Խոշտանգում, դաժան և անմարդկային վերաբերմունք. նաս անհատներին և հասարակությանը
Խոշտանգումը բռնություն է, և ինչպես Այզեկ Ազիմովն էր գրել իր «Հաստատություն» գրքում. «Բռնությունն անունակների վերջին ապաստանն է»: Այս գաղափարը կրկնվում է Ազիմովի գրքերից շատերում, և շատերն են խորհրդածել, թե ինչ է ի նկատի ունեցել գրողը: Ըստ իս՝ նա բազում նշանակություններ է վերագրում այս գաղափարին, որոնցից յուրաքանչյուրը նմանապես վերաբերում է թե բռնությանը, և թե խոշտանգմանը:
Իր ամենահիմնական և ամենալայն իմաստով խոշտանգումը նախևառաջ զոհին բռնի ուժով խոշտանգողի կամքին ենթարկեցնելու նպատակով կիրառվող բռնություն է: Այս իմաստով բռնության կիրառումը խոշտանգողի կողմից սեփական ձախողման ընդունումն է: Նա ընդունում է, որ ձախողել է համոզել, որ ձախողել է արդարացնել որ այն, ինչ նա պահանջում կամ ակնկալում է զոհից, արդար է: Այլ կերպ ասած, խոշտանգմանը դիմելու քայլն արդեն իսկ նշանակում է, որ այն, ինչ խոշտանգողը ցանկանում է, արդար չէ, և որ խոշտանգողն «անունակ է» համոզելու կամ լեգիտիմորեն և մարդկայնորեն հասնելու սեփական նպատակներին: Սա իրապես թուլության նշան է:
Երկրորդ, բռնությունն ու խոշտանգումը արտահայտում են մարդկության մրցակցային բնույթն ի հակադրություն համագործակցային բնույթի: Բոլոր կենդանիները մրցում են ռեսուրսների համար: Պրիմատները մրցում են ռեսուրսների և հատկապես կարգավիճակի համար: Ըստ էվոլյուցիոն հոգեբանության՝ նման մրցակցությունը ներառում է մարտահրավեր նետողների և հակառակորդների բնաջնջում:[1] Բռնությունը և խոշտանգումը ամենադյուրին և մյուսի հաշվին հաղթելու ամենաստոր և ամենացածր, ու հետևաբար ամենակենդանական և ամենապրիմիտիվ ձևերն են: Սա հատկապես ճիշտ է, երբ բռնությունը հակադրվում է բանակցության, դիսկուրսի և երկխոսության համագործակցային տեխնիկաներին, որոնք բոլորն էլ ճանաչում են դիմացինի իրավական շահերի առկայության փաստը:
Երրորդ, բռնությունն ու խոշտանգումը անխուսափելիորեն հանգեցնում են զոհի ու հետևաբար նաև խոշտանգողի ապամարդկայնացմանը: Էվոլյուցիոն հոգեբանությունը սահմանել է մարդկային կարեկցանքը և ցանկացած անհատի անձնական շահից անդին վերացական նպատակների հասնելու համար համագործակցության խթանման նրա ներուժը որպես մարդկության ամենակարևոր էվոլյուցիոն առավելություն:[2] Որպես մարդ էակներ մենք կարող ենք ձգտել անել մեր ցանկալի իրականության մասին նոր համատեղ կանխատեսումներ, երբ մեզ նայենք ուրիշի աչքերով, եթե իհարկե ցանկանանք այդ արտաքին հայացքը նետել ինքներս մեզ վրա: Նման արտաքին հայացք խոշտանգողները չունեն: Կարեկցանքի հետևանքով ապամարդկայնացումը՝ «մարդ էակ»-ի սահմանումից զոհի կամ զոհերի խմբի հեռացման գործընթացը և այդպիսով նրանց հավասարության ժխտումը, կանխամտածված բռնության նախապայմանն է:
