Սիրիա-Հայաստան-Ստամբուլ. որտեղ կլինի սիրիահայ ընտանիքի կանգառը
20-ամյա Գևորգ Լագլագյանը երկու տարի է՝ հեռացել է Սիրիայից: Սիրիա-Հայաստան-Ստամբուլ եռանկյունում վերուվարելով՝ նա մինչ այժմ չի կարողանում հիմնավորվել: 2013թ.-ին Հայաստան գալով, մեքենաների վերանորոգման տեխնիկային տիրապետող երիտասարդն աշխատանքի է անցել Երևանի արհեստանոցներից մեկում: Վարձատրությունը, սակայն, այնքան քիչ է եղել, որ չի բավականացրել նույնիսկ բնակարանի վարձը տալու համար:
«Մոտ 15.000 էի առնում շաբաթը և չէի կարում ո՛չ ինձ պահել, ո՛չ ալ տընի վարձ տալ»,- ասում է Գևորգը:
Գևորգի՝ Հայաստան գալուց մի քանի ամիս անց նրա ընտանիքը Սիրիայից տեղափոխվում է Ստամբուլ: Ընտանիքի հորդորը՝ տեղափոխվել Ստամբուլ, գոյատևման պայքարում հայտնված երիտասարդին փրկության տարբերակ է թվում: Մեկնում է Ստամբուլ ու իր մասնագիտությամբ աշխատանքի անցնում թուրք վարպետի մոտ:
«Գերմանական «Bosch» ֆիրմայի հետ կաշխատեի: Ընդունել էին ինձ իբրև լավ մոտորիստ: Մի տարի աշխատեցա: Ինձ ամենապզդիկին չափ տալիս էին փողը, բայց ամենամեծին գործն էի անում: Ամիսը 400 դոլար տալիս էին, 400 դոլարը Ստամբուլի համար շատ քիչ է: Տընի վարձը մենակ 450 դոլար էր: Սիրիացիներուն նկատմամբ արդեն իսկ վատ էին, վրան ալ՝ հայ ես, վրան ալ՝ թուրքի հողն ես ապրում, ավելի վատն ես իրենց աչքին: Դա դեռ քիչ է, միշտ կըսեին՝ եկուր աղոթքի, մզկիթ եկուր: Ասում էին՝ ուզես-չուզես պիտի գաս, պիտի ընդունես իսլամությունը: Ծիծաղում էին քրիստոնեության, խաչի վրա»,- պատմում է Գևորգը:
Մեկ տարի հետո Գևորգը որոշում է վերադառնալ հայրենիք: Հայաստանը գալը, սակայն, երրորդ անգամից է հաջողությամբ պսակվում: Վրաստանի ու Ուկրաինայի տարանցիկ ճանապարներով գալու տարբերակը խափանվում է այս երկրների համապատասխան մարմինների կողմից: Ասում է, որ Վրաստանից իրեն ետ՝ Ստամբուլ են ուղարկում, իսկ Ուկրաինայում ուղղակի պատռում են անձնագիրն ու հաջողություն մաղթում: Երրորդ անգամ Ստամբուլից Հայաստան է հասնում ավտոբուսով:
«Թուրքիային պայմաններից հետո մտածում էի՝ Հայաստանում քիչ էր փողս, բայց գոնե գիտեմ հայությունս է, քրիստոնեությունս է»,- ասում է երիտասարդը:
Երևանում կրկին աշխատանքի է անցնում որպես մոտորիստ: Նրան իր մոտ աշխատելու է հրավիրում Վանաձորի նորաբաց արհեստանոցներից մեկի տնօրենը, ու Գևորգը տեղափոխվում է Վանաձոր:
Որոշ ժամանակ հետո Ստամբուլից Վանաձոր են տեղափոխվում նաև մայրը, երկու քույրերն ու եղբայրը՝ կնոջ հետ: Մասնագիտությամբ ոսկերիչ եղբորն ու քույրերին երկար ժամանակ չի հաջողվում աշխատանք գտնել Վանաձորում: Այն, ինչն էլ հաջողվում է գտնել, տարբեր խնդիրների պատճառով ստիպված են լինում թողնել:
Հալեպում ավտոպահեստամասերի խանութ ունեցող Լագլագյանների ընտանիքին Հայաստանում դժվարությամբ է հաջողվում լուծել օրվա հացի խնդիրը:
«Որոշեցինք գալ հայրենիք, հոս հիմնվինք, հոս ալ գործերը, փողը քիչ է, չապըրվիր: Կըսեին՝ մի՛ երթաք, գործ չկա, ժողովուրդը իրենք Ռուսաստան կերթան, ո՞ւր կերթաք: Չէ, ըսինք, հացի մը դրամ կըրնանք աշխատել: Պիտ գաս աչքովդ տեսնաս, որ համոզվես՝ փողի հարցը դժվար է»,-ասում է ընտանիքի մայրը՝ Հայկանուշը:
Գևորգը պատմում է, որ քույրերին թեև ընդունել են աշխատանքի, սակայն, ինչպես և Ստամբուլում, վարձատրել են ավելի քիչ, քան մյուսներին:
1982-ին որպես տուրիստ ամուսնու հետ Հայաստան եկած Հայկանուշն այսօր այլ Հայաստան է տեսնում, ոչ այն, որն ինքն է տեսել: «Տուրիստի համար որ փող ունիս, լավ է, բայց պիտի ապրես, որ հասկանաս, լավ է, թե՝ վատ»,- նշում է նա:
Կնոջ հետ առանձին ապրող որդին Վանաձորում բնակվելու 4-5 ամիսների ընթացքում մի քանի անգամ աշխատանք է փոխել: Իր մասնագիտությամբ՝ ոսկերչությամբ աշխատանք չգտնելով, սկսել է աշխատել որպես երկաթագործ: Աշխատավարձ, սակայն, ոչ միշտ է հաջողվել ստանալ:
«Սիրիա ամսականը ամսեգլուխ կըլլա: Ամսեգլուխը եկավ, գիտես որ ամսականը պիտ առնես: Ստամբուլ էլ այդպես էր: Հոս ադիկ չկա: Երբ կառնես, աստված գիտե: Ամիսե ամիս չեն տալ կամ քիչ կուտան, կըսեն՝ հաջորդ ամիս մնացածը կուտամ: Անցյալ ամսվան աշխատածը դեռ եկող ամիս պիտի ստանա, քիչ-քիչ, մուրալով: Եթե տուն ես, ընտանիք ես, ինչպե՞ս պիտ ապրիս: Հույսդ ադ փողին կապել ես, չէ՞, որ ադ գումարն առնիս, դուն քեզի դասավորես: Եթե աշխատածդ գումարը ձեռքդ չտան, ամիսն ինչպե՞ս պիտի անցուցես»,- զարմանում է մայրը:
Լագլագյաններին Վանաձորն ու վանաձորցիները շատ են դուր եկել: Երևանում ապրած ու աշխատած Գևորգը համեմատական է անցկացնում.
«Երևան ուրիշներուն 3.000, սիրիահայերուն 2.000 կտային օրը: Օր էլ կըլլա, գործ չկա, կըսեն մի՛ գար, քեզնից կգնա… Ընկերներս որ աշխատել են Երևանի հայերու մոտ, ասում են, որ լեզունին մի քիչ դժվար է ու փողի կողմեն էլ միշտ շահագործելը կսիրեն: Ստեղ էդպես չէ, օգնում են: Երևանում հայերն ալ սկսել են մեկը մյուսին շահագործելը, մեկը մյուսին կողոպտելը: Էդոր համար չեմ հարմարվում Երևան: Էստեղ ավելի լավ է ինձ համար: Ավելի հանդարտ է, ավելի հանգիստ, կարաս շփվիս ժողովրդի հետ, կարան իրենք քեզ օգտակար ըլլան, դու՝ իրենց»,- ասում է Գևորգը:
Գևորգին Հայաստանում ամենից շատ վիրավորական է թվացել շատերի կողմից սիրիահայերին վերևից նայելու հանգամանքը: «Իրենց աչքին հավասար չեն նայում, միշտ ցածր են նայում: Կամ ասում են՝ եթե ստիպված չլլայիք, չէիք գար Հայաստան: Դուք ստիպված եկել եք ու ուզեք-չուզեք պիտի աշխատեք ու պիտի լռեք: Էս խոսքերը մեզի վիրավորական է»,- նշում է Գեւորգը:
Վանաձորում մի քանի ամիս ապրած Գևորգը հասցրել է շրջել ու լավ ուսումնասիրել քաղաքը, բայց առաջացած հարցերի պատասխանը դեռ չի կարողանում գտնել:
«Ճանապարհին որ գնում ենք, տեսնում ենք ֆաբրիկները սաղ ջարդել են: Ինչի՞ համար: Լավ ֆաբրիկներ ունեինք, ինչո՞ւ թողել են պարապ… Սիրիա ու Թուրքիա իրար հետ մրցում էին, թե ով ավելի էժանով պիտ աներ: Սիրիա հազար ու մի տեսակ ֆաբրիկ ունեինք: Մենք մի բանի պակաս չէինք ունենար, որ դրսից առնեինք: Էստեղ ֆաբրիկները կա, սաղ թալանել են: Ինչի՞ համար: Մեղք է ժողովուրդը, ինչո՞վ պիտի ապրի: Անշուշտ պիտի թողնի, գնա: Գոնե մի ֆաբրիկ բանային, աշխատեցնեին»:
Տիկին Հայկանուշն էլ զարմանում է՝ էս ճանապարհներն ինչի՞ չեն սարքիր:
«Ճանապարհները հիմա վերջին տեղն է: Թող մարդկանց օգնեն, մի գործով ապահովեն, աշխատեն,- միջամտում է որդին ու հիշում,- սփյուռքահայի նախարարուհին որ ելավ, ասում է՝ ամեն մեկը 1.000 դոլար թող գցե իրեն հաշվի համար, թող կառավարությունը, երկիրը զարգանա: Էդ մարդոց մի հատ հարցրու, տես 1000 դոլար ունի՞ն ջեբերնին»:
Աշխատանքի բերումով ամեն օր շփվելով վանաձորցիների հետ, Գևորգը նկատում է. «Վերջին շրջանում հաճախորդներս հաճախ գալիս ասում են, վերջ, ավտոն ծախում եմ, ընտանիքով գնում ենք Հայաստանից»:
9 տարեկանից հոր մոտ արհեստ սովորած երիտասարդն ասում է, որ Հալեպում շատ լավ էր վաստակում: Հայաստանում դեռևս գոհանում են միայն հանապազօրյա հացի խնդիրը հոգալով: «Այնտեղ աշխատանք կար, փող կար մարդոց ձեռքին: Կարայիր մի քիչ բարձր գին ասեիր, բայց վստահում էին, գիտեին, որ գան մեզ մոտ, մի քանի տարի հանգիստ պիտի ըլլան: Էստեղ որ գինն ասում ես, մարդը չի նայում, թե դու ինչպես պիտի աշխատես, ինչքան գործ պիտի անես, ինքը նայում է փողին: Իմ համար կարևորը փող աշխատելը չէ, կարևորն էն է, որ իմ սարքելուց հետո ավտոն գնան քշեն ապահով: Ես մարդոց գարանտիա տալիս եմ: Ասում եմ՝ արի նստի կողքս, տես՝ ես ինչ գործ եմ անում, որ իմանաս, թե ինչի ես փող տալիս: Բայց հայի խասիաթն է, շատ հաճախ ընտրում են ամենաէժանն ու ամենաարագը: Ատանկ սովորել են: Հիմա նայենք, ինչպես պիտի ստացվի, չենք գիտեր»,- ասում է Գևորգը
«Համբերությունով պիտ ապրինք: Հային արդեն ճակատագիրն է համբերություն և թափառականություն»,- հուսադրում է մայրը:
Համբերությունով ապրելու տարբերակը Լագլագյան քույրերին չի գոհացրել: Մի քանի օր է՝ երկու քույրերը մեկնել են Ստամբուլ՝ աշխատելու: Տիկին Հայկանուշն ասում է, որ առաջիկայում աշխատանք չգտնելու դեպքում ստիպված կլինի Ստամբուլ մեկնել նաև ավագ որդու ընտանիքը:
