ԺՀՄԻԳ տնօրեն Լինքը կոչ է անում ՀՀ իշխանություններին հարգել ցուցարարների խաղաղ հավաքների ազատության իրավունքը Երևանում
ՎԱՐՇԱՎԱ, 24 հունիսի 2015թ.– ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) տնօրեն Մայքլ Գեորգ Լինքն այսօր կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին հարգել Երևանի կենտրոնական հատվածում խաղաղ ցույցին մասնակցողների խաղաղ հավաքների ազատության իրավունքը:
«Հայաստանը, ինչպես ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետությունները, պարտավորվել է պաշտպանել և խթանել խաղաղ հավաքների հիմնարար ազատությունը և պետք լիովին հարգի Երևանում ցուցարարների իրավունքները՝ այդ ազատությունն իրականացնելու համար», - ասաց ԺՀՄԻԳ տնօրենը: «Երեկ ռավոտյան իրավապահ մարմինների գործողությունների, այդ թվում՝ հարյուրավոր խաղաղ ցուցարարների դեմ ջրցան մեքենաների կիրառումը և նրանց կալանավորումը լուրջ մտահոգություն են առաջացնում»:
Հավաքների ազատության մասին ԵԱՀԿ պարտավորությունները ոչ միայն երաշխավորում են խաղաղ հավաքների և ցույցի իրավունքը, այլ նաև պնդում են, որ այս իրավունքի ցանկացած սահմանափակում պետք է օրենքով սահմանված լինի և համահունչ լինի միջազգային չափանիշներին:
«Իրավապահ մարմինների պարտականությունն է օժանդակել խաղաղ հավաքների անցկացմանը և ոստիկանության ցանկացած միջոցառում պետք է լինի օրինական, անհրաժեշտ և համաչափ», - ասաց տնօրեն Լինքը: «Ուժի ավելորդ կիրառումը կամ չհիմնավորված կամ կամայական ձերբակալությունները պետք է անաչառ, բազմակողմանի և անհապաղ կերպով հետաքննել, որպեսզի պատասխանատուները ենթարկվեն պատասխանատվության»:
Էլեկտրաէներգիայի արժեքի մոտ 17 տոկոսի թանկացման դեմ ցույցերը սկսվել են անցյալ ուրբաթ,և երեքշաբթի առավոտյան հազարավոր մարդիկ Երևանում դուրս են եկել փողոց: Ոստիկանությունը գրոհել է ցուցարարների վրա և ջրցան մեքենա կիրառել այն բանից հետո, երբ նրանք արգելափակել են մայրաքաղաքի հիմնական փողոցը: Ըստ հաղորդումների ավելի քան 200 ցուցարարներ ձերբակալվել էին, իսկ 14 ցուցարար և 11 ոստիկան՝ վիրավորվել:Երեքշաբթի օրը ձերբակալվածները ազատ են արձակվել: Հարյուրավոր ցուցարարներ վերադարձել են այսօր՝ շարունակելու ցույցը:

Директор БДИПЧ/ОБСЕ призвал власти РА уважать право демонстрантов на проведение мирных собраний в Ереване
Директор Бюро демократических институтов и прав человека (БДИПЧ) ОБСЕ Михаэль Георг Линк сегодня обратился к властям Армении с призывом уважать право на свободу мирных собраний участников мирной демонстрации в центре Ереване.
“Армения, как и все государства-члены ОБСЕ, обязалась защищать и стимулировать основополагающие права на мирные собрания и должна в полной мере уважать право демонстрантов в Ереване на реализацию этой свободы. Предпринятые вчера утром действия правоохранительных органов, в том числе использование водометов и задержание сотен мирных демонстрантов, вызывают обеспокоенность.
Обязанность правоохранительных органов содействовать проведению мирных собраний, и любое мероприятие полиции должно быть законным, необходимым и соразмерным. Излишнее применение силы либо необоснованные и произвольные задержания должны быть расследованы беспристрастно, всесторонне и незамедлительно с тем, чтобы ответственные понесли наказание”,- отметил директор БДИПЧ/ОБСЕ.
“Митинги против повышения на 17 процентов стоимости электроэнергии начались в минувшую пятницу, а во вторник утром тысяч людей в Ереване вышли на улицу. Полицейские набросились на демонстрантов, а после того, как те заблокировали одну из главных улиц столицы, применили против них водометы. Согласно сообщениям, было задержаны свыше 200 участников акции. Телесные повреждения получили 14 граждан и 11 полицейских. Во вторник задержанные были отпущены. Сегодня тысячи демонстрантов вернулись, чтобы продолжить акцию протеста”,- говорится в заявлении офиса БДИПЧ/ОБСЕ.