Ցեղասպանության վերաբերյալ հետազոտությունները լի են այնպիսի ուսումնասիրություններով, որոնք փաստում են, որ ոճրագործները նախ պետք է ապամարդկայնացնեն զոհին իրենց բռնությունն իրագործելու նպատակով: Աբու-Ղրեիբի և այլ դեպքերը ապացուցում են, որ նույնը վերաբերում է նաև խոշտանգմանը: Սակայն ավելի քիչ է քննարկվում այն, թե ինչպես այս գործընթացի արդյունքում խոշտանգողը նույնպես կորցնում է իր մարդկայնությունը: Վնաս հասցնելու նպատակով մեկ այլ անհատի նկատմամբ ուժի կիրառումն անխուսափելիորեն հանգեցնում է սեփական կարեկցանքի ժխտմանը, անհատի մարդասիրության ամենաբնորոշ առանձնահատկության՝ մեզնից յուրաքանչյուրին մեծապես մարդ դարձնող այդ տարրի հերքմանը: Սեփական կարեկցանքը ժխտելով՝ խոշտանգողը տարանջատում է իրեն մարդկային գոյության էությունից՝ կարեկցանքից, այսպիսով վտանգելով սեփական մարդկային արժանապատվությունը: Ցանկացած մարդանման կապիկ կարող է խոշտանգել:
Չորրորդ, մարդկային զարգացման հիմնական նախապայմաններից է այն, որ զարգացած հասարակությունը իրենից ներկայացնի զարգացած անհատների հավաքականություն: Ցանկացած հասարակության ամենակարևոր ռեսուրսը իր անհատներն են: Հենց անհատին են միայն քաջ հայտնի այն հետաքրքրությունները, կարողությունները և հակումները, որոնց հետևելը լավագույնս կնպաստի իր զարգացմանը: Ավելին, հայտնի է, որ անհատների հետաքրքրությունների և զարգացման իրականացման համար անհրաժեշտ է հոգալ նրանց հիմնական կարիքները, թույլ տալ նրանց ներգրավվել այն որոշումների կայացման մեջ, որոնք ներգործում են նրանց կյանքին, որպեսզի նրանք մղվեն անձնական նպատակների հետապնդմանը և իրենց հասարակության ներսում և նրա զարգացման համար սեփական ուժերի ներդրմանը: Ներգրավումը կարևոր է, բացառումը՝ վնասակար: Հետևաբար, նման զարգացման դինամիկան ենթադրում է որոշակի պաշտպանվածության երաշխիքներ, ինչպիսիք են սոցիալական ապահովությունը և առողջապահությունը, որոշակի սոցիալական հնարավորություններ, ինչպիսին է կրթությունը, որոշակի տնտեսական խթաններ, ինչպիսիք են արդար աշխատավարձը և ապահով աշխատանքը, որոշակի քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքները, այդ թվում հավասարությունը և մասնակցությունը, ինչպես նաև թափանցիկությունը, պատասխանատվությունը և օրենքի գերակայությունը:[3] Առանց վերոնշյալի անհատներն ամբողջությամբ չեն բացահայտի սեփական ներուժը և/կամ չեն ներդնի սեփական ուժերը իրենց հասարակության և դրա զարգացման մեջ:
Խոշտանգումը ժխտում է այս ամենը՝ անհատի էությունը, նրա ներուժը և արժեքը: Ապամարդկայնացված զոհը, ինչպես նաև խոշտանգողը, որի մարդկային արժանապատվությունը ևս վտանգված է, չեն կարող դառնալ այն լիովին զարգացած և ներգրավված անհատները, որոնք անհրաժեշտ են յուրաքանչյուր հասարակության համար: Խոշտանգումը վտանգի տակ է առնում որևէ հասարակության զարգացումը՝ զրկելով նրան իր անհատների ամբողջական ներուժից:
Հենց այս պատճառով է, որ բռնությունը և խոշտանգումը անիմաստ են, անբանական, և կործանարար թե զարգացող, թե զարգացած հասարակությունների համար: Բռնությունը և խոշտանգումը վնասում են անհատին և հասարակությանը: Իրոք, որ բռնությունը անունակների վերջին ապաստանն է:

Torture, Cruel and Inhumane Treatment: A Harm to Individuals and to Society
“Violence is the last refuge of the incompetent.” Asimov repeated this idea in many of his books, and many have speculated on what he meant. I think he meant many things, all of which apply the same to violence and to torture.