«Նոր ամուսնացել է, կուզեր հոս հաստատվիլ, հոս երեխա ունենա, հոս մեծացնե՝ հայկական հողի վրա: Եթե այսպես ըլլա, ինչպե՞ս կըլլա, չեմ գիդեր», - սրտնեղում է մայրը: Զավակների Թուրքիա մեկնելու փաստը մայրը ծանր է տանում:
«Թուրքիա, որ թշնամի է կըսենք, տեսնաք, Ստամբուլը ինչ զարգացած, Եվրոպա կըսես… Ճամփաները, բանը, խենթանալիք: Հայերը լեցուն, լեցուն: Մի հարևան ունեինք, ասաց՝ տատիկս գիտեր հայերեն, բայց մեզ չսորվեցուց, որ չելնենք փողոց խաղալու, հայերեն խոսանք, մեզի վնասեն,- ասում է նա ու դժգոհում- մարդը ինչո՞ւ օտար երկիր պիտի երթա: Ես իմ երկիրս կգեղեցկացնեմ: Երազանքս հոս հաստատվիլս է, կուզեմ հայրենքիս մեջ մնալ: Հոսկե տուն ունենանք, մնանք հոս, այլևս չհեռանանք օտար երկիրներու մեջ: Հույսերնիս դրած ենք աստծուն, որ կըլլա…»:

Сирия-Армения-Стамбул: где обоснуется армянская семья из Сирии?
Вот уже два года, как 20-летний Геворк Лаглагян уехал из Сирии. Но он до сих пор мечется между Сирией, Армения и Стамбулом, не зная, где обосноваться. Приехав в 2013 году в Армению, Геворк, будучи мастером по ремонту машин, устроился в одну из ереванских мастерских. Однако зарплата была настолько низкой, что ее не хватало даже на оплату аренды квартиры.
“В неделю я получал около 15 тысяч драмов, но этих денег не хватало не только на жизнь, но даже на плату за квартиру”,- говорит Геворк.
Через несколько месяцев после его приезда в Армению Лаглагяны переехали из Сирии в Стамбул. Предложение семьи перебраться в Стамбул показалось Геворку спасением. Он уехал в Стамбул и начал работать по специальности у мастера-турка.
“Я работал с немецкой фирмой “Bosh”. Меня приняли как хорошего моториста. Проработал год. Получал меньше всех, но работал очень много. В месяц мне платили 400 долларов, для Стамбула это очень маленькая сумма. Только за квартиру нужно было платить 450 долларов. При этом к приехавшим из Сирии относились очень плохо, а я к тому же был еще и армянином. Мало того, мне постоянно говорили: иди молиться в мечеть, хочешь-не хочешь ты должен посещать мечеть, принять ислам. Они смеялись над христианством, над крестом…”- вспоминает Геворк.
Через год он решил вернуться на родину. Однако приезд в Армению удался лишь с третьей попытки. Поездки через Грузию и Украину не получались из-за соответствующих органов этих стран. В третий раз Геворк приехал из Стамбула в Армению на автобусе.
“После условий жизни в Турции я думал: хотя в Армении зарабатываю мало, но тут я хотя бы среди своих, армян, в христианской стране”,- говорит молодой человек.
В Ереване он опять началт работать мотористом. Вскоре ему предложил работу директор новой мастерской в Ванадзоре, и Геворк переехал в этот город.
Через некоторое время из Стамбула в Ванадзоре приехали и его мать, две сестры и брат с женой. Сестрам и брату-ювелиру долгое время не удавалось найти работу в Ванадзоре.
Лаглагяны, которые в Алеппо имели магазин автозапчастей, в Армении с трудом зарабатывают на кусок хлеба.
