ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի կոչը` ՀՀ իշխանություններին
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը հաղորդադրություն է տարածել ՀՀ-ում էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ քաղաքացիական նախաձեռնության վերաբերյալ.
Մենք մտահոգված ենք Երևանում հունիսի 23-ին բողոքի ցույցերի ժամանակ իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ոստիկանների կողմից ցուցարարների՝ այդ թվում և լրագրողների նկատմամբ բռնի ուժ գործադրելու մասին ստացվող հավաստի հաղորդագրություններով։ Կոչ ենք անում իշխանություններին շտապ և մանրազնին հետաքննել այս դեպքերը։ Քանի դեռ երկրում շարունակվում են բողոքի ցույցերը, ՀՀ կառավարությունը պետք է երաշխավորի ոստիկանների կողմից ցույցերի վերահսկման գործողությունների խիստ համապատասխանությունը մարդու իրավունքների միջազգային նորմերին և չափանիշներին՝ ներառյալ Իրավապահ մարմինների վերաբերյալ ՄԱԿ-ի վարքականոնը և Իրավապահ մարմինների կողմից ուժի և հրազենի կիրառման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի հիմնական սկզբունքները։
Մենք ողջունում ենք ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությունը, որն արտահայտում է «Հայաստանում ժողովրդավարության, հիմնարար ազատությունների և մարդու իրավունքների պաշտպանության մասին» կառավարության ստանձնած հանձնառությունը։ Մենք հորդորում ենք կառավարությանը բողոքի ցույցերի նկատմամբ իրականացվող գործողություններում հարազատ մնալ այս հանձնառությանը, ինչպես նաև կոչ ենք անում բոլոր կողմերին ներգրավվել կառուցողական երկխոսության մեջ և զերծ մնալ բռնությունից։

OHCHR Concerned by Credible Reports of Excessive Use of Force by Yerevan Police
The following statement was issued by the UN's Office of the High Commissioner for Human Rights regarding recent public protests in Armenia and the response of law enforcement agencies.
"We are concerned by credible reports of excessive use of force by police officers, including against journalists, in their handling of protests in Yerevan on 23 June, and call on the authorities to investigate the incidents thoroughly and promptly. As protests continue to take place in the country, the Government must ensure that the policing of demonstrations strictly complies with international human rights norms and standards, including the UN Code of Conduct for Law Enforcement Officials and the UN Basic Principles on the Use of Force and Firearms by Law Enforcement.
We welcome the statement by the Minister of Foreign Affairs of Armenia, expressing the Government’s commitment “to democracy, fundamental freedoms and protection of human rights in Armenia”. We encourage the Government to ensure that this commitment is translated in the way it responds to these protests, and we encourage all parties to engage in a constructive dialogue and to refrain from violence."