First, torture in its most basic and broadest sense is violence used to force the victim to conform to the torturer’s will. In this sense, the use of violence is an admission by the torturer that they have failed - that they have failed to convince, and that they have failed to justify, that what they want or expect from the victim is fair. In other words, resorting to torture means that what the torturer wants is not fair, and that the torturer was “not competent” enough to persuade or reach their goals legitimately and humanely. This is truly a sign of weakness.
Second, violence and torture are expressive of humanity’s competitive - as opposed to cooperative - nature. All animals compete for resources. Primates compete for resources and specifically for status. According to evolutionary psychology, such competition includes eliminating challengers and opponents.[2] Violence and torture are the very easy and the most base or lowly ways of winning for oneself at the expense of others, and as such the most primate and primitive. This is especially true when contrasted with the cooperative techniques of negotiation, discourse and dialogue - all of which recognize that the other person has legitimate interests, too.
Third, violence and torture necessitate the dehumanization of the victim, and consequently, of the torturer as well. Evolutionary psychology has identified human empathy and its potential to facilitate cooperation to achieve abstract goals beyond an individual’s personal interest, as humanity’s most important evolutionary advantage.[3] As humans, we can aspire to new cooperative visions of what our reality should be, when we see ourselves in another’s eyes - should we choose to look. So torturers don’t look. Because of empathy, dehumanization - the process of removing the victim or group of victims from the definition of “human,” and thus negating their equality - is a prerequisite for planned violence. Genocide research is replete with studies about how perpetrators must first dehumanize the victim in order to perpetrate the violence. Abu Ghraib and other cases prove that this is the same for torture. But what is less discussed is how this process renders the torturer less human, too. Exercising power over another human in order to do harm necessitates the negation of one’s own empathy, necessitates the negation of the most distinctive feature of one’s humanity, that element which makes each of us most human. By negating one’s own empathy, the torturer divorces himself from the essence of being human - empathy - and thereby compromises his own human dignity. Any ape can torture.
Fourth, it is a basic premise of human development that a developed society is a collective of developed individuals. The most important resource of any society are its individuals. Also, it is the individual alone who best knows their interests, capabilities, and talents - the pursuit of which will best enable that individual’s development. Furthermore, it is well established that to pursue individual interests and individual development, individuals must have basic needs met, and be allowed to engage in the decisions that affect their lives, so that they are motivated to pursue personal goals and to invest themselves in their society, and its development as well. Inclusion is key and exclusion is detrimental. Consequently, this development dynamic requires certain protective securities like social welfare and healthcare; certain social opportunities like education; certain economic facilities like fair pay and safe employment; certain civil and political rights, including equality and participation; as well as transparency, accountability and rule of law.[4] Without these things, individuals will not reach their full potential and/or will not invest back in their society and its development.
Torture negates all of this. Torture negates the essence of the individual; torture negates the potential of the individual; torture negates the value of the individual. The dehumanized victim, as well as the torturer who is also compromised in his own human dignity, cannot be expected to become the fully developed and participatory individuals that every society needs. Torture compromises a society’s development by depriving society of the full potential of individuals.
It is for these reasons that violence and torture do not make sense, are not rational, and are self-defeating for developing, as well as for developed, societies. Violence and torture harm the individual, and harm the society. Violence truly is the last refuge of the incompetent.
[1] Attorney and lecturer in human rights.
[2] Joshua D. Duntley, David M. Buss, “The Evolution of Evil,” Chapter Five of Arthur G. Miller, ed. The Social Psychology of Good and Evil, New York: Guilford Press, 2004.