոնն ունենալու է մրցութային և ոչ մրցութային ծրագրեր: Մասնակցում են խաղարկային և վավերագրական, լիամետրաժ ու կարճամետրաժ տարբեր ձևաչափերի ֆիլմեր, տեսանյութեր, որոնցում դատապարտվում են պատերազմները, բռնությունը, ազգային, կրոնական և ցանկացած այլ տիպի խտրականությունը, մարդկային գործոնների հետևանքով ծագած էկոլոգիական աղետներն ու... քարոզվում խաղաղություն, հանդուրժողականություն, մարդասիրություն և համամարդկային այլ արժեքներ:
Փառատոնը առանձնակի նշանակություն է տալիս նաև սոցիալական հատուկ խմբերի ու հատկապես սահմանափակ կարողություն ունեցող անձանց հետ աշխատանքին: Ոլորտում մասնագիտացված կառույցների հետ համագործակցության շնորհիվ հաշմանդամություն ունեցող անձինք ոչ միայն կմասնակցեն փառատոնի բոլոր միջոցառումներին, այլև ակտիվորեն կներգրավվեն Ֆրեսկոյի կազմակերպչական աշխատանքներում»:

Стартует фестиваль современного искусства и духовных фильмов “Фреско”
С 27 июня по 5-е июля в Ереване и областях страны пройдет второй международный фестиваль современного искусства и духовных фильмов “Фреско.
Инициатива предлагает новый формат проведения фестиваля, целью которого является не только демонстрация духовных образцов мирового кино, но и организация открытого обсуждения выдвинутых в них вопросов.
В этом году в программу фестиваля включены также фотовыставка и шоу рисования на песке, которые пройдут на Лебедином озере.
Привезенные в Армению фильмы в буквальном смысле будут демонстрироваться под открытым небом. На протяжении 9 дней для армянских зрителей будут организованы круглосуточные бесплатные кинопросмотры на открытом воздухе. Стулья заменят подушки, а официальные гости фестиваля – как местные, так и иностранные – будут находиться среди обычных зрителей.
Часть фестивальной программы пройдет за пределами Еревана, в живописных местах Армении. Участники получат возможность принять участие в беспрецедентных для нашей страны киноэкспедициях: палатки, песни, соответствующие местности фильмы и обсуждения вокруг костра.
В этом году также фестиваль будет иметь конкурсную и внеконкурсную программы, в которых примут участие игровые, документальные, полнометражные и короткометражные фильмы, видеоматериалы, осуждающие войны, насилие, национальную, релегиозную и любую другую дискриминацию, экологические катастрофы, возникшие вследствие человеческих факторов. А пропагандироваться будут принципы мира, толерантности, гуманизма и другие общечеловеческие ценности.
Особое значение организаторы фестиваля придают работе с определенными социальными группами и в частности с лицами, имеющими ограниченные возможности. Последние будут принимать активное участие во всех мероприятиях и даже организационной работе.