ԱՄՆ դեսպանությունը կոչ է անում կառավարությանը ամբողջական ու թափանցիկ քննություն անցկացնել
«Հունիսի 22-ի երեկոյան հոսանքի գների պլանավորած թանկացման դեմ բողոքի դուրս եկած ցուցարարների և ոստիկանների պատասխանատու ու ընդհանուր առմամբ հարգալից վերաբերմունքը քաջալերող էր: Խոսքի ու հանրահավաքների ազատությունը ցանկացած ժողովրդավարության հիմնարար իրավունքներն են և մեզ համար ուրախալի էր տեսնել, որ երկու կողմերն էլ գործում էին հարգելով այս իրավունքներն ու զերծ մնալով լարվածության սրումից:
Սակայն մենք մտահոգված ենք հունիսի 23-ի առավոտյան ցուցարարներին ցրելու ընթացքում ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման, ինչպես նաև ոստիկանության բաժանմունքներում տեղ գտած բռնությունների մասին հաղորդումներով: Բացի այդ, մեզ անհանգստացնում են հաղորդումներն այն մասին, որ գործողության իրականացման ընթացքում հատուկ թիրախ են հանդիսացել լրագրողներն ու նրանց սարքավորումները: Հրամայական է, որ կառավարությունը ՀՀ օրենսդրության շրջանակում ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման մասին հաղորդումների ամբողջական ու թափանցիկ քննություն անցկացնի»:

U.S. Embassy: 'Armenian government must conduct full and transparent investigation regarding reports of excessive use of force by police'
The United States Embassy in Armenia issued the following statement regarding the protests and police actions that took place yesterday and today in Yerevan.
We were encouraged by the responsible and generally respectful behavior by both protestors and police on the evening of June 22 during the protests over the planned rise in electricity prices.
Freedom of speech and assembly are fundamental rights in any democracy, and we were pleased to see both sides work in a manner that respected these rights and did not escalate tensions.
However, we are concerned about reports of excessive police use of force to disperse the crowd on the morning of June 23, as well as several reports of abuse while in police custody.
In addition, we are troubled by reports that journalists and their equipment were specifically targeted during the operation. It is imperative that the government conduct a full and transparent investigation of reports of the excessive use of force by the police to the full extent of Armenian law.