Геворк рассказывает, что хотя сестер брали на работу, однако им, как и в Стамбуле, платили меньше других.
В 1982 г. Айкануш вместе с мужем приехала в Армению в качестве туриста, но сегодня она видит другую Армению. Ее старший сын, который вместе с женой живет отдельно, за 4-5 месяцев пребывания в Ванадзоре, несколько раз менял работу. Он так и не смог найти работу ювелира, поэтому устроился жестянщиком, однако зарплату получает нерегулярно.
“В Сирии зарплату получают в начале месяца. В Стамбуле тоже так, но здесь все по-другому. Зарплату платят не каждый месяц или платят мало, говорят, что остальное выдадут потом. А как жить, если у тебя семья? Ведь ты зависишь от этих денег…” – удивляется мать Геворка.
Город Ванадзор и его жители очень понравились Лаглагянам. “В Ереване местным платили 3000, а сирийским армянам – 2000 драмов. Мои друзья, которые работали в Ереване, говорят, что есть также языковые трудности, что там любят эксплуатировать людей. Здесь такого нет, нам помогают, здесь спокойно, можно общаться с людьми”,- отмечает Геворк.
Для него самым оскорбительным в Армении является то, что на сирийских армян смотрят сверху вниз. “К нам не относятся как к равным. Говорят, что мы вынужденно приехали сюда, поэтому раз уж работаем, то должны молчать. Эти слова оскорбительны для нас”,- утверждает мой собеседник.
За несколько месяцев Геворк успел осмотреть и изучить Ванадзор. “Мы увидели полностью разрушенные фабрики. Почему? У вас были хорошие фабрики, почему онии простаивают? В Сирии было очень много различных фабрик, мы ни в чем нехватку не испытывали. А здесь есть фабрики, которые полностью разграблены. Народ жалко, чем ему жить? Потому и уезжают отсюда. Хоть бы запустили одну из фабрик…”
В свою очередь мать Геворка удивляют наши разбитые дороги. “Почему не приводите их в порядок?” - недоумевает она.
“Дороги – это еще второстепенное дело. Пусть лучше обеспечат людей работой,- продолжает разговор Геворк. – Госпожа министр диаспоры заявила: пусть каждый положит на свой счет в банке 1000 долларов, чтобы страна развивалась. А она поинтересовалась, есть у этих людей 1000 долларов или нет”.
Общаясь каждый день с клиентами, Геворк часто слышит одну и ту же фразу: “Все, продаю машину и уезжаю с семьей из Армении”.
Геворк, который с 9 лет учился специальности у отца, говорит, что в Алеппо он очень хорошо зарабатывал. В Армении им пока удается решать лишь проблему куска хлеба. “Там у нас была работа, у людей были деньги. Ты мог взять за свою работу чуть дороже, но клиенты доверяли тебе, знали, что потом несколько лет будут спокойны. Для меня главное не деньги, а то, чтобы благодаря моей работе люди безопасно ездили на машине. Я даю им гарантию. Сейчас мы не знаем, как получится. Посмотрим…” – сказал Геворк. А Айкануш добавила, что нужно набраться терпения.
Однако ее дочерям терпения не хватило. Несколько дней назад они уехали в Стамбул. Если и старший сын не найдет здесь работу, то в ближайшее время и он вместе с семьей уедет туда.
“Он недавно женился, хотел обосноваться здесь, чтобы ребенок родился и вырос на рамянской земле. Но если так будет продолжиться, не знаю, что мы будем делать”,- говорит Айкануш. Она очень переживает из-за отъезда дочерей в Турцию.
“Стамбул очень развитый город, напоминает Европу. Там полно армян. У нас была соседка, которая рассказала, что ее бабушка знала армянский, но детей не научила родному языку, так как боялась, что если они выйдут на улицу поиграть, то могут заговорить по-армянски и подвергнут себя опасности,- рассказывала Айкануш. – Почему люди должны ехать на чужбину? Я хочу развивать свою страну. Мечтаю обосноваться здесь, на своей родине и больше не ехать в другую страну. Мы теперь надеемся только на Бога….”