Նստացույցի մասնակցին հետապնդել է քաղաքացիական հագուստով անձը
Էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ պայքարող նստացույցի մասնակիցներից Անի Եղիկյանը երեկ երեկոյան նկատել է, որ իրեն հետապնդում են: Այդ մասին «Հետքին» պատմեց Անին՝ նշելով, որ ճանաչել է իր հետևից անթաքույց քայլող տղամարդուն:
«Երեկ՝ ժամը 22:30, ես գնում էի, որ հագուստս փոխեի, մի բան ուտեի ու վերադառնայի ցուցարարների մոտ: Երբ բարեկամության մետրոյից դուրս էի գալիս, նկատեցի, որ ինչ-որ մեկը համաչափ քայլում է իմ հետևից, բայց կասկածների տեղիք չտվեց, որովհետև մետրո է, շատ մարդիկ կան, ցանկացած մարդ կարող է այդտեղով քայլել: Քիչ էր մնացել, որ հասնեի այն տեղին, ուր գնում էի, պատահական գլուխս պտտեցի ու տեսա, որ նույն մարդն իմ կողքին է: Ճանաչեցի այդ մարդուն»,- պատմում է Անին:
Ըստ Անիի՝ նրան հետևող անձին նա հանդիպել է հունիսի 22-ի երեկոյան՝ Բաղրամյան պողոտայում: Քաղաքացիական հագուստով այդ անձը այնտեղ էր եկել՝ համոզելու նստացույցի մասնակիցներին, որ իրենց գործողություններն անիմաստ են, ոչինչ չի փոխվելու:
«Սահմանադրական դատարանի մոտ ես այդ մարդու հետ մի փոքր վիճաբանություն եմ ունեցել, ասել եմ՝ ձեզ ո՞վ է ուղարկել, որ փորձում եք մարդկանց տուն ուղարկել: Ասել եմ՝ էստեղից գնացեք, որովհետև մարդիկ կատաղած են, չարժի նրանց ավելի կատաղեցնեք: Ինքն ինձ հետ վիճաբանության մեջ մտավ, ինձ այդտեղից տարան»,- ասում է Անին:
Տեսնելով իրեն հետևող տղամարդուն՝ Անին միանգամից կանգնել է: «Ինքը նույնպես քայլերը դանդաղեցրեց ու ժամանակ առ ժամանակ հետ էր նայում: Մոտ հինգ մետր գնալուց հետո նա բացահայտորեն կանգնեց, սպասում էր իմ գործողություններին: Ես հետ գնացի ու մտա շենքերի բակ, մոտ տասը րոպե սպասել ու դուրս եմ եկել, ինքն արդեն չկար: Հավանաբար, ինձ կորցրել էր կամ ինչ-որ տեղում էր, որ ես իրեն չէի կարող նկատել»,- պատմում է Անին:
Անին նշում է, որ նստացույցի ընթացքում ակտիվ գործունեությամբ աչքի չի ընկնում, ուղղակի կարծում է, որ բերման ենթարկված բոլոր անձանց ինչ-որ կերպ հետապնդում են՝ հասկանալու նրանց հետագա գործողությունները:
Անի Եղիկյանը կասկածում է, որ եթե նույնիսկ այդ անձը ոստիկանական կոչում չունի, այնուամենայնիվ, նա աշխատում է ոստիկանների համար:
Հունիսի 23-ին բերման ենթարկվելուց հետո Անի Եղիկյանի սիրողական տեսախցիկը ոստիկանության բաժնում վերցրել են՝ խուզարկելիս: Նա պատրաստվում է երկուշաբթի օրը ֆոտոխցիկը հետ ստանալ ոստիկանությունից:

Участницу акции протеста преследовал мужчина в гражданской одежде
Участвующая в акции протеста против подорожения электроэнергии Ани Ехикян вчера вечером заметила, что ее преследуют. Об этом Hetq.am рассказала сами Ани, отметив, что узнала мужчину, который шел за ней.
“Вчера в половине десятого я решила пойти домой сменить одежду, поужинать и вернуться к участникам акции. При выходе из станции метро “Барекамутюн” я заметила идущего за мной мужчина, но не придала этому значения, так как в метро было очень много народу. Когда до дома было уже недалеко, я случайно повернулась и увидела, что этот мужчина продолжает идти за мной. Я узнала этого человека”,- рассказала Ани.
По словам девушки, со своим преследователем она встречалась вечером 22 июня на проспекте Баграмяна. Мужчина в гражданской одежде пришел к участникам акции и начал убеждать их в том, что их действия не имеют смысла и ничего не могут изменить.
“Я немного поспорила с этим человеком у здания Конституционного суда, спросила, кто его подослал убедить участников акции разойтись по домам, потребовала, чтобы он ушел и перестал раздражать людей, которые и так рассержены. Он тоже спорил со мной, а потом меня увели оттуда”,- рассказала Ани.
Увидев этого человека, Ани сразу остановилась: “Он тоже замедлил шаги и время от времени оглядывался назад. Пройдя метров пять, он остановился, видимо, ждал моих действий. Я пошла в обратном направлении, зашла во двор одного из домов, продождала там минут десять и вышла. Его уже не было. Он, видимо, потерял меня либо спрятался где-то, чтобы я его не заметила”.
По словам Ани, в ходе акции не отличалась активной деятельностью, просто думает, что всех подвергнутых приводу активистов преследуют тем или иным способом, чтобы понять их дальнейшие действия.
Девушка считает, что даже если этот мужчина не имеет полицейского звания, он все же работает на полицию.
23 июня, когда Ани Ехикян была доставлена в полицию, в ходе обыска у нее отняли любительский фотоаппарат. Она намерена в понедельник забрать свой фотоаппарат в полицейском отделении.