Նստացույցի մասնակցին հետապնդել է քաղաքացիական հագուստով անձը
Էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ պայքարող նստացույցի մասնակիցներից Անի Եղիկյանը երեկ երեկոյան նկատել է, որ իրեն հետապնդում են: Այդ մասին «Հետքին» պատմեց Անին՝ նշելով, որ ճանաչել է իր հետևից անթաքույց քայլող տղամարդուն:
«Երեկ՝ ժամը 22:30, ես գնում էի, որ հագուստս փոխեի, մի բան ուտեի ու վերադառնայի ցուցարարների մոտ: Երբ բարեկամության մետրոյից դուրս էի գալիս, նկատեցի, որ ինչ-որ մեկը համաչափ քայլում է իմ հետևից, բայց կասկածների տեղիք չտվեց, որովհետև մետրո է, շատ մարդիկ կան, ցանկացած մարդ կարող է այդտեղով քայլել: Քիչ էր մնացել, որ հասնեի այն տեղին, ուր գնում էի, պատահական գլուխս պտտեցի ու տեսա, որ նույն մարդն իմ կողքին է: Ճանաչեցի այդ մարդուն»,- պատմում է Անին:
Ըստ Անիի՝ նրան հետևող անձին նա հանդիպել է հունիսի 22-ի երեկոյան՝ Բաղրամյան պողոտայում: Քաղաքացիական հագուստով այդ անձը այնտեղ էր եկել՝ համոզելու նստացույցի մասնակիցներին, որ իրենց գործողություններն անիմաստ են, ոչինչ չի փոխվելու:
«Սահմանադրական դատարանի մոտ ես այդ մարդու հետ մի փոքր վիճաբանություն եմ ունեցել, ասել եմ՝ ձեզ ո՞վ է ուղարկել, որ փորձում եք մարդկանց տուն ուղարկել: Ասել եմ՝ էստեղից գնացեք, որովհետև մարդիկ կատաղած են, չարժի նրանց ավելի կատաղեցնեք: Ինքն ինձ հետ վիճաբանության մեջ մտավ, ինձ այդտեղից տարան»,- ասում է Անին:
Տեսնելով իրեն հետևող տղամարդուն՝ Անին միանգամից կանգնել է: «Ինքը նույնպես քայլերը դանդաղեցրեց ու ժամանակ առ ժամանակ հետ էր նայում: Մոտ հինգ մետր գնալուց հետո նա բացահայտորեն կանգնեց, սպասում էր իմ գործողություններին: Ես հետ գնացի ու մտա շենքերի բակ, մոտ տասը րոպե սպասել ու դուրս եմ եկել, ինքն արդեն չկար: Հավանաբար, ինձ կորցրել էր կամ ինչ-որ տեղում էր, որ ես իրեն չէի կարող նկատել»,- պատմում է Անին:
Անին նշում է, որ նստացույցի ընթացքում ակտիվ գործունեությամբ աչքի չի ընկնում, ուղղակի կարծում է, որ բերման ենթարկված բոլոր անձանց ինչ-որ կերպ հետապնդում են՝ հասկանալու նրանց հետագա գործողությունները:
Անի Եղիկյանը կասկածում է, որ եթե նույնիսկ այդ անձը ոստիկանական կոչում չունի, այնուամենայնիվ, նա աշխատում է ոստիկանների համար:
Հունիսի 23-ին բերման ենթարկվելուց հետո Անի Եղիկյանի սիրողական տեսախցիկը ոստիկանության բաժնում վերցրել են՝ խուզարկելիս: Նա պատրաստվում է երկուշաբթի օրը ֆոտոխցիկը հետ ստանալ ոստիկանությունից:

Electricity Rate Hike Protester Says She Was Followed Home By a Man in Plainclothes
Ani Yeghikyan, who participated in the electricity rate hike protest yesterday in Yerevan, has told Hetq that she was followed home by a man in plainclothes and that she recognized her pursuer.
“I was 10:30 pm. I was going to change my clothes, eat something, and return to the protest,” recounts Ms. Yeghikyan, adding that when she was exiting the Barekamutyun Metro station she sensed that someone was following her, matching her step by step.
“I figured it was nothing because it was a subway stoop full of people. But just before reaching my destination I turned around and saw that the same man was right beside me. I recognized him,” Ms. Yeghikyan says.
She says she had met the man on the eve of June 22 on Baghramyan Avenue, the site of the ongoing protest. Ms. Yeghikyan says the man was trying to convince protestors that their actions were futile and that nothing would change as a result.
“I had a brief argument with the man near the Constitutional Court. I asked him who had sent him and told him to leave since the protestors were riled up anyway and that there was no sense to irritate them further,” Ms. Yeghikyan says.
The young woman was then detained by the police, like scores of others.
Recognizing her pursuer, the young woman stopped and so did the man, looking back occasionally.
Ms. Yeghikyan says she then entered the yard of some adjacent buildings where she waited for ten minutes. When she came out the man had disappeared.
She believes that law enforcement is keeping an eye on the scores of protestors detained that first night at Baghramyan Avenue, just to see what they might be up to.
Ms. Yeghikyan believes her pursuer is either a member of law enforcement or working for the police.
On June 23, while in detention, the police seized the young woman’s camera. She hopes to get it back this Monday.