Ալավերդին միացավ «Ոչ թալանին» ակցիային
Այսօր երեկոյան՝ ժամը 17:30-ին ալավերդցի մի խումբ ակտիվիստներ «Ոչ թալանին» ակցիային աջակցելու նպատակով իրազեկման երթ էին կազմակերպել Ալավերդու թաղամասերում: Մինչ ակտիվիստները նշված ժամին կհավաքվեին, Սայաթ-Նովա հրապարակը շրջափակել էին ճանապարհային ոստիկանության երկու ավտոմեքենաներ և ոստիկանության Թումանյանի բաժնի թվով 10 ոստիկաններ:
Երիտասարդները «Ոչ թալանին», «Կասեցում», «Միացեք», «Հայաստան» վանկարկումներով Սայաթ-Նովա հրապարակից Թումանյան փողոցով շրջեցին Կախոյան և Սպանդարյան թաղամասերով, ապա ճոպանուղով բարձրացան Ս./Սարահարթ թաղամաս:
Երթի ընթացքում ակտիվիստիներին ուղեկցում էին 10 ոստիկաններ: Թումանյան փողոցում երիտասարդներին միացան մի քանի տաքսիստներ, մի խումբ կանայք և տարեց տղամարդիկ: Ս. Սարահարթ թաղամասի Պղնձագործների փողոցում երթի մասնակիցներին դիմավորեցին նոր ոստիկաններ, իսկ թաղամասի մշակույթի տան առջև երթին միացան նոր ակտիվիստներ:
«Մեր իրազեկման նպատակն այն է, որ ալավերդցիները միանան «Ոչ թալանին» շարժմանը»,- ասաց ակտիվիստ Օլեգ Դուլգարյանը:
«Հայաստանի ղեկավարությունը շատ սխալ է գործում: Մեր ժողովուրդը ապրելակերպ չունի, էդ ինչո՞վ պետք է թանկ գներով էլեկտրանէներգիայի վարձը մուծի: Հնարավոր չի դա: Փոխանակ երկրում էժանացումներ անի, որ մարդիկ կարողանան մարդավարի ապրեն և չփախչեն հայրենիքից»,- ասաց երթին միացած թոշակառու Սերյոժա Աբգարյանը:
«Ես շարժմանը բավականին դրական եմ վերաբերում, մեծ հույսեր ունեմ և կարծում եմ արդյունքի կհասնենք: Այս շարժումն ավելի երիտասարդական և ինքնաբուխ շարժում է և եթե երկրի պատանիները ու երիտասարդ մայրերը նույնպես պայքարում են իրենց իրավունքերի համար, ես կարծում եմ՝ արժանապատվություն ունեցող յուրաքանչյուր իշխանություն պետք է կատարի ժողովրդի պահանջը»,- ասաց ակտիվիստ Մարիանա Պեպանյանը:
Վերջինիս անդրադարձավ նաև հանրային շարժումներին Ալավերդու երիտասարդության պասիվությանը. «Մենք շատ սիրում ենք դժգոհել, բայց ոչ մի դեպքում տեր չկանգնել մեր իրավունքներին: Ոչ մի իշխանություն լավը չի լինելու, եթե մենք չպաշտպանենք մեր իրավունքերն ու շահերը: Սա պետք է բոլորս հիշենք»,-բացատրեց Մարիանան: Ակտիվիստերի իրազեկման երթը Ալավերդու թաղամասերում այս պահին շարունակվում է:

Алаверди присоединился к акции “Нет грабежу!”
Сегодня вечером в Алаверди группа активистов организовала оповещающее шествие с целью поддержки акции протеста “Нет грабежу!”. Не успели активисты собраться в указанном месте, как полицейские оцепили площадь Саят-Новы.
Молодые люди, скандируя лозунги “Нет грабежу!”, “Присоединяйтесь!”, “Айастан”, организовали шествие по нескольким улицам города, после чего поднялись на фуникулере в квартал Сараарт.
В ходе акции активистов сопровождали около десятка полицейских. К акции протеста присоединились также таксисты, группа женщин и пожилой мужчина.
“Цель нашего оповещения состоит в том, чтобы алавердийцы присоединились к движению “Нет грабежу!”,- сказал активист Олег Дулгарян.
“Руководство Армении действует неправильно. У людей нет денег, как они должны платить за электроэнергию? Вместо того, чтобы снижать цены, чтобы люди могли жить по-человечески и не убегали из страны…” – вступил в разговор пенсионер Сережа Абгарян.
“Я положительно отношусь к движению и очень надеюсь, что мы добьемся результата. Это молодежное, стихийное движение, и если молодые люди, молодые матери борются за свои права, то любая имеющая достоинство власть должна выполнить требование народа”,- отметила активистка Марианна Пепанян.
Она коснулась также пассивности местной молодежи в вопросе участия в общественных движениях. “Мы очень любим жаловаться, но никогда на встаем на защиту своих интересов. Ни одно государство не будет хорошим, если мы сами не встанем на защиту своих прав и интересов”,- подчеркнула Марианна.