Վանաձորցիները սատարում են էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ պայքարող քաղաքացիներին
2014 թվականից ՀՀ քաղաքացիները պայքարում են էլեկտրաէներգիայի սակագնի հերթական անհիմն թանկացման դեմ: Անվիճելի է, որ 17 ՀՀ դրամով էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կողմից Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին (ՀԾԿՀ) ներկայացված հիմնավորումները խոսում են ընկերության կողմից չարաշահումների, վատնումների և ընդհանուր վատ կառավարման մասին: Սակայն որոշման ընդունումը հետաձգելու և Ընկերության ներկայացրած ծախսերը մանրամասն քննության ենթարկելու փոխարեն ՀԾԿՀ-ն որոշում կայացրեց հաստատել սակագնի 6,93 ՀՀ դրամով թանկացումը:
2015 թ. հունիսի 19-ից Երևան քաղաքում խաղաղ նստացույց իրականացնող քաղաքացիների նկատմամբ հունիսի 23-ի առավոտյան անհամաչափ ուժ կիրառվեց: Ոստիկանությունը, ջրցան մեքենայով դաժանորեն ցրելով նստացույցի խաղաղ մասնակիցներին և լրագրողներին, նրանց նկատմամբ բռնություններ կիրառելով բերման ենթարկեց ոստիկանություն: Ըստ ՀՀ ոստիկանության տարածած տեղեկատվության` բերման է ենթարկվել 237 անձ, որոնք ներգրավված են խուլիգանության համար հարուցված քրեական գործում: Ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարության` 25 հոգի դիմել է շտապ բուժօգնության, որոնցից 15-ը տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Ստոևեւ շարադրում ենք մեր պահանջները.
- Գտնելով, որ սակագնի որևէ բարձրացում հիմնավորված չէ, ՀՀ Կառավարությունից և Նախագահից պահանջում ենք չեղարկել սակագնի բարձրացման վերաբերյալ ՀԾԿՀ որոշումը և անկախ աուդիտի ենթարկել «Հայաստանի Էլեկտրական Ցանցեր» ՓԲԸ-ն
- Դատապարտելով խաղաղ ցուցարարների և լրագրողների նկատմամբ բռնությունը՝ ՀՀ Գլխավոր դատախազությունից և ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունից պահանջում ենք, պատասխանատվության ենթարկել բռնություն կիրառած և դրա վերաբերյալ հրաման արձակած իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին
- Հավաքների ազատության իրավունքը համարելով ժողովրդավարական հասարակությունում քաղաքացու ամենակարևոր իրավունքներից մեկը՝ ՀՀ Ոստիկանությունից, ՀՀ Քննչական կոմիտեից և ՀՀ Դատախազությունից՝ պահանջում ենք դադարեցնել խաղաղ ցուցարարների և լրագրողների անհիմն քրեական և վարչական հետապնդումը և հատուցել պատճառված վնասը:
Ոչ թալանին-Վանաձոր խումբ` https://www.facebook.com/groups/572609742878144/
«Ընդդեմ էլեկտրաէներգիայի թանկացման ակցիա Վանձորում» նախաձեռնությունը` https://www.facebook.com/events/1646219658925847/
Ընդդեմ էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման Վանաձոր քաղաքում տեղի ունեցող հավաքների մասին պատմող նկարներ կարող եք գտնել «ոչ թալանին-Վանաձոր» խմբում եւ հետեւյալ հղումով. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10155801046955171.1073741892.207421050170&type=3

Ванадзорцы поддерживают борьбу против подорожания электроэнергии
Начиная с 2014 г. граждане ведут борьбу против необоснованного повышения энергетического тарифа. Бесспорно, что обоснования повышения стоимости электроэнергии на 17 драмов, которые были представлены ЗАО “Армянские электросети” в Комиссии по регулированию общественных услуг, свидетельствуют о допущенных злоупотреблениях, растрате и в целом плохом управлении компанией. Однако вместо того, чтобы отложить принятие решения и тщательно проверить представленные компанией расходы, КРОУ приняла решение утвердить повышение тарифа на электроэнергию на 6,93 драма.
Утром 23 июня против граждан, которые с 19 июня 2015 г. проводили мирную сидячую демонстрацию в Ереване, была применена непропорциональная сила. Полицейские, жестоко разогнав с помощью водомета участников мирной акции и журналистов, применили к ним насилие и подвергли приводу в отделения. Согласно сообщению полиции РА, приводу были подвергнуты 237 человек, которые вовлечены в уголовное дело о хулиганстве. По данным Министерства здравоохранения РА, за медицинской помощью обратились 25 человек, 15 из которых были доставлены в больницу.
Ниже излагаем наши требования:
считая необоснованным какое-либо повышение тарифа, мы требуем от правительства и президента РА отменить решение КРОУ о повышении тарифа и провести независимый аудит в ЗАО “Армянские электросети”;
осуждя насилие, которое было применено к мирным демонстрантам и журналистам, требуем от Генпрокуратуры и Специальной следственной службы привлечь к ответственности представителей правоохранительных органов;
считая право на свободу собраний одним из наиболее основных прав граждан в демократическом обществе, мы требуем от Полиции, Следственного комитета и Генпрокуратуры РА прекратить необоснованное уголовное и административное преследование в отношении демонстрантов и журналистов и возместить причиненный им ущерб.
Группа “Нет грабежу! – Ванадзор” – https://www.facebook.com/groups/572609742878144/
“Акция в Ванадзоре против подорожания электроэнергии” – eventy https://www.facebook.com/events/1646219658925847/
Фотоснимки, рассказывающие о проходящих в Ванадзоре акциях протеста против повышения тарифа на электроэнергию можно найти в группе “Нет грабежу! – Ванадзор” и по следующей ссылке: